علل و روش های جلوگیری از عفونت لثه

عفونت لثه معمولا نشانه مسئله اساسی دیگری مثل بیماری یا عفونت لثه است. درمان‌های خانگی موثر زیادی برای درمان عفونت لثه وجود دارد. بهداشت عمومی دهان و دندان هم می‌تواند برای جلوگیری از عفونت لثه مفید باشد.

عفونت لثه چیست؟

عفونت لثه به معنای وجود هرگونه التهاب در بافت لثه می ‌باشد و معمولاً با بروز درد و تورم لثه ‌ها همراه است. این بیماری به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی مختلف ایجاد می‌شود و با متورم کردن لثه و پر خون کردن آن موجب بروز ناراحتی ‌ها و علائم اولیه بیماری در مبتلایان می‌ شود.

اگر دچار تورم و عفونت لثه هستید، اول از همه باید برای تشخیص و درمان، به دندانپزشک مراجعه کند. موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث تورم لثه شوند. بیشتر این موارد، مربوط به بهداشت دهان و عوارض مربوط به آن می‌شوند. در این مقاله دلایل تورم لثه را بررسی می‌کنیم و درمان‌های خانگی و راه‌های مختلف درمانی آن را شرح خواهیم داد.

در صورت عدم کنترل، التهاب لثه می تواند باعث جدا شدن لثه از دندان شود. این می تواند باعث آسیب به بافت نرم و استخوان حمایت کننده از دندان شود و همچنین ممکن است دندان شل شود. اگر عفونت پیشرفت کند، در نهایت ممکن است دندان خود را از دست داده یا برای برداشتن آن به دندانپزشک نیاز داشته باشید.

علت عفونت لثه و پریودنتیت

لثه های شما در واقع در نقطه ای پایین تر از لبه های لثه که می بینیم به دندان ها متصل می شوند. این فضای کوچکی sulcus نامیده می شود. غذا و پلاک در این فضا می تواند گیر کند و باعث عفونت لثه یا التهاب لثه شود.

پلاک یک لایه نازک از باکتری است و به طور مداوم روی سطح دندان های شما شکل می گیرد. هرچه پلاک پیشرفت می کند، سفت می شود و به حفره تبدیل می شود. وقتی پلاک به زیر خط لثه کشیده شود دچار عفونت لثه می شوید.

در صورت عدم کنترل،عفونت لثه می تواند باعث جدا شدن لثه از دندان شود. این می تواند باعث آسیب به بافت نرم و استخوان حمایت کننده از دندان شود و همچنین ممکن است دندان شل شود. اگر عفونت پیشرفت کند، در نهایت ممکن است دندان خود را از دست داده یا برای برداشتن آن به دندانپزشک نیاز داشته باشید.

علت عفونت لثه

مشکل عفونت لثه بعد از کشیدن دندان عقل 

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید. ما در اینجا مطلبی گردآوری کرده ایم که شیوه مقابله با مشکلات پس از کشیدن دندان عقل و روش های کاهش این مشکلات را بیان می دارد. حتما مطلب زیر را مطالعه کنید:

درمان ورم گونه بعد از کشیدن دندان عقل

درمان عفونت لثه

به محض اینکه متوجه عفونت لثه شدید، باید با دندانپزشک مشورت کنید. پس از تشخیص عفونت لثه، گزینه های درمانی زیادی خواهید داشت که بر اساس شدت عفونت لثه متفاوت خواهد بود. در اینجا چند روش رایج برای درمان عفونت لثه آورده شده است:

مترونیدازول برای دندان درد

یکی از انواع آنتی بیوتیک به نام مترونیدازول می تواند برای عفونت های باکتریایی تجویز شود. مترونیدازول گاهی به همراه پنی سیلین برای رفع انواع بیشتری از باکتری ها تجویز می شود.

آنتی بیوتیک های کلاس پنی سیلین مانند پنی سیلین یا آموکسی سیلین رایج ترین داروهای درمان عفونت دندان هستند. مانند سایر عفونت ها، اغلب آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت لثه استفاده می شوند. دندانپزشک شما ممکن است از قرص آنتی بیوتیک یا تزریق مستقیم به محل عفونت لثه استفاده کند.

هرچند تجویز پنی سیلین ها برای درمان عفونت های دندانی و درد دندان بسیار شایع است، اما برخی از افراد به این دارو حساسیت دارند. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید حتماً به دندان پزشک خود بگویید. در صورت حساسیت به پنی سیلین دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک دیگری مانند کلینداماسین یا ارتیروماسین را تجویز کند.

درمان ریشه

این روش پیشرفته در مورد عفونت لثه ، عمیقاً بین لثه و دندان شما را تا محل ریشه تمیز می کند.

گینجیوکتومی

نوعی از درمان عفونت لثه است که مستلزم برداشتن بافت لثه است.

جراحی فلپ

اگر بیماری لثه شما شدید باشد ، ممکن است عمل جراحی فلپ شامل پیوند استخوان یا بافت انجام شود.

برای دریافت نوبت درمان عفونت لثه اینجا کلیک کنید

جلوگیری از عفونت لثه

عفونت و تورم لثه به راحتی قابل‌درمان است و با درمان آن، روند زودهنگام شروع بیماری لثه را می‌توان برعکس کرد. با دنبال کردن دستورات زیر می‌توانید با درمان تورم، وضعیت لثه‌ها و دهانتان را دوباره به حالت سلامت برگردانید.

با تکنیک درست، مسواک بزنید

با شدت کمتری مسواک بزنید تا به بافت دور دندانتان آسیبی وارد نکنید. چنین کاری باعث تورم لثه می‌شود. مورد دیگری که متخصصان معتقدند با رعایت آن می‌توانید از آسیب زدن به لثه جلوگیری کنید این است که از مسواک‌هایی با موی نرم و نایلونی استفاده کنید. مورد آخر این‌که مسواک را با حرکاتی نرم و ملایم به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

بیشتر نخ دندان بکشید

برای جلوگیری از عفونت لثه ، با نخ دندان کشیدن می‌توان ذره‌های غذایی که بین دندان‌ها گیر کرده را پاکسازی کرد. این کار باعث افزایش تدریجی پلاک و تاتار دندان می‌شود که کمبود هر کدام از این دو مورد منجر به بیماری و تورم لثه می‌شود. نخ دندان را هم با ملایمت میان دندان‌ها بکشید تا باعث تورم نشود. با دقت، نخ را میان دندان ها بکشید و مواظب باشید نخ به سمت پایین و لثه‌هایتان نرود تا به آن‌ها آسیب نرساند.

استفاده از بهترین دهانشویه برای التهاب لثه

شستن دهان، ذرات و خرده‌های غذا را از بین می‌برد. با از بین رفتن ذرات غذا، کربوهیدرات موجود در موادغذایی هم از بین می‌رود. کربوهیدرات می‌تواند باعث ایجاد پلاک و درنتیجه، بیماری لثه شود. پس مهم نیست که کجا باشید، همیشه و در هر مکانی، پس از هر وعده غذایی، دهانتان را بشویید. هم‌چنین مهم است که برای انتخاب دهان‌شویه، فرمول شیمیایی متناسب با لثه خود را انتخاب کنید. برخی دهان‌شویه ها، باکتری‌های موجود در پلاک را خنثی می‌کند و نشانه‌های زودهنگام بیماری‌هایی مثل ورم لثه را کاهش می‌دهد.

بیماری لثه

خمیردندان برای التهاب لثه

فرمول شیمیایی منجصربه‌فرد آن، منبع دقیق مشکل را یافته و با مراقبت از لثه به تسکین سریع آن کمک می‌کند. توجه به لثه، یکی از نکته‌های کلیدی بهداشت دهان و دندان است.

از خمیردندان ضد ورم لثه استفاده کنید

برخی خمیردندان ها می‌تواند پلاک‌های اطراف خط لثه را یافته و خنثی کند و به این‌ترتیب قبل از این‌که بخواهد تورم لثه آغاز شود، از بروز آن جلوگیری می‌کند. باکتری پلاک مضر دور لثه حتی قدرت تخریب مینای دندان را هم دارد. توجه به لثه، یکی از نکته‌های کلیدی بهداشت دهان و دندان است.

رژیم غذایی خود را عوض کنید

رژیم متعادل و سالم، می‌تواند به سلامتی بهتر لثه کمک کند. مطمئن شوید که در رژیم غذایی‌تان ویتامین سی و کلسیم کافی وجود دارد. مصرف کافی این دو مورد، احتمال بروز تورم لثه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

میزان استرس خود را کاهش دهید

استرس بالا بر میزان ترشح هورمون‌ها به خصوص هورمون کورتیزول، تاثیر می‌گذارد. ترشح هورمون کورتیزول می‌تواند باعث عفونت و تورم لثه شود. سعی کنید تا جایی که می‌شود میزان استرستان را کاهش دهید.

برای مشاهده تمام تعرفه های خدمات دندانپزشکی اینجا کلیک کنید

انواع ورم لثه

تورم لثه مرحله ای از بیماری لثه است که باعث درد و آماس در این ناحیه می‌شود. احتمالا اولین موردی که هر دندانپزشک آن را موردبررسی قرار می‌دهد، همین مورد است. ممکن است بعضی افراد دردی خفیف یا حساسیتی را تجربه کنند ولی متوجه تورم لثه نشوند. به‌هرحال درمان این درد، بسیار مهم است.

اگر تورم لثه درمان نشود، به حالت شدیدتری تبدیل می‌شود که به آن التهاب لثه می گویند.

نشانه‌های دیگری که می‌تواند نشان‌دهنده التهاب و عفونت لثه باشد شامل موارد زیر است:

 • طعم بد دهان
 • بوی بد دهان که حتی پس از مسواک زدن هم باقی می‌ماند
 • دندان‌های حساس
 • دندان لق یا افتادن دندان
 • لثه‌های دردناک و قرمز
 • جویدن همراه با درد
 • خونریزی لثه
 • پس‌روی لثه
 • تغییر آرایش دندان‌ها

علائم التهاب لثه

بسته به شدت عفونت لثه، ممکن است به یکی از این دو حالت بیماری مبتلا شوید:

ورم لثه

نوع نسبتا خفیف و زودهنگام بیماری لثه. هر سال میلیون‌ها آمریکایی دچار ورم لثه می‌شوند. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های بیماری لثه، داشتن لثه‌های متورمی است که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می‌شوند. ورم لثه بیماری جدی و خطرناکی محسوب نمی‌شود اما به منظور جلوگیری از پیشرفت بیشتر، درمان آن مسئله مهمی است.

التهاب لثه

اگر ورم لثه به موقع درمان نشود، بیماری لثه به شکل جدی‌تری خودش را نشان می‌دهد. به این حالت، التهاب لثه می‌گوییم. وقتی بیماری به این مرحله برسد، لثه‌های متورم بسیار دردناک‌تر می‌شوند و دندان فرد شروع به لق شدن می‌کند. التهاب لثه به بافت دور دندان آسیب می‌رساند. درمان این حالت از بیماری لثه برای سلامت طولانی مدت دهان بسیار مهم است.

علت ورم لثه

اگر لثه‌های ملتهب و متورمی دارید، می‌تواند باعث رنج و درد زیادی شود. رایج‌ترین دلیل التهاب، بیماری لثه است اما مواردی مثل مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن غلط، مصرف دخانیات، شیمی‌درمانی، تغییرات هورمونی و تحریک در اثر تجهیزات دندانپزشکی هم می‌توانند در این مورد دخیل باشند.

بارداری

لثه‌های فرد در دوران بارداری ممکن است متورم شوند. حتی اگر قبل از این دوران، بهداشت دهان و دندان او بسیار خوب بوده باشد.

تغییرات خاص و سریع هورمونی در دوران بارداری بسیار مشهود است. این تغییرات هورمونی می‌تواند جریان خون لثه‌ها را زیاد کرده و باعث حساسیت بیشتر آن‌ها نسبت به تورم لثه شود.

عفونت‌ لثه

ممکن است عفونت‌های مختلفی در دهان ایجاد شود و این عفونت‌ها باعث تورم لثه شود.  برای مثال، عفونت‌های مزمنی مانند هریس  و برفک دهان می‌توانند منجر به تورم لثه شوند (برفک دهان، نوعی بیماری مخمری است).

عوارض عفونت دهان مثل آبسه هم می‌تواند باعث تورم بعضی از نقاط لثه شود.

دلایل دیگر

دلایل دیگری که می‌توانند باعث بروز تورم لثه شوند شامل موارد زیر است:

 • عوارض جانبی بعضی داروها
 • سوءتغذیه
 • حساسیت نسبت به بعضی محصولات بهداشت دهان و دندان، مثل حساسیت به بعضی خمیردندان‌ها یا دهان‌شویه‌ها
 • دندان مصنوعی یا تاج‌های دندانی یا موارد دندانپزشکی دیگری که کاملا با محیط دهان تطبیق نیابند

در رابطه با هر کدام از موارد گفته‌شده، شخص باید به دندانپزشک مراجعه کند و با بررسی پرونده پزشکی فرد، دلیل اصلی این موضوع را مشخص کند.

درمان ورم لثه

درمان تورم لثه در اولین مرحله با مراجعه به دندانپزشک شروع می‌شود. با مراجعه منظم به دندانپزشک و معاینه‌های کلی و شست‌وشوهای منظم می‌توان با تشخیص به‌موقع، از مشکلات مربوط به بهداشت دهان پیشگیری کرد. دندانپزشک با توجه به دلیل اصلی بروز تورم لثه، درمان مناسب آن را پیشنهاد می‌دهد.

درمان‌های پزشکی مسائل مربوط به دهان می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • دهان‌شویه‌های دارویی
 • آنتی بیوتیک برای عفونت لثه
 • خمیردندان‌ها

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  من چیکار کنم درد لثه و دندون زود خوب شه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش درد لثه و دندان دو موضوع متفاوت می باشد که هر کدام نیازمند درمان جداگانه و روند و طرح درمان خاص خود را خواهد داشت از این جهت بهتر است با مراجعه به دندانپزشک جهت درمان اقدام نمایید.
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،ببخشید من ۴ روز پیش دندونم که روکش داشت به علت درد ،ری آندو کردن و الان پانسمان هست بعد از دندون پزشکی لثه من متورم شده دهانشویه هم که استفاده می کنم به شدت لثه وزبانم سوزش داره ،درضمن انتی بیوتیک مصرف می کنم خواستم راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احترام من پس از درمان ری اندو گاهم افزایش التهاب درد و تورم در ناحیه دیده می شود که با مصرف داروهای تجویزی و گذشت زمان به مرور شرایط بهتر خواهد شد جای نگرانی ندارد.
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید چند وقتی هست که دندونام شدید حساس شده بودن و شدید پوسیوگی گرفته بودن و با هرینه های بالا توانایی رفتن ب دکتر رو نداشتم
  تا اینکه با یکبار مراجعه و عکس از دندان و معاینه گفتند عفونت لثه دارم خواستم هرینه رو بپرسم که چقدر میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً عفونت‌لثه باید مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم تجویز دارو صورت گیرد گاهاً با یک جرم گیری ساده مشکل برطرف می‌شود و گاهاً نیاز به جراحی های لثه جهت اصلاح و برطرف شدن نواحی موثر در ایجاد عفونت های لثه های خواهد بود به این دلیل تا زمان معاینه دقیق نمی توان هزینه صحیح را در این زمینه تخمین کرد.
 • تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  لثه پسرم ۱۲ ساله قسمتی که به لب وصل میشه شل شده چیکارش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پیشنهاد می شود که با مراجعه به دندانپزشک و معاینه دقیق ناحیه درخواست درمان نمایید.
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید علت ناگهانی ورم لثه چیه ؟و راههای درمانش رو لطفا توضیح بدید ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص تورم لثه به صورت ناگهانی. عوامل مختلفی تأثیرگذار می باشند از جمله تغییرات هورمونی. مصرف داروهای خاص عدم رعایت بهداشت در ناحیه تجمع میکروبی و غذایی در ناحیه که هرکدام دلایل و راه حل های. مختص به خود را خواهند داشت.
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی وقته لثه های من قرمز شده وهمیشه اونجوری میمونه دندون هایم هم پوسیدگی گرفته چیکار باید بکنم من
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش به نظر می‌رسد مشکل اصلی شما پوسیدگی دندان هایتان می باشند که موجب التهاب و تورم و قرمزی لثه گشته است با برداشت پوسیدگی و ترمیم ناحیه مشکل لثه شما نیز به مرور برطرف می‌گردد هرچند رعایت بهداشت در ناحیه ضروری به نظر می‌رسد.
 • تصویر کاربر Asma سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  ببخشید من قبلا هم لثم با گونم باد کرده بود عفونت داره فک کنم. راهکاری برای درمان خانگی بدید لطفا. وختی چیزای شیرین میخورم بدتر میشه. از دیشب باد کرده گونم و لثمم یکم درد داره .مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش حفظ و رعایت بهداشت در ناحیه استفاده از دهانشویه و مراجعه سریع به دندانپزشک. و در صورت لزوم مصرف مسکن بلامانع است.
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  لثه م عفونت شدید کرده رفتم پیش دکتر برای ترمیم که با تراشیدان دندان های سالم این درد سر رو برام درست کرده چیکار کنم درد و عفونت لثه را اروم کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پیشنهاد می شود با مراجعه به پزشک معالج اقدام به نهایی کردن درمان خود نمایید و پس از آن می‌توان مشکل لثه را برطرف کرد. با مصرف دهانشویه و حفظ و رعایت بهداشت ناحیه و معاینه دقیق از جهت بررسی نياز به مصرف دارو ميتوان این مشکل را برطرف نمود.
 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام برادر من ۱۱ سالشه و لثش ملتهب شده و صورتش باد کرده ، چطوری التهابشو از بین ببریم ،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً با توجه به سن ایشان به نظر میرسه یکی از دندان‌های شیری دچار مشکل شده که نیاز به تهیه عکس و مراجعه به پزشک جهت درمان مورد نظر خواهد بود.
 • تصویر کاربر .. یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام آقای‌ دکتر من حدود 3 هفته میشه که دندان عقل پایین رو جراحی کردم تا یک هفته علاوه بر اینکه فکم باز نمیشد به شدت درد داشتم در هفته دوم وبعد از کشیدن بخیه ها مشکل فکم تا حدودی خوب شد ولی در به گوش چشم وسرم کشیده شد به دکترم که مراجعه کردم گفتن عادیه دوبار پانسمان انجام دادن درد مقدار خیلی کمی تغییر کرد بعد از برداشتن پانسمان دوباره احساس می‌کردم لثه ام از دندان 1تا گوشم تیر میکشه دکتر دوباره پانسمان گذاشت وبعد سه روز وقتي که میخواستن پانسمان رو بردارن پانسمان به راحتی جدا نمیشد مثل این بود که یک دندون رو بدون بی حسی بکشی مقداری خونریزی داشت بی حسی تزریق کردن ودوباره بخیه زدن الان که در هفته سوم هستم هنوز دردش خوب نشده ودکتر فقط میگن عادیه چون جراحی سختی بوده به نظر شما مشکی وجود داره. ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً متعاقب جراحی‌های دندان گاهی این مشکلات به وجود می‌آید که با مصرف دارو و گذشت زمان مشکل تا حد زیادی برطرف میشه مشکلی که با آن اشاره کردید به نظر نمیرسه مسئله خاصی باشه هر چند نیاز به بررسی عکس دقیق از ناحیه خواهیم داشت جهت ارائه نظر قطعی.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر