مزایای لمینت دندان چیست؟

اگر از ظاهر دندان‌هایتان راضی نیستید و به خاطرشان احساس خجالت می‌کنید، وقت آن رسیده که به گزینه لمینت دندان فکر کنید. از جمله مزایای لمینت دندان می‌توان به ترمیم دندان‌های خردشده، لک‌شده و ترک‌خورده و اصلاح طرح لبخند اشاره کرد.

چارلز پینکوس برای اولین بار در سال ۱۹۲۸ ونیر دندان را ابداع کرد. او دندانپزشکی اهل کالیفرنیا بود که این محصول را برای بازیگران ساخته بود تا بتوانند خیلی سریع و به‌صورت موقتی آن را قبل از صحنه‌های فیلمبرداری روی دندانشان بگذارند و ظاهر خود را در فیلم زیباتر کنند. از آن زمان تاکنون ونیرها تا حد چشمگیری پیشرفت کرده‌اند. ونیرها امروزه راه‌حلی دائمی و بادوام هستند که نقص‌های دندان را می‌پوشانند و برای همیشه روی دندان‌هایمان قرار می‌گیرند.

ونیر سرامیکی یا لمینت دندان برای ترمیم موارد زیر کاربرد دارد:

  • دندان شکسته
  • دندان خردشده
  • دندان‌های لک‌شده یا بدرنگ
  • فاصله بین دندان‌ها
  • دندان‌های بدشکل و بداندازه

مزیت لمینت دندان چیست؟

اگر به یک متخصص لمینت دندان باتجربه مراجعه کنید، او می‌تواند گزینه‌های مختلف زیبایی دندان را به شما معرفی کند که یکی از آن‌ها لمینت دندان است. اما مزایای لمینت دندان چیست؟

مزایای لمینت دندان

اصلاح ترک‌ها، شکستگی‌ها و رنگ بد دندان

لمینت ها می‌توانند همه مشکلات زیبایی دندان را از بین ببرند و وقتی لبخند می‌زنید یا صحبت می‌کنید ظاهری زیبا به دندان‌هایتان بدهند. اول از همه در جلسه مشاروه دندانپزشک دندان‌هایتان را معاینه می‌کند تا ببنید واجد شرایط نصب ونیر هستید یا نه؛ مثلاً پزشک برای کسی که بین دندان‌هایش فاصله زیادی وجو دارد، ونیر را توصیه می‌کند.

حال اگر دندان فرد خیلی آسیب‌پذیر و شکننده باشد، دندانپزشک به جای لمینت، برای ترمیم و زیباسازی ظاهر دندان او تاج دندان را پیشنهاد می‌دهد. در هر دو صورت، شک نداشته باشید که در جلسه مشاوره دکتر می‌تواند راهی برای مشکل شما پیدا کند.

مطالب مرتبط: تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

عدم نیاز به تراش عمیق دندان

وقتی مینای دندان را به صورت کامل می‌تراشید، باید برای همیشه با آن خداحافظی کنید. خوشبختانه برای نصب ونیر سرامیکی لازم به تراشیدن همه مینای دندان نیست و فقط کافی است لایه نازکی از آن را بردارید. از آنجایی که در فرایند نصب لمینت تغییری در ساختار دندان به وجود نمی‌آید، شاید حتی در حین فرایند به داروی بیحسی هم احتیاج نداشته باشید.

یکی از مزایای ونیر سرامیکی این است که فقط به قسمت جلویی دندان‌ها چسبیده می‌شود اما تاج دندان یا بریج دندان باید کل دندان یا دندان‌هایتان را پوشش دهد. بنابراین برای نصب این دو، پزشک مجبور می‌شود میزان بیشتری از مینای دندان را بتراشد.

مراحل لمینت دندان

جلوگیری از تغییر رنگ دندان

اگر خوب از دندانتان مراقب کنید، بهداشت دهانتان را رعایت کنید و غذاهای سفت نخورید، ونیر سال‌ها سالم باقی می‌ماند. هر آنچه که می‌خورید با ونیر دندان تماس مستقیم دارد. این مسئله باعث می‌شود مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به دندان‌های اصلی آسیبی نزنند اما با این حال، باید از لمینت دندان هم مراقبت کنید. برای مثال اگر خیلی محکم به تکه‌ای یخ گاز بزنید، ممکن است ونیر دندان خرد شود.

اگر خوب از لمینت ها مراقبت کنید، معمولاً بیش از ده سال دوام می‌آورند.

اصلاح طرح لبخند

فرایند نصب لمینت برای اصلاح طرح لبخند فقط در طی دو جلسه درمانی انجام می‌شود. در اولین جلسه پزشک لایه نازکی از مینای دندان را از سطح جلویی دندان خارج می‌کند تا فضای کافی برای نصب ونیر به وجود بیاید. تبلیغات ونیر بدون تراش واقعیت ندارند زیرا اگر مینا در این مرحله تراشیده نشود، ظاهر ونیر در انتهای کار بسیار بزرگ و ضخیم به نظر می‌آید.

بعد از تراشیدن مینا دندانپزشک قالبی از دندان‌هایتان می‌گیرد تا آن را به آزمایشگاه دندانسازی بفرستد. در آزمایشگاه با توجه به قالب دندان‌ها، ونیری متناسب با طرح و شکل دندان‌هایتان می‌سازند تا خوب روی آن‌ها چفت شود. آماده‌سازی لمینت مدتی طول می‌کشد. به همین خاطر پزشک در این فاصله روی دندانتان ونیر موقت می‌گذارد زیرا از آنجایی که مینا تراشیده شده، دندان در این مدت به‌شدت آسیب‌پذیر است.

در جلسه دوم، لمینت ها دیگر آماده شده‌اند. دندانپزشک در این نوبت اطمینان حاصل می‌کند که رنگ لمینت با مینای طبیعی دندان همخوانی داشته باشد. سپس به دقت آن‌ها را روی دندان‌ها تنظیم می‌کند تا ظاهری طبیعی پیدا کند.

در آخر فرایند، با دندان‌هایی زیبا و لبخندی جذاب مواجه خواهید شد!

اصلاح طرح لبخند با لمینت دندان

عدم نیاز به مراقبت های ویژه

لمینت ها ضدلک هستند و برای نگهداری از آن‌ها کافی است درست مانند دندان‌های اصلی، روزی دوبار مسواک و روزی یکبار نخ دندان بکشید.

همچنین هر چندوقت یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که ونیرها در شرایط خوبی قرار دارند. این کار به مراقبت از ونیرها کمک زیادی می‌کند و آن‌ها را مانند مروارید سفید و زیبا نگه می‌دارد.

از آنجایی که لمینت از مواد غیرقابل نفوذ ساخته شده، نسبت به دندان طبیعی، دربرابر لک و پوسیدگی مقاومت بیشتری دارد. به بیان دیگر، برای نگهداری از آن‌ها نیازی نیست خیلی خودتان را به زحمت بیاندازید!

آنچه درباره مراقبت از لمینت دندان باید بدانید

فرایند سریع

 فرایند نصب ونیرهای سرامیکی خیلی طولانی نیست و فقط در عرض دو جلسه انجام می‌شود. بنابراین پس از مدتی کوتاه می‌توانید از دندان‌های بی‌نقص و زیبای خودتان لذت ببرید.

مقاومت در برابر لک

 ونیرهای سرامیکی برای کسانی که از تغییر رنگ دندانشان رنج می‌برند گزینه بسیار مناسبی است. بسته به اینکه رنگ دندانتان چقدر تغییر کرده، گاهی فرایند سفید کردن دندان جواب نمی‌دهد و پزشک ونیر را به شما پیشنهاد می‌دهد. در چنین شرایطی، ونیر بهترین گزینه است زیرا نه تنها لکه‌ها را می‌پوشاند، بلکه از تغییر رنگ دوباره دندان هم جلوگیری می‌کند و دربرابر لکه بسیار مقاوم است. بنابراین با ونیر می‌توانید از دندان‌های سفید و زیبا بهرمند شوید، بدون اینکه لازم باشد نگران بدرنگ شدن دوباره آن‌ها باشید.

عمر لمینت دندان

ونیرهای سرامیکی از ونیرهای کامپوزیت دوام خیلی بیشتری دارند و با توجه به منابع موثق، حدوداً سه برابر آن‌ها عمر می‌کنند. احتمال شکسته شدن ونیرهای کامپوزیت بیشتر است و در این صورت باید آن‌ها را ترمیم کنید اما خیلی کم پیش می‌آید که بعد از نصب ونیر سرامیکی احتیاجی به ترمیم یا بازسازی آن پیدا کنید. علاوه بر این، روش‌های مراقبتی مختلفی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن طول عمر و زیبایی ونیرهایتان را افزایش دهید.

ونیرهای سرامیکی بین ۱۲ تا ۲۵ سال عمر می‌کنند و بسته به نوعشان دوام متفاوتی دارند ولی درکل برای مراقبت از دندان‌ها بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

مراقبت از لمینت

همانطور که گفتیم یکی از مزایای لمینت دندان این است که برای سالم نگه‌داشتن لمینت ها هیچ نیازی به مراقبت‌های ویژه نیست. بی‌شک مسواک زدن (دو بار در روز) و نخ دندان کشیدن (یک بار در روز) به سلامت لمینت ها کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود جرم، باکتری و تکه‌های غذا ازلابه‌لای آن‌ها خارج شود. نباید بگذارید باکتری‌های داخل دهانتان باعث پوسیدگی دندان‌هایتان شوند.

بخصوص اگر این باکتری‌ها به زیر ونیر نفوذ پیدا کنند، استحکام لمینت از بین می‌رود و در کل سلامت دندان‌هایتان به خطر می‌افتد.

استحکام لمینت دندان

دلیل استحکام ونیر سرامیکی مواد تشکیل‌دهنده آن است. برای ساخت ونیر سرامیکی از پروکلین یا سرامیک بسیار باکیفیت استفاده می‌شود. با اینکه پروکلین ماده‌ای شیشه‌ای است استحکام و مقاومت خیلی خوبی دارد. ونیرها دربرابر پوسیدگی، شکستگی و تغییر دما مقاوم هستند. حتی نوشیدن داغ‌ترین فنجان قهوه یا سردترین میلک‌شیک هم نمی‌تواند برای اسکلت ونیر مشکلی به وجود بیاورد.

کسانی که ونیر سرامیکی را انتخاب می‌کنند، از لحاظ ظاهری هم ضرر نمی‌کنند. ونیرها رنج رنگی مختلفی دارند و می‌توانید بسته به رنگ دندان اصلی‌تان انواع متفاوت ونیر مات یا نیمه‌شفاف را انتخاب کنید تا به لبخندتان ظاهری طبیعی بدهند. یکی از مزایای لمینت دندان این است که می‌توان رنگ و طرح آن را متناسب برای هر شخص درست کرد و اینطور نیست که از یک مدل لمینت برای همه افراد استفاده شود.

آیا لمینت می شکند؟

حتی مستحکم‌ترین دندان‌ها هم اگر ضربه بخورند یا فشار زیادی به آن‌ها وارد شود می‌شکنند. لمینت ها هم از این موضوع مستثنا نیستند. با این حال ونیرهای سرامیکی دوام زیادی دارند و موارد شکستگی در آن‌ها بسیار نادر اتفاق می‌افتد.

با اینکه ونیز از لایه نازکی ساخته شده‌است، به طرزی باورنکردنی محکم است. ونیر حتی نسبت به ترک و خردشدگی هم مقاوم است. با وجود همه این مسائل، عادت‌های فردی شما تأثیر زیادی ری طول عمر ونیر می‌گذارند. مثلاً اگر مرتب از دندانتان به عنوان ابزار استفاده کنید (درب قوطی‌ها را با آن باز کنید) قطع استحکام لمینت دندان خود را به خطر می‌اندازید و به آن‌ها آسیب می‌زنید.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۱+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر