معرفی و کاربرد انواع پروتز دندان

امروزه با وجود تکنیک هاى پیشرفته در زمینه دندانپزشکى، حتى در صورتى که بیمار تمام دندان هاى خود را از دست داده باشد، باز هم مى توان لبخندى زیبا به او هدیه داد! با استفاده از انواع پروتز دندان، می توان یک یا چند دندان از دست رفته را به راحتى و به صورت ثابت، متحرک و یا ترکیبى جایگزین کرد

انواع پروتز دندان

به طور کلی ۶ نوع پروتز وجود دارد که هر یک از آن ها برای هدف های خاصی استفاده می شوند.

 • پروتز دندان ثابت

اگر همه دندان های خود را از دست داده اید، می توانید با استفاده از پروتزهاى ثابت دندانى دوباره صاحب دندان هاى دائمى شوید.

این نوع پروتز دندانى در دهان مانند دندان هاى طبیعى است و جویدن با آنها بسیار راحت است و نگهدارى و مراقبت هاى بهداشتى مربوط به آنها درست مانند دندان هاى طبیعى است.

روش پروتز دندان ثابت

اولین کاری که در کلینیک دندانپزشکى انجام مى شود این است که دندانپزشک هشت قطعه تیتانیوم زیست سازگار را در استخوان فک قرار مى دهد.

این قطعه ها، پروتز هاى دندانی را ثابت نگه می دارند و نیروی جویدنی را به اندازه کافى در دهان توزیع می کنند. هر یک از دندان ها به طور جداگانه بر روی این پایه ها نصب مى شوند.

دندان هاى سرامیکى جلوه اى کاملا طبیعى دارند و پایه هاى فلزى مقاومت و دوام لازم را دارند که هر دو نمایى جدید از دهان به شما هدیه مى دهد. نتیجه این کار مثل این است که گویى دندان هاى طبیعى شما برگشته باشند!

 • پروتزهاى دندانى متحرک

مدل اوردنچر برای پروتزهای کامل راه حلی است که امنیت خاطر و سادگی را به شما ارائه می دهد. پروتز دندان متحرک بر روی ایمپلنت های دندان پیچ و نصب می شود و بیمار می تواند آن را برای تمیز کردن از دهان خود بیرون بى آورد.

 • اوردنچرهاى متکى بر ایمپلنت

اوردنچر، پروتزهایی هستند که روی ایمپلنت ها قرار می گیرند و می توان آنها را به صورت پروتزهاى متحرک تعریف کرد.

مزیت این نوع ایمپلنت ها این است که بیمار مى تواند به عنوان پروز دندان متحرک از آن استفاده کند. جویدن با این نوع پروتزها به کیفیت پروتزهاى ثابت است.

روند اوردنچر

ابتدا چهار ایمپلنت دندانى از جنس تیتانیوم زیست سازگار در امتداد لثه نصب مى شود که به عنوان ریشه های دندان ها عمل مى کنند؛ این ایمپلنت ها در استخوان فک قرار داده مى شوند. بر روی این ریشه های دندانى جدید، یک سازه فلزی قرار داده مى شود که پروتز بر روى آن قرار می گیرد.

در نتیجه، شما از نظر زیبایى شناسى و ارامش خاطر داراى یک پروتز ثابت هستید که به راحتى مى توانید آن ها را براى تمیز کردن از دهان خود بیرون بیاورید.

اوردنچرهاى متکى بر ایمپلنت

 • پروتز پایه فلزی

پروتزهای فلزی بیشترین کاربرد در پروتزهای دندانی را دارند. این نوع پروتزها از آلیاژهای فلزی مختلف و ترکیبى از رزین ساخته شده اند.

روند پروتز پایه فلزی

ابتدا شش نقطه پشتیبانی ایجاد مى شود که به عنوان یک پایه ثابت برای پروتز عمل می کنند. این شش نقطه از ایمپلنت های تیتانیوم زیست سازگار تشکیل شده اند که سازه ى دندانى را به استخوان وصل می کنند. در مرحله بعد پروتز با پایه فلزی و ساختار رزین و کل دندان ها به ایمپلنت ها چسبانده مى شود.

این روش، یک راه حل راحت و خوشایند براى باز گرداندن زیبایی لبخند بیمار  است که نسبت به بقیه روش ها مقرون به صرفه تر است.

 • پروتز دندان ترکیبی

در صورتى که نداشتن دندان باعث از دست رفتن حجم استخوان فک شده باشد، مناسب ترین راه حل استفاده از پروتزهاى دندانى ترکیبی است.

انتخاب پروتز مناسب دندان

دندانپزشک یا متخصص پروتز قبل ازتوصیه روشى خاص براى درمان، تعداد دندان های از دست رفته، وضعیت دندان های باقیمانده و ضخامت استخوان فک شما را مورد بررسى قرار مى دهد.

اگر فقط یک یا دو دندان از دست رفته باشد و دیگر دندان های باقی مانده سالم باشند، استفاده از یک بریج یا پروتز تکه اى، راه حل مؤثرى خواهد بود. اگر تعداد دندان هاى طبیعی باقی مانده کم باشد و وضعیت مناسبى هم نداشته باشند، ممکن است استفاده از دندان مصنوعى و یا ایمپلنت بهترین گزینه باشد.

با این حال، اگر استخوان فک حجم کمى داشته باشد، ممکن است دندانپزشک شما مجبور شود استخوان اضافی به فک بیمار پیوند دهد تا از فیکسچر ایمپلنت پشتیبانی شود (این استخوان براى نگهدارى پایه هاى تیتانیومى لازم است).

دندانپزشک شما می تواند بهترین توصیه را در مورد اینکه چه نوع پروتز دندانى متناسب با نیاز شما است را  توصیه کند. اما شما نیز برخی از فاکتورها را باید در نظر بگیرید، از جمله هزینه، ظاهر و طول مدت درمان.

ایمپلنت ها جایگزینی بسیار طبیعی برای دندان های از دست رفته هستند، ولى بغیر از هزینه ى زیاد، طول دوره درمان ممکن است تا شش ماه هم طول بکشد. برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته، استفاده از یک بریج (پل) معمولا مى تواند انتخابی ارزانتر باشد و درمان معمولا فقط به دو مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد.

دندان مصنوعى ممکن است گزینه مقرون به صرفه اى باشد، اما باید چند ماه صبر کنید تا دهان شما بهبود پیدا کند و دندان مصنوعى براى فک شما ساخته شود و براى دهان شما تنظیم شود.

برای استفاده از روکش ها می توانید یکى از روکش های چینی و یا کامپوزیت رزین را انتخاب کنید. روکش هاى چینی اغلب گرانتر از روکش های رزین کامپوزیت هستند و طول عمر روکش کامپوزیت دندان بین ١٠ تا ٢٠ سال است.

جالب است بدانید: 

کامپوزیت ها علاوه بر کاربرد ترمیم دندان برای زیبایی دندان نیز استفاده می شوند. کامپوزیت های زیبایی شرایط نگهداری و طول عمر متفاوتی دارند. برای اطلاع از این موارد، حتما مقاله طول عمر کامپوزیت دندان را مطالعه نمایید.

ساخت انواع پروتز دندان

دندانپزشک شما ارزیابی کاملی از دندان ها و حفره دهان شما انجام می دهد و از عکس بردارى با اشعه ایکس (پرتونگاری دندان) از دندان های درگیر برای ساختن پروتز دندانى مناسب شما، استفاده می کند.

این کار به دندانپزشک شما اجازه می دهد پروتزهایی را فراهم کند که از دندان های باقیمانده پشتیبانی کند، و به شما این امکان را مى دهد تا در کنار حفظ ظاهرى عادى، به صورت طبیعى صحبت کنید و غذا بخورید.

در مرحله بعد معمولا دندانپزشک از شما مى خواهد تا یک نوع قالب دندانپزشکى را گاز بزنید تا از شکل دندان هاى شما نمونه بردارى شود، سپس این قالب به لابراتور دندانپزشکى ارسال مى شود.

ساخت پروتز دندانی

طبق تصمیمى که در دندانپزشکی گرفته اید، پروتزهای دندانی شما ممکن است از طیف وسیعی از مواد، از جمله پورسلین، رزین کامپوزیت، اکریلیک و یا زیرکونیا ساخته شوند.

پس از ساخت پروتز، روش جایگذارى پروتز بستگی به این دارد که چه نوع پروتز دندانی را انتخاب کرده اید. برای قرار دادن ایمپلنت ها، دندانپزشک شما باید یک پایه ثابت تیتانیومى را در استخوان فک شما قرار دهد. سپس شما مى بایست حدود چند ماه قبل از قرار دادن پروتزها صبر کنید تا مطمئن شوید که ایمپلنت ها به درستی در استخوان فک جاى گرفته اند و ایمن هستند.

در صورتى که باید تاج، پل و یا روکش دریافت کنید، دندانپزشک شما ممکن است قسمتی از سطح دندان را براى آماده سازى پروز، خارج کند. برای اطمینان از اینکه آنها به طور نرم و راحت در دهان شما قرار می گیرند، دندان مصنوعی مى بایست مورد بررسی قرار گیرد. پروتزهای دندانی می توانند با جایگزین کردن دندان های از دست رفته و باز گرداندن لبخندى زیبا، اعتماد به نفس از دست رفته را نیز به به بیماران برگردانند.

اگر فکر می کنید استفاده از پروتز ممکن است راه حل مناسبى برای مشکل دندانپزشکی شما باشد، بهتر است با دندانپزشک یا متخصص پروتز خود مشورت کنید تا در مورد گزینه هایى که ممکن است لبخند زیباترى به شما هدیه کند، صحبت کنید.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعیدحضرتی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن چهارروزه که فک بالای سمت راست دندان دوموعصب کشی کردم ولی هنوز پرش نکردن دکترم گفت سه روزه دیگه بیا ولی تواین سه چهار روز خبلی دندوم خیلی درد داشت و ضربان میزنه دندونمودست میزم یافشارمیدم دردمیکنه شباخیلی درددارم توچهارروزدوباررفتم میگه عصبش خوب گرفتم ولی بازم دردداره آزارم میده مبشه بگیدعدتش چیه نگرانم بنده روراهنمایی بکنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بادرود و وقت خوش احتراماً پس از درمان عصب کشی کلیه دندان ها تا چند روز درد و التهاب در ناحیه طبیعی است به همین دلیل پیشنهاد می کنم با صبر و تحمل و مصرف داروهای تجویزی برای شما زمان کافی برای رفع التهاب ناحیه را به دندان بدهید معمولاً پس از این زمان به مرور التهاب کم شده و شرایط جهت مرحله دوم و پرکردن تاج فراهم می گردد.
درحال دریافت اطلاعات
Call Now Button
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مشاوره رایگان
سلام! برای چت در WhatsApp  (مشاوره رایگان) پیام خود را بنویسید.