علل و روش های جلوگیری از عفونت لثه

تورم و التهاب لثه معمولا نشانه مسئله اساسی دیگری مثل بیماری یا عفونت لثه است. درمان‌های خانگی موثر زیادی برای درمان عفونت لثه وجود دارد. بهداشت عمومی دهان و دندان هم می‌تواند برای جلوگیری از عفونت لثه مفید باشد.

اگر دچار تورم و عفونت لثه هستید، اول از همه باید برای تشخیص و درمان، به دندانپزشک مراجعه کند.موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث تورم لثه شوند. بیشتر این موارد، مربوط به بهداشت دهان و عوارض مربوط به آن می‌شوند. در این مقاله دلایل تورم لثه را بررسی می‌کنیم و درمان‌های خانگی و راه‌های مختلف درمانی آن را شرح خواهیم داد.

انواع ورم لثه

تورم لثه مرحله ای از بیماری لثه است که باعث درد و آماس در این ناحیه می‌شود. احتمالا اولین موردی که هر دندانپزشک آن را موردبررسی قرار می‌دهد، همین مورد است. ممکن است بعضی افراد دردی خفیف یا حساسیتی را تجربه کنند ولی متوجه تورم لثه نشوند. به‌هرحال درمان این درد، بسیار مهم است.

اگر تورم لثه درمان نشود، به حالت شدیدتری تبدیل می‌شود که به آن التهاب لثه می گویند.

نشانه‌های دیگری که می‌تواند نشان‌دهنده التهاب و عفونت لثه باشد شامل موارد زیر است:

 • طعم بد دهان
 • بوی بد دهان که حتی پس از مسواک زدن هم باقی می‌ماند
 • دندان‌های حساس
 • دندان لق یا افتادن دندان
 • لثه‌های دردناک و قرمز
 • جویدن همراه با درد
 • خونریزی لثه
 • پس‌روی لثه
 • تغییر آرایش دندان‌ها

علائم التهاب لثه

بسته به شدت عفونت لثه، ممکن است به یکی از این دو حالت بیماری مبتلا شوید:

ورم لثه

نوع نسبتا خفیف و زودهنگام بیماری لثه. هر سال میلیون‌ها آمریکایی دچار ورم لثه می‌شوند. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های بیماری لثه، داشتن لثه‌های متورمی است که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می‌شوند. ورم لثه بیماری جدی و خطرناکی محسوب نمی‌شود اما به منظور جلوگیری از پیشرفت بیشتر، درمان آن مسئله مهمی است.

التهاب لثه

اگر ورم لثه به موقع درمان نشود، بیماری لثه به شکل جدی‌تری خودش را نشان می‌دهد. به این حالت، التهاب لثه می‌گوییم. وقتی بیماری به این مرحله برسد، لثه‌های متورم بسیار دردناک‌تر می‌شوند و دندان فرد شروع به لق شدن می‌کند. التهاب لثه به بافت دور دندان آسیب می‌رساند. درمان این حالت از بیماری لثه برای سلامت طولانی مدت دهان بسیار مهم است.

علت ورم لثه

اگر لثه‌های ملتهب و متورمی دارید، می‌تواند باعث رنج و درد زیادی شود. رایج‌ترین دلیل التهاب، بیماری لثه است اما مواردی مثل مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن غلط، مصرف دخانیات، شیمی‌درمانی، تغییرات هورمونی و تحریک در اثر تجهیزات دندانپزشکی هم می‌توانند در این مورد دخیل باشند.

بارداری

لثه‌های فرد در دوران بارداری ممکن است متورم شوند. حتی اگر قبل از این دوران، بهداشت دهان و دندان او بسیار خوب بوده باشد.

تغییرات خاص و سریع هورمونی در دوران بارداری بسیار مشهود است. این تغییرات هورمونی می‌تواند جریان خون لثه‌ها را زیاد کرده و باعث حساسیت بیشتر آن‌ها نسبت به تورم لثه شود.

عفونت‌ لثه

ممکن است عفونت‌های مختلفی در دهان ایجاد شود و این عفونت‌ها باعث تورم لثه شود.  برای مثال، عفونت‌های مزمنی مانند هریس  و برفک دهان می‌توانند منجر به تورم لثه شوند (برفک دهان، نوعی بیماری مخمری است).

