معایب دندان مصنوعی ژله ای نسبت به پروتزهای معمولی

از دست دادن دندان به علت بیماری یا آسیب بدان معنا نیست که دیگر باید با لبخند زیبا خداحافظی کنید. دندان مصنوعی و ایمپلنت دو گزینه برای دندان‌های از دست رفته هستند. امروزه بسیاری از افراد تحت تبلیغات شرکت های مختلف تمایل به استفاده از دندان مصنوعی ژله ای دارند. ما در اینجا مزایا و معایب این پروتزهای ژله ای را بررسی می کنیم.

ترکیبات دندان مصنوعی

ترکیبی از پرسلن، رزین آکریلیک، نایلون و فلز کبالت کروم برای ساختن دندان مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرسلن ماده ترجیحی در ساخت دندان مصنوعی است، ولی رزین معروف‌تر است زیرا سبک‌تر و ارزان‌تر است و چسبندگی بهتری به پایه دندان مصنوعی دارد. اغلب پایه‌های دندان مصنوعی از رزین آکریلیک یا فلز کبالت کروم ساخته می‌شوند. یکی از مزایای استفاده از رزین آکریلیک این است که امکان رنگ‌ زدن برای تطبیق با لثه بیمار وجود دارد. اما در صورت افتادن دندان مصنوعی با پایه فلز، احتمال شکستن کمتر است.

مشکلات دندان مصنوعی ثابت

پروتز ژله ای دندان بسیاری از مشکلات ناشی از دندان مصنوعی‌‌های معمولی (دندان مصنوعی تکه ای و ثابت) را ندارد. در مورد دندان مصنوعی‌هایی که پایه رزینی یا فلزی دارند فرد باید یاد بگیرد که چگونه آن را با لپ‌ها و زبانش در جای خود ثابت نگه دارد. دندان مصنوعی‌های نو معمولا در روزهای اول سبب درد و التهاب می‌شود و فرد باید یاد بگیرد که چگونه آن‌ها را بادقت تمیز کند تا نشکند.

کاربرد پروتزهای ژله ای

 • پروتز موقت دندان تا زمانیکه منتظر جایگزین دائم هستید
 • جایگزین دندان مصنوعی آکریلیک دارای قلاب فلزی که چندان زیبا هم نیست
 • جایگزین موقت در طول دوره بهبودی پس از ایمپلنت دندان
 • در افرادی که کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان یا پل دندانی دائم نیستند و یا کمبود بودجه دارند.

مشکلات و معایب دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی نرم معایبی هم دارد. اولین عیب قیمت بالای آن است که بیشتر از قیمت دندان مصنوعی‌های سنتی است.  عیب دیگر این است که اگر لثه‌ها شکل خود را از دست دهند، اصلاح آن سخت‌ خواهد بود. در صورت آسیب امکان تعمیر آن وجود دارد ولی در اغلب موارد دندانساز باید آن را از نو بسازد.

به طور کلی مشکلات استفاده از پروتزهای ژله ای عبارتند از:

۱- هزینه زیاد

هرچند این پروتزها نسبت به ایمپلنت دندان هزینه کمتری دارند اما در مقایسه با پروتزهای معمولی گرانتر هستند.

۲- استحکام کم

پروتزهای ژله ای بسیار نرم هستند و از این لحاظ عمل جویدن توسط این پروترها به شدت بی کیفیت انجام می شود.

۳- بدون مبنا و  اساس علمی

پروتزهای ژله ای از لحاظ علمی در دندانپزشکی تأیید نشده اند و بیشتر از سمت شرکت های تولید کننده معرفی شده اند.

۴- تحلیل دندان های زیرین

همانطور که گفته شد این پروتزها کیفیت جویدن را به شدت پایین می آورند و به همین دلیل، به مرور استخوان های زیر پروتز ژله ای فرسوده شده و پوسیده می شوند.

۵- عدم تطابق با فرم فک و دندان طبیعی بیمار

پروتزهای قدیمی نسبت به پروتزهای ژله ای تطابق بیشتری با فرم طبیعی دندان های بیمار دارند.

موارد احتیاط

با اینکه گفتیم پروتزهای ژله ای شکستنی نیستند، اما دندان‌های آکریلیکی که به آن متصل هستند این قابلیت را ندارند و باید با احتیاط با آن‌ها رفتار کرد.

سخن دکتر میلاد افشار

این پروتزها به هیچ وجه به عنوان یک درمان دائمی و ماندگار شناخته نمی شوند و عوارض استفاده از آن ها، بسیار بیشتر از مزایای آنها است. بنابر این به هیچ عنوان استفاده از دندان های مصنوعی ژله ای را پیشنهاد نمی کنم.

مزایای دندان مصنوعی ژله ای

با وجود تمام معایب گفته شده، ممکن است شما کنجکاو باشید که بدانید مزایای این پروتزهای ژله ای چیست که برخی افراد اقدام به استفاده از این پروتزها می نمایند. در زیر به مزایای دندان های مصنوعی ژله ای اشاره می کنیم:

بسیار سبک و نازک

ضخامت ماده برای دندان مصنوعی ژله ای بین ۰.۶ تا ۱.۸ میلی‌متر است که پنج برابر کمتر از پروتز دندانی استاندارد است و حتی سبکتر از دندان مصنوعی قالب فلزی است. ‌

غیرشکستنی

پایه نایلونی سبب انعطاف پروتز شده و ضربه ناشی از افتادن حین شستشو را جذب می‌کند. به دلیل این ویژگی‌های منحصربه‌فرد، بعضی نام‌های تجاری مانند والپلاست ضمانت مادام‌العمر برای انواع ژله ای دارند. به یاد داشته باشید که کلا با احتیاط از تجهیزات دندانی استفاده کنید.

پروتز والپلاست

سازگار با محیط زیست

پلی‌آمیدها که با عنوان رزین نایلونی ترموپلاستیک هم شناخته می‌شود بیسفنول (BPA) ندارد و یک ماده بسیار سازگار با محیط‌ زیست در ساخت رزین‌های دندانی است. پروتز ژله ای دندان جایگزین خوبی برای بیمارانی است که به آکریلیک یا فلزاتی مانند کروم و کبالت حساسیت دارند. دندان مصنوعی‌های ژله ای بدون فلز هستند.

راحت و زیبا

پروتز ژله ای دندان راحت بوده و با حرکات دائمی و انعطاف‌پذیر دهان سازگار است. به دلیل مواد نرم بکار رفته در آن‌ها ناراحتی لثه ایجاد نمی‌کند. بدلیل نبود قلاب فلزی حول دندان‌های طبیعی، در دهان دیده نمی‌شود. رنگ مواد پایه با رنگ طبیعی لثه ادغام شده و مشخص نیست که ‌ دندان مصنوعی دارید.

ضد لک و بو

با اینکه پروتزهای ژله ای نسبت به دندان مصنوعی‌های آکریلیک در برابر بو و لک (قهوه، چای، دود سیگار و مشروب) مقاوم هستند باید به درستی تمیز شوند.

گذاشتن پروتز ژله ای دندان

برای جایگذاری دندان مصنوعی اول از همه دندانپزشک باید مطمئن شود که دندان‌های طبیعی باقیمانده سالم هستند. یک معاینه ساده با اشعه ایکس نشان خواهد داد که آیا پوسیدگی دارید یا نه. سپس اگر ریشه دندان‌های آسیب دیده هنوز سرجایشان هستند، دندانپزشک باید آن‌ها را خارج کند. گام سوم نشانه‌گذاری لثه و دندان است که متخصص پروتز دندان قالب گچی را از روی آن می‌سازد. خبر خوب این است که لازم نیست به دندان‌های طبیعی‌تان دست زده شود (البته بریج دندان نیاز به تغییر شکل دندان دارد).

به‌دلیل وزن سبک و انعطاف‌پذیری دندان ‌مصنوعی، دوره تنظیم خیلی کوتاه است و بیش از ۲ تا ۳ هفته طول نمی‌کشد. البته اگر قبلا از دندان مصنوعی استفاده نکرده‌اید، به زمان بیشتری نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که پروتز ژله ای دندان در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی بر اساس خواسته‌های دندانپزشک ساخته می‌شوند و باید توسط یک دندانپزشک با‌صلاحیت جایگذاری شود.

قرار دادن دندان مصنوعی ژله ای

مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای

اگر با وجود مواردی که گفته شد، باز هم به دلیل زیبایی ترجیح می دهید از پروتزهای ژله ای استفاده کنید، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از آن ها مراقبت کنید. در اینجا چند قاعده برای حفظ سلامت دندان و لثه و افزایش طول عمر دندان مصنوعی ذکر می‌شود:

 • دندان مصنوعی را پس از هر وعده غذایی خارج کرده و مسواک کنید
 • از یک مسواک با برس نرم استفاده کنید تا از آسیب به لثه جلوگیری شود.
 • نباید از مسواک برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده کنید زیرا ممکن است پولیش آن را از بین برده و در طی زمان سطح دندان را سخت کند.
 • به طور منظم حداقل یکبار در روز قبل از خواب نخ دندان بکشید.
 • از یک تمیزکننده دندان مصنوعی هوشمند برای حذف ذرات غذایی از دندان مصنوعی استفاده کنید (به عنوان یک روش جایگزین می‌توان پروتز ژله ای را زیر آب روان گرفت).
 • وقتی دندان مصنوعی‌ها را خارج کرده‌اید، آن‌ها را درون لیوان آب یا تمیزکننده دندان قرار دهید تا سطوحش را مرطوب نگه‌دارد.
 • دهان خود را با دهانشویه ضدباکتریایی مانند دهانشویه‌هایی که کلرهگزیدین دارند تمیز کنید.

اگر حس می‌کنید که دندان مصنوعی نایلونی دیگر اندازه لثه‌هایتان نیست، با دندانپزشک مشورت کنید.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غزال سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  لطفا قیمت دست دندان ژله ای را بفرمایید.
  تحلیل و تغییر سایز لثه در چه مدت زمانی اتفاق میوفته؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص هزینه کارهای ژله‌ای از حرف کی ۵ میلیون به بالا خواهد بود و. تحلیل لثه و شدت و میزان آن در افراد مختلف متفاوت بر مبنای سن و جنس.
 • تصویر کاربر پریوش یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من از بندر عباس مزاحمتون میشم من دو سال هست که دندان مصنوعی ژله ای دارم اما نم دونم با چه محلولی باید دندان ها رو تمیز و سفید کنم البته خود دندانها مشکلی نداره فقط تیره شدن لثه ها رو نمیدونم چطور تمیز کنم اخه رنگ لثه ها باید صورتی باشه بعد از مدتی تیره میشه مخصوصا بعد از خوردن انار یا غذاهایی که دارای رنگ دانه هستند اگه لطف کنید وراهنمایی کنید ممنونم ایا وایتکس استفاده بشه موردی داره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص دست ندادن های ژله‌ای باید از مصرف مواد خورنده مثل وایتکس پرهیز کنیم چون ناحیه را مستعد رنگ‌پذیری بیشتر میکنه پیشنهاد می کنم با مراجعه به پزشک تون مشکل مذکور را حل کنید و برای جلوگیری از عمر ترجیح هم بلافاصله پس از مصرف مواد رنگی دست دندونتون رو با مسواک تمیز کنید.
 • تصویر کاربر چکاوه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید رفتم دندانپزشکی گفتن لثه هات خیلی پایینه و نیاز به جراحی داره میخواستم ببینم هزینه اش چقد میشه....دفترچه تامین اجتماعی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص تحلیل لثه و جراحی های متعاقب آن نیاز به معاینه دقیق دارید تا میزان و نحوه پیوند لثه در ناحیه مشخص بشه و با توجه به آن هزینه هاتون تعیین خواهد شد.
 • تصویر کاربر الف یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من بیست سال قبل دندان گذاشتم در ی ما اول فک بالا اذیتم کرد و گذاشتم کنار آیا الان از این دندان مصنوعی ژله ای میشه بزارم که بتونم غذا بخورم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً دندان‌های ژله‌ای فقط جهت بیماران خاص مورد استفاده دارد و در خصوص شما باید دندان معمولی با قالب گیری مناسب انجام گردد تا شرایط جويدن شما به فرم طبیعی و نرمال برگردد.
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 18سالمه و بیشتر دندان های بالاییم از دوران کودکیم خرابه می خوام دندان مصنوعی بذارم به نظز شما مشکلی نداره؟ خرابیشونم به حدیه که نمی تونم غذا بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   سن شما مناسب جهت دندان مصنوعى نيست معاينه و مشاهده عكس هاى شما جهت ارائه راه حلى بهتر ضرورى ست

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من 33 سالمه من از دندون های بالایی میخوام 2 تا بمونه و بقیه رو بکشم برا ی اونها چه نوع دندانی مناسبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   جهت جايگزينى دندانهاى از دست رفته پس از معاينات اوليه بهترين راه ايمپلنت خواهد بود در جايگاه دوم از پلهاى دندانى ميتوانيد بهره ببريد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت آقای دکتر من 60سالمه هردو فک بالا وپاین مصنوعی است که از فک پایینم راضی نبودم سه بار شکست انداختم بیرون فعلا فک پاینم دندان ندارد خواستم دندان مصنوعی ژله ای بزارم نظر شما در این مورد چیست :
  لطفا راهنمایی کنید!؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   دندانهاى ژله اى فقط در برخى بيماران به صورت موقت قابل استفاده ميباشند نياز به معاينه دقيق و مشاوره خواهد بود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۲سالمه دندون هام بسیاراذیتم میکنه کلاازبچگی دندون دردداشتم میخوام بکشم همرودندون مصنوعی بذارم مشکلی نداره؟اخه دیگه خسته شدم شدیدا.ایادندون مصنوعی وجودداره که توی دهان ثابت باشه واذیت هم نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   خروج دندان ها در این سن به صلاح نمی باشد پیشنهاد می شود با مراجعه به پزشک و مشخص شدن مشکل دندان ها اقدام به اصلاح آن ها نمایید دست دندانی که به صورت ثابت در دهان قرار گیرد تنها با پشتوانه ی ایمپلنت های دندانی میسر خواهد بود

 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با درود دندان مصنوعی خوبی گذاشتم ولی بخاطر وزن ان زیاد نمی تونم تحمل کنم سن 50 سال ایا مشکل من با دندان ژاله ایی حل مبشه قیمت ان چقدره

  حتی برایم غدا خوردن با ان مهم نبست فقط تحمل و ظاهر ان برام مهمه

  از شیراز و بفرمایید از زمان قالب گیری تا بقیه مراحل چقدر زمان لازم هست از شیراز باید خدمت برسم ممنون میشم کامل راهنما یی کنید

  با سپاس بیکران
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   دست دندان های ژله ای تنها تحت شرایط خاص و برای بیماران خاص و به صورت کوتاه و موقت قابل اجراست.پیشنهاد میگردد در صورت مشکل با دست دندان خود با مراجعه به پرشک طرح درمان های دیگر مانند ایمپلنت را مورد بررسی قرار دهید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام میخواستم بدانم که آیادندان تکی مصنوعی میان دندانهای طبیعی خودم میتوانم بذارم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   بله ميتوانيد هر چند از لحاظ ظاهر و كيفيت جويدن كاملاً مطلوب نخواهد بود و درمان موقتى محسوب ميشود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر