چرا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

دندان‌های عقل آخرین دندان‌هایی هستند که در فک شروع به رشد می‌کنند و به همین دلیل، اغلب فضای کافی ندارند که مانند بقیه‌ی دندان‌ها در موقعیت درست خود قرار بگیرند موقعیت این دندان‌ها فرق می‌کند و باعث بروز درد و ناراحتی می شوند درنهایت چاره ای جز کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته وجود ندارد. اما در این بین، جراحی دندان عقل روی عصب مشکلاتی دارد.

بعضی از این دندان‌ها هرگز به طور کامل درنمی‌آیند چون یا توسط دیگر دندان‌ها تحت فشار هستند یا با بخشی از لثه پوشیده شده‌اند. ترکیب این شرایط، یعنی فشرده شدن، جزیی جوانه زدن و دیگر مسائل، باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

جراحی دندان عقل نیمه نهفته و نهفته هرچند پروسه مشکلی است، اما دیر یا زود باید انجام شود.

جراحی دندان عقل روی عصب

در صورتی که ریشه‌ی دندان عقل دور اعصاب پیچیده باشد، کشیدن کامل و جراحی دندان عقل روی عصب باعث آسیب به اعصاب و درنتیجه بی‌حس شدن لب‌ها، چانه و گردن می‌شود که ممکن است موقتی یا دائم باشد.

در چنین شرایطی برای کاهش ریسک از روشی به نام کرونکتومی یا حذف جزیی دندان استفاده می‌شود که ریسک آسیب عصبی را پایین می‌آورد. در این روش تنها بخشی از دندان جدا می‌شود و ریشه سالم باقی می‌ماند.

معمولاً زمانی که صحبت از کشیدن دندان است، به احتمال زیاد منظور دندان عقل یا دندان‌های عقل است! بله، ما به طور طبیعی چهار دندان عقل داریم. با این حال در بعضی از افراد همه‌ی این چهار دندان شکل نمی‌گیرد. در بعضی افراد هم دندان‌های عقل پشت بقیه‌ی دندان‌ها گیر افتاده‌اند و هرگز در نمی‌آیند یا این که باعث مشکلاتی می‌شود.

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

جراحی دندان عقل نهفته

بعضی‌ ها متاسفانه دندان عقل نهفته دارند، یعنی این دندان‌ها درون لثه به صورت نهفته باقی می‌مانند یا درون لثه رشد می‌کنند و نیاز به جراحی دارند. گاهی هم دندان عقل درمی‌آید اما تمیز کردن و حفظ بهداشت آن سخت است و عفونت می‌کند یا می‌پوسد و حفره‌دار می‌شود. در چنین موقعیتی باید دندان را کشید.

با این که معمولاً کشیدن دندان کار راحتی است، اما کشیدن دندان عقل می‌تواند خیلی پیچیده باشد. کشیدن و جراحی این دندان ممکن است با خونریزی شدید، عفونت، و آسیب به دیگر دندان‌ها همراه باشد. البته این عوارض معمول هستند و به عنوان مشکلات رایج این نوع عمل تقریباً پذیرفته شده‌اند.

دندان ها را چگونه شماره گذاری می‌کنند؟

جراحی دندان عقل نهفته با بیهوشی کامل یا بیحسی موضعی انجام می شود که روش آن به تشخیص دکتر انتخاب می شود.

خطر آسیب عصب در کشیدن دندان عقل نهفته روی عصب وجود دارد.

این مشکل به خصوص در مورد دندان‌های فک پایین ممکن است ایجاد شود زیرا مجموعه‌ی عصب دندان‌های پایین نزدیک یکی از عصب‌های جمجمه‌ای است که آرواره، لب و زبان را در این سمت تحت کنترل دارد.

عوارض جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

ممکن است ریشه‌ی دندان عقل کاملاً نزدیک به عصب یا حتی در تماس با آن باشد. در صورتی که دندان با دقت خارج نشود، ممکن است عصب هم از جا کنده شود یا آسیب ببیند. اگر دندانپزشک هم فشار خیلی زیادی به دندان وارد کند ممکن است پایه‌ی دندان هم به عصب فشار بیاورد و عصب آسیب ببیند.

پس باید بسیار دقت کرد که چنین مشکلی هرگز هنگام کشیدن دندان عقل رخ ندهد.

جراحی دندان عقل روی عصب

دندان عقل یا دندان مولار سوم معمولاً آخرین دندانی است که هر زمانی بعد از ۱۶ سالگی ممکن است دربیاید. در اغلب موارد این دندان فضای کافی ندارد و به همین دلیل معمولاً به طور نرمال درنمی‌آید. دراین شرایط دندان‌ها نهفته می‌مانند. در چنین حالتی دندان‌های عقل یا به استخوان فک، و یا به دندان کناری خود فشار می‌آوردند.

چنین مسائلی می‌تواند بارها و به طور مکرر منجر به ایجاد عفونت لثه و درنتیجه درد و تورم گردد.

دندان عقل نهفته خیلی رایج است. با این که بعضی افراد هیچ‌وقت دچار مشکلی نمی‌شوند، اما دندان عقل نهفته می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

وقتی دندان عقلی نهفته باشد می‌تواند تله‌ای برای خرده‌های غذا، باکتری، ذرات غذایی و پلاک در بافت‌های نرم اطرافش باشد که باعث ایجاد تورم، حساسیت لثه، پوسیدگی و بوی بد دهان شود.

از آن‌جا که دندان عقل نهفته می‌تواند به دیگر دندان‌ها آسیب بزند یا باعث ایجاد درد و عفونت شود، دندانپزشکان و جراحان دهان معمولاً این دندان را خارج می‌کنند.

مشکل باز نشدن دهان بعد از جراحی دندان عقل

فاکتورهای زیادی می تواند منجر به این مشکل شود. ممکن است لیگامنت محل اتصال فک ها به یکدیگر در اثر جویدن آدامس ضعیف شده باشد. بعلاوه سایش دندان ها و پوسیدگی آن ها نیز می تواند باعث این مشکل شود. در مفصل فک، یک دیسک به نام کاندیل وجود دارد که در صورتی که ضعیف شده باشد می تواند منجر به مشکل باز کردن دهان بعد از جراحی دندان عقل برای مدت مشخصی شود.

درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

پاسخ این است که بله! شما دیر یا زود باید دندان های عقل نهفته، نیمه نهفته و رشد کرده خود را بکشید. زیرا در صورت بقا، می توانند به دندان های مجاور نیز آسیب رسانده و موجب پوسیدگی آن ها شوند.

کرونکتومی روشی برای جراحی دندان عقل نزدیک عصب

در این روش تاج دندان خارج می‌شود و ریشه‌ی دندان درون فک باقی می‌ماند. اگرچه ریشه هم دارای بافت پالپی قابل رشد است، اما پالپوتومی لازم نیست چون ریشه‌ها بهبود پیدا می‌کنند و درنهایت از روی عصب کنار می‌روند.

نتیجه‌ یک پژوهش نشان داده است که وقتی ریشه‌ها دقیقاً مجاور عصب تحتانی آلوئولار باشند، کرونکتومی نسبت به کشیدن دندان ارجحیت دارد چرا که باعث پیشگیری از آسیب‌های عصبی می‌شود.

مطالعه‌ی دیگری در ژورنال جراحی فک و دهان نشان می‌دهد که درصد کمی از افراد ممکن است نیاز داشته باشند که بعداً ریشه‌ها را هم خارج کنند چرا که ریشه‌ها شروع به رشد کرده‌اند. اما در این شرایط ریشه‌ها به قدر کافی از عصب تحتانی آلوئولار دور هستند که کشیدن آن‌ها باعث آسیب به عصب نمی‌شود.

کرونکتومی

کاندیدای مناسب عمل کرونکتومی

دندانپزشک یا جراح شما بهترین کسی است که می‌تواند در این زمینه اظهار نظر کند که آیا کرونکتومی برای شما گزینه‌ی مناسبی است یا نه.

اما در هر حال کرونکتومی فقط زمانی استفاده می‌شود که ریشه‌های دندان به عصب فک تحتانی نزدیک باشند.

شرایطی که از روش کرونکتومی استفاده نمی‌شود

 • دندان و ریشه عفونت دارد.
 • دندان لق است یا جراح حین جراحی متوجه لقی و جابه‌جاشدگی ریشه می‌شود.
 • دندان عقل نهفته افقی در امتداد عصب تحتانی آلوئولار است (برش دندان منجر به آسیب عصبی می‌شود.)

دندان عقل نهفته افقی روی عصب

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

ممکن است بعد از عمل کمی تورم داشته باشید که البته به شدت تورم ناشی از کشیدن سنتی دندان نیست.

در این روش، خطر بروز حفره‌ی خشک و عفونت بعد از عمل به شدت کاهش می‌یابد.

دندانپزشک ممکن است برای قبل و بعد از عمل شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند و دستورالعمل‌هایی برای مراقبت‌های بعد از عمل بدهد.

با این که دهانتان حساس شده اما باید مسواک بزنید. دو مرتبه در روز با یک مسواک نرم مسواک بزنید که باعث بهبود زخم جراحی می‌شود. این مسواک‌ها انحنا و موهای نرمی دارند که برای تمیز کردن خط لثه و دندان‌ها مناسب است.

حتماً بعد از عمل به طور منظم چکاپ‌های خود را انجام دهید و در صورتی که هرگونه ناراحتی غیر معمول دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

هیچ کس دوست ندارد بخش‌هایی از بدنش دچار بی‌حسی شود، چه به صورت دائم یا موقت. پس در صورتی که دندانپزشک بحث کشیدن دندان عقل را مطرح کرد، از او بپرسید که آیا کاندیدای مناسبی برای کرونکتومی هستید یا نه.

پرسش شما

 ❓ جناب دکتر من یک دندان عقل نهفته افقی روی فک پایین سمت چپ دارم. شک دارم روی عصب هست یا خیر. آیا می توانم آنرا جراحی کنم؟

⬅ دوست عزیز ابتدا باید یک عکس OPG از دندان شما گرفته شود. در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد و به عصب های شما آسیب نرساند امکان کشیدن دندان عقل وجود دارد.

❓ آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

⬅ دردی که به سبب فشار دندان عقل نهفته افقی به سایر دندان ها وارد می شود، بسیار بیشتر از دردی است که پس از رفع بیحسی پس از کشیدن دندان عقل حس می کنید. به طور معمول دندانپزشک در هنگام جراحی از بیحسی موضعی استفاده می کند و در صورت وجود درد بعد از عمل جراحی، مسکن هایی نظیر مفنامیک اسید و ژلوفن را تجویز میکند.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیمین دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من 2ماه پیش عصب کشی کردم ولی الان احساس میکنم فک ام دست ک میزنم ابسه کرده و درد خفیفی احساس میکنم میشه راهنمایی کنید طبیعی هست یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پس از درمان عصب کشی تا حدود یک ماه علائم خفیف مانند درد طبیعی است اما پس از آن در صورت احساس درد خفیف یا تورم و آبسه در ناحیه حتماً باید به پزشک معالج مراجعه داشته باشید.
 • تصویر کاربر ماهان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  آقای دکتر من ۳۹ ساله هستم سال قبل فک پایین سمت راست دندان عقل افقی نهفته درد داشت و عمل کردم و متاسفانه سمت چپ هم کاملا افقی و نهفته و نزدیک عصب هست ولی فعلا دردی نداره و قصد بارداری دارم می خواستم ببینم آیا نیاز به عمل هست و یا اینکه چه عوارضی خواهد داشت
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً با توجه به عکس ارسالی چون پیشنهاد می کنم قبل از بارداری حتما مراجعه به دندانپزشک داشته باشید برای بررسی شرایط تون به نظر میرسه که دندان حتماً باید خارج بشه و سریعتر باید این اتفاق رقم بخوره. ضمناً در خصوص عوارض جراحی قاعدتاً دندان نهفته است و عوارضی رو تجربه خواهید کرد که به صورت حضوری باید مطرح بشه.
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. من یک دندان عقل نهفته دارم. کمی درد داره. تورم لثه ندارم. فکمم زیاد نمی تونم باز کنم. عکسم گرفتم کج یا افقی نیست. صافه. ولی روش پراز لثه هس. می خواستم بدونم کامل در میاد یا باید جراحی‌ کنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بادرود و وقت خوش احتراماً با توجه به شرایطی که مطرح کردید به نظر می رسه که دندان نیاز به جراحی مختصر برای خروج خواهد داشت.
 • تصویر کاربر شقایق دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من سه تا دندون عقل دارم که یکیشون فک پایین سمت چپم نیمه نهفته افقی است چند ماه پیش درد زیادی داشتم فک میکردم بخاطر اونه عکس گرفتم و گفتن ریشش به استخوان برخورد داره اما با مراجعه به دکتر فهمیدم درد از دندون کناریش (دندون هفتم) هستش دکتر برام عصب کشی کردن و راجب دندون عقلم گفتن تا زمانی که مشکلی نداشته باشه جراحی نکنم بعد از تقریبا سه ماه دندونی که پر کرده بودم از طرف دندون عقلم کاملا ریخت و درد زیادی دارم دکتر گفتن دندون عقلم باعث خرابی اون دندون شده
  و دندون عقل باید جراحی بشه اما الان چن روز هس که فک پایین سمت چپم درد داره و گاهی صورتم از طرف چپ از دندونام تا گونه هام دچار بی حسی میشه در حد چن دقیقه این خیلی منو ترسونده ممکنه بخاطر دندون عقلم باشه؟ جراحیش خطر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در خصوص دندانهای عقل نهفته جراحی همه این دندانها در نهایت ضرورت دارد و در صورتی که نزدیکی و مجاورت بیش از حد به عصب اصلی فک داشته باشد که با عکس های دقیق مشخص خواهد شد پس از جراحی برخی عوارض را تجربه خواهید کرد و معمولاً برطرف خواهد شد علائمی که بهش اشاره کردید ممکن است از دندون عقل شما باشه که بهتر هست زودتر اقدام لازم جهت خروج آن رو داشته باشید و جای نگرانی نداره.
 • تصویر کاربر نس دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  دندان عقلم را چند سال پیش پر کردم و حالا تاج دندان کامل افتاده و عفونت کرده وبه گوش وگردنم رسیده حتی به لوزهام هم رسیده
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بادرود و وقت خوش احتراماً در دندان عقل به این شرایط میرسه قاعدتاً باید خارج بشه مگر در شرایط بسیار خاص و محدود که نقش استراتژیک در دهان ایفا بکنه و مجبوریم حفظش کنیم به نظر می‌رسد ادندانى که با در موردش صحبت می‌کنید بهتر است که سریعتر خارج شود.
 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام .حدود ۳ ماه پیش دندون عقل که روی عصب بود رو پزشک به طور کامل کشید .الان هنوز حفره به طور کامل پر نشده اگه جای دندون غذا بره یا زبونم بهش برخورد کنه .به شدت درد میگیره .اما دندون سمت چپ که روی عصب نبود همچین مشکلی نداره .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً با توجه به مدت زمانی که از جراحی تون گذشته قاعدتاً باید ناحیه کاملاً پر می شده به همین دلیل پیشنهاد می کنم با مراجعه به پزشک و تهیه عکس از ناحیه بررسی کامل و ارزیابی انجام شده تا در صورتی که نیاز به اقدام درمانی خاصی وجود داره به سرعت براتون انجام بشه.
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  دندان عقل آرواره پایین سمت راست روی عصب و کاملا نهفته بود جراح فک به سختی آن را در آورد اما با گذشت یک ماه هنوز جای دندان عقل و 3 تا از دندان های جلوی درد میکنه بیش از حد به دکتر هم مراجعه کردم گفت که طبیعی هست
  آیا به نظر شما با گذشت یک ماه از جراحی طبیعی هست که جای دندان عقل و دندان های جلوی درد داشته باشه ؟
  آیا عصبم آسیب جدی دیده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و بر خوش احتراماً معمولاً پس از حدود یک ماه شرایط ناحیه به حالت تقریباً نرمال باز می‌گردد اما بر حسب شدت جراحی ممکن است این زمان کمی جابجا شود در صورتی که تحت نظر پزشک معالج خود هستید جای نگرانی نداشته و به مرور این درد برطرف خواهد شد.
 • تصویر کاربر ع.ن یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام ،حدود دوماه است که دندان عقل در پایین جراحی نمودم وسمتی که جراحی کردم زبانم بی حس شده ،ممنون میشم اکر بنده را راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احترام پس از جراحی های عقل گاه بی حسی اعصاب ناحیه زبان مشاهده می گردد که در صورت طولانی شدن با مشورت با پزشکی که عمل را انجام داده می‌توان مشکل رو بررسی کرد.
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  دندان عقل نهفته دارم که ریشه آن روی عصب بود و دکتر گفتن فعلا از جراحی دست بردار میخواهم اقدام برای بارداری داشته باشم آیا این دندان مشکل ساز نخواهد شد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً حضور دندان نهفته در هر ناحیه از فک همیشه ریسک ایجاد مشکلات فکی و دهانی را به همراه خواهد داشت در صورتی که نهفتگی دندان کامل بوده و محیط دهان نوک نزده باشد ضرورت بر خروج آن وجود دارد اما فوریتی نیست و اما در صورتی که در ناحیه نوک زده و با محیط دهان در ارتباط است فوریت در خروجی آن وجود دارد پیشنهاد می شود قبل از اقدام به بارداری با مراجعه به همکاران دندانپزشک دیگر و گرفتن مشاوره از پیشنهاد طرح درمان قبلی مطمئن شوید.
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام دندان عقل نهفته دارم فک پایین سمت راست دو سال پیش عکس گرفتم و گفتن ک روی عصب قرار داره و اگه جراحی بشه بی حسی دائم لب پایین رو داره .پیش یک دکتر دیگه هم رفتم ایشون گفتن بی حسی موقت داره الان هیچ دردی ندارم ولی همش استرس دارم برام درد سر نشه از جراحی هم خیلی میترسم راهنمایی کنید لطفا.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً دندان عقلی که نهفتگی دارد و باید خارج بشه بهتر هست با پذیرش حواشی جراحی و هر چه زودتر این کار انجام بشه مگر در شرایط خاص . بنابراین جهت ارائه طرح درمان نهایی نیاز به معاینه دقیق خواهید داشت.
درحال دریافت اطلاعات