علل و درمان درد دندان پس از عصب کشی

افراد به ندرت به عصب کشی نیاز پیدا می کنند. درمان عصب‌کشی مانند پر کردن پوسیدگی دردناک نیست. البته بسیاری از افراد در این مورد شک دارند. خلاصه این است که شاید این عمل کمی ناراحتی و درد در پی داشته باشد، اما سطح درد دندان پس از عصب کشی به شرایط عصب‌کشی و علت ناراحتی بستگی دارد.

مثلا اگر دندان قبلا دچار پوسیدگی عصب‌کشی شده بیشتر احتمال درد وجود دارد. پس از عمل شاید کمی ناراحتی و درد در لثه یا دندان احساس کنید. اغلب این درد موقتی است و به خوبی به داروهای مسکن جواب می‌دهد. در زیر لیستی از شایع‌ترین علل درد پس از عصب‌کشی آورده شده است که به ترتیب از شایعترین به کم شایعترین دلایل است. اگر درد بسیار شدید بود یا بیش از چند روز طول بکشد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.

آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی

اصولا دردهای بعد از عصب کشی دندان تا ۳-۴ روز بعد از عمل طبیعی است و با داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک قابل رفع است. این دردها پس از ۱ الی نهایتاً ۲ هفته به طور کامل برطرف می شود. درد دندان با داروهای مسکن ضد التهابی مانند ایبوپروفن آرام می‌شود. اگر عفونت هم وجود داشته باشد از آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی سیلین و کلیندامایسین استفاده می‌شود. گاهی موارد اورژانسی در دندانپزشکی به عفونت دندان با دردهای منقطع مربوط است که نیاز به درمان عصب‌کشی دارد.

البته ممکن است ارتفاع نامناسب دندان بعد از روکش نیز باعث ایجاد فشار و افزایش درد دندان عصب کشی شده شود. به هر صورت پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه این مطلب، در صورت وجود دردهای غیر عادی بعد از عصب کشی حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

توجه

حتماً می دانید بیماری های دهان و دندان بدون مشاهده وضعیت دقیق دندان های شما قابل درمان نیست. تشخیص ضرورت عصب کشی دندان تنها با مشاهده عکس OPG توسط دندانپزشک امکان پذیر است. لذا برای تعیین نوبت معاینه در مطب دکتر میلاد افشار می توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ تماس حاصل فرمایید.

درد دندان پس از عصب کشی

علل درد بعد از عصب‌کشی

متاسفانه کلمه عصب‌کشی معادل درد شده است. هر چند بیشتر درد پیش از شروع درمان عصب‌کشی ایجاد می‌شود، نه در طی فرایند درمان. درمان عصب‌کشی همیشه تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و معمولا درد ندارد. با پیشرفت در مدیریت درد بسیاری از شیوه‌ها برای ایجاد راحتی در طی این عمل ایجاد شده است.

ناراحتی پریودنتال

طی عصب‌کشی دندانپزشک باید دندان را با استفاده از یک بند پلاستیکی ایزوله کند. گیره‌های فلزی که این بند را در جای خود نگه می‌دارند ممکن است سبب آسیب اندکی به بافت پریودنتال یا همان لثه اطراف دندان تحت عصب‌کشی شود. این آسیب شامل حالت نیشگون گرفتن، کبودی و بریده شدن است. این درد طی چند روز بهبود میابد و هیچ عارضه ماندگاری ندارد.

التهاب

بیشترین منبع درد در دندان پس از عصب‌کشی التهاب بافت اطراف دندان است. التهاب زمانی رخ می‌دهد که عصب‌کشی پایین‌تر از نوک ریشه رفته یا بقایای دندان در این ناحیه بریزد. دندانپزشک هر کاری می‌کند تا از چنین رخدادی پیشگیری کند ولی ممکن است رخ دهد.

مسکن‌های دارای اثرات ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن در بهبود درد ناشی از التهاب کمک کننده هستند.

عفونت دندان عصب کشی شده

درد بعد از عصب کشی دندان عفونی، تا برطرف شدن عفونت تداوم دارد. بعضی اوقات دندان بدون هیچ دردی عفونی می‌شود. متاسفانه در این شرایط عفونت با عصب‌کشی فعال شده که سبب درد و عفونت حاد می‌شود. این حالت با احتمال کمتری ایجاد می‌شود. در این شرایط پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرده و اگر درد شدید باشد مسکن قوی‌تر هم تجویز می‌شود.

هایپراکلوژن

هایپراکلوژن یعنی وقتی یک دندان بلندتر از حد عادی است. پس از عصب‌کشی التهاب می‌توان موقتا سبب چنین حالتی شود. دلیل دیگر پر کردن نامناسب است که با کوتاه کردن دندان قابل حل است. دلیل چنین کاری برطرف کردن درد و پیشگیری از شکستن دندان در اثر فشارهای نامتقارن است.

قرص برای دندان درد

شکست عصب‌کشی

در موارد نادری عصب‌کشی شکست می‌خورد. درد شدیدی که پس از چند روز برطرف نشود یکی از نشانه‌های چنین مشکلی است. سایر علائم خطر به شرح زیر هستند:

 • عدم کاهش سطح درد نسبت به قبل از عصب‌کشی
 • دندان درد مداوم یا تشدید شده
 • ورم، تجمع مایع یا نشت مایع
 • حساسیت زیاد به سرما
 • درد راجعه پس از گذشت چند روز

آنچه باید درباره عصب کشی بدانید

عصب کشی، از جمله درمان های مشکل دندان پزشکی است و اغلب بیماران، تمایلی به تجربه دوباره آن ندارند. ما در اینجا راهکارهایی را برای افزایش ماندگاری دندان عصب کشی شده ارائه می دهیم:

طول عمر دندان عصب کشی شده

درد خیلی شدید بعد از عصب کشی

اگر پس از عصب‌کشی ناراحتی داشتید از چند روش می‌توانید متوجه شوید که چه میزان درد، درد شدید تلقی می‌شود. اگر درد چنان شدید است که زندگی عادیتان را بهم ریخته باید حتما با دندانپزشک تماس بگیرید. گاهی عوارضی پس از عصب‌کشی ایجاد می‌شود که شامل درد شدید به دلیل عدم زدودن کامل باکتری یا منبع عفونت است. مشکل در پر کردگی یا شکافی کوچک در دندان می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

در صورت درد شدید پس از چند روز از عصب‌کشی با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک با معاینه دندان‌ها به شما گام‌های بعدی برای بهبود کامل را خواهد گفت. شاید به درمان دوباره عصب‌کشی نیاز باشد تا درد را از بین برده و دندان را حفظ کرد. اگر این مورد هم جواب ندهد باید دندان را کشید. دندانپزشک مزایا و معایب هر روش را شرح می‌دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

درمان درد دندان بعد از عصب کشی

درد ناحیه عصب‌کشی باید با دندانپزشک مطرح شود. خارج از مصرف مسکن راه‌های دیگری برای مدیریت درد عصب‌کشی وجود دارد. باید از دندان مراقبت کنید و از غذاهای سفت و سخت بپرهیزید تا دردتان برطرف شود. سیگار را ترک کنید. از فعالیت‌های کاهش استرس هم می‌توان برای بهبود درد استفاده کرد. یوگا، مراقبه و تای‌چی هم روش‌هایی برای پرت شدن حواس از درد است.

تسکین درد بعد از عصب کشی در خانه

مسکن برای کاهش درد کافی است. مطمئن شوید که دستورالعمل استفاده از دارو را رعایت می‌کنید و اگر کاری نبود، از دندانپزشک کمک بگیرید. ایبوپروفن یک مسکن است. تا زمان بهبودی کامل نباید با دندان عصب‌کشی شده بجوید یا گاز بگیرید. پر کردن موقت شل است و ممکن است بشکند. رعایت بهداشت شامل مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن باید ادامه یابد.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۵+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیرا جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 5 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من یکماه پیش دندان شماره 6پایین عصبکشی کردم ولی هنوزگوش وسرم گاهی دردمیکند.البته خوددندان زیاددردنمیکند.انگارگوشم پرمیشود.هیج دارویی مصرف نکردم.لطفاکمک کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 5 ساعت پیش)

   سلام

   پس از بررسي ناحيه مذكور مجاورات و مقابلات آن توسط معاينه بالينى و راديوگرافيك در صورتى كه مورد حادى مشاهده نشود پيشنهاد ميشود ويزيت از متخصص گوش و حلق و بينى هم دريافت نماييد علائم مذكور به نظر ميتوانند از منشا گوش منتشر باشند

 • تصویر کاربر رها جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ببخشيد من هفته پيش يكشنبه دندونمو عصب كشي كردم و دكتر گفت عفونت داره و بايد اموكسي كلاو مصرف كنم و ٤ شنبه پرش كردم از وقتي پر كردم يك درد شديدي داره كه حتي تو اين هفته يك شبم نتونستم راحت بخوابم همش ساعت ٤،٥ صبح بيدار ميشم از درد ديروز كه رفتم دندون پزشكي گفتن ممكنه پرشدگيش بلند باشه چون عصب كشي به خوبي انجام شده و برام كوتاش كردن ولي هنوزم درد ميگيره و وقتي ايبوپروفن ميخورم نهايتا تا ٤ ساعت درد نميگيره به نظر شما علت دردش چي ميتونه باشه؟🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ساعت پیش)

   سلام

   التهاب و درد متعاقب درمان ريشه تا چندروز طبيعي ست كه البته به مرور بايد بهتر شود پيشنهاد ميكنم چندروزى با مصرف دارو به دندان زمان دهيد تا التهاب برطرف شود و كمتر ازين ناحيه براى جويدن استفاده نماييد پس از طى روزهاى آتى در صورت ادامه علائم جهت بررسي بيشتر به پزشك مراجعه نماييد

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بیست روز پیش یه آلوچه می‌خوردم که هسته اش رو گاز گرفتم ازاون موقع دندونم درد می‌کنه نمیتونم چیزی بجوم یاگاز بگیرم جلو دندان به نظرتون بکشمش یا پرش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   پس از معاينه و در صورت لزوم بررسي راديوگرافى دندان مذكور قابليت ترميم و حفظ دندان بررسي شده و طبق پيشنهاد پزشك معالجتون اقدام به درمان نماييد

 • تصویر کاربر پریا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من تقریبا 4 -5 روزه دندان پایین نزدیک دندان عقل رو عصب کشی کرده ولی هنوز پر نکرده.درد شدیدی رو در فک همون قسمت و زیر گوشش احساس میکنه.به قدری شدید که نمیتونه صحبت کنه.دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد و التهاب بعد از عصب کشی تا ۴،۳ روز اول طبیعیست ولی باید روند بهبودی داشته باشد..داروهایتان را سر ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر Mona دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.شادو پرانرژی باشید.من دیروز دندان ۷ فک بالارو عصب کشی کردم.ولی به شدت درد دارم و فک رو نمیتونم تکون بدم.چه قرصی استفاده کنم؟و اینکه از کجا مطمئن بشم تمام کانل های اصلی و فرعیش عصب کشی شده .عکس خاصی نیازه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد بعد از عصب کشی تا ۴،۳ روز اول گاها تا یک هفته طبیعیست ولی باید روند بهبودی داشته باشه..داروهایی که پزشکتون داده را مصرف کنید

 • تصویر کاربر Shahrzad یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من عصب کشی دکتر برام انجام داد و همون موقع پرش کرد .الان نمیتونم دندونام بزارم روی هم ___چیزی هم بخورم اصلا از درد نمیتونم (یعنی بخوام چیزی بجوم به شدت درد میاد آیا این طبیعی؟؟
  تا چند روز اینجوریه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درصورتى كه درمان ريشه به درستى انجام شده باشه و ترميم تاج بلندى نداشته باشه بعد از ٣-٤ روز و با مصرف داروهاى تجويزى التهاب ناحيه ناشى از درمان ريشه برطرف ميشه و درد ناحيه حذف ميشه

 • تصویر کاربر نسیم یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من پارسال عصب کشی کردم و بنا به دلایلی نشد برم پر کنم الان همون درد شدید دارم ازش و حتی دندان پایینم که سالها قبل پر شده
  حالا تو خونه دارم اموکسی ۵۰۰ و مترانیدازول میخورم بهتر که بشم برم دکتر
  الان از زور درد ترسیدم
  کمی که سیاه شده احساس میکنم ریشه اش و در ضمن فقط یه نقطه زبونم و میزنم دردش وحشتناکه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   درمان ريشه دندان پس از انجام بايد توسط ترميم مناسب تاج و در برخى موارد روكش پوشانده شود تا آلودگى و ميكروبها به داخل ريشه نفوذ نكند..درين مورد به نظر آلودگى مجدد ريشه رخ داده و در صورتى كه شرايط ممكن باشد درمان مجدد ريشه و در بدترين حالت خروج دندان مورد نياز خواهد بود

 • تصویر کاربر Hasti شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پری روز دندونم عصب کشی کردم‌ درمان دوباره از دیروز شروع کرده به درد کردن مسکن میندازم چند ساعتی ساک میشه ولی باز شروع ایا طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بعد از عصب کشی درد تا ۴،۳ روز گاها تا یک هفته طبیعیست..داروهایتان را سر ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر Liyana جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین .....اقای دکتر من حدود ۱ سال پیش دندون ۴ و ۳ ناحیه بالا سمت چپ رو عصب کشی کردم منتها الان مدت طولانی هس ک التهاب شدید تو همون ناحیه عصب کشی دارم ب دکتر مراجعه کردم گفتن از دندون ۵ هس ک نیاز ب عصب کشی داره اما فشار ک ب لثه میارم حدس خودم بر اینه ک از همون دندون عصب کشی شدس علت الهتاب چی هس ایا کیسته؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   عكس از ناحيه بايد گرفته بشه و پس از تطابق با علائم بالينى تشخيص قطعى ميشه..احتمال اينكه مشکل از دندان ٥ باشه درصورتى كه پزشكتون اشاره كرده وجود داره و در غير اين صورت پس از بررسي دندانهاى ٣ و ٤ شايد نياز به درمان مجدد داشته باشند

 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الآن تقریبا یک هفته است که 3دندان کنار هم رو عصب کشی کردم و درهم کردم (آمالگام) و از موقع عصب کشی تا الآن درد شدیدی میکشم.کمکم کنید تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید عکس از ناحیه چک شود و معاینه بشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر