از بین بردن فاصله بین دندان ها بدون ارتودنسی

در کل جهان، لبخند مولفه مهمی به حساب می‌آید و اغلب اولین موضوعی است که مردم در ارتباط با شما به آن توجه می کنند. لبخند هر کسی اولین معرف اوست و اولین موضوعی است که باعث می شود افراد به سمت آن ها جذب شوند و دلشان بخواهد بیشتر آن ها را بشناسند. با این حال، اگر از فاصله بین دندان هایتان ناراضی باشید، ممکن است جلوی خنده‌تان را بگیرید و سعی کنید در جمع ها لبخند نزنید!

نگذارید کمی فاصله بین دندان ها شما را از این حس خوب محروم کند. راه های زیادی برای از بین بردن این فاصله ها وجود دارد که باعث تقویت حس اعتماد‌به‌نفستان می شود. بعضی از این روش ها را می توانید خودتان در خانه انجام دهید و برای برخی دیگر باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در هر صورت راه هایی وجود دارند که می توانید از شر دندان های فاصله‌دار خلاص شوید و به لبخند رویایی‌تان برسید.

علت فاصله افتادن بین دندان ها

برای اینکه بتوانید بهترین روش برای از بین بردن فاصله بین دندان ها را انتخاب کنید، اول باید بدانید این فاصله ها چرا به وجود آمده‌اند. به فاصله بین دندان ها شکاف دیاستم می گویند. دیاستم معمولا اتفاقی رایج و بی‌خطر است ولی گاهی باعث درد یا اذیت شدن فرد می شود.

فاصله‌دار شدن دندان ها دلایل زیادی دارد که بعضی از آن ها قابل جلوگیری هستند اما برخی دیگر ارثی هستند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره کرده‌ایم:

 • افتادن دندان ها
 • داشتن دندان هایی کوچک تر از حد معمول
 • تطابق نداشتن اندازه استخوان های فک
 • بزرگ بودن بندیز لب
 • مکیدن انگشت شصت در کودکی
 • دشواری در قورت دادن غذا
 • بیماری لثه

فرقی نمی کند علت فاصله‌دار شدن دندان هایتان کدام‌یک از موارد بالا باشد، در هر صورت راه‌حلی برای رفع آن ها وجود دارد.

داکوتا جانسون
در همین ابتدا از خانم #داکوتا_جانسون بازیگر و مدل معروف آمریکایی پیشنهاد میکنیم تا با کم کردن فاصله بین دندان های خود، راحتتر و آزادانه تر در تمام عکس ها بخندند.

درمان خانگی فاصله بین دندانها

اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید همه چیز را خودتان درست کنید و روحیه مستقل دارید، باید بگویم راه هایی وجود دارد که می توانید خودتان در خانه برای از بین بردن شکاف بین دندان ها انجام دهید.

بستن فاصله دندان ها با کش

برای از بین بردن فاصله دندان در خانه می توانید از براکت های DIY یا نوار دندان استفاده کنید که در چند سال اخیر بسیار رایج شده‌اند. نحوه استفاده از این چسب ها این است که هر شب نواری را دور دندانتان می گذارید (دندانی که می خواهید حرکت کند) و بعد از مدتی نتیجه را می بینید. با گذشت زمان فاصله بین آن دندان با دندان کناری کمتر می شود.

این ترفند برای خیلی از افراد جواب می دهد اما باید در انجام آن محتاط باشید. گاهی ممکن است اوضاع فاصله بین دندان ها حتی بدتر شود یا اینکه هیچ تفاوتی مشاهده نکنید.

مرتب کردن دندان ها فرایندی است که به دقت زیادی احتیاج دارد. همچنین فردی که این کار را انجام می دهد باید اطلاعات زیادی درباره ساختار دهان داشته باشد. وقتی می خواهید عضو به این محکمی و بدقلقی را جابه‌جا کنید، ممکن است خطاهای زیادی انجام دهید. شاید به‌طور تصادفی دندان را در زاویه غلطی حرکت دهید که به خودی خود باعث می شود فاصله بیشتری بین دندان ها ایجاد شود و احتمال ابتلا به بیماری های لثوی را زیادتر کند.

در کل، روش های درمان خانگی برای شکاف دندان، زحمت زیادی دارند و به عنوان کسی که تجربه‌ای در این زمینه ندارد، باید خیلی بیشتر از دندانپزشکان تلاش کنید. در نهایت این روش کمی خطری است و ما آن را توصیه نمی کنیم. یادتان نرود سلامت خودتان و دندان هایتان همیشه در اولویت است.

این مطلب را نیز بخوانید: علل درد دندان های جلویی

روش های مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

معمولا وقتی افراد می خواهند فاصله بین دندان هایشان را از بین ببرند، اولین روشی که به ذهنشان می رسد ارتودنسی های گران‌قیمت و بدقواره هستند اما خوشبختانه از آن زمان تاکنون روش های جدید دیگری هم به حوزه دندانپزشکی وارد شده‌اند. این راه‌حل های جدید، از براکت های فلزی که از کودکی به خاطر دارید خیلی بهتر عمل می کنند. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

روش باندینگ دندان

اگر جویدن غذا علت به وجود آمدن فاصله بین دندان هایتان باشد، باندینگ دندان بهترین راه‌حل برای درمان آن است. در این فرایند، دندانپزشک یک تکه صمغ روی دندان آسیب‌دیده قرار می دهد که رنگ آن با رنگ خود دندان یکی است. وقتی این ماده به دندان بچسبد و ثابت شود، ظاهر دندان به حالت ایده‌آل بر می گردد؛ گویا هیچوقت هیچ فاصله‌ای بین دندان وجود نداشته‌است.

این روش سریع ترین روش برای از بین بردن فاصله بین دندان هاست. همچنین هزینه زیادی نمی خواهد و بی‌خطر است. البته بعد از فرایند باید توصیه های مراقبتی پزشک را به دقت انجام دهید تا باندینگ برای سال ها سالم باقی بماند.

باندینگ کامپوزیت دندان چیست؟

مراقبت های پس از باندینگ دندان

دندان باندینگ شده به مراقبت خاصی احتیاج ندارد، فقط کافی است به بهداشت کلی دهانتان رسیدگی کنید، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزی یکبار نخ دندان بکشید. همچنین باید روزی یک با دو بار با دهان‌شویه ضدعفونی کننده دهانتان را بشویید و هر از چندگاهی برای شستشو و چکاپ دندان ها به پزشک مراجعه کنید.

از آنجایی که مواد باندینگ دندان شکننده است، باید از جویدن اشیاء سفت مانند ناخن، درب خودکار، یخ و غیره پرهیز کنید. همچنین هرگز نباید با دندانتان درب هیچ قوطی یا محفظه‌ای را باز کنید. اگر احساس کردید روی باندینگ دندانتان ناهمواری ایجاد شده یا هنگام غذاخوردن احساس غیرعادی داشتید، حتما با پزشکتان تماس بگیرید.

کامپوزیت باندینگ دندان

نگهدارنده دندان

نگهدارنده راحت ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین روش برای پر کردن فاصله بین دندان هاست. دندانپزشک می تواند نگهدارنده‌ای مخصوص دندان های شما درست کند که بتوانید هر زمان لازم بود آن را در بیاورید.

متاسفانه این روش برای از بین بردن فاصله دندان ها، نسبت به روش های دیگر بیشتر طول می کشد. به علاوه، بعد از درمان هم باید تا مدتی از این نگهدارنده ها استفاده کنید تا مطمئن شوید دندان ها دوباره به حالت اولیه بر نمی گردند.

باورهای غلط:

بسیاری از افراد، روش ارتودنسی را کاملاً نفی کرده و با آن مخالفت میکنند. یکی از دلایل مخالفت آن ها هم، تغییر کردن فرم لب بعد از ارتودنسی است. اما باید بدانید هیچ روشی به طور کامل مثبت یا منفی نیست و در صورتی که ارتودنسی برای شما به عنوان بهترین گزینه تشخیص داده شود، امکان جلوگیری از عوارض آن وجود دارد. برای آگاهی بیشتر مطلب زیر را مطالعه نمایید:

جلوگیری از تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

ونیر دندان

اگر دوست دارید هنگام خندیدن دندان هایتان مثل سرامیک سفید و براق به نظر برسند، ونیر بهترین گزینه برای شماست. در این روش، دندانپزشک دندان خراب را می تراشد و صاف می کند. سپس موادی از جنس سرامیک روی آن می گذارد. به این روکش ونیر می گویند. ونیرها ظاهری بسیار طبیعی دارند و تا ۱۵ سال دوام می‌آورند.

درست است که ونیر از باندینگ و نگهدارنده دندان گران تر است اما به دلیل عمر زیادی که دارد به‌صرفه تر است.

قبل و بعد از رفع فاصله بین دندان ها

جلوگیری از فاصله افتادن بین دندان ها

روش هایی که گفته شد برای کسانی که می خواهند فاصله بین دندان هایشان را پر کنند بسیار مناسب است. بعضی از این فرایندها علاوه بر پر کردن فضای خالی بین دندان ها به درمان بیماری های لثه هم کمک می کنند. همچنین سلامت استخوان فک را به آن باز می گردانند و از التهاب آن جلوگیری می کنند.

بعضی از شکاف ها قابل جلوگیری نیستند اما می توانید اقداماتی انجام دهید که خطرات ناشی از فاصله دندانی را کاهش دهد. برای مثال، به کودکانتان کمک کنید عادت مکیدن شصت را از سر خود بیندازند، به بهداشت دهانتان رسیدگی کنید و طریقه درست قورت دادن غذا را یاد بگیرید. فرایند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید و حتما دو بار در سال برای چکاپ و شستشوی دهان به دندانپزشک مراجعه کنید.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۱+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر . جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام فاصله ی بین فک ها بدون جراحی هم از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتى كه اين فاصله زياد نباشه با درمان ارتودنسي يا زيبايي قابل درمان هست

 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم راجع به لمینیت دندان بیشتر بفهمم دوتا دندان جلوی من فاصله دارند هزینش چطوره
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و وقت بخیر

   در خصوص فواصل بین دندانی باید میزان آن بررسی بشه که ایا با روش لمینیت قابلیت بسته شدن داره یا خیر که بستگی به نوع لمینیتی گه میذارید هزینه هایش متفاوت خواهد بود

 • تصویر کاربر عدنان پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید
  من اغلب هنگام خندیدن و صحبت کردن احساس ناراحتی میکنم بخاطر اینکه فاصله در بین دندان هایم وجود دارد
  و این موضوع باعث رنج من هست
  آیا راه خانگی برای درمانش وجود درد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و وقت بخير

   در خصوص فواصل بين دندان ها راه خانگي وجود ندارد

 • تصویر کاربر س جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب افشار
  متوجه نمیشم که نگهدارنده ای میگین به چه صورته ...یعنی یک قالب مانند ژله ای بر اساس فرم دندانهاست ؟ میشه کمی توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   سوال واضح نيست..لطفاً سوال رو كاملتر به طور مشخص كدام نگهدارنده مدنظر هست مطرح بفرماييد با سپاس

 • تصویر کاربر Mf شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بین دوتا دندون فک بالا فاصله افتاده و لثه من جوری هست ک با لمینت هم بسته نشد چیکار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و وقت بخير

   فواصل بين دنداني به طرق مختلفي بسته بشه از جمله ارتودنسي و كار هاي زيبايي...بهتره معاينه بشين كه ببينيم اين فاصله كه با لمينيت بسته نشده در نقطه صفر بسته نشده يا دوباره باز شده كه همه ي اين ها قابل درمان است 

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. نگهدارنده دندان در رابطه با بستن فاصله دندانهای جلویی پایین به چه صورتی است؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   درود بر شما

   پرسش شما نامفهوم است. لطفا سوال خود را دقیق تر مطرح نمایید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر