جراحی دندان عقل نهفته

زیبایی دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به همین دلیل روش های مختلفی برای از بین بردن مشکلات دندانی وجود داشته و با استفاده از این روش ها خواهید توانست دندان هایی سالم و بدون ایراد داشته باشید. تا چندی پیش کشیدن دندان کاملا عادی به نظر می رسید و در اغلب مواقع شاهد کشیده شدن دندان ها در مراجعات دندانپزشکی بودیم اما امروزه دندانپزشکان تمامی سعی خود را بر این دارند که با استفاده از روش های مختلف از کشیده شدن دندان جلوگیری کنند. اما گاهی اوقات عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا در نهایت مجبور به کشیدن دندان خود شوید. دندان عقل از جمله مواردی است که مستعد جراحی خواهد بود. این نوع دندان ها اغلب به صورت نهفته به چشم می خورند چرا که فضای کافی برای گسترش نداشته و معمولا تنها بخشی از آن سر بیرون می آورد. توجه داشته باشید که این دندان ها نیاز به جراحی خواهند داشت و باید به فکر خارج کردن دندان عقل نهفته از فک دهان خود باشید. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

 جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل به نوعی از دندان های فرد گفته می شود که چندین سال پس از سایر دندان ها رشد خود را آغاز می کنند. این نوع دندان ها در برخی افراد به صورت کاملا طبیعی رشد کرده و در کنار سایر دندان ها می درخشند اما گاهی اوقات شاهد وجود مشکلاتی در دندان های عقل هستیم. دندان های عقل می توانند انواع اقسام دردهای مختلف را نیز به دنبال داشته باشند و گاهی اوقات ممکن است به سایر دندان های فک فرد آسیب وارد کند. اما در برخی افراد هیچ گونه عارضه ای از خود نشان نمی دهد و تنها نهفتگی آن ایراد محسوب می شود. نهفته بودن دندان عقل مشکلات متعددی را به دنبال دارد که یکی از مهمترین آنها مربوط به دشواری در تمیزکردن دندان می شود. به همین دلیل معمولا مواد غذایی بر روی بخش دندان عقل نهفته باقی مانده و باعث بافت آسیب های دندانی خواهد شد. این امر خطر پوسیدگی دندان را افزایش داده و احتمال بیماری لثه نیز وجود خواهد داشت.

جراحی دندان عقلاقدامات اولیه جراحی دندان عقل نهفته

قبل از جراحی دندان باید اقداماتی را به انجام برسانید تا خود را برای عمل آماده سازید. کشیدن دندان عقل عملی بسیار ساده بوده و در عرض چند دقیقه انجام خواهد شد. از این رو به عنوان یک عمل سرپایی شناخته شده و پس از جراحی نیز می توانید به خانه خود برگردید. کشیدن دندان عقل نهفته معمولا عملی بدون عوارض و خطر است اما در معدود دفعاتی شاهد عوارض دیگری مانند آبسه نیز بوده ایم. نگران برگشتن خود نیز نباشید چرا که بدون هیچگونه نگرانی امکان رانندگی برای شخص بیمار وجود خواهد داشت. قبل از مراجعه به دندانپزشک حتما دندان های خود را مسواک زده و آب نمک قرقره کرده باشید.

نکاتی که قبل از لمینت بهتر است بدانید

اقدامات طول عمل جراحی دندان عقل نهفته

پزشک مراحل مختلفی را طی دوره عمل پشت سر می گذارد اما اولین مرحله در کشیدن دندان عقل نهفته، بی حسی آن است. پس از این مرحله نوبت به ایجاد شکاف در محل قرار گرفتن دندان عقل می رسد. این شکاف به منظور ایجاد فضای دید ریشه دندان ایجاد می شود و در مرحله بعد اقدامات لازم برای کشیدن دندان عقل آغاز خواهد شد. توجه داشته باشید که روند کشیدن دندان عقل با توجه به شرایط قرارگیری دندان عقل متفاوت است و برای برخی افراد ممکن است مدت زمان کوتاهی بکشد اما گاهی اوقات برای کشیدن دندان عقل باید وقت بیشتری صرف شود. پس از کشیدن دندان نوبت به پانسمان محل زخم می رسد که مدت زمان نگهداری پانسمان توسط پزشک اعلام خواهد شد و تا زمان مشخص شده باید مراقب محل زخم خود باشید تا به بهترین شکل ممکن جوش بخورد.

لبخند زیبا بعد از جراحی دندانعوارض جراحی دندان عقل نهفته

عوارض جراحی دندان عقل نهفته
جراحی دندان عقل نهفته ممکن است عوارضی نیز به دنبال داشته باشد. البته در نظر گرفتن نکات بهداشتی و نگهداری درست از دندان اصلی ترین دلیل ایجاد مشکل در دهان به شمار می روند. چنانچه دندان عقل نهفته بوده و ریشه بزرگتری داشته باشد امکان وارد کردن فشار به سایر دندان ها نیز وجود دارد که در این صورت ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. توجه داشته باشید که انتخاب پزشک متبحر برای کشیدن دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در صورت رعایت نشدن برخی نکات توسط دندانپزشک، ممکن است عوارض مختلفی را از آن شاهد باشید. در صورتی که بخیه جراحی دندان به درستی انجام شود عوارض ناشی از کشیدن دندان عقل نهفته به حداقل خواهد رسید. از جمله مهمترین عوارض احتمالی جراحی دندان عقل نهفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– عفونت: مراقبت های بعد از جراحی اصلی ترین نقش را در جلوگیری از عفونت ایفا می کند چرا که ماندن مواد غذایی بر روی بخیه محل جراحی شده باعث جمع شدن باکتری ها شده و عفونت ایجاد خواهد کرد.
– ایجاد حفره خشک: پس از کشیدن دندان معمولا در حفره ایجاد شده شاهد ایجاد لخته خون خواهیم بود که وجود این لخته خون مزیت های بسیاری به دنبال خواهد داشت.به گونه ای که هم باعث کاهش درد شده و هم از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری خواهد نمود. در صورت ایجاد نشدن این لخته خون باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.
– گاهی اوقات در اثر جراحی دندان ممکن است عصب دندان های مجاور و یا استخوان فک دچار آسیب شود که در این صورت باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

مراقبت های لازم در ۲۴ ساعت بعد از جراحی دندان عقل

اصلی ترین مراقبت های لازم برای جراحی دندان عقل مربوط به ۲۴ ساعت اول می شود. از جمله مهمترین مراقبت های ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– گاز استریل که به عنوان پانسمان بر روی زخم قرار داده شده را به همراه فشار به مدت یک ساعت نگه دارید.
– از حرکت دادن و همچنین تعویض گاز استریل خودداری کنید.
– تا حد امکان از تف کردن آب دهان خودداری کرده و آن را قورت دهید.
– حتی الامکان تا ۳ ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید.
– داشتن خونریزی خفیف تا ۶ ساعت بعد از جراحی طبیعی است و نباید نگران آن باشید.
– در برخی افراد به دلیل بزرگ بودن ریشه دندان و یا رقیق بودن خون ممکن است تا ۱ روز براق آغشته به خون مشاهده شود.
– پس از جراحی باید از کمپرس یخ استفاده کنید.
– جراحی دندان با درد همراه خواهد بود و به همین دلیل توصیه می کنیم که از داروهای مسکن استفاده کنید.
– بدن برای ترمیم محل زخم نیاز به مواد غذایی کافی دارد و به همین دلیل باید از مواد غذایی پرانرژی استفاده کرده و هیچ یک از وعده های غذایی را حذف نکنید.
– تا ۱۲ ساعت پس از عمل جراحی دندان از مایعات سرد و مایع استفاده نمایید و از روز بعد می توانید به رژیم غذایی معمول خود برگردید. توجه داشته باشید که بر روی محل زخم نباید غذا جویده شود.
مراقبت های کلی پس از ۲۴ ساعت
– بهتر است به مدت یک هفته از مصرف دخانیات پرهیز کنید چرا که ترمیم را به تعویق خواهد انداخت.
– تا ۲ روز بعد از جراحی از انجام دادن فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.
– بروز تورم و کبودی در اطراف محل جراحی شده امری طبیعی است.
– التهاب در اطراف محل زخم معمولا تا ۲ الی ۳ روز پس از جراحی گسترش پیدا کرده و پس از آن به آرامی شاهد رفع آن خواهید بود.
– تا ۲۴ ساعت پس از جراحی شستشو دندان لازم نیست.
– از مکیدن محل زخم جددا خودداری شود.
– از روز دوم به مدت یک هفته پس از صرف غذا دهان خود را با محلول آب نمک و یا محلول های مخصوص فیزیولوژی شستشو دهید.
– پس از گذشت یک روز از عمل جراحی می توانید دندان های خود را مسواک بزنید.
– در زمان مقرر شده جهت ویزیت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

قیمت جراحی دندان عقل نهفته

قیمت یکی از مهمترین مواردی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. در رابطه با قیمت جراحی دندان عقل نمی توان رقم دقیقی در نظر گرفت چرا که عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا در نهایت میزان هزینه های جراحی را تعیین کنند. از جمله مهمترین موارد تاثیرگذار بر میزان قیمت جراحی دندان عقل نهفته می توان به: مهارت پزشک، محل مطب، نوع دندان و… اشاره کرد.

جراحی دندان چیست؟

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
Call Now Button
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مشاوره رایگان
سلام! برای چت در WhatsApp  (مشاوره رایگان) پیام خود را بنویسید.