عوارض عفونت دهان مثل آبسه هم می‌تواند باعث تورم بعضی از نقاط لثه شود.

دلایل دیگر

دلایل دیگری که می‌توانند باعث بروز تورم لثه شوند شامل موارد زیر است:

 • عوارض جانبی بعضی داروها
 • سوءتغذیه
 • حساسیت نسبت به بعضی محصولات بهداشت دهان و دندان، مثل حساسیت به بعضی خمیردندان‌ها یا دهان‌شویه‌ها
 • دندان مصنوعی یا تاج‌های دندانی یا موارد دندانپزشکی دیگری که کاملا با محیط دهان تطبیق نیابند

در رابطه با هر کدام از موارد گفته‌شده، شخص باید به دندانپزشک مراجعه کند و با بررسی پرونده پزشکی فرد، دلیل اصلی این موضوع را مشخص کند.

مشکل عفونت لثه بعد از کشیدن دندان عقل 

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید. ما در اینجا مطلبی گردآوری کرده ایم که شیوه مقابله با مشکلات پس از کشیدن دندان عقل و روش های کاهش این مشکلات را بیان می دارد. حتما مطلب زیر را مطالعه کنید:

درمان ورم گونه بعد از کشیدن دندان عقل

درمان عفونت لثه

به محض اینکه متوجه عفونت لثه شدید، باید با دندانپزشک مشورت کنید. پس از تشخیص عفونت لثه، گزینه های درمانی زیادی خواهید داشت که بر اساس شدت عفونت لثه متفاوت خواهد بود. در اینجا چند روش رایج برای درمان عفونت لثه آورده شده است:

آنتی بیوتیک درمانی: مانند سایر عفونت ها، اغلب آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت لثه استفاده می شوند. دندانپزشک شما ممکن است از قرص آنتی بیوتیک یا تزریق مستقیم به محل عفونت لثه استفاده کند.

درمان ریشه: این روش پیشرفته در مورد عفونت لثه ، عمیقاً بین لثه و دندان شما را تا محل ریشه تمیز می کند.

گینجیوکتومی: نوعی از درمان عفونت لثه است که مستلزم برداشتن بافت لثه است.

جراحی فلپ: اگر بیماری لثه شما شدید باشد ، ممکن است عمل جراحی فلپ شامل پیوند استخوان یا بافت انجام شود.

جلوگیری از عفونت لثه

عفونت و تورم لثه به راحتی قابل‌درمان است و با درمان آن، روند زودهنگام شروع بیماری لثه را می‌توان برعکس کرد. با دنبال کردن دستورات زیر می‌توانید با درمان تورم، وضعیت لثه‌ها و دهانتان را دوباره به حالت سلامت برگردانید.

با تکنیک درست، مسواک بزنید

با شدت کمتری مسواک بزنید تا به بافت دور دندانتان آسیبی وارد نکنید. چنین کاری باعث تورم لثه می‌شود. مورد دیگری که متخصصان معتقدند با رعایت آن می‌توانید از آسیب زدن به لثه جلوگیری کنید این است که از مسواک‌هایی با موی نرم و نایلونی استفاده کنید. مورد آخر این‌که مسواک را با حرکاتی نرم و ملایم به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

بیشتر نخ دندان بکشید

برای جلوگیری از عفونت لثه ، با نخ دندان کشیدن می‌توان ذره‌های غذایی که بین دندان‌ها گیر کرده را پاکسازی کرد. این کار باعث افزایش تدریجی پلاک و تاتار دندان می‌شود که کمبود هر کدام از این دو مورد منجر به بیماری و تورم لثه می‌شود. نخ دندان را هم با ملایمت میان دندان‌ها بکشید تا باعث تورم نشود. با دقت، نخ را میان دندان ها بکشید و مواظب باشید نخ به سمت پایین و لثه‌هایتان نرود تا به آن‌ها آسیب نرساند.

استفاده از بهترین دهانشویه برای التهاب لثه

شستن دهان، ذرات و خرده‌های غذا را از بین می‌برد. با از بین رفتن ذرات غذا، کربوهیدرات موجود در موادغذایی هم از بین می‌رود. کربوهیدرات می‌تواند باعث ایجاد پلاک و درنتیجه، بیماری لثه شود. پس مهم نیست که کجا باشید، همیشه و در هر مکانی، پس از هر وعده غذایی، دهانتان را بشویید. هم‌چنین مهم است که برای انتخاب دهان‌شویه، فرمول شیمیایی متناسب با لثه خود را انتخاب کنید. برخی دهان‌شویه ها، باکتری‌های موجود در پلاک را خنثی می‌کند و نشانه‌های زودهنگام بیماری‌هایی مثل ورم لثه را کاهش می‌دهد.

بیماری لثه

خمیردندان برای التهاب لثه

فرمول شیمیایی منجصربه‌فرد آن، منبع دقیق مشکل را یافته و با مراقبت از لثه به تسکین سریع آن کمک می‌کند. توجه به لثه، یکی از نکته‌های کلیدی بهداشت دهان و دندان است.

از خمیردندان ضد ورم لثه استفاده کنید

برخی خمیردندان ها می‌تواند پلاک‌های اطراف خط لثه را یافته و خنثی کند و به این‌ترتیب قبل از این‌که بخواهد تورم لثه آغاز شود، از بروز آن جلوگیری می‌کند. باکتری پلاک مضر دور لثه حتی قدرت تخریب مینای دندان را هم دارد. توجه به لثه، یکی از نکته‌های کلیدی بهداشت دهان و دندان است.

رژیم غذایی خود را عوض کنید

رژیم متعادل و سالم، می‌تواند به سلامتی بهتر لثه کمک کند. مطمئن شوید که در رژیم غذایی‌تان ویتامین سی و کلسیم کافی وجود دارد. مصرف کافی این دو مورد، احتمال بروز تورم لثه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

میزان استرس خود را کاهش دهید

استرس بالا بر میزان ترشح هورمون‌ها به خصوص هورمون کورتیزول، تاثیر می‌گذارد. ترشح هورمون کورتیزول می‌تواند باعث عفونت و تورم لثه شود. سعی کنید تا جایی که می‌شود میزان استرستان را کاهش دهید.

درمان ورم لثه

درمان تورم لثه در اولین مرحله با مراجعه به دندانپزشک شروع می‌شود. با مراجعه منظم به دندانپزشک و معاینه‌های کلی و شست‌وشوهای منظم می‌توان با تشخیص به‌موقع، از مشکلات مربوط به بهداشت دهان پیشگیری کرد. دندانپزشک با توجه به دلیل اصلی بروز تورم لثه، درمان مناسب آن را پیشنهاد می‌دهد.

درمان‌های پزشکی مسائل مربوط به دهان می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • دهان‌شویه‌های دارویی
 • آنتی بیوتیک برای عفونت لثه
 • خمیردندان‌ها

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرمن چندساله عفونت لثه داره جز جراحی چه راه کاری پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   جراحى آخرين مرحله درمان مشكلات لثه ميباشد پيشنهاد ميشود با مراجعه به پزشك تهيه عكس از ناحيه و معاينه دقيق بالينى شرايط بررسي شود و بر مبناى ميزان التهاب و عفونت درمان آغاز گردد

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ، من تقریبا ده روزی میشه دندان های فک بالا رو ونیر کامپوزیت کردم ولی الان دندون شماره یک التهاب لثه داره . چیکار کنم التهابش خوب بشه؟ اگه نشه باید جراحی لثه انجام بدم؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   معمولاً پس از درمانهاى زيبايى تا چندروز التهاب لثه طبيعي ستدر صورتى كه روند بهبودى در ناحيه احساس نميكنيد با مراجعه به پزشك و اصلاح لبه مجاور لثه معمولاً مشكل حل خواهد شد به ندرت نياز به جراحى لثه خواهد بود

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ببخشین آقای دکتر من دندون ۷پایینم سمت چپ یکم درد داشت رفتم دکتر گفت باید عصب کشی بشه تو دو مرحله وقتی بار اولش انجام شد یعنی عصب کشی شد یه درد وحشتناکی داشتم که گوشم وفکم درد میکرد رفتم دوباره دکتر گفت شاید انتهای ریشه عفونت باشه با آنتی بیوتیک بعد چند روز بهترشدم ولی موقع فشار درد داشتم کوتاه هم کرد فرقی نکرد دوباره کانالا و خالی کرد مجدد درمان ریشه که این بار دردش باعث شده بود اورژانسی برا کشیدن برم که گفت عکست مشکل نداره باید تحمل کنی فقط شیاف ۴ساعت آروم میشد که یه دکتر دیگه رفتم کلیندامایسین ۳۰۰ داد بعد فروز دردم کمتر شد لطفا راهنمایی کنین چه کنم قلبم درد اومده ازدرد درضمن من به آمپول درد وآرام بخش نمتونم بزنم بیقرار میشم اگه پنی سیلین بزنم خوبه یاباید بکشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخير

   درد و التهاب بعد از عصب كشي طبيعيست ولي بايد روند بهبودي داشته باشه اگر بعد از ٤،٥ روز دردش كمتر نشده بهتر هستش كه به پزشك مراجعه كنيد..بايد عكستون چك بشه تا ببينيم علت ادامه ي درد چيست

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،من لثه زیر دندان اسیاب سمت راست که قبلا پر ورده بودم لثه یک حالتی شد که فشار اوردم و خون اند و مسواک‌میزدم خون‌میامد الان خیلی کم شده مسواک هم میزنم هر روز با آب نمک .حالا سمت چپ هم این ور دندان اسیاب و اون سمتش یک حالت التهاب داره دندان سمت چپ پست و روکش بود خونریزی کمتر شده در هنگام‌مسواک زدن ولی چیزی می جوم یک‌مقدلر در د داره و حس میکنم پاین نزدیک فک‌هم درد خیلی خفیف داره البته نخ دندون و اب نمک شستن باعت شده هیلی کم شه درمان خانگی چطور هست به خاطر کرونا من اصلا بیرون نمیرم‌
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   التهاب لثه پس از درمان روكش دندان تا حد مختصر طبيعي ست كه با درمانهاى خانگى مذكور معمولاً كم شده و تا حدزيادى رفع ميشود البته در صورتى كه روكش بيش از حد به حد طبيعى لثه تجاوز كرده باشد نيازمند درمان جراحى لثه خواهد بود

 • تصویر کاربر ghlame چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکتر من مدت زیاذی دندون درد دارم اولش مسواک زدم بعد پشت سرش مسواک محلی بعد تمام شد لثهام هم پایین هم بالا مخصوصا دندونهای جلوم لثهاش ورم کرده روی لثه باد کرد هرچ مسکن میخورم جـواب نمیده قرص متراندازول. و اموکسی لین خوردم هچ میشع راهنمایی کنید چکار کنم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   به نظر میرسد مشکل اصلی شما التهاب و تورم لثه می باشد که دلیل آن به احتمال زیاد وجود جرم در ناحیه و عدم پاکسازی مناسب دندان ها می باشد.پیشنهاد می کنم با مراجعه به پزشک به بررسی دقیق تر ناحیه پرداخته و در صورت نیاز جرمگیری انجام گیرد ضمنا از مصرف خودسرانه ی آنتی بیوتیک خودداری فرمایید

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کودکی 5ساله دارم که یه مدتی لثش افونت کرده
  به دلیل ضربه وارد شدن به دندان نیش جلویی که باید اون دندان کشیده بشه به دستور دکتر دوتا آمپول بیحسی دکتر لثه بچم زد بدلیل افونت بیحس نشد دکتر یک سری چرک خشک کن بهم داد گفت بعداز پنج روز ببرمش تا دندانش بکشد ولی بعداز پنج روز جای آمپول بیحسی افونت کرد دوتا دونه درآمد که دکتر گفت ابثه باید دوباره از خشک کنندها استفاده بکنه تا دونه ها کوچک بشن بعد برم تا دندانش بکشه الان نه لثه ونه دندان بچم درد می‌کنه ولی دونه ها نرفتن احساس چندانی هم نمیکنم که زیاد کوچک شده باشند خیلی کم دونه ها کوچک شدن آیا لازم برم دندانش بکشم بنده فقط ترسم از اون دونه هایس که از آمپول درآمدن میترسم باز هم افونت تو بدن بچم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورت حضور عفونت به صورت جوشگاه در ناحیه ی دندان مذکور حتما مراجعه به پزشک و درمان قطعی ناحیه اهمیت دارد چراکه در صورت استمرار حضور عفونت در دندان های شیری احتمال آسیب به جوانه ی دندان های دائمی بالا خواهد بود

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . ببخشید من یه چند وقتیه یه مشکلی دارم که چندتا دندان سالمم در فک بالا و پایین پاهم درد میکنن خیلی تیر میکشن همش هم میچرخه مثلا ۵ دقیقه چند تا دندام پایینم و چند دقیقه بعد چندتا دندان بالام باهم درد میکنن اشکمو در اورده خواهش میکنم بگید مشکل از کجاست اخه مطمئنم عصب نیست اخه سالمن؟؟؟ دو هفته پیش هم این مشکل برام پیش اومده بود ولی چرک خشکن خوردم خوب شد ولی الان یه ۲ روز دوباره شروع به درد کردن خواهشن بگید چرا اینجوری شده راه درمانش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   معاينه و بررسي راديوگرافى ناحيه جهت تشخيص و طرح درمان نهايي لازم ست پيشنهاد ميشود در اسرع وقت به پزشك مراجعه نماييد و از مصرف خودسرانه آنتى بيوتيك خوددارى نماييد

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  دکتر افشار دندان بالای من شماره ۵ راست آن ظاهرا از داخل خراب شده که با مراجعه به پزشک نوبت عصب کشی تعیین شد اما بعد از مصرف دو دوره آنتی بیوتیک ورم آن نمیخوابه .دکتر هم گفت تا ورم نخوابه کاری نمیشه کرد.پیشنهاد شما برای این مشکل چیه و اینکه من زیاد میخوابم میخواستم بدونم استراحت زیادی برای این موضوع مشکل ساز نمیباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   حتما باید عکس گرفته بشه و معاینه بشید..ممکن است کانال فرعی باشه..

 • تصویر کاربر نادری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من ۴روزپیش دندان ۵پایینم روعصب کشی کردم ویک روزبعدلثه ی فک بالام ورم کرد ودندان ۴ بالام باهرفشاری دردمیگیره درحالی که دندون پایینم هم بلندنیست که فشاری بهش بیاره والبته وقتی به دندون چهارم نگاه میکنم باچراغ قوه روی اون ترک میبینم..ممون میشم راهنماییم کنید...عکس کامل دندون هام روهم براتون فرستادم .مشکلم مربوط به فک راستم میشه...متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بعد از مشاهده ی عکس دندان هایتان به نظر میرسد که دندان ۴ راست بالا ترمیم عمیقی دارد اینکه این ترمیم در چه زمانی انجام شده و علت عصب کشی دندان ۵ راست پایینتان چیست در تشخیص و طرح دران تاثیر گذار است به هر روی به نظر میرسد تا زمانی که درمان دندان ۵ راست پایین به پایان نرسیده است مدلخله ی درمانی در دندان ۴ راست بالا منطقی نباشد هرچند در صورتی که تورم واضح در لثه ی دندان ۴ راست بالا وجود داشته باشد درمان عصب کشی این دندان به نظر لازم میرسد..در هر صورت تا پیش از معاینه ی دقیق امکان قطعیت طرح درمان مقدور نیست

 • تصویر کاربر نادری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  احساس دردبافشاربه دندان وترک آن بهمراه التهاب جزئی اطرافش
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   نیاز به معاینه و تهیه عکس از ناحیه می باشد.التهاب لثه به دلایل گوناگون از جمله مشکل ریشه ی دندان و یا حضور جرم در ناحیه می باشد و در اکثر موارد ترک دندان مذکور ربطی به مشکل مطرح شده نداشته و جای نگرانی ندارد.درد در هنگام فشار روی دندان میتواند به دلیل مشکل ریشه ی دندان و یا التهاب لثه باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر