علل دندان درد بارداری + درمان خانگی

مادران عزیز باید توجه داشته باشند خدمات دندانپزشکی برای درمان دندان درد در بارداری تنها در سه ماهه دوم بارداری (۴،۵،۶) و تنها درمان های اورژانس، قابل انجام است و برای اطلاع از داروی مناسب برای کاهش درد های دندانی و درمان فوری دندان درد، بهترین راه مشورت با پزشک متخصص زنان خود است. در این مطلب، تنها به علل احتمالی دندان درد در بارداری و درمان های محتمل که پس از مشورت با پزشک زنان و سپس در صورت لزوم ارجاع به دندانپزشک، ممکن است برای بیماران باردار تجویز شود اشاره شده است.

بارداری یک دوره فوق‌العاده بوده و هر زنی می‌خواهد که مادر بودن را تجربه کند. اما بارداری ممکن است برای همه زنان ساده نباشد. بارداری چالش‌هایی با خود دارد که یکی از آن‌ها دندان درد است. در این متن علل دندان درد در بارداری و راه‌های مراقبت از دندان‌ها و سلامت دهان و دندان در بارداری را خواهید فهمید.

درمان فوری دندان درد در بارداری

هم دندانپزشک و هم متخصص زنان و زایمان توصیه به مراجعه به دندانپزشک می‌کنند تا چکاپ و پاکسازی کامل شده و هرگونه مشکل دندانی را برطرف کند. مراجعه دندانپزشک را به دلیل بارداری به تعویق نیندازید. وقتی در طی بارداری دندان درد یا مشکل لثه دارید تا پس از زایمان صبر نکنید.

برخی از مراحل درمان درد دندان در دوران بارداری شامل موارد زیر می شود:

عکس رادیولوژی

شاید نیاز باشد که پزشک از اشعه ایکس برای تعیین شدت آسیب استفاده کند. خیلی از زنان نگرانند که اشعه ایکس برای جنینشان خطرناک باشد. دندانپزشک استفاده از اشعه ایکس را تا وقتیکه واقعا نیاز باشد توصیه نمی‌کند و اگر نیاز باشد، باید از پیشبند محافظ که از فرزندتان در مقابل اثرات زیانبار اشعه ایکس محافظت می‌کند استفاده شود.

برای درمان دندان درد در بارداری چه دارویی بخوریم؟

اصولاً برای درمان فوری درد دندان در باردرای از روش های دارویی استفاده می شود. وقتی توسط دندانپزشک ویزیت می‌شوید یادآور شوید که باردارید چراکه مصرف بعضی داروهای دندان درد در طی بارداری عوارضی روی جنین می‌گذارند. اگر عفونت لثه یا دندان دارید، شاید نیاز به یک دوره آنتی‌بیوتیک داشته باشید که یکی از بهترین چرک خشک کن دندان در بارداری است. همچنین ممکن است پزشک مسکن برای تسکین دندان درد در بارداری تجویز کند.

سیر برای درمان درد دندان

درمان‌های خانگی عفونت دندان در بارداری

بارداری شما را نسبت به سلامتی‌تان بسیار محتاط می‌کند و وقتی حرف از مشکلات دندانی می‌شود، شاید اول بخواهید درمان‌های طبیعی را پیش بگیرید. خبر خوب اینکه درمان‌های خانگی و طبیعی خوبی در اختیار است که می‌تواند دندان درد را در طی بارداری به طور مؤثری درمان کند:

 • شبدر یکی از گزینه‌های درمان دندان درد است. می‌توانید شبدر را بجوید یا روغن آن را روی دندان خود بگذارید.
 • جویدن مقداری برگ اسفناج هم یک درمان مؤثر برای دندان درد در طی بارداری است.
 • کمپرس گرم سبب کاهش درد می‌شود. پارچه‌ای را در آب گرم قرار داده و روی صورت و بخشی که دندان درد دارید بگذارید.
 • آلیسین موجود در سیر در کشتن باکتری‌های دندان مؤثر است و جویدن سیر هم در تسکین درد کمک می‌کند.

علت درد لثه چیست و چگونه درمان می شود؟

توجه!

از درمان های خودسرانه خانگی جدا خودداری کنید. ممکن است دندانپزشک نیز هر یک از روش های فوق را به شما توصیه کند، اما لازم است بدانید وی پس از مشاهده وضعیت بیمار و بررسی تمام جوانب و خطرات احتمالی و سوابق سایر بیماری های مراجعه کننده، این تجویز را انجام می دهد. بنابراین در هیچ صورت اقدام به درمان خودسرانه نکنید!

علل دندان درد در بارداری

تهوع صبحگاهی می‌تواند یکی از علل این امر باشد. وقتی اسید معده وارد دهان می‌شود، می‌تواند پوسیدگی و دندان درد در پی داشته باشد.

 • عدم تعادل هورمونی می‌تواند زن باردار را مستعد التهاب لثه کند که بیماری‌های مختلف دندان و لثه را در پی دارد.
 • رژیم غذایی در بارداری دچار تغییراتی می‌شود. اگر مقادیر زیاد فراورده‌های لبنی یا قندی مصرف کنید ممکن است دچار مشکلات دندانی شوید.
 • وقتی بارداری می‌شوید منابع کلسیم بدن بخاطر تأمین جنین کاهش میابد و اگر مقدار کافی کلسیم مصرف نکنید به تحلیل مواد معدنی مینای دندان انجامیده و دندان درد ایجاد می‌کند.
 • بارداری دندان و لثه را حساس کرده و این روند ممکن است مسواک زدن را دچار مشکل کند که خود به مشکلات دندانی‌ می‌انجامد.

دندان ها را چگونه شماره گذاری می‌کنند؟

درد دندان در طول حاملگی

افزایش کلسیم و ویتامین دی

کلسیم نه تنها از استخوان در طی بارداری محافظت می‌کند، بلکه به تشکیل استخوان‌ها و دندان‌های جنین کمک می‌کند. غذاهای غنی از کلسیم شامل موارد زیر است.

 • پنیر
 • کشک
 • شیر سویای غنی‌شده با کلسیم

کلسیم و ویتامین دی برای دندان

کلسیم در صورت کمبود ویتامین دی در بدن جذب نمی‌شود. ویتامین دی در مواد غذایی زیر یافت می‌شود:

 • سالمون و سایر ماهی‌های چرب
 • تخم مرغ
 • پنیر
 • مارگارین غنی‌شده

پیشگیری و درمان التهاب و عفونت لثه در بارداری

هورمون های بارداری می تواند برخی از زنان را در معرض خطر بیماری لثه قرار دهد که شایع ترین آن التهاب لثه (عفونت لثه) می باشد. این احتمال وجود دارد که التهاب لثه در سه ماهه دوم رخ دهد. علائم التهاب لثه و خونریزی، بیشتر هنگام مسواک زدن و هنگام نخ دندان کشیدن بین دندان ها اتفاق می افتد.
اگر در دوران بارداری مشکل لثه دارید، توجه کنید که قبل از زایمان عفونت و التهاب لثه را توسط دندانپزشک بررسی کنید. در حالی که اکثر بیماری های لثه ناشی از هورمون های بارداری پس از تولد برطرف می شوند، اما تعداد کمی از زنان ممکن است سطح عمیق تری از بیماری لثه را داشته باشند که پس از بارداری به درمان نیاز خواهد داشت.

در صورت خونریزی لثه، مسواک زدن را متوقف نکنید. از مسواک با سری نرم و خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

تمیز کردن و جرمگیری دندان بخشی از بهداشت دهان و دندان است. این شیوه شامل برداشتن پلاک و تارتار از روی دندان‌ها است که باعث جلوگیری از فساد دندان، ژنژویت و بیماری‌های لثه می‌شود.

دندان درد در بارداری نشانه چیست؟

بارداری می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی برای دندان و لثه شود که دلیل آن ممکن است عدم تعادل هورمونی، نیاز جنین به کلسیم و عوامل مشابه دیگر باشد. اگر مقادیر کافی کلسیم دریافت کنید، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به طور مرتب توسط دندانپزشک ویزیت شوید می‌توانید از این مشکلات دور باشید.

مشکلات لثه

هورمون‌های بارداری بعضی زنان را مستعد مشکلات لثه از جمله موارد زیر می‌کند:

التهاب لثه (ژینژیویت)

این مشکل بیشتر در سه ماهه دوم بارداری رخ می‌دهد. علائم شامل تورم و خونریزی لثه به خصوص هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.

بیماری‌های پریودنتال تشخیص داده نشده یا درمان نشده

بارداری ممکن است عفونت لثه مزمن را که علت آن التهاب لثه درمان نشده است بدتر کند. این حالت می‌تواند به از دست دادن دندان بانجامد.

اپولیس یا گرانولوما پیوژنیک بارداری که به بزرگ‌شدگی کانونی لثه می‌گویند و می‌تواند به راحتی خونریزی کند. این حالت به تمیز کردن حرفه‌ای و تخلیه نیاز دارد.

مشکلات لثه در طی بارداری به دلیل افزایش پلاک نیست و در حقیقت پاسخ ضعیف بدن به پلاک در نتیجه سطح هورمونی است. به دندانپزشک هر مشکل لثه‌ای که دارید را بگویید. از یک مسواک نرم استفاده کرده و دندان‌هایتان را مرتب حداقل دوبار در روز مسواک کنید. از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید تا دندان‌هایتان در برابر پوسیدگی قوی‌تر شود.

اگر در طی بارداری مشکلات لثه دارید باید پس از زایمان توسط دندانپزشک معاینه شوید. با اینکه بیشتر مشکلات لثه پس از بارداری برطرف می‌شوند، در تعدادی از زنان ممکن مشکلات به جدی‌تری تبدیل شود و نیازمند درمان باشد.

مطالب مرتبط: روش های ترمیم پوسیدگی دندان جلو

قابل توجه بیماران گرامی

شما می توانید برای بهره مندی از ۲۰% تخفیف خدمات عمومی دندانپزشکی، نسبت به تعیین وقت از طریق شماره تماس ۲۶۱۴۰۱۳۴ اقدام نمایید.

بدیهی است با توجه به تعداد بالای بیماران محترم، در صورت موجود بودن وقت ویزیت، خدمت رسانی به شما افتخار ماست.

آیا استفراغ به دندان‌ها آسیب می‌زند؟

استفراغ مکرر و رفلاکس اسید در طی بارداری دندان‌ها را با اسید معده می‌پوشاند. این اسید سبب آسیب به مینای دندان شده و مشکلات دندانی فراوانی ایجاد می‌کند و به دندان آسیب می‌زند.

مواردی که باید حتما بدانید

آگاهی از روش های جلوگیری از خراب شدن دندان برای هر فرد و در هر شرایطی ضروری است. ما در اینجا بهترین روش ها را معرفی نموده ایم:

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

تاثیر درد دندان در بارداری بر جنسیت و جنین

در یک مطالعه مشخص شد که رابطه مستقیمی بین مشکلات لثه مادر و وزن کم و نارس بودن جنین وجود دارد. مراقبت و درمان مشکلات دندانی این خطر را کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه که روی ۱۰۰ زن باردار که از بیماری دندان رنج می‌بردند انجام شد، ۱۸ زن نوزاد نارس به‌ دنیا ‌آوردند.

نکات سلامت دندان پیش از بارداری

اگر سعی دارید باردار شوید، جدا از سایر موارد احتیاطی باید به سلامت دندان خود هم اهمیت دهید تا مشکل دندانی در طی بارداری پیش نیاید.

 • مرتب توسط دندان‌پزشک معاینه شوید تا اگر مشکل دندانی دارید برطرف شود.
 • دندان‌هایتان را دوبار در روز مسواک کنید.
 • روزانه دندان‌ها را نخ دندان بکشید.

پیشگیری بهتر از درمان است. پس باید سعی کنید که اصلا دچار مشکل دندانی نشوید. با این حال اگر هر گونه مشکل دندانی داشتید، زود دندانپزشک خود را ملاقات کنید.

نکات مسواک زدن

 • زمان کافی برای مسواک زدن در نظر گرفته و با حرکات آرام مسواک کنید.
 • اگر مزه خمیردندان را دوست ندارید، خمیردندان‌تان را عوض کنید.
 • حرکاتتان در مسواک زدن حساب شده بوده و خشن نباشد.
 • از مسواکی با سر کوچک که مخصوص بچه‌هاست استفاده کنید.
 • اگر مسواک زدن سبب حالت تهوع در شما می‌شود حواس خود را با گوش دادن به موسیقی یا بستن چشم‌ها و تمرکز روی چیزهای دیگر پرت کنید.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  وقتتون بخیر
  برای ورم وزخم لثه چه دهانشویه ای مناسب هست که استفاده کنیم از چه برندی؟چون قبلا مارک لیسترین استفاده کردم خوب بود والان بخاطر تحریمها متاسفانه داروخانه ها ندارن و چه برندی رو شما پیشنهاد میکنید که بهتره و کدوم نوعش؟؟وآیا آب ونمک خوبه استفاده کنیم و استفاده روزانه اش مشکلی برای دندانها به وجود نمیاره؟؟؟ ممنون از لطفتون پایدار ومانا باشید🌹
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در دهان شویه های موجود در بازار می توان از برند vi-one استفاده کرد یا برند ايرشا هر دو مناسب بوده و هر دو باید شامل ماده کلرهگزیدین باشند و می توانید به صورت مقطعی به مدت دو هفته از دهانشویه استفاده کرده و یک هفته تا ۱۰ روز استفاده نکنید از آب نمک نیز می توان در مواقع لزوم جهت دهانشویه استفاده کرد و مانعی ندارد.
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام روز شما به خیر .من دوماه هستم چند روزه که دندان درد شدید دارم آیا میتوانم دارو استفاده کنم یا به دکتر مراجعه کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در دوران بارداری جهت مصرف هرگونه دارو مراجعه و مشورت با پزشک متخصص زنان تون لازم خواهد بود.
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  دندونم خیلی درد میکنه الآن داخل ۴ماه هستم اصلاً خوب نمیشه شاید در حد ۱۰دقیقه لطفاً راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً در سه ماهه دوم بارداری یعنی ماه های چهارم پنجم و ششم در صورت صلاحدید پزشک متخصص زنان چون می توانید کارهای اورژانس دندانپزشک انجام دهید بنابراین با مراجعه به پزشک متخصص زنان و کسب اجازه می توانید به دندانپزشک مراجعه نموده و درخواست درمان نمایید.
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید من 10روزه باردارم دندونام عفونت کرده لیدوکاعیین استفاده میکنم ایا برای جنین مشکلی پیش نیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   با سلام در خصوص مصرف دارو در زمان بارداری لطفاً با پزشک متخصص زنان خودتون مشورت کنید.
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید من 10روزه باردارم دندونام عفونت کرده لیدوکاعیین استفاده میکنم ایا برای جنین مشکلی پیش نیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص مصرف دارو در دوران بارداری لطفاً با پزشک متخصص زنان خود مشورت نمایید.
 • تصویر کاربر وکیلی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام وکیلی هستم ۲۹ ساله باردار
  ماه ۷ بارداری هستم و دندون عقلم بعلت پوسیدگی بشدت درد میکنه . هیچ دکتر دندان پزشکی هم منو ویزیت نمیکنه کما اینکه نامه دکتر خودمو دارم ولی چون واسه عکس برداری لباس سربی ندارن نمیتونن پذیرش کنن لطفا راهنماییم کنید که امانمو بریده ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص مشکلتون باید اعلام کنم که در ماه هفت بارداری ما مجاز به اعمال دندانپزشکی نیستیم مگر در موارد حاد و اورژانسی که پزشک متخصص زنان تون اجازه کتبی داده باشد در این مورد و در خصوص عکس هم میتونید به مراکزی مراجعه کنید که این پیش بند سربی رو دارند چرا که کارتون بدون عکس قابل انجام نخواهد بود.
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  دندان شکسته ریشه مونده درد میکنه
  1. تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   دندان شکسته و فقط ریشه دداره درد هم میکنه زن باردار چیکار کنه که خوب بشه
  2. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بادرود وقت خوش در خصوص مشکلات دندانپزشکی در زمان بارداری باید اشاره کنم که در سه ماهه دوم یعنی ماههاى ٤،٥و٦ قابلیت درمان های اورژانس دندانپزشکی در صورت اجازه پزشک متخصص زنان تون برقرار می باشند.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در هفته ی 23 بارداری هستم و سر ترالین 50 هرشب یک دومش را می خورم آیا با آمپول اپی نفرین تداخل داره یانه می تونم دندونم رو بکشم دندون عقلمه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   اصولا برای کارهای دندان پزشکی در 3 ماهه دوم باردای(4،5،6) درمان انجام می شود. اگر پزشک معالج زنان تشخیص دخند که درمان دندان بلامانع است مشکلی نیست و جای نگرانی برای تد اخل بی حسی با سرترالین وجود ندارد و داروی مخصوص وجود دارد که می توانیم استفاده کنیم. در هر حال توصیه نمی شود ولی قابلیت استفاده کردن در صورت تایید پزشک زنان را دارد. 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من هفته37بارداری هستم دوتادندونم شدیددردمیکنه بااسنامینوفن واموکسی 500هم دردش کم نشد،اگر یک هفته ی دیگر تحمل کنم تازایمان کنم این دردوعفونت برای خودم یاحسین ضررنداره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   با پزشك متخصص زنان مشورت نماييد

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من هفته ۴۰بارداری هستم خیلی درددندونم چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   با نظر پزشك متخصص زنان خود مسكن مناسب مصرف نماييد

   باردارى معمولاً ٣٦-٣٧ هفته ست!!🤔

درحال دریافت اطلاعات