علت سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان چیست؟

در گذشته بسیاری از افراد پس از روکش دندان، شاهد سیاه شدن لثه های خود بودند و این مسأله آن ها را نگران می کرد. امروز می خواهیم علت سیاه شدن لثه و نحوه پیشگیری از آن را بررسی کنیم.

علت سیاه شدن لثه اطراف روکش دندان

تاج دندان می تواند از پرسلن درست شده باشد که این پرسلن به یک قطعه فلزی وصل شده است. اگر اطراف تاج دندان خود خطوط مشکی مشاهده می کنید، این خط مشکی اطراف لثه به دلیل نوری است که از دندان طبیعی رد شده و نمی‌تواند از تاج فلزی رد شود و سبب تیره شدن ناحیه اتصالی پرسلن می شود. دندان طبیعی از سوی دیگر به نور امکان می‌دهد که رد شود و به لثه و ریشه برسد. فناوری جدید در دندانپزشکی به دندانپزشکان امکان حل این مسئله را می‌دهد و با ساخت تاج‌های سرامیکی مشکل تیره شدن اتصال رخ نمی‌دهد.

آیا لبه تاج دندان‌تان سیاه است؟ برخی بیماران از داشتن یک دندان تیره زیر تاج‌‌شان شاکی هستند و این تیرگی را در اطراف پایه تاج گزارش می‌دهند. بسیاری از بیماران فکر می‌کنند که بافت لثه‌شان تیره شده در حالیکه تیرگی در ناحیه لبه تاج است. علت این امر انجام اعمال دندانپزشکی ضعیف و یا داشتن ترمیمی به مدت ۱۵ سال یا بیشتر است.

علت سیاه شدن لثه

پیشگیری از سیاه شدن لثه

هر گاه که در پرسلن از فلز استفاده شده باشد حلقه تیره دور پایه تاج ایجاد می‌شود. تاج‌های PFM یک آلیاژ فلزی در ساختار خود دارد که به دندان می‌چسبد و از سرامیک دندان حمایت می‌کند. فلزهای دارای درصد طلای کم به رنگ طوسی تیره هستند و اگر به درستی پوشانده نشود می توانند باعث ایجاد هاله سیاه رنگ دور تاج دندان شوند. حتی آلیاژ طلای ۱۴ قیراطی هم ممکن است در خط لثه تیرگی ایجاد کند. تاج‌های PFM می‌توانند توسط یک تیم‌ دندانپزشکی مجرب به زیبایی ساخته شوند. فلز به استحکام تاج کمک کرده و پرسلن روی آن به منظور زیبایی استفاده می شود.

تیرگی خط لثه در صورتی که حاشیه تاج در معرض دید باشد ایجاد می‌شود. ساخت تاج‌های پرسلن با شفافیت بالا سخت‌تر است ولی از آنجایی که فلز در آن ها به کار نرفته است، در نتیجه زیبایی بیشتری دارند. تاج پرسلن سفیدی طبیعی دندان را دارد چراکه نور به طور طبیعی از آن عبور می‌کند. به علاوه دندانپزشکی پیشرفته امروزه توانایی لایه‌گذاری پرسلن در تاج برای تشابه کامل به دندان طبیعی را دارد. تاج پرسلن ممکن است کاملا از پرسلن ساخته شود یا به صورت پوششی روی ماده‌ای بنام زیرکنیوم باشد.

چند نوع روکش دندان وجود دارد؟

شاید نام های روکش دندان که در بالا به آن اشاره شد، برای شما نا آشنا باشد. برای آشنایی با روکش های دندان می توانید مطلب زیر را بخوانید:

انواع روکش دندان

انتخاب بهترین دندانپزشک

تاج پرسلن بدون ساختار فلزی شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارد زیرا نور به طور طبیعی از آن عبور می‌کند. به علاوه دندانپزشکی پیشرفته امروزه توانایی لایه‌گذاری پرسلن در تاج برای تشابه کامل به دندان طبیعی مات و یکنواخت را دارد. همانطور که گفته شد، تاج پرسلن ممکن است کاملا از پرسلن ساخته شود یا به صورت پوششی روی ماده‌ای بنام زیرکنیوم باشد. یکی از راه های پیشگیری از سیاه شدن اطراف دندان بعد از روکش این است که دندانپزشکی پیدا کنید که نه تنها بهترین تاج دندان را برای شما می سازد، بلکه  به نحو احسن آن را نصب کند تا بافت لثه سالم بماند و  تاج به صورت منظم در جای خود قرار گیرد.

همچنین دندانپزشک می تواند با مسدود کردن رنگ تیره دندانی که عصب‌کشی شده است انجام می‌گیرد اجازه بازسازی بافت به لثه را بدهد. تنها راهی که لثه دوباره رشد کند این است که دندان و تاج کاملا فیت شده باشند. با اینکه فیت شدن لثه و دندان باید به نحو احسن انجام شود ولی تاج باید فضایی برای رشد لثه داشته باشد.

هزینه انواع روکش و تاج دندان را در لینک زیر ببینید:

هزینه خدمات دندانپزشکی

چگونه سیاهی های لثه را برطرف کنم؟

یک راه این است که یک دندانپزشک ماهر پیدا کنید تا بتواند روکش قبلی شما را با روکش جدید جایگزین کند. قبل از ساخت روکش دندان بافت لثه باید سالم و در بهینه‌ترین حالت باشد. راه دوم این است که مواد بکار برده شده را تغییر داد. یعنی مواد پرسلن کامل بجای پرسلن روی فلز استفاده شود. تمامی تاج‌های قدیمی را با پرسلن پر کنید.

برای داشتن یک تاج پرسلن زیبا می‌توان از سیستم CEREC در یک جلسه استفاده کرد که مسلما نیاز به جلسات کمتر دارد و نتایج بسیار سریع آشکار می‌شود.

سیاه شدن لثه بعد از روکش

تعویض تاج دندان

چرا وضعیت بافت لثه مهم است؟ قبل از ساخت تاج دندان بافت لثه باید سالم باشد و به بهترین وجه، اطراف و زیر دندان های شما را حمایت کند. راه دوم برای حذف خطوط تیره این است که مواد بکار برده شده تغییر داده شود. به طور مثال می توان بجای تاج پرسلن قبلی که روی یک پایه فلزی ساخته شده بود، از مواد پرسلن سخت استفاده شود. راه دیگر برای خلاصی از شر خطوط تیره این است که تمام تاج‌های قدیمی خود را با پرسلن عوض کنید. این مواد ظاهری طبیعی داشته به حدی که نمی‌توانید تفاوت آن را متوجه شوید.

آیا اطراف یک روکش خوب هم سیاه می شود؟

بله ولی معمول نبوده و تا سال‌ها چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. ۲ علت برای این حالت وجود دارد.

بیماری پریودنتال لثه

با بالارفتن سن، لثه ما تحلیل می رود. مراقبت های منظم از دهان و دندان می تواند سرعت از بین رفتن لثه را کاهش دهد. ۵ تا ۲۰ سال بعد از جایگذاری تاج دندان، تحلیل لثه ممکن است اطراف تاج یا روکش دندان را تحت تأثیر قرار دهد. برای پیشگیری از بیماری پریودنتال لثه، حاشیه روکش توسط آزمایشگاه مشخص می شود تا با سایه فرضی ریشه که دندانپزشک نمی تواند آن را ببیند هماهنگ باشد.

تحلیل رفتن لثه اطراف دندان

انعطاف حاشیه تاج

انعطاف پذیری حاشیه تاج می تواند منجر به شکستن روکش و سیاه شدن لبه روکش دندان در قسمت لثه شود.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دوسال پیش دندانم را روکش کردم الان چندروز است که در قسمت لثه ام احساس سوزش و گاهی درد دارم نمیدونم دلیلش چیه لطفا راهنمییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   كاهاً لبه لثه دندانهايي كه روكش شده اند دچار اين التهاب موضعى ميشوند كه در صورتى كه روكش مشكلى نداشته باشد و دندان زير روكش پوسيدگى نداشته باشد با رعايت بهداشت بيشتر در ناحيه استفاده از دهانشويه معمولاً مشكل حل ميشود البته گاهاً جرمهاى زير لثه نيز عامل اين مورد ميباشند كه در هر صورت توصيه ميشود جهت بررسي بيشتر به دندانپزشك مراجعه نماييد

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲ مهر ۹۹ مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و تشکر از شما دکتر گرامی
  پیرو سوال قبلی و پاسخ شما پزشک گرامی
  ریشه دندان تخلیه شده و پانسمان هم نشده ( حدود 20 روز) اما همچنان دچار درد دندان هستم
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر