علل و درمان درد دندان پس از عصب کشی

افراد به ندرت به عصب کشی نیاز پیدا می کنند. درمان عصب‌کشی مانند پر کردن پوسیدگی دردناک نیست. البته بسیاری از افراد در این مورد شک دارند. خلاصه این است که شاید این عمل کمی ناراحتی و درد در پی داشته باشد، اما سطح درد دندان پس از عصب کشی به شرایط عصب‌کشی و علت ناراحتی بستگی دارد.

مثلا اگر دندان قبلا دچار پوسیدگی عصب‌کشی شده بیشتر احتمال درد وجود دارد. پس از عمل شاید کمی ناراحتی و درد در لثه یا دندان احساس کنید. اغلب این درد موقتی است و به خوبی به داروهای مسکن جواب می‌دهد. در زیر لیستی از شایع‌ترین علل درد پس از عصب‌کشی آورده شده است که به ترتیب از شایعترین به کم شایعترین دلایل است. اگر درد بسیار شدید بود یا بیش از چند روز طول بکشد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.

آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی

اصولا دردهای بعد از عصب کشی دندان تا ۳-۴ روز بعد از عمل طبیعی است و با داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک قابل رفع است. این دردها پس از ۱ الی نهایتاً ۲ هفته به طور کامل برطرف می شود. درد دندان با داروهای مسکن ضد التهابی مانند ایبوپروفن آرام می‌شود. اگر عفونت هم وجود داشته باشد از آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی سیلین و کلیندامایسین استفاده می‌شود. گاهی موارد اورژانسی در دندانپزشکی به عفونت دندان با دردهای منقطع مربوط است که نیاز به درمان عصب‌کشی دارد.

البته ممکن است ارتفاع نامناسب دندان بعد از روکش نیز باعث ایجاد فشار و افزایش درد دندان عصب کشی شده شود. به هر صورت پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه این مطلب، در صورت وجود دردهای غیر عادی بعد از عصب کشی حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

توجه

حتماً می دانید بیماری های دهان و دندان بدون مشاهده وضعیت دقیق دندان های شما قابل درمان نیست. تشخیص ضرورت عصب کشی دندان تنها با مشاهده عکس OPG توسط دندانپزشک امکان پذیر است. لذا برای تعیین نوبت معاینه در مطب دکتر میلاد افشار می توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ تماس حاصل فرمایید.

درد دندان پس از عصب کشی

علل درد بعد از عصب‌کشی

متاسفانه کلمه عصب‌کشی معادل درد شده است. هر چند بیشتر درد پیش از شروع درمان عصب‌کشی ایجاد می‌شود، نه در طی فرایند درمان. درمان عصب‌کشی همیشه تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و معمولا درد ندارد. با پیشرفت در مدیریت درد بسیاری از شیوه‌ها برای ایجاد راحتی در طی این عمل ایجاد شده است.

ناراحتی پریودنتال

طی عصب‌کشی دندانپزشک باید دندان را با استفاده از یک بند پلاستیکی ایزوله کند. گیره‌های فلزی که این بند را در جای خود نگه می‌دارند ممکن است سبب آسیب اندکی به بافت پریودنتال یا همان لثه اطراف دندان تحت عصب‌کشی شود. این آسیب شامل حالت نیشگون گرفتن، کبودی و بریده شدن است. این درد طی چند روز بهبود میابد و هیچ عارضه ماندگاری ندارد.

التهاب

بیشترین منبع درد در دندان پس از عصب‌کشی التهاب بافت اطراف دندان است. التهاب زمانی رخ می‌دهد که عصب‌کشی پایین‌تر از نوک ریشه رفته یا بقایای دندان در این ناحیه بریزد. دندانپزشک هر کاری می‌کند تا از چنین رخدادی پیشگیری کند ولی ممکن است رخ دهد.

مسکن‌های دارای اثرات ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن در بهبود درد ناشی از التهاب کمک کننده هستند.

قابل توجه بیماران گرامی

شما می توانید برای بهره مندی از ۲۰% تخفیف خدمات عمومی دندانپزشکی، نسبت به تعیین وقت از طریق شماره تماس ۲۶۱۴۰۱۳۴ اقدام نمایید.

بدیهی است با توجه به تعداد بالای بیماران محترم، در صورت موجود بودن وقت ویزیت، خدمت رسانی به شما افتخار ماست.

عفونت دندان عصب کشی شده

درد بعد از عصب کشی دندان عفونی، تا برطرف شدن عفونت تداوم دارد. بعضی اوقات دندان بدون هیچ دردی عفونی می‌شود. متاسفانه در این شرایط عفونت با عصب‌کشی فعال شده که سبب درد و عفونت حاد می‌شود. این حالت با احتمال کمتری ایجاد می‌شود. در این شرایط پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرده و اگر درد شدید باشد مسکن قوی‌تر هم تجویز می‌شود.

هایپراکلوژن

هایپراکلوژن یعنی وقتی یک دندان بلندتر از حد عادی است. پس از عصب‌کشی التهاب می‌توان موقتا سبب چنین حالتی شود. دلیل دیگر پر کردن نامناسب است که با کوتاه کردن دندان قابل حل است. دلیل چنین کاری برطرف کردن درد و پیشگیری از شکستن دندان در اثر فشارهای نامتقارن است.

قرص برای دندان درد

شکست عصب‌کشی

در موارد نادری عصب‌کشی شکست می‌خورد. درد شدیدی که پس از چند روز برطرف نشود یکی از نشانه‌های چنین مشکلی است. سایر علائم خطر به شرح زیر هستند:

 • عدم کاهش سطح درد نسبت به قبل از عصب‌کشی
 • دندان درد مداوم یا تشدید شده
 • ورم، تجمع مایع یا نشت مایع
 • حساسیت زیاد به سرما
 • درد راجعه پس از گذشت چند روز

آنچه باید درباره عصب کشی بدانید

عصب کشی، از جمله درمان های مشکل دندان پزشکی است و اغلب بیماران، تمایلی به تجربه دوباره آن ندارند. ما در اینجا راهکارهایی را برای افزایش ماندگاری دندان عصب کشی شده ارائه می دهیم:

طول عمر دندان عصب کشی شده

درد خیلی شدید بعد از عصب کشی

اگر پس از عصب‌کشی ناراحتی داشتید از چند روش می‌توانید متوجه شوید که چه میزان درد، درد شدید تلقی می‌شود. اگر درد چنان شدید است که زندگی عادیتان را بهم ریخته باید حتما با دندانپزشک تماس بگیرید. گاهی عوارضی پس از عصب‌کشی ایجاد می‌شود که شامل درد شدید به دلیل عدم زدودن کامل باکتری یا منبع عفونت است. مشکل در پر کردگی یا شکافی کوچک در دندان می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

در صورت درد شدید پس از چند روز از عصب‌کشی با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک با معاینه دندان‌ها به شما گام‌های بعدی برای بهبود کامل را خواهد گفت. شاید به درمان دوباره عصب‌کشی نیاز باشد تا درد را از بین برده و دندان را حفظ کرد. اگر این مورد هم جواب ندهد باید دندان را کشید. دندانپزشک مزایا و معایب هر روش را شرح می‌دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

درمان درد دندان بعد از عصب کشی

درد ناحیه عصب‌کشی باید با دندانپزشک مطرح شود. خارج از مصرف مسکن راه‌های دیگری برای مدیریت درد عصب‌کشی وجود دارد. باید از دندان مراقبت کنید و از غذاهای سفت و سخت بپرهیزید تا دردتان برطرف شود. سیگار را ترک کنید. از فعالیت‌های کاهش استرس هم می‌توان برای بهبود درد استفاده کرد. یوگا، مراقبه و تای‌چی هم روش‌هایی برای پرت شدن حواس از درد است.

تسکین درد بعد از عصب کشی در خانه

مسکن برای کاهش درد کافی است. مطمئن شوید که دستورالعمل استفاده از دارو را رعایت می‌کنید و اگر کاری نبود، از دندانپزشک کمک بگیرید. ایبوپروفن یک مسکن است. تا زمان بهبودی کامل نباید با دندان عصب‌کشی شده بجوید یا گاز بگیرید. پر کردن موقت شل است و ممکن است بشکند. رعایت بهداشت شامل مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن باید ادامه یابد.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه سوال داشتم الان ۳ روزه که عصب کشی کردم از دندون های سمت چپ پایین درد خیلی شدیدی دارم و دومین مورد هم اینه تو دهانم ۲ تا زخم در اومده میخواستم ببینم تا کی این درد ادامه خواهد داشت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش)

   درد متعاقب درمان عصب كشى تا چندروز اول طبيعى ست و به مرور با مصرف داروها مرتفع ميگردد جهت برطرف شدن زخمها از دهانشويه ضدعفونى بهره ببريد

 • تصویر کاربر خانم جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 4 روزه که دندونم رو عصب کشی کردم و دو روز اول دردی نداشتم اما از روز سوم درد شروع شده و دارم داروهایی که دکتر داده هم آنتی بیوتیک و هم مسکن مصرف میکنم درد قطع نمیشه فقط کمتر از قبلش میشه و دوباره شروع میشه علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش)

   به پزشك مراجعه نماييد نياز به معاينه داريد هرچند درد متعاقب عصب كشي تا چندروز طبيعى ست

 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  دندونمو ۲ روزه پر کردم درد شدید میکنه‌ تا موقعی ک قرصی‌ نخوردم‌ خب نمیشه. وقتی‌ بهش‌ دست‌ بزنم‌ هم خیلیلی‌ درد‌ میگیره‌ مثلا‌ دندونامو‌ رو‌ هم بزارم دردم میگیره‌ خب میشه این یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش)

   پس از ترميم التهاب و دود در ناحيه طبيعى ست به مرور بهتر خواهد شد

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر یک هفتس از عصب کشی دندونم میگذره باخوردن مایعاات گرم درد شدید میگیره علت چیه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش)

   نياز به معاينه داريد دلايل مختلف ممكنست عامل اين مورد باشند

 • تصویر کاربر Mmh چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چندروز عصب کشی کردم ولی شبا درد دندون خیلی ازیت میکنه روز هیچ مشکلی نداره فقط شبا
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 روز پیش)

   درد و التهاب در ناحيه پس از درمان عصب كشي تا چندروز طبيعى ست به مرور برطرف ميشود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 2روز هست دندانم روعصب کشی کردم بامصرف دارومسکن بعدازعصب کشی بدون داشتن دردخوردم ژلوفن ولی مصرف قطع کردم سومین روز درطول 2روز دردنگرفته ولی وقتی فشارمیدم دندون عصب کشی شده رویه خورده دردمیگیره اشکال هست یانه بعدازپرکردن درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 روز پیش)

   مورد خاصي نيست و طبيعي ست پس از گذشت زمان مناسب مشكل كم كم برطرف ميشود

 • تصویر کاربر عزیزه دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دندون 7سمت راست از بالا آب سیل کرده بود واقای دکتر برام عصب کشی وپر کرد درد شدید دارم گفت بمرور وقت خوب وبهتر میشه الان صورتم کبود شده از شدت درد و ورم چکار میشه کرد
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 روز پیش)

   مصرف داروهاى تجويزى و گذر زمان كافى مشكل مذكور را مرتفع مى كند

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک ماه پیش، دندان 7پایین سمت چپ عصب کشی کرده ام، تو این یک ماه درد دندان دارم. مجدد عکس گرفتم تو عکس مشکلی نداشت، ولی درد دندان من را خیلی اذیت می‌کند. طوری که درد به گردن هم می‌زند. لطفاً راهنمایی کنید؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   بايد دندان توسط عكس به دقت مورد بررسي قرار گيرد در صورتى كه دندانى در مجاور يا مقابل آن مشكلى نداشته باشد وجود كانال فرعى اضافه بايد بررسي كرد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دندونم رو ۶ ماه پیش عقب کشی کردم اما بخاطر تعطیلی کرونا یه مدت گذشت و کلا روکش نداشتم
  الان ۴ روزه خیلی درد میگیره و حتی گلوم هم درد میکنه و نمیتونم چیزی رو قورت بدم
  عکس گرفتم گفتن دندون های اطراف چیزی نداره و هر چی هست مربوط به همون دندون هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۹ آبان ۹۹( 20 ساعت پیش)

   شرايط دندان با معاينه دقيق بايد بررسي شود ضمن اينكه عوامل ديگر به غير از دندانها بايد مد نظر قرار گيرد

 • تصویر کاربر Nastaran جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا دو سال پیش دندونمو عصب کشی کردم حدود ی سال پیشم دندون کناریشو عصب کشی کردم ولی با گذشت این همه زمان بین دوتا دندونام خیلی درد میگیره گاهی.. علتش چی میتونه باشه؟ هنوز روکش نزاشتم بنظرتون روکش بزارم دردش خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   به نظر مشكل شما باز بودن فضاى بين دندانى و گير غذايي در ناحيه ميباشد با تميز نگه داشتن ناحيه توسط نخ دندان و بستن فضا توسط روكش معمولاً مشكل حل ميشود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر