ده استراتژی برای مقابله با حساسیت بلیچینگ دندان

یکی از بهترین راه‌های رهایی از لک و رنگ‌گرفتگی دندان‌ها، سفید کردن دندان (teeth bleaching) و یا همان بلیچینگ دندان است. گزینه‌ها و محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد و می‌توان این روش را هم در خانه و هم به صورت حرفه‌ای در مطب دندانپزشک انجام داد؛ اما خیلی از افراد بعد از پروسه‌ی سفید کردن دندان‌ها دچار حساسیت در دندان‌ها می‌شوند. طبق آمار، ۷۸ درصد افراد بعد از بلیچینگ یا سفید کردن سطح خارجی دندان‌ها که با استفاده از کربامید پروکساید انجام می‌شود، دچار حساسیت بلیچینگ دندان یا حساسیت شدید عاج دندان می‌شوند.

با این که علت دقیق حساسیت بلیچینگ دندان و حساسیت ناشی از سفید کردن دندان هنوز مشخص نشده است، اما می‌دانیم که پروکساید (یکی از اصلی‌ترین عناصر سازنده‌ی فرآورده‌های سفیدکننده) عصب دندان را تحریک می‌کند و این تحریک یا التهاب منجر به نشانه‌هایی مثل حساسیت به سرما یا احساس مورمور شدن می‌شود.

از بلیچینگ دندان استفاده کنیم یا خیر؟

فرآورده‌های سفیدکننده‌ی زیادی وجود دارد، از ژل و چسب سفیدکننده گرفته تا خمیردندان‌ها و دهانشویه‌های مخصوص. با این حال، طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) سفید کردن به دو شیوه انجام می‌شود: استفاده از فرآورده‌های مخصوص بلیچینگ و فرآورده‌های غیر بلیچینگ. از طرفی، می‌توان دندان را با استفاده از محصولی که رنگ طبیعی دندان را تغییر می‌دهد سفید کرد. بسیاری از این محصولات شامل کربامید پروکساید هستند که ماده‌ی فعالی است که به اوره و هیدروژن پروکسید شکسته می‌شود.

از سوی دیگر، محصولات غیر بلیچینگ شامل عناصری هستند که فقط لکه‌ها و رنگ سطحی دندان را از بین می‌برد. ممکن است دندانپزشک در مطب از یکی از فرآورده‌ها استفاده کند یا برایتان محصولی را برای استفاده‌ی خانگی تجویز کند یا این که خودتان از داروخانه بدون نسخه یکی از محصولات سفیدکننده را بخرید.

حساسیت های بلیچینگ دندان و مراقبت های بعد از آن

ایجاد حساسیت ممکن است در حین استفاده از فرآورده‌های بلیچینگ با پایه‌ی پروکسید یا بعد از آن ایجاد شود. وقتی دندانتان حساس شود، هنگام خوردن نوشیدنی‌های گرم یا سرد، کمی محکم مسواک زدن، یا غذاهای شیرین، به شکل دردهای کوتاه و تیز و تیرکشنده واکنش نشان می‌دهد. این حساسیت به طور مکرر وقتی اتفاق می‌افتد که طی مراحل اولیه‌ی بلیچینگ، هیدروژن پروکسید دارد به مینای دندان نفوذ می‌کند و به این ترتیب، با اعصاب زیر مینای دندان در تماس قرار می‌گیرد.

محصولاتی مانند خمیردندان‌های سفیدکننده ممکن است حساسیت کمتری ایجاد کنند چون فقط با سطح دندان کار دارند. بیماران مختلف بر حسب نوع دندانی که دارند، ممکن است با استفاده از محصولات مشابه، نتایج متفاوتی کسب کنند. اما به طور کلی، ژل‌های بلیچینگ، همچنین محصولات بدون نسخه‌ی داروخانه، پتانسیل بیش‌تری برای ایجاد حساسیت دندانی دارند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

انواع حساسیت بلیچینگ دندان

حساسیت به خصوص زمانی ایجاد می‌شود که مواد بلیچینگ با غلظت بالا و به مدت طولانی با دندان در تماس باشند.

مثلاً اکثر محصولات حرفه‌ای بلیچینگ نسبت به محصولات بدون نسخه دارای محتوای هیدروژن پروکسید بیش‌تری هستند. گاهی اوقات هم بافت لثه به خاطر استفاده از محصولات دارای هیدروژن پروکسید دچار حساسیت می‌شود، هرچند بعضی اوقات حساسیت، ناشی از استفاده از فرآورده‌های نامناسب است.

مشکلات دیگری که ممکن است در رابطه با دندان و بافت‌های نرم دهانی مانند مخاط دهان باشد عبارتند از: حساسیت پالپ دندانی، تحلیل ریشه‌ی دندان و یا آزاد شدن انتخابی برخی مواد پرکننده‌ی دندانی.

درمان حساسیت بلیچینگ دندان

حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها اصولاً موقت است و معمولاً بعد از پایان فرآیند بلیچینگ برطرف می‌شود. اما شدت و تناوب این حساسیت‌ها می‌تواند ناشی از تکنیک مورد استفاده، کیفیaت مواد بلیچینگ و واکنش و پاسخ فرد به روش و مواد بلیچینگ باشد.

همچنین پیشنهاد می شود که مطلب عوارض و مزایای کامپوزیت را نیز مطالعه کنید.

در صورتی که در خانه از روش‌های سفید کردن دندان استفاده کردید و حساسیت بلیچینگ دندان بروز پیدا کرد، از تکنیک‌های زیر استفاده کنید. در صورتی که در مطب این کار را انجام دادید و باز هم دچار حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها شده‌اید هم، با خیال آسوده از این روش‌ها استفاده کنید و البته حتماً از دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید.

حتماً در صورتی که از فرآورده‌های تخصصی یا دستورالعمل داروهای بدون نسخه استفاده کرده‌اید، به نکاتی که دندانپزشک می‌گوید توجه کنید. هرگز بیش از زمان توصیه شده مواد را روی دندان نگذارید.

  •  اگر حساسیت بلیچینگ دندانی در فواصل استفاده‌ی کوتاه از مواد رخ می‌دهد، سعی کنید سفید کردن را به روزهای دیگر موکول کنید. گاهی اوقات، همین استراحت کوچک بین درمان‌ها می‌تواند به تسکین علایم کمک کند.
  •  مصرف قرص ادویل یا آلیو پیش از شروع فرآیند می‌تواند به کاهش نشانه‌ها کمک کند و حتی منجر به جلوگیری از بروز نشانه‌ها و حساس شدن بلیچینگ دندان شود.
  • دقت کنید که از فرآورده‌های حاوی مقادیر کم هیدروژن پروکسید استفاده کنید (محتوی ۶ تا ۱۰ درصد هیدروژن پروکسید).گاهی افراد فکر می‌کنند هرچه میزان هیدروژن پروکسید بیش‌تر باشد نتیجه‌ی بهتری هم عاید می‌شود؛ این در حالی است که اگر قرار باشد به قیمت نابودی دندان‌ها و لثه‌های شما تمام شود اصلاً ارزشی ندارد.
  •  هنگامی که از روش سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ دندانها) استفاده می‌کنید، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرد را محدود کنید. در حالت عادی هم بحث حساسیت دندان ممکن است پیش بیاید اما وقتی دندان‌ها را سفید می‌کنید این مشکل ممکن است غیرقابل تحمل یا آزاردهنده شود.
  • استفاده‌ی بیش از حد از روش‌های سفید کردن هم می‌تواند منجر به بروز حساسیت بلیچینگ دندان‌ها شود. وقتی خیلی از این مواد استفاده کنید ممکن است باعث حساسیت بیش‌تر و حتی آسیب‌های دندانی جدی شوند.
  • استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید یا خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس می‌تواند به تسکین نشانه‌ها کمک کند. حتی گاهی قبل از سفید کردن دندان، در حین عمل یا بعد از آن فلوراید درمانی توصیه می‌شود.
  • دقت کنید که از مسواکی با موهای نرم استفاده کنید. هرچه موهای مسواک نرم‌تر باشد روی دندان و لثه‌های شما کمتر حس می‌شود و می‌تواند به کاهش علایم کمک کند.
  • اگر حساسیت دندانی شما مداوم بود یا بدتر شد حتماً به دندانپزشک اطلاع دهید چون ممکن است دچار مشکلات دیگری مانند پوسیدگی دندان و سوراخ دندان یا حتی پسرفت لثه شده باشید.
  • از دندانپزشک بخواهید از محصولات کاهنده‌ی حساسیت در مطب برایتان استفاده کند. اگر درست از این محصولات استفاده شود تاثیر بسیار زیادی در کاهش حساسیت بلیچینگ دندان ها دارند.

پیشنهاد می شود حتما روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان را مطالعه کنید.

به طورکلی، با این که بروز حساسیت دندان‌ها یک عارضه‌ی رایج بعد از سفید کردن یا همان بلیچینگ دندان است، اما معمولاً خیلی کوتاه است و حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. سال‌ها پیش، اکثر محصولات سفیدکننده‌ی دندان حاوی مقادیر زیادی مواد آسیب‌رسان بودند که واقعاً دندان‌ها را نابود می‌کرد و باعث حساسیت شدید دندانی می‌شد. اما امروزه این فرآورده‌ها خیلی بهبود پیدا کرده‌اند و برای استفاده روی دندان‌ها خیلی ملایم هستند.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان
تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

۰

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر