تغییرات چهره بعد از جراحی فک

جراحی فک که به آن اورتوگانتی هم می‌گویند توسط جراح دهان و فک و صورت (oms) انجام می‌شود و دامنه وسیعی از نامتوازنی‌های خفیف و شدید استخوانی و دندانی مانند نامرتبی فک و دندان‌ها را اصلاح می‌کند. تغییرات چهره بعد از جراحی فک محسوس است و این جراحی می‌تواند تنفس، جویدن، حرف زدن فرد را بهبود دهد و همچنین مشکلات عملکردی اصلاح می‌شود.

کاربرد جراحی فک

در زیر به چند مشکل که به جراحی فک نیاز دارد اشاره می‌شود:

 • اشکال در بلع
 • درد مزمن فک و مفصل فک و سردرد
 • فرسودگی شدید دندان‌ها
 • اُوپن بایت (فضای خالی بین دندان‌های بالا و پایین در حالت بسته بودن دهان).
 • ظاهر نامتقارن صورت از روبرو و پهلو
 • آسیب صورت
 • ناهنجاری تولد
 • به عقب رفتن فک و چانه
 • فک جلو زده
 • عدم توانایی در چسباندن لب‌ها بدون فشار
 • تنفس دهانی مزمن
 • وقفه تنفسی در خواب (مشکلات تنفسی در خواب مانند خروپف)

دندانپزشک، متخصص اورتودنسی و جراح OMS با هم همکاری می‌کنند تا تعیین کنند که آیا کاندید انجام اورتوگانتی هستید یا نه. جراح OMS تعیین می‌کند که کدام روش جراحی اصلاحی فک مناسب است. این درمان در مرحله اول احتمالا شامل ارتودنسی قبل و بعد از جراحی باشد و چند سال طول می‌کشد تا تکمیل شود. جراح OMS و اورتودنسی زمان لازم را با توجه به زمان طولانی که باید تحت درمان باشید، تخمین می‌زنند.

جراحی اصلاحی فک

اصلاح ساختار دهان و صورت

 • اصلاح اوپن بایت

بعضی استخوان‌های دندانی ردیف بالا برداشته شده و فک بالا با پیچ و صفحه در جای خود قرار می‌گیرد.

 • جراحی فک پایین بیرون‌زده

استخوان پشتی از جلویی جدا و اصلاح شده و قسمت دندان فک پایینی به عقب بازمی‌گردد.

 • جراحی فک پایین عقب رفته

استخوان موجود در قسمت پایینی فک از پایه جدا شده و اصلاح می‌شود و قسمت دندانی فک و چانه به جلو کشیده می‌شوند.

مزایای جراحی فک

این جراحی، دندان و فک را به موقعیتی سالم، متعادل و عملکردی انتقال می‌دهد و عملکرد روزانه مانند جویدن، صحبت کردن و تنفس را تسهیل می‌کند. این جراحی طیفی از مشکلات را حل می‌کند: درد مزمن فک و مفصل فک و سر درد، اُوپن بایت (فضای خالی بین دندان‌های بالا و پایین در حالت بسته بودن دهان)، آسیب صورت و ناهنجاری‌های تولد، عقب‌رفتگی چانه، فک بیرون‌زده، ظاهر بزرگ بینی و وقفه تنفسی در خواب (مشکلات تنفسی در خواب مانند خروپف). یک مزیت جراحی اصلاحی فک ایجاد ظاهری جذاب‌تر است.

درمان درد بعد از جراحی فک

در صورت درد مسکن تجویز می‌شود که اغلب در حالت مایع است و شامل هر یک از داروهای زیر می‌باشد. هر کدام از این داروها یک جز مخدر دارد (اکسی‌کودون، هیدروکودون، کدئین). هر مسکن می‌توان تجویز کرد.

 • راکسی‌ست (استامینوفن با اکسی‌کودون)
 • الگزیر هایست (استامینوفن با هیدروکورتیزون)
 • تایلنول با الگزیر کدئین (استامینوفن با کدئین)

همه این داروها به شکل قرص هم هستند. مزیت حالت مایع بلع آسان و تنظیم دوز راحت است. به یاد داشته باشید که بزرگسالان نباید بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم استامینوفن در روز مصرف کنند. تمامی داروهای بالا استامینوفن دارند و نباید هیچ‌یک را با داروهای حاوی استامینوفن مانند تایلنول مصرف کنید.

داروهای بالا می‌تواند همراه به مسکن ضدالتهابی مانند ایبوبروفن (مُترین، اَدویل) یا کتورولاک (تورادول) یا ناپروکسن (آلیو) مصرف شود. این قرص‌ها را می‌توان خورد کرد یا اگر از ایبوپروفن استفاده می‌شود، از شکل مایع آن استفاده کرد. تُرادول تنها با تجویز پزشک قابل تهیه است.

یک رژیم دارویی رایج شامل ۸۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن یا ۱۰ میلی‌گرم ترادول هر ۸ ساعت با دوزهای متناوبی از مسکن مخدر در بین این ساعات است. مخدر به عنوان مکمل استفاده می‌شود. مزیت این رویکرد مصرف مخدر و عوارض جانبی کمتر مخدرها مانند حالت تهوع، یبوست یا آرام‌بخشی است. داروهای ضدالتهابی با داروهای مخدر ذکر شده سازگار هستند. عوارض جانبی مخدرها شامل حالت تهوع، استفراغ، آرام‌بخشی و یبوست است.

اگر دچار حالت تهوع و استفراغ شدید، مصرف مخدر را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید. داروهای ضدتهوع می‌توان استفاده کرد و مخدر را تغییر داد. یبوست به داروی ملین و مسهل نیاز دارد. استفاده کمتر از مخدر تمام این عوارض را کمتر می‌کند. اگر دردتان با مسکن‌های تجویز شده کم نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

تغییر چهره بعد از جراحی فک

نکات کلیدی حرف زدن بعد از جراحی فک

به طور کلی در روش های جدید جراحی اصلاحی فک، حرف زدن و صحبت کردن از یک ساعت بعد از عمل امکان پذیر است اما ممکن است تا ۱۰-۱۴ روز نتوانید تن  عادی صدای خود را داشته باشید و به صورت نرمال صحبت کنید.

البته اگر تنها یکی از فک های خود را عمل کنید، (یعنی به طور مثال تنها به عمل جراحی فک پایین بپردازید) صحبت کردن شما راحتتر است. اما به طور کلی بین دو هفته الی یک ماه طول می کشد تا به حالت عادی برگردید.

مراقبت بعد از جراحی فک و صورت

بعد از عمل پزشک دستورات مراقبتی لازم را برای شما فراهم می کند. مراقبت های لازم معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تا می توانید بخورید
 • بهداشت دهان را رعایت کنید
 • عدم مصرف دخانیات
 • عدم فعالیت شدید
 • استفاده از داروهای مسکن

زمان بازگشت به محل کار یا مدرسه که معمولاً در یک یا سه هفته است. بهبودی اولیه فک معمولاً حدود شش هفته پس از عمل طول می کشد، اما بهبودی کامل تا ۱۲ هفته ممکن است طول بکشد.

متخصص ارتودنسی حدوداً شش هفته بعد از بهبودی فک، تراز دندان را با بریس به پایان می رساند. کل فرایند ارتودنسی ، از جمله جراحی و بریس ممکن است چندین سال طول بکشد. پس از برداشتن بریس ها، می توان از نگهدارنده برای نگه داشتن موقعیت دندان استفاده کرد.

دهانتان را به آرامی مسواک کنید. به علاوه شستشوی مداوم با آب‌نمک، آب یا دهانشویه به خصوص پس از صرف غذا کمک‌کننده است. تجویز دهانشویه ضدعفونی‌کننده هم کمک‌ می‌کند. مسواک الکتریکی هم قابل استفاده است.

عوارض جراحی فک

خطرات شامل عفونت، خونریزی و نیاز به جراحی‌های بعدی جهت بهبود و تنظیم کردن بهتر. بیمار پس از جراحی ممکن است احساس کرختی یا قلقلک در بخش‌های مختلفی از صورت و دهان داشته باشد. این حالت پس از رفع ورم بهبود می‌یابد و در موارد نادری به‌طور دائم باقی ‌می‌ماند.

ورم صورت بعد از جراحی فک

تورم یکی از ویژگی‌های رایج در دوره نقاهت جراحی اصلاحی فک است. قرار دادن یخ در دو طرف صورت در ۴۸ ساعت اول کمک‌کننده است. سپس تورم رو به کاهش می‌رود. پس از ۴۸ ساعت یخ اثری ندارد، هرچند اگر احساس بهتری به شما داده می‌شود، می‌توانید این کار را ادامه دهید.

 شستشو با آب‌نمک گرم دهان را تمیز کرده و به کاهش تورم کمک می‌کند. گرمای خارجی مانند استفاده از کمپرس گرم یا پد گرمادهنده به نرم‌شدن و کاهش تورم کمک می‌کند. اگر تورم پس از ۴ روز از جراحی افزایش یابد با پزشک مشورت کنید.

تورم در چند روز اول زیاد است ولی پس از هفت روز تا ۵۰%، پس از ۱۴ روز تا ۸۰% و پس از یکماه تا ۹۰% کم می‌شود.

رفع کامل تورم چند ماه طول می‌کشد. هنگام خواب سر تخت را بالا آورده و یا بالش بیشتری زیر سر بگذارید.

ورم صورت

ورم صورت بعد از عمل های دندان و دهان امری عادی است، اما درمان دارد. به طور مثال این مشکل بعد از جراحی دندان عقل بسیار رایج است که در مقاله زیر به تشریح درباره آن صحبت کرده ایم:

درمان تورم گونه بعد از جراحی دندان عقل

سفتی دهان

سفتی فک پس از جراحی شایع است که به مرور زمان کاهش میابد. هیچ حرکتی برای رفع آن لازم نیست. سعی نکنید دهانتان را باز کنید چراکه به مناطق جراحی آسیب می‌زند. لب‌ها و گونه‌ها هم سفت خواهند شد که طی چند هفته برطرف می‌شود.

تغییر رنگ

 تغییر رنگ پوست به آبی، سبز یا زرد پس از جراحی شایع است که به علت شکسته ‌شدن خون قدیمی پس از جراحی است. این تغییر رنگ پس از چند روز تا یک هفته به سمت گردن کشیده شده و محو می‌شود.

بند پلاستیکی

از این بندها پس از جراحی استفاده شده و به‌دلیل هدایت جهت حرکت دهان است. پزشک نحوه استفاده از آن را آموزش می‌دهد. اگر این بندها شکست با پزشک خود مشورت کنید. این حالت اورژانسی نیست.

کرختی

یکی از عوارض رایج جراحی است و بسته به نوع جراحی لب‌ها، چانه، دندان‌ها، بافت کام و سقف دهان، پوست اطراف بینی و زبان را درگیر می‌کند. اکثر اوقات این حالت طی چند هفته تا چند ماه بهبود می‌یابد. بعضی اوقات هم این حالت دائمی می‌شود.

استئوتومی فک

در این جراحی شکافی در پشت دهان و در ناحیه کام کنار دندان آسیاب ایجاد شده که دسترسی به فک فراهم شود. سپس فک تحتانی با یک اره کوچک به صورت مایل برش‌زده شده تا به نحو کنترل‌شده شکسته شود. سپس به موقعیت جدید که قبل از جراحی و طبق مدل دندان‌ها تعیین شده، منتقل می‌شود. جهت تعیین این موقعیت، یک قطعه پلاستیکی به دندان متصل می‌شود. این قطعه با صفحه و پیچ فلزی تیتانیومی که بسیار ایمن است در سر جای خود ثابت می‌شود. سپس کام با نخ قابل جذب بخیه زده می‌شود.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقا من خروپفم شدیده و گفتن فک پایینت باید عمل بشه آیا هزینش چقدره و درد و زمان بهبودش چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احترام من در خصوص این مشکل به جراح فک و صورت مراجعه فرمایید.
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  به علت تصادف فکم شکست و بعد از یک هفته فکم رو عمل کردند چند وقت دهنم بسته بود بعد از 10/15رو دهنم رو باز کردن بعد فکم عب بود با تلاش یکم آوردم جلو ولی خوب هنوز یکم عقبه چیکار کنم بیاد جلو
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً موقعیت فکين پس از تصادفات و ضربه های ناشی از آن به فك و شکستگی میتونه تغییر بکنه که البته در صورتی که خارج از نرمال باشه با مراجعه به دندانپزشک راه های اصلاح آن بررسی میشه برخی از آنها قابلیت اصلاح دارند و بعضی از آنها ماندگار باقی خواهند بود از این جهت پیشنهاد می کنم جهت اصلاح موضوع مورد نظر حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید.
 • تصویر کاربر What دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آیا جراحی جلو اوردن فک بالا بینی را پهن میکند
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً جراحی جلو آوردن فک بالا معمولاً از بیس و مقطع بینی انجام میشه بنابراین تاثیری بر اسکلت بینی در ناحیه نداره اما اینکه نسج نرم ناحیه متاثر از این جلو آوردن بشه ممکن است رخ بده که باید با بررسی بیشتر قبل از جراحی این موضوع ارزيابى شود.
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام، من ۵ روزه که جراحی فک بالا و پایین انجام دادم و دهنم بسته نمیشه و بازه، خواستم بدونم این امری طبیعیه و بخاطر ورمه یا نه همینجوری میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بادرود ورق خشک احتراماً با توجه به شرایطی که اشاره کردید به نظر می رسه که مفصل فکى نیاز به اصلاح داشته باشه بنابراین مراجعه داشته باشید پزشک معالجتان جهت اصلاح مورد مذکور.
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام..من یک ساله عمل فک کردم اما هنوز اثر تند بودن فکمو در یه طرف صورتنو زیاد احساس میکنم ایا کم میشه یا برطرف میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً سوالتون رو به صورت واضح تر بیان کنید.
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید .بنده فک سمت راستم را عمل کردم ودرخال حاضر ۸ ماه میگذرد .ولی هنوز صورت من نامتقارن از جلو و پهلو می‌باشد.ایا با عمل جراحی برطرف خواهد شد .؟؟ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   رسیدن به تقارن ایده آل پس از جراحی های فک و صورت معمولا قابل دستیابی نمی باشد با کاهش و منطقی کردن انتظارات و مشاهده ی موارد مثبت پس از جراحی سعی در پذیرش نتایج درمان داشته باشید البته در صورتی که مشکل مذکور واضح و قابل اصلاح باشد ممکن است با اعمال جراحی اصلاحی اندکی به انتظارات خود نزدیک تر شوید

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  من دو ساله عمل فک پایین انجام دادم و میزان باز شدن دهنم نسبت به یه فرد عادی خیلی کمتره
  آیامیشه بعد دوسال با تمرین و فیزیوتراپی بهبود پیدا کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   در صورتی که محدودیت در باز شدن دهان به دلایل اسکلتی باشد خیر و در صورتی که این مشکل به دلیل عضلانی رخ داده باشد با فیزیوتراپی تا حدی مشکل اصلاح خواهد شد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام من دو هفتس عمل فک کردم زائده استخون داشته تراشیدم الان همون نقطه مثل استخون به همون سفتی بازم زائده داره آیا این ورمه یا استخونه فکه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   تورم التهابى معمولاً نرم بوده و به مرور كاهش ميابد زوائد استخوانى سفت و ثابت ميباشند پيشنهاد ميشود پس از حدود ١ هفته از گذشت جراحى با مراجعه به پزشك موضوع بررسي گردد

درحال دریافت اطلاعات