آنچه درباره دندان قروچه کودکان زیر ۲ سال باید بدانید!

وقتی به کودک در خواب خود نگاه می کنید، دلتان می خواهد صدای خواب های شیرین را بشنوید: تنفس راحت و شاید گاهی آه. اما بعضی از والدین صدای سخت تری مانند ساییدن دندان را می شنوند. در واقع دندان قروچه در کودکان بسیار شایع است.

دندان قروچه اصطلاحی برای دندان ساییدن یا فشار دادن فک است و بسیاری از بچه ها به آن مبتلا هستند (به گفته کارشناسان ۲ تا ۳ کودک از ۱۰ کودک دندان قروچه می کنند)، اما بیشتر آن ها زود رشد می شوند. دندان قروچه اغلب در طی مراحل خواب عمیق یا هنگامی که بچه ها تحت استرس هستند، اتفاق می افتد.

علت دندان قروچه کودکان در خواب

اگر دندان های کودک شما فرسوده به نظر می رسد یا کودک از حساسیت یا درد دندان شکایت دارد، با دندانپزشک خود مشورت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

 • استرس کودک خود را کاهش دهید، به ویژه درست قبل از خواب
 • تمرینات ماساژ و کشش را برای شل شدن عضلات امتحان کنید

در بعضی موارد دندان های بالا و پایین کودکان به درستی تراز نشده اند و در پاسخ به درد، در خواب دندان قروچه می کنند. کودکان ممکن است با دندان قروچه به عنوان راهی برای تسکین درد، دندان های خود را خرد کنند. دندان قروچه معمولاً صدمه ای نمی زند، اما وقتی ساییدن دندان به طور منظم اتفاق افتد، دندان ها آسیب می بینند و عوارض دیگری مانند ناراحتی و مشکلات عضلات فک ایجاد می شود.

علت دندان قروچه کودکان در روز و شب

کارشناسان همیشه مطمئن نیستند که چرا دندان قروچه رخ می دهد. در برخی موارد، ممکن است بچه ها دندان های بالا و پایین تراز نداشته باشند. برخی دیگر این کار را به عنوان پاسخی به درد انجام می دهند، مانند درد گوش یا دندان درآوردن. کودکان ممکن است دندان های خود را به عنوان راهی برای تسکین درد، همانطور که ممکن است برای درد یک عضله آن را مالش دهند، روی هم فشار دهند. بسیاری از بچه ها برای این علل نسبتاً شایع زودتر رشد می کنند.

استرس- به طور معمول فشار عصبی یا عصبانیت- دلیل دیگر آن است. به عنوان مثال، ممکن است کودک نگران امتحان در مدرسه یا تغییر روال زندگی( خواهر و برادر یا معلم جدید) باشد. حتی مشاجره با والدین و خواهر و برادرها نیز می تواند باعث استرس در زمان ایجاد دندان قروچه شود.

برخی کودکان بیش فعال نیز دندان قروچه دارند. هم چنین گاهی کودکانی که بیماری دیگری (مانند فلج مغزی) دارند یا داروهای خاصی مصرف می کنند، می توانند به دندان قروچه مبتلا شوند.

علت دندان قروچه کودکان

درمان دندان قروچه در کودکان

اکثر بچه ها با دندان قروچه بزرگ می شوند، اما ترکیب مراقبت های دندانی توسط والدین و مراجعه منظم به دندانپزشکی می تواند به کنترل مشکل تا زمان وجود آن کمک کند.

در مواردی که دندان ساییدن و فشردن باعث اذیت شدن صورت و فک کودک یا باعث آسیب به دندان می شود، دندانپزشکان ممکن است یک محافظ شبانه ویژه برای کودک شما تهیه کنند. محافظ شبانه که مخصوص دندان های کودک ساخته شده، شبیه محافظ دهانی است که توسط ورزشکاران استفاده می شود. اگرچه ممکن است عادت کردن به آن طول بکشد، نتایج مثبت آن به سرعت اتفاق می افتد.

محافظ شبانه برای درمان دندان قروچه کودکان

درمان خانگی دندان قروچه در خواب

بسته به این که علت آن فیزیکی باشد یا روانی، ممکن است کودکان بتوانند با استراحت قبل از خواب، دندان قروچه را کنترل کنند- به عنوان مثال، با دوش آب گرم، گوش دادن به موسیقی آرام یا خواندن کتاب.

در مورد دندان قروچه ای که ناشی از استرس است، بهتر است راهی برای کمک به حل شدن مشکل وی پیدا کنید. به عنوان مثال، کودکی که نگران دور شدن از خانه برای اولین سفر کمپینگ است، بهتر است به او این اطمینان داده شود که مادر و پدر در صورت لزوم در آن نزدیکی هستند.

