آیا شما به جراحی لثه نیاز دارید؟

اگر دچار بیماری لثه شده باشید، پزشک ممکن است یکی از انواع مختلف جراحی لثه را به شما پیشنهاد دهد.

رایج ترین علت ابتلا به بیماری لثه، تجمع بیش از حد باکتری در دهان و در نتیجه ایجاد جرم روی دندان هاست. وقتی میزان این باکتری ها خیلی زیاد باشد بدن قادر به مقابله به آن ها نخواهد بود و دچار بیماری می شوید.

البته بغیر از باکتری، عوامل دیگری هم هستند که باعث می شوند فرد بیشتر در معرض بیماری لثوی قرار بگیرد؛ اگر کسی مبتلا به بعضی بیماری های مزمن و مشکلات سلامتی باشد، حتی درصورتی که به بهداشت دهانش خوب رسیدگی کند، باز هم ممکن است بیماری لثه بگیرد.

انواع جراحی لثه

اگر بیماری لثه آنقدر شدید باشد که نیاز به جراحی داشته باشد، پزشک یکی از انواع جراحی را برای درمان مشکلتان پیشنهاد می دهد که در زیر به آن ها اشاره کرده‌ایم:

عمل فلپ (شیاربری یا مسطح‌سازی شیار لثه)

در این جراحی، پزشک پریودانتیست (متخصص لثه) لثه ها را بر می گرداند تا باکتری ها را از بین آن خارج کند. سپس به جای آنکه لثه را به حال خود رها کند، آن را به دندان متصل می کند تا دوباره دچار برگشتگی نشود.

پیوند لثه

تشکیل دوباره لثه

در این فرایند، جراح لثه ها را به سمت بیرون بر می گرداند و باکتری هایی که عامل بیماری شده‌اند را خارج می کند. سپس استخوان های پیوندی، غشا یا پروتئین های بافت لثه (یا ترکیبی از این سه مورد) را به لثه اضافه می کند تا بافت آن دوباره تشکیل شود و محکم به دندان بچسبد.

جراحی لیفت لثه

در جراحی لیفت لثه ، پزشک لثه هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند را برش می دهند تا کمی کوتاه تر شوند و میزان بیشتری از دندان پیدا شود. این فرایند علاوه بر اهداف درمانی، به منظور عمل زیبایی هم انجام می شود.

جراحی لثه تحلیل رفته (جراحی پیوند لثه)

در این روش، پریودانتیست بخشی از قسمت های دیگر بافت دهان را برمی‌دارد و به لثه ها پیوند می زند. این جراحی زمانی انجام می شود که لثه به دلیل بیماری از بین رفته یا اینکه مقداری از بافت آن تحلیل رفته باشد.

قبل و بعد از جراحی لثه

این جراحی هم علاوه بردرمان گاهی به منظور جراحی زیبایی انجام می شود زیرا ناحیه هایی که ریشه در آن نمایان شده را می پوشاند و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند.

اگر دندانپزشک بعد از معاینه تشخیص دهد که به جراحی لثه احتیاج دارید، به احتمال زیاد شما را به پریودانتیست ارجاع می دهد که در زمینه بیماری های لثه تخصص دارد.

پیشنهاد دکتر افشار

یکی دیگر از جراحی های رایج دندان، جراحی دندان عقل می باشد که صحبت درباره آن، در این مقاله نمی گنجد. پیشنهاد میکنم برای آشنایی با مراقبت ها و عوارض جراحی دندان عقل این مطلب را بخوانید

جراحی کشیدن دندان عقل

جراحی پریودنتال چیست؟

گاهی بری درمان بعضی بیماری های لثه و شرایط خاص مانند ژنژیوت یا التهاب لثه، از جراحی پریودنتال استفاده می کنند. به این نوع جراحی معمولا جراحی لثه گفته می شود. هدف از این جراحی، این است که با انجام فرایندهای زیر، بیماری لثوی و صدمات ناشی از آن را درمان کنند:

 • رشد دوباره بافت ها و استخوان های آسیب‌دیده
 • جلوگیری از افتادن دندان
 • کاهش فاصله بین لثه و دندان (که به آن مثلث سیاه گفته می شود)
 • تغییرشکل استخوان فک به منظور کاهش احتمال رشد باکتری در شکاف های استخوان
 • کاهش باکتری و عفونت در دهان

جراحی پریودنتال

کاربرد انجام جراحی برای لثه

جراحی لثه مشکلات زیادی از جمله التهاب لثه را درمان می کند.

بیماری هایی مانند ژنژیوت (التهاب لثه) یا پریودانتیتیز (نوع شدیدتری از التهاب لثه) با جراحی لثه درمان می شوند.

ژنژیوت نوع ملایمی از بیماری لثه است که ممکن است باعث تورم، قرمزی و خونریزی لثه شود. بیشتر اوقات این بیماری بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان، جرم گرفتن دندان و تجمع رسوب اتفاق می‌افتد. البته با عمل جراحی، این شرایط کاملا درمان می شود.

از طرفی، پریودانتیتیز نوع شدیدی از بیماری لثه است که درنتیجه پیشروی ژنژیوت اتفاق می‌افتد. اگر التهاب لثه در مراحل اولیه درمان نشود، شرایط وخیم تری پیدا می کند و باعث از بین رفتن بافت و استخوان های دهان می شود.

طی این التهاب شدید، لثه به‌مرور از دندان جدا می شود. درنتیجه بین دندان و لثه فاصله هایی به نام شیار (پاکت) ایجاد می شود که باعث می شود باکتری ها در آنجا گیر بیفتند و لثه عفونی شود.

در اثر این اتفاق ممکن است یا دندان بیفتد یا استخوان آسیب ببیند.

علل و روش های جلوگیری از عفونت لثه

آمادگی قبل از جراحی لثه

قبل از عمل جراحی لثه پزشکان معمولا بررسی هایی انجام می دهند تا مطمئن شوند این جراحی برای بیمار خطری نداشته باشد. در طی این بررسی ها پزشک معمولا:

 • سابقه پزشکی بیمار را چک می کند و روی او آزمایش انجام می دهد
 • دندان ها، دهان و فک را معاینه می کند تا از مقاومت و سلامت آن ها مطمئن شود
 • دندان ها را معاینه می کند تا مطمئن شود هیچ عفونت، آبسه یا عوامل خطرناک دیگری وجود ندارد که فرایند بهبود را دچار مشکل کند
 • درمورد خطرات و مزایای جراحی با بیمار صحبت می کند و برای ادامه کار از او رضایت‌نامه یا اجازه می گیرد.

حین عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بسته به اینکه تحت کدام‌یک از انواع جراحی لثه قرار می گیرید، ممکن است بعضی از اتفاقات زیر را تجربه کنید:

بیشتر جراحی های لثه حدود دو ساعت طول می کشند.

در بعضی موارد، جراح صلاح می بیند که بیمار کاملا بیهوش شود و گاهی اوقات فقط به او بیحسی موضعی تزریق می کنند تا ناحیه لثه ها بیحس شود. البته تزریق داروی بیحسی داخل لثه کمی دردآور است.

در این فرایند، جراحان از تجهیزات استریل و ضدعفونی شده‌ای استفاده می کننند تا خطر ابتلا به بیماری های عفونی را به حداقل برسانند.

پزشک معمولا در ابتدای عمل، بریدگی هایی روی خط لثه ایجاد می کند و سپس لثه را از روی دندان جدا کرده و به سمت بیرون برمی گرداند. با این کار، پزشک به ریشه ها دسترسی بیشتری خواهد داشت و می تواند جرم ها، رسوبات و عفونت های موجود روی ریشه و لثه را کاملا از بین ببرد.

بعد از جرم‌گیری عمیق لثه، جراح فرایندهای دیگری از جمله تغییرشکل لثه، تشکیل دوباره لثه و غیره را انجام می دهد.

وقتی تمام مراحل درمانی طبق برنامه انجام شدند، جراح دوباره لثه ها را با بخیه به محل اولیه‌شان متصل می کند. این بخیه ها بین هفت تا ده روز بعد از جراحی کشیده می شوند.

قطع فوری خونریزی دندان بعد از کشیدن

آیا جراحی لثه درد دارد؟

بیشتر افراد بعد از عمل جراحی لثه درد ملایم یا بسیار کمی خواهند داشت که البته با مسکن های معمولی برطرف می شود. اگر لثه هایتان دچار تورم شدند می توانید بسته‌ای یخ روی آن بگذارید و اگر پزشک برایتان آنتی بیوتیک تجویز کرد حتما آن ها را به موقع مصرف کنید. گاهی بعد از عمل امکان خونریزی و التهاب شدید وجود دارد که در صورت مشاهده این موارد، باید به‌سرعت با پزشک تماس بگیرید.

جلوگیری از عفونت بعد از جراحی لثه

از آنجایی که بیماری لثه درنتیجه گسترش بیش از حد باکتری ها و ایجاد جرم و رسوب روی دندان ایجاد می شود، با رسیدگی به بهداشت دهان و شستشوی مداوم دندان ها، می توانید از ابتلا به آن جلوگیری کنید. همچنین با رعایت این موارد بعد از عمل جراحی از ابتلای مجدد به بیماری جلوگیری می شود.

در بیشتر مواد کافی است مرتب دندان ها را مسواک بزنید و حداقل روزی دوبار نخ دندان بکشید تا دچار بیماری لثه نشوید.

هزینه جراحی لثه

گاهی شرکت های بیمه همه هزینه عمل جراحی لثه را متقبل نمی شوند و باید قبل از اقدام به درمان با شرکت بیمه خود صحبت کنید و ببینید چقدر از هزینه عمل را قرار است از جیب بدهید.

به عبارتی یکی از هزینه هایی که در دندانپزشکی نمی توان به صورت دقیق از قبل مشخص کرد، هزینه جراحی لثه است. زیرا ابتدا باید معاینه صورت گرفته و میزان آسیب لثه شما مشخص شود. برای اینکار شما می توانید از طریق سیستم پرسش از دکتر ، عکس دندان ها و لثه خود را فرستاده و از مشاوره رایگان دکتر میلاد افشار استفاده نمایید.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادقی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده دندان عقلم رو پارسال کشیدم الان از همانجا لثه مثل گوشت اضافه ریز اومده روی دندون بغلم باید برداشته بشه یا خودش خوب میشه؟.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش با توجه به عکس ارسالی تون به نظر میرسه که میزانی از لثه که روی دندونه مجاور را فراگرفته کمی زیاد باشه و ممکنه در ناحیه ایجاد مشکل کنه براتون بنابراین به نظر می رسه که شاید در صورتی خارج بکنیم ریسک کمتری به‌همراه داشته باشه
 • تصویر کاربر كيانا دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من مدتي هست كه متوجه شدم لثه هام ورم كرده و دندان هام فرم خودشون رو دارن از دست ميدن،ميخاستم بپرسم كه چه كاري بايد انجام بدم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً عکسی که ارسال کردید از کیفیت مناسبی برخوردار نیست اما به نظر میرسه که به دلیل به هم ریختگی دندان ها در ناحیه قدامی فک پایین و شاید کمی عدم رعایت مناسب بهداشت در ناحیه جرم یا التهاب لثه ایجاد شده باشه که نیاز است با مراجعه به دندانپزشک و جرم‌گیری مرتب کردن دندان‌ها در آن ناحیه مشکل را حل کنیم و این که در نهایت امر به نظر میرسه بهم ریختگی دندان‌های فک پایین خودشون عاملی برای ایجاد این التهاب لثه هستند بنابراین پیشنهاد می کنند درصورتی که کاندید مناسبی برای این موضوع باشید درمان ارتودنسی براتون انجام بشه و دندان‌های فک پایین مرتب بشه
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من پسر ۱۵ ساله ای دارم که دندانهای خیلی ریز م میخی داره رنگ دندان هم زرد است ب چن تا متخصص نشون دادم گفتن مادر زادی مینای دندان ندارد باید جراحی لثه بشه پیش متخصص پریو بعد لمینت کنه نظر شما چیه ممنون میشم جواب بدین خودش هم از اینکه دندوناش این مدلیه خیلی عذاب میکشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در خصوص پسرتون و دندان‌هایی که اشاره كرديد به نظر می رسد که راهکار همون راهکاری است که بهتون پیشنهاد شده و نتایج بسیار موفقیت آمیز و رضایت بخش خواهد بود هرچند نیاز به معاینه دقیق از ناحیه و تهیه عکس خواهید داشت.
 • تصویر کاربر آوا دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من ميخوام كامپوزيت انجام بدم ولي با توجه به جلو بودن فك بالا چنتا دكتر گفتن قبلش بايد ايفت لثه انجام بشه، ميخواستم نظر شما رو در اين مورد بدونم و اينكه اگه دكتر متخصص لثه نباشه مشكلي پيش مياد
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص لزوم استفاده از لیفت لثه قبل از کار زیبای لمینيت حتماً باید معاینه صورت بگیره و نیازهای درمانی بررسی بشه و اینکه این جراحی لثه توسط چه شخصی انجام بشه باید شود شخصی انجام شده که تخصص این کار رو داشته باشه حالا میخواد متخصص لثه باشه یا دندانپزشک و جراح عمومی.
 • تصویر کاربر فهیمه دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  جناب دکترسلام، فاصله ای که دراثر جراحی پردیونتال لثه، بین دندانها ایجاد میشه رو چطور میشه برطرف کرد؟ من ده روز پیش جراحی کردم ولثه بین دندانهام بالا رفته و بین دندان فاصله افتاده، میخوام ببینم فقط باپیوند لثه این فاصله پرمیشه یاراه دیگه ای هم وجودداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در صورتی که دندان کاندید جراحی های پریودنتال بوده و اين جراحى انجام شده قاعدتاً در آن ناحیه نباید لثه حضور داشته باشه كه گاهاً این جراحی را به واسطه حذف پاکت دندان در آن ناحیه انجام میشه یا برای قرارگیری روکش یا ترمیم های دندان به این جراحی ها نیاز پيدا می کنیم بنابراین پر شدن ناحیه ای که بهش اشاره کردید تا حدی که نرمال باشه می‌توان با درمان های ترمیمی و زیبایی ناحیه رو پر کرد و در این خصوص پیوند لثه در ناحیه یک کار اشتباه خواهد بود.
 • تصویر کاربر فهیمه یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، من بخاطر ورم دندان و ایجاد فاصله کم بین دندانها به جراح لثه مراجعه کردم ایشون فرمودن که پیوره دارم واگر درمان نشه باعث لق شدن دندان میشه و باید جراحی انجام بدم، سوالم این هست که اگر من جرمگیری عمیق انجام بدم باز هم به جراحی نیازه؟ چون شنیدم بعد از جراحی ممکنه شکل و فرم لثه و دندان تغییر کنه. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً درمان جرم‌گیری و جراحی لثه دو درمان متفاوت بوده که در خصوص دندان های مختلف نیاز به اجرا خواهند داشت از این جهت پس از معاینه می‌توان در خصوص لزوم اجرای جراحی لثه نظر قطعی داد.
 • تصویر کاربر فهیمه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  جناب دکتر من تحلیل لثه در فک بالا دارم بطوری که تیزی لثه بین دندانها از بین رفته، جرمگیری انجام دادم ودوماه از جرمگیری گذشته اما حس میکنم تحلیل بیشتر شده باید چه اقدامی انجام دهم؟ وایا دیوند لثه مناسب است یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش با توجه به عکسی که ارسال کردید هرچند نمی دونم چند سالتون هست و شرایط عمومی تون به چه صورت اما به نظر می‌رسد که تحلیل زیادی در ناحیه لثه هاتون اتفاق افتاده که نیازمند درمان به موقع هست اینکه پیوند لثه چقدر میتونه مفید به فایده باشه نیاز به معاینه دقیق هست اما کمی به نظر می‌رسد تحلیل ها زیادند.
 • تصویر کاربر ژاله دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام بنده لثه پایین مقداری به سمت پایین رفته ودو تا از دندانهایم بیرون افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش با توجه به عکس ارسالی شما نیازمند جرم گیری و رعایت بهداشت بیشتر در ناحیه و در مرحله بعد با بررسی عکس ها و معاینه دقیق تر در صورت نیاز برطرف شدن فاصله مذکور جهت حذف ناحیه گیر غذایی و برطرف شدن تجمع جرم در ناحیه خواهید بود گاهاً نیاز به جراحی‌های لثه در این موارد مشاهده می گردد.
 • تصویر کاربر شهاب سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  کنار دندون 7 پایین راست همیشه چرک بیرون میاد ، عکس گرفتم ، دندانپزشک گفته مشکل از دندان نیست! باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص خروج چرک از دندان مذکور باید عکس ناحیه چک بشه احتمال این که مشکل از دندون هم باشه وجود داره که بعد از معاینه دقیق مشخص میشه و طرح درمان براتون برنامه ریزی میشه.
 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باسلام بنده هفته بعد قراره قدام فک پایین رو پیوند لثه انجام بدم،متاسفانه خلف دندان های پیش و نیش فک پایینم جرم داره به نظرتون قبل پیوند لثه جرم گیری انجام بدم یا دوماه بعد از پیوند لثه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   اين موضوع كاملاً در حيطه تخصصى پزشك معالجتون ميباشد و البته كه هميشه مرحله اول درمانهاى لثه جرمگيرى ميباشد

درحال دریافت اطلاعات