چرا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

دندان‌های عقل آخرین دندان‌هایی هستند که در فک شروع به رشد می‌کنند و به همین دلیل، اغلب فضای کافی ندارند که مانند بقیه‌ی دندان‌ها در موقعیت درست خود قرار بگیرند موقعیت این دندان‌ها فرق می‌کند و باعث بروز درد و ناراحتی می شوند درنهایت چاره ای جز کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته وجود ندارد. اما در این بین، جراحی دندان عقل روی عصب مشکلاتی دارد.

بعضی از این دندان‌ها هرگز به طور کامل درنمی‌آیند چون یا توسط دیگر دندان‌ها تحت فشار هستند یا با بخشی از لثه پوشیده شده‌اند. ترکیب این شرایط، یعنی فشرده شدن، جزیی جوانه زدن و دیگر مسائل، باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

جراحی دندان عقل نیمه نهفته و نهفته هرچند پروسه مشکلی است، اما دیر یا زود باید انجام شود.

جراحی دندان عقل روی عصب

در صورتی که ریشه‌ی دندان عقل دور اعصاب پیچیده باشد، کشیدن کامل و جراحی دندان عقل روی عصب باعث آسیب به اعصاب و درنتیجه بی‌حس شدن لب‌ها، چانه و گردن می‌شود که ممکن است موقتی یا دائم باشد.

در چنین شرایطی برای کاهش ریسک از روشی به نام کرونکتومی یا حذف جزیی دندان استفاده می‌شود که ریسک آسیب عصبی را پایین می‌آورد. در این روش تنها بخشی از دندان جدا می‌شود و ریشه سالم باقی می‌ماند.

معمولاً زمانی که صحبت از کشیدن دندان است، به احتمال زیاد منظور دندان عقل یا دندان‌های عقل است! بله، ما به طور طبیعی چهار دندان عقل داریم. با این حال در بعضی از افراد همه‌ی این چهار دندان شکل نمی‌گیرد. در بعضی افراد هم دندان‌های عقل پشت بقیه‌ی دندان‌ها گیر افتاده‌اند و هرگز در نمی‌آیند یا این که باعث مشکلاتی می‌شود.

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

جراحی دندان عقل نهفته

بعضی‌ ها متاسفانه دندان عقل نهفته دارند، یعنی این دندان‌ها درون لثه به صورت نهفته باقی می‌مانند یا درون لثه رشد می‌کنند و نیاز به جراحی دارند. گاهی هم دندان عقل درمی‌آید اما تمیز کردن و حفظ بهداشت آن سخت است و عفونت می‌کند یا می‌پوسد و حفره‌دار می‌شود. در چنین موقعیتی باید دندان را کشید.

با این که معمولاً کشیدن دندان کار راحتی است، اما کشیدن دندان عقل می‌تواند خیلی پیچیده باشد. کشیدن و جراحی این دندان ممکن است با خونریزی شدید، عفونت، و آسیب به دیگر دندان‌ها همراه باشد. البته این عوارض معمول هستند و به عنوان مشکلات رایج این نوع عمل تقریباً پذیرفته شده‌اند.

جراحی دندان عقل نهفته با بیهوشی کامل یا بیحسی موضعی انجام می شود که روش آن به تشخیص دکتر انتخاب می شود.

خطر آسیب عصب در کشیدن دندان عقل نهفته روی عصب وجود دارد.

این مشکل به خصوص در مورد دندان‌های فک پایین ممکن است ایجاد شود زیرا مجموعه‌ی عصب دندان‌های پایین نزدیک یکی از عصب‌های جمجمه‌ای است که آرواره، لب و زبان را در این سمت تحت کنترل دارد.

عوارض جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

ممکن است ریشه‌ی دندان عقل کاملاً نزدیک به عصب یا حتی در تماس با آن باشد. در صورتی که دندان با دقت خارج نشود، ممکن است عصب هم از جا کنده شود یا آسیب ببیند. اگر دندانپزشک هم فشار خیلی زیادی به دندان وارد کند ممکن است پایه‌ی دندان هم به عصب فشار بیاورد و عصب آسیب ببیند.

پس باید بسیار دقت کرد که چنین مشکلی هرگز هنگام کشیدن دندان عقل رخ ندهد.

جراحی دندان عقل روی عصب

دندان عقل یا دندان مولار سوم معمولاً آخرین دندانی است که هر زمانی بعد از ۱۶ سالگی ممکن است دربیاید. در اغلب موارد این دندان فضای کافی ندارد و به همین دلیل معمولاً به طور نرمال درنمی‌آید. دراین شرایط دندان‌ها نهفته می‌مانند. در چنین حالتی دندان‌های عقل یا به استخوان فک، و یا به دندان کناری خود فشار می‌آوردند.

چنین مسائلی می‌تواند بارها و به طور مکرر منجر به ایجاد عفونت لثه و درنتیجه درد و تورم گردد.

دندان عقل نهفته خیلی رایج است. با این که بعضی افراد هیچ‌وقت دچار مشکلی نمی‌شوند، اما دندان عقل نهفته می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

وقتی دندان عقلی نهفته باشد می‌تواند تله‌ای برای خرده‌های غذا، باکتری، ذرات غذایی و پلاک در بافت‌های نرم اطرافش باشد که باعث ایجاد تورم، حساسیت لثه، پوسیدگی و بوی بد دهان شود.

از آن‌جا که دندان عقل نهفته می‌تواند به دیگر دندان‌ها آسیب بزند یا باعث ایجاد درد و عفونت شود، دندانپزشکان و جراحان دهان معمولاً این دندان را خارج می‌کنند.

مشکل باز نشدن دهان بعد از جراحی دندان عقل

فاکتورهای زیادی می تواند منجر به این مشکل شود. ممکن است لیگامنت محل اتصال فک ها به یکدیگر در اثر جویدن آدامس ضعیف شده باشد. بعلاوه سایش دندان ها و پوسیدگی آن ها نیز می تواند باعث این مشکل شود. در مفصل فک، یک دیسک به نام کاندیل وجود دارد که در صورتی که ضعیف شده باشد می تواند منجر به مشکل باز کردن دهان بعد از جراحی دندان عقل برای مدت مشخصی شود.

درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

پاسخ این است که بله! شما دیر یا زود باید دندان های عقل نهفته، نیمه نهفته و رشد کرده خود را بکشید. زیرا در صورت بقا، می توانند به دندان های مجاور نیز آسیب رسانده و موجب پوسیدگی آن ها شوند.

کرونکتومی روشی برای جراحی دندان عقل نزدیک عصب

در این روش تاج دندان خارج می‌شود و ریشه‌ی دندان درون فک باقی می‌ماند. اگرچه ریشه هم دارای بافت پالپی قابل رشد است، اما پالپوتومی لازم نیست چون ریشه‌ها بهبود پیدا می‌کنند و درنهایت از روی عصب کنار می‌روند.

نتیجه‌ یک پژوهش نشان داده است که وقتی ریشه‌ها دقیقاً مجاور عصب تحتانی آلوئولار باشند، کرونکتومی نسبت به کشیدن دندان ارجحیت دارد چرا که باعث پیشگیری از آسیب‌های عصبی می‌شود.

مطالعه‌ی دیگری در ژورنال جراحی فک و دهان نشان می‌دهد که درصد کمی از افراد ممکن است نیاز داشته باشند که بعداً ریشه‌ها را هم خارج کنند چرا که ریشه‌ها شروع به رشد کرده‌اند. اما در این شرایط ریشه‌ها به قدر کافی از عصب تحتانی آلوئولار دور هستند که کشیدن آن‌ها باعث آسیب به عصب نمی‌شود.

کرونکتومی

کاندیدای مناسب عمل کرونکتومی

دندانپزشک یا جراح شما بهترین کسی است که می‌تواند در این زمینه اظهار نظر کند که آیا کرونکتومی برای شما گزینه‌ی مناسبی است یا نه.

اما در هر حال کرونکتومی فقط زمانی استفاده می‌شود که ریشه‌های دندان به عصب فک تحتانی نزدیک باشند.

شرایطی که از روش کرونکتومی استفاده نمی‌شود

 • دندان و ریشه عفونت دارد.
 • دندان لق است یا جراح حین جراحی متوجه لقی و جابه‌جاشدگی ریشه می‌شود.
 • دندان عقل نهفته افقی در امتداد عصب تحتانی آلوئولار است (برش دندان منجر به آسیب عصبی می‌شود.)

دندان عقل نهفته افقی روی عصب

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

ممکن است بعد از عمل کمی تورم داشته باشید که البته به شدت تورم ناشی از کشیدن سنتی دندان نیست.

در این روش، خطر بروز حفره‌ی خشک و عفونت بعد از عمل به شدت کاهش می‌یابد.

دندانپزشک ممکن است برای قبل و بعد از عمل شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند و دستورالعمل‌هایی برای مراقبت‌های بعد از عمل بدهد.

با این که دهانتان حساس شده اما باید مسواک بزنید. دو مرتبه در روز با یک مسواک نرم مسواک بزنید که باعث بهبود زخم جراحی می‌شود. این مسواک‌ها انحنا و موهای نرمی دارند که برای تمیز کردن خط لثه و دندان‌ها مناسب است.

حتماً بعد از عمل به طور منظم چکاپ‌های خود را انجام دهید و در صورتی که هرگونه ناراحتی غیر معمول دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

هیچ کس دوست ندارد بخش‌هایی از بدنش دچار بی‌حسی شود، چه به صورت دائم یا موقت. پس در صورتی که دندانپزشک بحث کشیدن دندان عقل را مطرح کرد، از او بپرسید که آیا کاندیدای مناسبی برای کرونکتومی هستید یا نه.

پرسش شما

 ❓ جناب دکتر من یک دندان عقل نهفته افقی روی فک پایین سمت چپ دارم. شک دارم روی عصب هست یا خیر. آیا می توانم آنرا جراحی کنم؟

⬅ دوست عزیز ابتدا باید یک عکس OPG از دندان شما گرفته شود. در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد و به عصب های شما آسیب نرساند امکان کشیدن دندان عقل وجود دارد.

❓ آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

⬅ دردی که به سبب فشار دندان عقل نهفته افقی به سایر دندان ها وارد می شود، بسیار بیشتر از دردی است که پس از رفع بیحسی پس از کشیدن دندان عقل حس می کنید. به طور معمول دندانپزشک در هنگام جراحی از بیحسی موضعی استفاده می کند و در صورت وجود درد بعد از عمل جراحی، مسکن هایی نظیر مفنامیک اسید و ژلوفن را تجویز میکند.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۰

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طاها جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 6 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۱۲روز پیش دندان عقلم را جراحی کردم .دندان نهفته افقی بود .هنوز هم بیحسی لب و چانه دارم.دکتر ۱۰جلسه لیزر و فیزیوتراپی نوشتن تا الان ۲جلسه انجام دادم
  جدیدا عکس opgگرفتم و متوجه شدم که نصف دندان در لثه مونده .باتوجه به اینکه دندان نزدیک عصب بوده الان دوباره بخوام واسه کشیدن بقیه ی دندون جراحی انجام بدم ممکنه عصب قطع بشه ..اصلا نیازه که کشیده بشه ؟
  اگه نکشم ضرری داره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 6 ساعت پیش)

   سلام

   ميزان دندان باقى مانده عمق آن نحوه دسترسى به آن و وضعيت دندان قبل از كشيده شدن و بررسي عكس هاى راديوگرافيك قطعه باقيمانده در تعيين لزوم خروج ويا عدم آن تاثير گذارست درين زمينه به تصميم پزشك معالج خود اعتماد نماييد

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید من سه هفته پیش دندون عقلم رو کشیدم بعد 20 روز هنوز کامل فکم باز نمیشه و بعضی وقتا بی اختیار موقع حرف زدن زبونم رو گاز میگیرم به دکترم هم گفتم قرص متوکاربامول دادن که هفت روزه دارم میخورم ولی همچنان مشکل برطرف نشده ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید...
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   محدودیت در باز شدن فک بعد از جراحی های دندان هقل طبیعی است که البته با دو علت مختلف این حالت ایجاد میشه..گاها التهاباتی  که در عضلات جونده ی آن ناحیه رخ میده باعث میشه که به صورت عضلانی این محدودیت در باز شدن دهان ایجاد بشه که با رفع التهاب آن ناحیه توسط گرما درمانی یا استفاده از شل کننده های عضلانی مثل همین متوکاربامول معمولا مشکل بر طرف میشه..اگر ۳ هفته است که این شرایط ادامه داره و پیشرفتی حاصل نشده به پزشکتون مراجعه کنید و ناحیه بررسی بشه

 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر مشکل اینجاست که هر دکتری شعر خودم رفتمو دندونم رو دیده گفته جراحی نمیکنه و خطر داره چون روی عصب هست
  واقعا نمیدونم چکار کنم؟
  برا معالجه به شهر دیگه مراجعه کنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درصورتى كه دندان نياز به خروج داشته باشد حتماً همكاران دندانپزشكى هستند كه مشكل شمارو مرتفع كنند مراجعه به پزشكان ديگر شهرها درصورت نبود امكان درمان در شهر محل سكونتتان تنها راه ممكن به نظر ميرسد

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دندان عقل فک پایین سمت چپ نفهته افقی هست و دکتر گفتن کنار عصب هست و خطر داره جراحی بشه
  ریشه دندان کناریشو تحت تاثیر قرار داده و گاهی وقتا یه درد خفیف حس میکنم
  نظر شما چیه
  چاره چیه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام

   دندان عقلی که به هر دلیلی در ناحیه ایجاد مشکل کرده قطعا باید خارج شود و بهتر است زود تر این کار انجام شود که تخریب دندان مجاور به حداقل برسه

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سه روز پیش دندونم مرحله اول عصب کشی دندونم رو انجام دادم الان بدجور درد می‌کنه هی داره دردش هم بیشتر میشه کلافم کرده اصلا دردش غیر قابل تحمله هرچی هم که مسکن میخورم آرومم نمیکنه به نظر شما چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام

   دردهاى پس از درمان عصب كشى تا چندروز پس از درمان طبيعى ميباشد..در صورتى كه پس از روز ٣-٤ درمان درد رو به افزايش ميباشد ريسك عفونت وجود دارد..داروهاى تجويزى پزشك معالج بايد به صورت صحيح استفاده شود و در صورتى كه آنتى بيوتيك تجويز نشده با مراجعه به پزشكتون پس از معاينه در صورت نياز تجويز شده و مصرف گردد..گاهاً در نبود ديگر علائم عفونت بلند بودن پانسمان دندان يا كامل نبودن درمان مرحله اول ايجاد درد شديد خواهد كرد كه در خصوص پانسمان با كوتاه كردن سطح آن پس از ١-٢ روز درد كاهش ميابد و در صورت نياز پس از كامل كردن درمان ريشه شرايط التهابى ناحيه پس از ٢-٣ روز روند كاهشى خواهدداشت

 • تصویر کاربر دهقان شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسرم دندانش رو پر کرده درد شدیدی دارن
  دلیل این درد چیه و چرا با خوردن قرص های مسکن درد ایشلن کمتر نشده
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد دندان بعد از پر کردن بسته به شرایط دندان میتونه طبیعی باشه..اگر عصب کشی شده هم تا چند روز طبیعی است در غیر این صورت اگر پوسیدگی عمیقی داشته و ترمیم انجام شده زمان لازم است تا درد ناحیه بر طرف شود البته این در صورتی است که درمان به صپرت استاندارد انجام شده باشد..در برخی موارد این درد ها میتواند به دلایلی مثل بلند بودن ترمیم باشد که در صورتی که این موضوع تایید شود با کوتاه کردن ترمیم مشکل بر طرف خواهد شد...اگر تا ۲_۳ روز کماکان درد باقی ماند شاید مجبور باشیم دندان را عصب کشی کنیم

 • تصویر کاربر طاهری پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دندان عقل فک پایینم رو کشیدم متاسفانه ریشه ی دندانم کج بود به سختی و با فشار زیاد دندانپزشک بیرون آمد طوری که به شدت فشار وارده به دندان را حس میکردم اکنون پس از ۵ روز نمیتوانم در اون قسمت غذا بخورم چون دندانهای ۷و ۶ و ۵ به شدت احساس فشار میکنند و نمیتوانم چیزی بجوم لطفا راهنمایی کنید که آیا خطرناک هست و من باید چیکار کنم بسیار متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و وقت بخیر

   درد و تورم ناحیه تا ۴ ،۵ روز اول طبیعی هست ولی باید روند بهبودی وجود داشته باشه...این احساس فشار ممکنه به دلیل التحاب ناحیه میتونه باشه اگر همه ی شرایط مناسب باشه و دارو هایی که پزشکتون داده را مصرف کنید انشالا در هفته ی دوم شرایط مطلوبی خواهید داشت

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم 50 سالشه
  دندون عقل رو به شرایطی عصب کشی کرده که تو دهانش دندون کم بوده حالا بعد گذشت 25 روز فک دهان باز نمیشه نمیتونه غذا یا چیزی مثل قبل بخوره این مشکل برطرف میشه یا نه توضیح بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخير

   بعداز گذشت اين مدت حتماً بايد معاينه بشن بعداز درمان ريشه دندان عقل محدوديت در باز شدن فك طبيعى ست كه بعداز ٧-١٠ روز برطرف ميشه..بعداز اين مدت بايد بررسي بشه ميتونه به دلايل گوناگون باشه كه با دارو درمانى و فيزوتراپي به مرور برطرف خواهد شد درصورتى كه درمان ريشه موفقيت آميز انجام شده باشه

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۴ دندان عقل دارم و میخواهم آنهارا بکشم ولی میترسم به اعصاب آسیبی برسد چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و وقت بخير

   در خصوص كشيدن دندان عقل اسيبي به عصب نميرسه در جراحي دندان عقل در موارد خيلي معدود ريسك همچين موضوعي وجود دارد اما در صورتي كه لازم باشه دندان ها كشيده بشه اين ريسك نبايد ما را منع كنه از انجام كار...بهتر هستش با عكس برداري از ناحيه و ارزيابي پيش از عمل در صورت نرمال بودن شرايط كار خروج دندان انجام بشه 

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دندان عقل به صورت نیمه نهفته و ریشه های آن چسبیده به عصب است راه حل اساسی چیه هر دکتری می رم میگه من تا حالا این مورد ندیدم و نمی توانم کار کنم راه حل چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   درود بر شما

   دندان عقل نیمه نهفته هم ضرورت دارد که خارج شود و هم فوریت. در صورتی که ریشه ها به عصب نزدیک باشد عاملی برای خارج نکردن دندان نیست. فقط باید از عوارض و شرایط اطلاع داشت و دانسته وارد کار شد. اگر عکس های تکمیلی هم نیاز باشد باید گرفته شود تا بتوان با دقت بیشتری بررسی کرد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر