۷ روش جراحی و غیر جراحی اصلاح لبخند لثه ای

دکتر میلاد افشار - دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

آیا ارتودنسی می تواند لبخند لثه ای را اصلاح کند؟

لبخند لثه‌ای وضعیتی است که در آن، وقتی لبخند می‌زنید بیش‌تر بافت لثه‌ی شما دیده می‌شود. این موضوع ممکن است باعث خجالت شما شود و بعضی بیماران به همین دلیل لبخند خود را پنهان می‌کنند. اما خبر خوب این‌که، می‌توان لبخند لثه‌ای را اصلاح کرد! در ادامه درباره‌ی اساس نمایان شدن بیش‌ از حد لثه‌ها و راه‌های درمان و اصلاح آن صحبت می‌کنیم.

لبخند لثهای چیست؟

لبخند لثه‌ای تعریف خیلی واحد و مشخصی ندارد و واقعاً یک موضوع شخصی است. مطالعاتی انجام شده‌اند که مشخص شود چه افرادی لبخند لثه‌ای دارند.

معمولاً افراد لبخند‌هایی را تحت عنوان جذاب‌ترین لبخند انتخاب می‌کنند که دو میلیمتر یا کمتر از بافت لثه در آن پیدا باشد.

با این که این رقم در مطالعه متغیر است، اما در اکثر مطالعات، وقتی هنگام لبخند سه یا چهار میلیمتر از لثه نمایان باشد، افراد آن لبخند را خیلی جذاب نمی‌دانند و می‌گویند این لبخند، یک لبخند لثه‌ای است.

اما شما نباید مدام به دنبال اندازه گرفتن میزان دیده شدن لثه‌هایتان باشید، چون این یک موضوع کاملاً شخصی است و فقط به احساس خودتان نسبت به لبخندتان بستگی دارد. اما در صورتی که در این مورد احساس نگرانی می‌کنید با مراجعه به متخصص اورتودنسی، دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌های شما ارزیابی می‌شود و گزینه‌هایی برای اصلاح لبخند لثه ای به شما پیشنهاد می‌گردد.

مشکل لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای در زنان بیش از مردان دیده می‌شود و پزشکان تخمین می‌زنند که در ۱۴ درصد زنان و ۷ درصد مردان هنگام لبخند زدن، لثه بیش از حد مشخص می‌شود.

علت ایجاد لبخند لثهای

دلایل بسیاری برای لبخند لثه‌ای وجود دارد که تعداد بسیاری از آن‌ها ژنتیکی است. در ادامه به چند دلیل مربوط به لبخند لثه‌ای اشاره می‌کنیم:

 • کوتاه بودن لب بالایی دلیل رایج لبخند لثه‌ای است. اگر لب به اندازه‌ی کافی پایین نیاید، وقتی می‌خندید مقدار بیش‌تری از لثه‌ی شما دیده می‌شود.
 • دندان‌های کوتاه و کوچک هم می‌تواند ریشه‌ی این موضوع باشد. دندان‌ها ممکن است به این دلیل کوتاه باشند که کامل درنیامده‌اند و هنوز با مقداری از بافت لثه پوشیده می‌شوند یا این که فقط در مقایسه با لثه‌ها و در اثر سایش یا ژنتیک، کوچک هستند.
 • یکی دیگر از دلایل لبخند لثه‌ای باز هم مربوط به لب بالایی است. به این صورت که اندازه‌ی لب بالایی شما کاملاً مناسب است اما وقتی می‌خندید لب بالا بیش از حد منقبض می‌شود و باعث می‌شود لب خیلی بالا برود و مقدار بیش‌تری از لثه نمایان شود.
 • یکی دیگر از دلایل لبخند لثه‌ای در ارتباط با مشکلات استخوان‌بندی است. در این مورد، ممکن است فک بالا خیلی بزرگ باشد یا بیش از حد جلو آمده باشد، و این موضوع می‌تواند باعث نمایان شدن مقدار زیادی از لثه یا حتی برآمده‌شدن لثه شود.
 • برخی از افراد هم مبتلا به عارضه‌ای به نام هایپرتروفی لثه‌ای هستند، یعنی بافت لثه‌های آن‌ها در اطراف دندان بیش از حد رشد می‌کند.

جراحی بالا بردن لثه یا افزایش طول تاج دندان (کاربرد و عوارض)

درمان اصلاح لبخند لثهای

برای درمان لبخند لثه ای، روش جراحی و غیر جراحی وجود دارد که در روش جراحی، با انجام جراحی فک مشکل لبخند لثه ای برطرف می شود.

درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی یا پروتز

اگر موقعیت دندان‌ها و فک شما باعث می‌شود لثه‌های شما جلو بیاید و خیلی برجسته به نظر برسد، مثل وضعیت پیش‌آمدگی دندان‌های بالایی نسبت به پایینی، استفاده از ارتودنسی (سیم دندان) یا پروتز کمک‌کننده است. با ردیف شدن دندان‌ها و فک شما میزان دیده شدن لثه‌های شما هنگام لبخند کاهش پیدا می‌کند.

لیزر لبخند لثه ای

استفاده از لیزر دایود برای اصلاح لبخند لثه‌ای کاملاً دقیق، سریع و بدون درد است. دندانپزشک اول لثه‌های شما را با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند و سپس با استفاده از لیزر، میزان اضافی لثه‌های اطراف دندان‌ها را برمی‌دارد و سپس، باقیمانده را شکل می‌دهد. به این ترتیب، توازن بیش‌تری بین لثه و دندان برقرار می‌شود و به اصلاح لبخند لثه‌ای کمک می‌کند.

تنها چیزی که ممکن است هنگام کار حس کنید، حرکت سر لیزر است و هیچ سوزنی هم وجود ندارد. استفاده از لیزر دایود برای برداشتن لثه‌های اضافی برای افراد در هر سنی مناسب و مطمئن است. ما از این روش معمولاً بعد از اتمام درمان بریس یا اینویزیلاین شما استفاده می‌کنیم تا تاثیر نهاییش را روی لبخند شما بگذارد. جینجیوکتومی یا لیفت لثه یک شیوه‌ی جراحی است اما امروزه اغلب از روش لیزری استفاده می‌شود.

درمان لبخند لثه ای با لیزر

بوتاکس لبخند لثه ای

درمان بوتاکس لبخند لثه‌ای شامل تزریق اونابوتولینیوم توکسین A به ماهیچه‌های لب بالایی است. سم بوتولینیوم باعث می‌شود ماهیچه‌های لب بالایی به طور موقف فلج شوند و به این ترتیب موقع لبخند، بیش از حد بالا نروند. ثابت شده است که وقتی علت لبخند لثه‌ای مربوط به لب بالا است، این درمان کاملاً موثر است و لثه‌ها کمتر دیده می‌شوند. با این حال، نتایج این درمان فقط حدود سه تا چهار ماه دوام می‌آورد.

ونیر یا روکش

در صورتی که لبخند لثه‌ای شما ناشی از کوتاه بودن دندان‌ها است، در این حالت ترمیم‌های زیبایی مانند روکش یا ونیر می‌توانند به بلندتر شدن دندان‌ها و متناسب‌تر شدن نسبت دندان به لثه در لبخند شوند.

جراحی تغییر موقعیت لب

اگر لبخند لثه‌ای شما ناشی از کوتاهی یا بالا رفتن بیش از اندازه‌ی لب بالایی در هنگام لبخند باشد، با استفاده از جراحی، عضلات بالابرنده‌ی لب بالا بریده می‌شوند و به این ترتیب وقتی لبخند می‌زنید لب دیگر نمی‌تواند خیلی بالا برود. با این حال، این جراحی ممکن است خیلی هزینه‌بر باشد و نیاز به دوره‌ی نقاهت زیادی دارد.

به همین دلیل است که انتخاب روش‌های غیر تهاجمی برای اصلاح مشکلات لثه‌ای خیلی بهتر است. با این حال، در مواردی که مشکلات شدید ناشی از لب بالایی وجود داشته باشد، درمان شامل جراحی و اورتودنسی خواهد بود.

بلندکردن تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان شامل برداشتن اضافی لثه‌ و فرم‌دهی مجدد لثه و گاهی، استخوان است تا این که مقدار بیش‌تری از طول دندان دیده شود. جراحی لثه برای این کار صورتی انجام می‌شود که دندان‌ها به طور کامل درنیامده‌ باشند و توسط بافت لثه پوشیده شده باشند.

در این باره بخوانید: جراحی افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان

جراحی فک لبخند لثه ای

جراحی فک، یا جراحی اورتوگناتیک، فقط در موارد بسیار شدیدی انجام می‌شود که فک بیش از حد رشد پیدا کرده یا پیش‌آمدگی شدید فک وجود دارد. جراح اصلاح استخوان فک، فک بالا را طوری فرم می‌دهد که متناسب با فک پایین باشد و سپس جوری موقعیت آن را تغییر می‌دهد که در مکان صحیح قرار بگیرد.

این جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. از آن‌جا که فرد علاوه بر جراحی فک به اورتودنسی هم نیاز دارد، اغلب فرد را به یک متخصص جراح اورتودنسی ارجاع می‌دهند. باید پیش از جراحی بریس یا پروتز استفاده کنید. تکمیل این پروسه ممکن است چندین سال طول بکشد و دوران نقاهت بلندی هم دارد. با این حال، اگر مشکلات فک شما بسیار شدید است این بهترین انتخاب شما است و نتیجه‌ی دائمی چشمگیری دارد.

درمان کوتاهی لب بالا

عوامل متعددی می توانند موجب نمایش بیش از حد لثه ها شوند که موارد شایع آن عبارتند از بافت زیاد لثه، کوتاه بودن دندان ها، کوتاه بودن لب بالایی و بیش فعال بودن عضلات بالابرنده ی لب که هنگام خندیدن لب را به طرف بالا می کشند. تمام عوامل ایجاد کنندهی لبخند لثه ای مادرزادی هستند.

همچنان که دیدید، برای داشتن یک لبخند زیبا باید بین لثه‌ها، دندان‌ها، لب‌ها و فک نسبت مناسبی وجود داشته باشد. وقتی یکی از این‌ها درست نباشد، ممکن است لثه‌های اضافی یا دندان‌های کوتاه داشته باشید و این موضوع، توازن لبخند شما را از بین خواهد برد.

 

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان
تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sara دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام هزینه ی درمان لبخند لثه ای ناشی از کوتاهی لب بالا چقدر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً هزینه این جراحی ها پس از معاینه حضوری و دقیق مشخص میشه بسته به میزان لثه اى كه مورد نیاز هست برای برداشت و خط لبخند شما.
 • تصویر کاربر غفاری دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من ۲۰ سالمه و دندان های فک بالام جلو تر هستش و چونه ام عقب تر و لثه های فک بالام بزرگ تره و موجب لبخند لثه ای میشه باید چیکار کنم برای حل این بیماری لطفا راهنماییم کنید تشکر🌹🙏
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً با توجه به شرایطی که ذکر کردید شما با توجه به سنتان هم می‌توان از درمان ارتودنسی برای رفع مشکلات تون استفاده کنید هم از درمان های زیبایی و لیفت لثه باید قبلش حتما معاینه دقیق براتون انجام بشه.
 • تصویر کاربر صالح سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اسان ترین درمان برای لبخند لثه ای کدوم روش بهتره
  و میانگین هزینه رو لطف کنین ممنون میشم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً درمان لبخند لثه ای و بسته به میزان آن سن بیمار شرایط بیمار و. انتظارات بیمار از نتایج درمان متغیر است جهت ارائه طرح درمان نیازمند معاینه دقيق خواهد بود.
 • تصویر کاربر هلن یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام روکش قبلی افتاد و حدود سه هفته پیش روکش جدیدی گذاشتم اما دندون مرتبا تحت فشار هست و جویدن در اون سمت عادی نیست و احساس بدی دارم لطفا راهنمایی بفرمائید چه کاری لازم است انجام بدم با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً مشکلی که به آن اشاره کردید می‌تواند از روکش و بلندی آن باشد که با اصلاح ارتفاع روكش می‌توان مشکل را حل کرد یا می‌تواند از لثه اطراف دندان باشد که باید بررسی شده و در صورت نیاز ناحیه مورد نظر اصلاح شود.
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر بنده ارتودنسی کردم بعد از دوسال قراره بزودی بازش کنم ولی قبلا اصلا تو لبخند لثه ام پیدانبودالان پیداس خیلی ناراحتشم چرا اینجور شده دکترم ک جواب درستی نمیده
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   پس از درمان ارتودنسي به دليل جابه جا شدن دندانها اين مورد ممكنست رخ دهد كه البته قابل اصلاح خواهد بود

 • تصویر کاربر Fafa سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من لبخند لثه ایم ناشی از بالا رفتن بیش از حد لب بالام هست و سنم هم 16 هست من چه زمانی باید عمل انجام بدم و آیا درست هست برای این موضوع لبم را عمل کنم؟ و هزینه این عمل چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   بدون معاينه نظردهى نميتوان كرد لبخند لثه اي عوامل متعددى دارد و تنها عمل لب معمولاً كمكى نخواهدكرد بهترست اين اعمال تا ١٨-٢٠ سالگى به تعويق بيفتند

 • تصویر کاربر رها جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام من هفته پیش لیفت لثه انجام دادم بالیزرولی هنوز هنگام خنده باهمون شدت قبل لثه نمایان میشه میخواستم بدونم پیش چه دکتری برای جراحی پایین اوردن لب بالایی باید برم و هزینش چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   اين جراحى در همه افراد قابل اجرا نخواهد بود و نياز به معاينه داريد جراح فرد مناسب براى اين عمل خواهد بود

 • تصویر کاربر پری سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  موقع صحبت کردن دندانهای فک‌پایینم دیده میشن،آیا میشه جراحی انجام بشه برای لب پایین تا دندانهای پایین موقع صحبت دیده نشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   هر چند به معاينه نياز داريد ولى به احتمال قوى پاسخ سوال شما منفى ميباشد

 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده متاسفانه فک بالام جلو هستش اما به علت از دست دادن چندتا از دندون ها جراحی فک نمیتونم بکنم چون بعدش نمیتونم ایمپلنت کنم ارتودنسی هم نمیتونم بکنم به نظرتون با جراحی لثه جواب میگیرم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   نیاز به معاینه دقیق و بررسی عکس ها دارد

   موارد کاربرد جراحی لثه را می توانید در لینک زیر ببینید:

   https://drmiladafshar.com/1403

 • تصویر کاربر ازی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام من کمی لبخند لثه ای دارم خواستم بدونم با ارتودنسی بهتر میشه یا با عقب رفتن دندون، دندان ها پایینتر میاد و بدتر میشه؟ اخه من حس میکنم فکم بره عقب دندون ها میاد پایینتر و لبخند لثه ای بدتر میشه، اگر من اشتباه میکنم ممنون میشم توضیح بدین

  راستی دندان های من درازن و اگه روش های لیزر دایود یا تاح دندان انجام بدم درازتر میشن اونوقت باید پایین دندان رو کوتاه کرد؟

  راستی
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   اينكه ارتودنسي براى درمان لبخند لثه اى شما مفيد خواهد بود يا نه نياز به معاينه و بررسي عكس هاى شما دارد و در خصوص سوال دوم بله ممكنست نياز به كوتاه شدن دندانها باشد

درحال دریافت اطلاعات