برای مشاوره با دندانپزشک جهت کنترل دندان قروچه کودکان خود همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

اگر مسئله پیچیده تر است، مانند انتقال به یک شهر جدید، در مورد نگرانی های کودک خود با وی صحبت کنید و سعی کنید هرگونه ترس را برطرف کنید. اگر نگران وی هستید، با پزشک مشورت کنید.

در موارد نادر، تسکین دهنده های استرس معمول برای جلوگیری از دندان قروچه کافی نیستند. اگر کودک شما در خواب مشکل دارد یا رفتار متفاوتی از حالت معمول دارد، ممکن است دندانپزشک یا پزشک ارزیابی بیشتری را به شما پیشنهاد دهند. این کار می تواند به شما کمک کند تا علت استرس و یک دوره درمانی مناسب را پیدا کنید.

تشخیص دندان قروچه

بسیاری از کودکانی که دندان قروچه می کنند، ممکن است حتی از این موضوع آگاهی نداشته باشند، بنابراین اغلب خواهر و برادرها یا والدین مشکل را تشخیص می دهند.

برخی از علائم برای مراقبت عبارتند از:

 • هنگام خواب کودک صدای ساییدن بشنویید
 • شکایت از درد فک یا صورت پس از بیدار شدن از خواب
 • درد همراه با جویدن

اگر فکر می کنید کودک شما دندان هایش را می ساید، به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید، تا دندان ها را از نظر مینای دندان و ساییدگی و پارگی غیرمعمول و حساسیت دندانی بررسی کند.

در صورت مشاهده آسیب، دندانپزشک ممکن است سوالاتی از کودک شما بپرسد، مانند:

 • چه احساسی قبل از خواب دارید؟
 • آیا نگران چیزی در خانه یا مدرسه هستید؟
 • از کسی عصبانی هستید؟
 • قبل از خواب چه می کنید؟

این معاینه به دندانپزشک برای تشخیص علت آناتومیک (دندان های نامرتب) یا روانی (استرس) کمک می کند و یک برنامه درمانی موثر را ارائه می دهد.

عوارض دندان قروچه

بسیاری از موارد دندان قروچه بدون هیچگونه تأثیر سو قابل شناسایی نیستند، در حالی که برخی دیگر باعث سردرد یا گوش درد می شوند. گرچه معمولاً صدای آن برای سایر اعضای خانواده آزار دهنده است.

در برخی موارد، ساییدن و فشار دادن در شب می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان، دندان تراشه، افزایش حساسیت به دما و ایجاد درد شدید در صورت و مشکلات فکی مانند بیماری مفصل گیجگاهی فکی شود. با این حال، بیشتر کودکانی که دندان قروچه دارند، مشکلی با مفصل گیجگاهی فکی ندارند، مگر اینکه دندان قروچه آن ها زیاد اتفاق بیفتد.

عوارض دندان قروچه بچه ها

دندان قروچه چقدر طول می کشد؟

بیشتر کودکان هنگامی که دندان های شیری خود را از دست می دهند، دندان قروچه را ترک می کنند. با این حال، برخی کودکان پس از بلوغ نیز ممکن است دندان قروچه داشته باشند. و اگر دندان قروچه ناشی از استرس باشد، تا زمان کاهش استرس ادامه خواهد داشت.

پیشگیری از دندان قروچه

از آنجا که دندان قروچه واکنش طبیعی برخی کودکان در برابر رشد و نمو است، از بسیاری موارد آن نمی توان پیشگیری کرد. گرچه می توان از دندان قروچه ناشی از استرس پیشگیری کرد. بنابراین به طور مرتب با بچه ها در مورد احساساتشان صحبت کنید و به آنها کمک کنید تا با استرس کنار بیایند. بردن کودکان برای ویزیت دندانپزشکی می تواند به تشخیص و درمان دندان قروچه کمک کند.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  چه باید بخوریم تا دیگر در خواب دندان قرچه نکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً دندان قروچه شبانه علت اصلیش معمولاً استرس‌های روزانه است بنابراین جهت کاهش این استرس و آرام‌بخشی می‌تواند به پزشک مراجعه نمایید و در صورت نیاز دارودرمانی براتون انجام بشه تا مشکل به صورت ریشه اى حل بشه و تا زمانی که این مشکل به صورت ریشه‌ای حل نشده و دندان قروچه وجود داره میتونید با استفاده از نایت گارد مشکل این ناحیه را به صورت موقتی حل کنيد
 • تصویر کاربر رحمانی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من دیروز دندان ۴بالارو عصب کشی کردم ولی پر نکردم پانسمان دارد درد شدید دارم جوری که زبونم به دندونم میخوره درد زیادی دارم با مسکن هم جواب نمیده طبیعی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   درد و التهاب متعاقب عصب کشی طبیعیست ولی باید روند بهبودی داشته باشد..داروها سر ساعت مصرف شوند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر