چه زمان باید به جراح دهان و دندان مراجعه کنید؟

تجربه جراحی فک و دهان برای همه بیماران یکسان نیست و بعضی از افراد می پرسند: چرا باید به جراح دهان و دندان مراجعه کنم؟ یا اینکه چرا دندانپزشک خودم عمل جراحی را برایم انجام نمی دهد؟

اگر این جراحی داخل دهان انجام می شوند، پس چرا دندانپزشک ها آن را انجام نمی دهند و حتما باید به جراح فک و دهان مراجعه کرد؟ ما در مطبمان خوب می دانیم که اگر بخواهیم بیمارمان احساس راحتی داشته باشد، باید او را از همه‌چیز آگاه کنیم و اطلاعات لازم را به او بدهیم. به همین خاطر، در این وبلاگ علت ضرورت مراجعه به جراح فک را برایتان توضیح می دهیم.

ضرورت مراجعه به جراح دهان و دندان

اول از همه، اکثر بیماران می خواهند بدانند چرا دندانپزشکشان آن ها را به یک پزشک جراح ارجاع داده‌است. به بیان ساده، وقتی دندانپزشک چنین کاری می کند یعنی آن فرایند برایش بیش از حد پیچیده بوده یا نمی توانسته آن را در مطب دندانپزشکی انجام دهد (یعنی برای انجام آن به تجهیزات بیشتری احتیاج بوده).

گاهی اوقات دلیل این ارجاع سیستم عکس OPG بهتر یا وجود فناوری های پیشرفته تر است اما گاهی صرفا به این خاطر است که جراح نسبت به دندانپزشک تجربه و تخصص بیشتری در آن زمینه دارد و آموزش های بیشتری دیده‌است. به هر حال، به هر نحوی جراح فک و دهان گزینه مناسب تری بوده‌است.

جراح دهان و دندان کیست؟

همه دندانپزشک ها برای کسب مدرک دکتری‌شان (چه مدرک جراحی دندانپزشکی و چه مدرک دندانپزشکی) هفت تا هشت سال در دانشگاه درس می خوانند. این دو مدرک دندانپزشکی به دندانپزشک ها اجازه می هد فرایندهای معمولی دندان (تمام بیماری های دندان که برای رفعشان اول از همه به فکر دندانپزشک می افتید) را انجام دهند. از طرفی، جراح فک و دهان بعد از کسب دو مدرک بالا، چهار تا شش سال دیگر درس می خواهند و در زمینه جراحی فک تخصص می گیرد.

تخصص دندانپزشکی

تفاوت بین دندانپزشک با جراح دندانپزشک

بیشتر اوقات بیماران فکر می کنند جراح فک با دندانپزشک فرقی ندارد. تفاوت این دو پزشک به آموزش هایی که دیده‌اند برمی گردد و از آنجایی که تخصص های متفاوتی دارند، خدمات متفاوتی هم به شما ارائه می دهند.

دندانپزشک های معمولی، علم دندانپزشکی را همراه با آموزش های عملی یاد گرفته‌اند و بعضی از آن ها می توانند برخی جراحی های جزئی دهان را انجام دهند. با این حال، محدوده کاری آن ها شامل مراقبت های دندانی از جمله معاینه دهان، جرم‌گیری، پر کردن دندان، نصب تاج، نصب سیلانت (شیارپوشی دندان)، عصب‌کشی و درمان بیماری های رایج لثه می شود.

دندانپزشک معمولا قبل از شروع فرایندهای دندانی، دهانتان را معاینه می کند و میزان اورژانسی بودن آن ها را بررسی می کند. به این ترتیب، تصمیم می گیرد که آیا خودش می تواند مشکلتان را برطرف کند یا باید شما را به جراح فک و دهان ارجاع دهد.

نیازهای دندان غیر اورژانسی مانند جراحی لثه یا کشیدن دندان (که به جراحی احتیاج داشته باشد) هم جزو این دسته فرایندها هستند و دندانپزشک ممکن است از پس آن ها بر نیاید.

وقتی دندانتان در وضعیت اورژانسی باشد یا نیاز به کشیدن دندان (با عمل جراحی)، تغییر ساختار استخوان فک و بافت لثه پیدا کنید، باید نزد جراح دهان و دندان بروید.

دکتر میلاد افشار، بهترین جراح دندانپزشک در تهران

دکتر میلاد افشار آموزش های فراوانی در این زمینه دیده‌اند و تجربه زیادی دارند. جراحان فک می توانند در فرایندهایی مانند کشیدن دندان عقل، دندان نهفته، نامتوازن بودن فک یا از بین رفتن استخوان آن، به شما کمک کنند. جراح فک و صورت همچنین می تواند بیماری های مزمن یا بیماری های که از مشکلات دهان ناشی می شوند را درمان کند.

دکتر افشار جراح دندانپزشک

در بعضی موارد، اگر کمی جستجو کنید مطب هایی را پیدا می کنید که هر دو نوع تخصص (هم کارهای دندانپزشک و هم کارهای جراح) را ارائه می دهند. این موضوع برای کسانی که وضعیتشان اورژانسی است، خیلی خوب است زیرا مشکلشان خیلی سریع تر حل می شود.

اگر دندانپزشک بتواند سریع دهانتان را معاینه کند، بیماری را براساس علائم آن تشخیص دهد و در عین حال خودش مشکلتان را رفع کند یا شما را به جراحی در همان مطب ارجاع دهد (که بتواند در همان روز شما را ویزیت و درمان کند) بهترین حالت ممکن است. خوشبختانه، ما یکی از این مطب ها هستیم و می توانیم هر نوع خدماتی، اعم از غیرجراحی و جراحی را به شما ارائه دهیم.

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، کافی است به ما تلفن کنید و نوبت بگیرید تا ببینید به متخصص احتیاج دارید یا خیر.

مراجعه فوری به جراح دندان

مراجعه به جراح دلایل مختلفی دارد ولی معمولا وقتی فکر می کنید برای جراحی دهانتان به یک متخصص باتجربه احتیاج دارید یا اگر تصادف کرده باشید و دندان هایتان آسیب شدیدی دیده باشند، باید مستقیم به جراح دهان و فک مراجعه کنید. همچنین می توانید در اینترنت سرچ کنید و ببینید نزدیک ترین مطب دندانپزشکی اورژانسی در کجا قرار دارد تا قبل از اینکه شرایطتان وخیم تر شود، فرایندهای درمانی لازم را برایتان انجام دهند.

کشیدن دندان

گاهی دندان آنقدر شرایطش وخیم می شود که نمی توان آن را به حال خود رها کرد و دگر با هیچ روشی درمان نمی شود. در اینطور مواقع پزشک توصیه می کند دندان را بکشید. وقتی دندانی خیلی پوسیده باشد یا باعث تراکم دندان ها شده باشد یا صدمه دیده باشد، باید آن را کشید.

وقتی دندان آپسه می کند، یعنی عفونت به جایی رسیده که به ریشه دندان آسیب زده‌است. این وضعیت بسیار دردآور است و باید فورا درمان شود. در بعضی از مراحل بیماری لثه هم کشیدن دندان ضروری می شود. وقتی بیماری لثه به حدی برسد که نتوان دندان را معالجه کرد، باید آن را کشید.

چرا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

بعضی اوقات وجود یک دندان به دندان های دیگر فشار می آورد و جای بقیه دندان ها را می گیرد. در این صورت باید آن را بکشید تا به سایر دندان ها آسیب نزند. آخرین موردی که امکان دارد پزشک دندانتان را بکشد، این است که رد یک حادثه (مانند ورزش یا تصادف یا اتفاقات دیگر) دندانتان خرد شده و به شدت صدمه دیده باشد. در این صورت دندان قابل ترمیم نیست و فقط باید کشیده شود.

دندان نهفته

دندان های نهفته معمولا همان دندان های عقلی هستند که در نیامده‌اند. یکی از رایج ترین موراد کشیدن دندان، دندان عقل نهفته است. وقتی از سنین نوجوانی به جوانی می رسید و دندان عقلتان شروع به رشد می کند، گاهی داخل دهانتان فضای کافی برای همه دندان ها وجود ندارد. این موضوع بخصوص برای بیمارانی که می خواهند دندان هایشان را با ارتودنسی محکم کنند خیلی اتفاق می افتد. زیرا در ارتدونسی پزشک برای اینکه بتواند جای دندان ها را تغییر دهد به فضای بیشتری احتیاج دارد. بنابراین دندان عقل را می کشد.

بافت فک

اگر دچار درد فک شده باشید، مراجعه به جراح فک می تواند مشکلتان را حل کند. جراح فک و دهان با آموزش های مخصوصی که دیده می تواند فکتان را معاینه کند و تشخیص دهد که برای آرام کردن بافت فک‌تان (که هنگام غذا خوردن درد می گیرد یا اطراف آن تنش وجود دارد) به جراحی احتیاج دارید یا خیر.

کاشت یا ایمپلنت دندان

بعضی از بیماران وقتی دندانشان را می کشند (بخصوص وقتی دندان کشیده شده در محلی باشد که جای خالی‌اش اذیتشان کند) ترجیح می دهند جای آن ایمپلنت بگذارند. این کار علاوه بر پر کردن جای دندان کشیده شده، به زیبایی ظاهر لبخندتان نیز کمک می کند. جراح فک و دهان می تواند این کار را با روش های مختلف برایتان انجام دهد.

جراحی کشیدن دندان

وقتی لازم باشد برای کشیدن دندانتان به جراح فک مراجعه کنید، یعنی شرایط آن کمی پیچیده است و محدود به یک کشیدن ساده نمی شود. وقتی دندان از لثه ها بیرون زده باشد، دندانپزشک خیلی راحت آن را با انبری به نام فورسپس می کشد و از داخل لثه ها خارج می کند اما اگر دندان خرد شده باشد و لازم باشد پزشک برای کشیدن آن به زیر لثه ها نفوذ کند، باید جراحی کنید.

البته قبل از کشیدن دندان از بیحسی موضعی استفاده می کنند تا ناحیه اطراف دندان و لثه بیحس شود. اگر بخواهید چند دندان را به‌طور همزمان بکشید (که معمولا هنگام کشیدن دندان های عقل اتفاق می افتد)، جراح داروی بیهوشی تجویز می کند تا کاملا به خواب فرو بروید.

در این فرایند، جراح باید بافت استخوان و لثه زیر دندان را خارج کند. سپس با استفاده از انبر فورسپس دندان های خردشده را از داخل لثه و استخوان فک درمی‌آورد. همانطور که قبلا هم گفتیم، این جراحی زمانی انجام می شود که دندان بر اثر سانحه خرد شده باشد یا طوری باشد که برای کشیدن آن خود پزشک مجبور شود دندان را تکه تکه کند.

وقتی دندانتان کشیده می شود، به جای آن سوراخی ایجاد می شود و به همین خاطر طبیعی است که خونریزی داشته باشید. برای جلوگیری از این خونریزی، پزشک یک عالمه گاز بین دندان هایتان می گذارد و از شما می خواهد دندان هایتان را به هم فشار دهید تا خونریزی بند بیاید.

در این جراحی چند بخیه هم به لثه زده می شود که می تواند از نوع جذب شدنی باشد و هم جذب‌نشدنی؛ اگر بخیه ها معمولی باشند بعدا برای کشیدن آن ها دوباره به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از جراحی دندان

بعد از کشیدن دندان با عمل جراحی، باید احتیاط های لازم را انجام دهید و از دندان ها و لثه هایتان مراقبت کنید. اگر این مسائل را رعایت کنید، از خشک شده حفره دهان (که ممکن است بسیار دردناک باشد) جلوگیری می شود. در هنگام خشکی ساکت یا حفره دهان، زخم ها باز شده و استخوان زیرین آن نمایان می شود.

بعد از جراحی دهان، استراحت کنید و تا ۲۴ ساعت فعالیت هایتان را به حداقل برسانید. برای کاهش التهاب می توانید از کیسه یخ و برای کاهش درد می توانید از قرص مسکن استفاده کنید. سعی کنید فقط غذاهای نرم بخورید و حواستان به ناحیه خالی دندان کشیده شده باشد. شستشوی روزانه دهانتان را فراموش نکنید و مرتب مسواک بزنید؛ فقط کافی است حواستان به اطراف دندان کشیده شده باشد و به آن آسیب نزنید.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مينا جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  كسي كه براي كاشت ايمپلنت مراجعه داشته بِه دندانپزشك و ايشون فرمودن كه بايد جراحي لثه بشه تا بستر كاشت فراهم بشه، اين كار در تخصص چ كسي هست و آيا شما انجام ميدين؟ حدود تقريبي هزينه اش رو البته (با علم بِه اينكه قطعا ميبايست ويزيت انجام بشه، ) ميفرماييد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   جراح جهت اين مورد مناسب ميباشد كه درين مركز انجام ميشود هزينه كار تنها پس از ويزيت قابل ارزيابى خواهدبود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام جسارتا شما مدرک تخصصی دارید از نظام پزشکی برای جراهی های دندان چون تو نظام پزشکی مدرک شما رو زدم دندانپزشک حزفه ای ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   در صورت تمايل ميتوانيد به جراح فك و صورت مراجعه نماييد جهت اطلاع شما دوست عزيز كليه دندانپزشكان ،جراح هستند و در صورت تمايل و توانايي خودشان به جراحى هاى مختلف ميپردازند

 • تصویر کاربر Alibakhshi سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بیشتر از ۱ ساله که نتونستم به پزشک مراجعه کنم و دندان عقلم نیاز به جراحی دارد و به شدت درد میکند و متورم است.شب ها خونریزی بی دلیل دارد و دچار آبسه شده است آنتی بیوتیک و مسکن هم استفاده کرده ام ولی مفید نبوده است
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   با مراجعه به پزشك و خروج سريعتر آن مشكلتان حل خواهدشد

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر
  ببخشید من تقریبا ۱۲ تا از دندونام خود به خود پوسیده و خرد شدن و وقتی از خواب پا میشم دهنم پرخون میشه میشه من رو راهنمایی کنید و هزینه جراحی رو بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   در خصوص طرح درمان مورد نياز شما حتماً معاينه دقيق و تهيه عكس از دندانها لازم ميباشد پس از اين مرحله هزينه و طول درمان مشخص خواهد شد پيشنهاد ميشود با توجه به شرايط مذكور سريعتر به پزشك خود مراجعه فرماييد

 • تصویر کاربر راحیل شنبه ۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر یه دندون عصب کشی شده ی من گاه گاهی درد خیلی بدی میگیره که با خوردن مسکن قوی آروم میشه و میره تا چند ماه بعد .مراجعه کردم گفتن احتمالا دندونت ریشه اضافه داشته که کیست تشکیل شده حالا مجدد درد گرفته ولی با هیچ چیز آروم نمیشه و عفونت باعث ورم صورت و گلودرد شده.
  من باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ و آیا اگر کیست تخلیه نشه و صرفا با آنتی بیوتیک عفونت سرکوب بشه اثر منفی ماندگاری روی فک و دندونام داره؟ چون دکتر گفتن ممکنه دندونتو از دست بدی برای همین ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخير

   بايد درمان مجدد عصب كشي انجام شود.مصرف آنتي بيوتيك كمكي نخواهد كرد

 • تصویر کاربر Samaneh چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید من برای ترمیم پوسیدگیهای دندونام رفتم پیش دندانپزشک و ترمیم های سطحیمو انجام دادم، در انتهای کار وقتی خواستم دهانمو ببندم فکم بسته نمیشد و گیر کرده بود و دوتا از دندونام یکی عقل و کنار عقلم رو دیگه درست نکردن و گفتن باید بری پیش جراح فک که اگر مشکلی برای فکتون پیش اومد بتونن کنترلش کنن میشه راهنماییم کنین که مشکل از کجاست و چرا فک قفل میشه و باید چکار کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   این مشکلات میتواند دلایل ارثی داشته باشد یا به دلیل مشکلاتی که در طول زندگی در مفصل فکی ایجاد شده رخ دهد..معمولا بعد از باز نگه داشتن فک به مدت طولانی در افرادی که مستعد این مشکل هستند ممکن است قفل شدن فک را شاهد باشیم که عامل اصلی آن جابجایی دیسک مفصلی است..معمولا این مفصل ها درمان قطعی ندارند و ترجیحا بهتره به صورت کلی دهان شما بیش از حد مجاز باز نشود،بهتر است در حداقل ممکن باشد و به فک استراحت داده شود که این قفل شدگی ایجاد نشود..تا حد امکان از غذا های سفت مثل ته دیگ جلوگیری بشه و از باز کردن بیش از حد دهان هم جلوگیری شود مثل خمیازه کشیدن.

 • تصویر کاربر بیتا پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دخترم سه دندان عقل نهفته دارد که دوتا پایین روی اعصاب هست نیاز به کشیدن دارد که بامراجعه به گزشک گفتند نیاز به جراحی توسط جراح هست هزینه اش محبت میکنید چقدر میشه. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام و وقت بخير

   در خصوص جراحي هاي دندان عقل نهفته حتما بايد دندان و وضعيت نهفتگيش مشخي بشه تا بتونيم هزينه را اعلام كنيم

 • تصویر کاربر Yari چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر وقتتون بخير خسته نباشيد
  من ياري هستم از خدمتتون چندتا سوال داشتم
  اينكه شما خودتون جراحي و كشيدن دندان عقل هم انجام ميدين
  و اينكه خودتون عصب كشي هم انجام ميدين ؟ و اينكه قيمت ها به چه صورت هستش
  من چند دفه با مطب تماس گرفتم موفق نشدم كه با شما صحبت كنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   درود بر شما

   بله عصب کشی و کشیدن دندان عقل در مطب انجام می شود. هزینه عصب کشی هم بسته به تعداد کانال از 500 هزار تومان تا 1200 بسته به دندان متفاوت است. همچنین هزینه جراحی دندان عقل نیز بسته به پوزیشن دندان  عقل از 500 هزار تومان تا 1200 متفاوت است.

درحال دریافت اطلاعات