تورم گونه بعد از کشیدن دندان عقل

تورم دندان عقل میتواند هم قبل و هم بعد از جراحی دندان عقل و حتی باعث درد دندان عقل بعد از کشیدن آن شود. برای بیمار مشکل ایجاد کند. دندان عقل هنگام بیرون آمدن میتواند با فشار آوردن بر دیگر دندان ها باعث ایجاد درد و یا به هم ریختگی ترتیب دندان ها شود.

علت تورم گونه ها و فک  بعد از عمل جراحی دندان عقل انجام شدن یک سری فرایند های بیوشیمیایی در بدن است که به بهبودی بدن کمک میکند. کشیدن دندان عقل برای بدن به منزله یک آسیب و صدمه میباشد. در نتیجه بدن با ایجاد تورم سعی در بهبودی هر چه سریع تر  این آسیب دارد.

پس بهتر است بدانید که تورمی که بعد از کشیدن دندان اتفاق می افتد یک پاسخ طبیعی بدن به آسیب وارده میباشد.

انواع دندان عقل

دندان عقل از لحاظ ظاهری به سه دسته کلی دندان عقل رشد کرده، دندان عقل نهفته و دندان عقل نیمه نهفته تقسیم می شود. دندان های عقل نهفته می توانند به صورت دندان عقل نهفته افقی و دندان عقل نفهته عمودی باشد. دندان های عقل نهفته و نیمه نهفته در صورتی تشکیل می شوند که استخوان فک، فضای کافی را برای رشد دندان عقل نداشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

 • بعد از جراحی فورا گاز پانسمان را روی محل بریده شده می گذارند و برای نیم ساعت نگه می دارند. بعد از این مدت، گاز را برمی دارند و دور می اندازند.
 • بعد از جراحی نباید دهانتان را محکم بشویید یا به محل جراحی دست بزنید. این کار ممکن است باعث خونریزی شود زیرا لخته خون ایجاد شده آسیب می بیند و مسیر خون باز می شود.
 • به محض اینکه دردتان شروع شد از مسکن هایی که پزشک برایتان تجویز کرده استفاده کنید. درد معممولا زمانی آغاز می شود که اثر بیحسی موضعی از برود.
 • در روز اول جراحی فعالیت هایتان را محدود کنید و فعالیت های روزمره‌تان را زمانی آغاز کنید که حس کردید دیگر مشکلی با دندانتان ندارید.
 • در آن طرف از دهانتان که جراحی شده، یک بسته یخ بگذارید. با این روش ورم آن ناحیه می خوابد.
 •  برای جلوگیری از ورم گونه، بلافاصله بعد از کشیدن دندان عقل از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • در صورتی که دچار درد شدید، از قرص های مسکن استفاده کنید. درد بعد از کشیدن دندان عقل به طور کلی پس از ۳-۴ روز از بین می رود.
 • به مدت یک ساعت اجازه دهید گاز استریل بر روی زخم دهان شما بماند.
 • در صورت ادامه خونریزی از گاز استریل استفاده نمایید.
 • در روز اول پس از کشیدن دندان عقل فقط آب و مایعات سرد مصرف کنید. پس از آن می توانید بدون فشار به محل جراحی از غذاهای جویدنی نیز استفاده کنید.
 • مصرف یخ و بستنی می تواند به کاهش خونریزی کمک کند.
 • برای بهبود سریع تر زخم از خوراکی های دارای آلوئه ورا و آناناس (به صورت کمپوت یا تازه) استفاده کنید.

خونریزی

بعد از جراحی معمولا دندان کمی خونریزی دارد. خونریزی ملایم یا قرمز شدن آب دهان بعد از جراحی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اگر خونریزی شدید بود، برای اینکه آن را کاهش دهید باید محل را شستشو دهید و سپس با یک پارچه تمیز لخته های خون قدیمی را از روی بریدگی پاک کنید.

سپس یک تکه گاز پانسمان روی محل جراح شده بگذارید و تا سی دقیقه با دندان محکم آن را فشار دهد. اگر لازم بود این فرایند را تکرار کنید. برای اینکه خونریزی کاملا بند بیاید، باید با دندانتان دقیقا مکانی که جراحی شده را فشار دهید. جویدن با گاز پانسمان جریان بزاق را داخل دهانتان افزایش می دهد و احتمال خونریزی را بیشتر می کند.

همچنین ممکن است به قسمت هایی از دهان که بیحس هستند، آسیب بزند و شما متوجه آن نشوید. اگر خونریزی ادامه داشت، به آرامی تمام لخته های خون بازشده را از اطراف محل جراحی پاک کنید.

سپس یک عدد چای کیسه‌ای روی آن بگذارید و برای سی دقیقه با دندان فشار دهید. تانیک اسید موجود در چای کیسه‌ای راه رگ های خونی را می بندد و به تشکیل دوباره لخته خون کمک می کند. وقتی لخته خون مجددا تشکیل شود، خون دیگر به بیرون نمی ریزد.

برای اینکه محل جراحی دوباره خونریزی نکند، سعی کنید هیجان‌زده نشوید، صاف بنشینید و از ورزش کردن خودداری کنید. اگر با این روش ها خونریزی‌تان بند نیامد، با مطب پزشک تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی‌تان کنند.

بوی بد دهان

بعد از جراحی ممکن است دهانتان بوی بدی بگیرد اما این مسئله معمولا فقط تا یک هفته ادامه دارد.

احساس خستگی

بدنتان برای اینکه التیام یابد انرژی می سوزاند. بنابراین ممکن است تا مدتی بعد از جراحی کمی خسته تر از همیشه باشید و این مسئله کاملا طبیعی است.

ورزش بعد از جراحی دندان عقل

تا چند روز بعد از جراحی باید از ورزش های شدید و تمرین های خسته‌کننده دوری کنید. می توانید به جای تمرین های سخت، پیاده‌روی را جایگزین کنید.

راه رفتن شاید به نظر کار سختی نیاید ولی بهترین راه برای حفظ تناسب اندام است. اگر فوتبال بازی می کنید یا ورزش های رزمی انجام می دهید، قبل از عمل به پزشک اطلاع دهید و از او بپرسید چند روز بعد از جراحی می توانید دوباره فعالیتتان را آغاز کنید.

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

اگر دکتر برایتان آنتی بیوتیک تجویز کرد، حتما آن ها را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید. آنتی بیوتیک برای جلوگیری یا درمان عفونت تجویز می شود. اگر بعد از مصرف آنتی بیوتیک بدنتان دانه زد یا واکنش های ناخوشایند دیگری از خودش نشان داد، دیگر دارو را مصرف نکنید و اگر سوال دیگری در این باره داشتید با مطب دکتر تماس بگیرید.

احساس درد

برای دردهای شدید طبق دستور پزشک از قرص های مسکن استفاده کنید. مصرف مسکن ممکن است شما را کمی گیج و بی‌حال کرده و واکنش های غیرارادی‌تان را کند نماید. به همین خاطر نباید در این مدت رانندگی کنید. همچنین از کار کردن با ماشن‌آلات دیگر خودداری کنید.

از خوردن نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. احساس درد شدید بعد از جراحی در بدترین حالت معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد و بعد از آن هر روز آرام تر می شود. اگر درد بعد ازین مدت ادامه داشت یا شدیدتر شد، باید با مطب دکتر تماس بگیرید و از آن ها راهنمایی بخواهید.

درد بعد از کشیدن دندان عقل چقدر طول میکشد؟

در مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل دهان متورم باقی میماند و پس ازین مدت روند بهبود تورم  شروع میشود. در منابعی دیگر نیز ذکر شده است که تورم بعد از جراحی دندان عقل معمولا بعد از ۲۴ ساعت به حداکثر مقدار خود میرسد. در صورتی که سه روز پس از انجام جراحی دندان عقل  هم چنان دهان متورم ماند میتواند نشانه عفونت باشد و باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

البته باید دقت کرد که عفونت پس از اکشیدن دندان عقل بسیار نادر است اما بهتر است علائم عفونت را بدانید که شامل تب، بد تر شدن تورم و بیشتر شدن درد میباشد. معمولا زخم های عفونی متورم و دردناک اند و ممکن است مایعی چرکی نیز از آن خارج شود.

درد و تورم معمولا بعد از سه یا چهار روز بعد از کشیدن دندان بهتر میشود و حدودا تا یک هفته باید به طور کامل برطرف شود.

معمولا صبح ها هنگام برخواستن از خواب تورم در گونه بیشتر است اما در طول روز با ایستادن بهتر میشود.

عوارض جراحی دندان عقل

درد بعد از کشیدن دندان عقل

دندان عقل به طور معمول در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی در فضای محدودی، و در انتهای تمام دندان های هر ردیف رشد می کنند. همین عدم فضای کافی باعث می شود تا ریشه های دندان نتوانند به خوبی رشد کنند و در نتیجه در هنگام کشیدن دندان عقل و پس از آن، بیمار ممکن است درد زیادی را حس کند.

درد هنگام کشیدن دندان عقل به طور معمول توسط داروهای بی حس کننده کنترل می شود.

برای درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل نیز می توانید از مسکن هایی نظیر ژلوفن، بروفن، مفنامیک اسید و … استفاده کنید. همچنین رعایت اصول مراقبتی و قرار دادن کمپرس های تجویز شده از سوی دکتر، به کاهش درد کمک می کند.

اصولا دندان های آرواره پایین جای کمتری دارند و کشیدن دندان عقل پایین سخت تر است و می تواند درد بیشتری داشته باشد.

 

کشیدن دندان عقل

آیا محل دندان عقل در میزان درد آن تاثیر دارد؟

به پیشنهاد دکتر افشار مطلب زیر را بخوانید:

کشیدن دندان عقل روی عصب

آیا کشیدن دندان عقل بالا و پایین همزمان ممکن است؟

بله شما می توانید در صورت دارا بودن شرایط برای خارج کردن دندان عقل، هر دو دندان عقل را به صورت همزمان بکشید، اما سعی کنید هر دو دندان در یک طرف فک شما باشد که از لحاظ بلع مواد غذایی به مشکل بر نخورید.

درمان تورم گونه بعد از جراحی دندان عقل

در صورتی که میخواهید بعد از کشیدن دندان عقل چهره ای شبیه سنجاب پیدا نکنید بعضی از راهکار ها در این نوشتار ذکر شده است:

در صورتی که تورم دهان شما به علت گیر کردن مواد غذایی بین لثه و دندان عقل میباشد میتوانید با شستشوی روزانه دهان با آب و نمک و یا مراجعه به دندان پزشک برای شستشوی مجراهای دندانی از تورم دهان جلوگیری کنید.

راه های دیگر کاهش تورم در گونه گذاشتن کمپرس آب یخ بر روی صورت و نگه داشتن آن میباشد. دارو های بدون نسخه مانند مسکن های ضد التهابی نیز میتوانند باعث بهبود درد و تورم شوند و به شما کمک میکنند که بتواندی بهتر غذا بخورید، بهتر صحبت کنید و یا راحت تر بخندید.

تورم دندان عقل و خون ریزی از عوارض جراحی دندان عقل میباشند. جراحی دندان عقل مخصوصا در مواردی که دندان عقل نهفته است میتواند روندی بسیار آسیب زا باشد. اما بعد از کشیدن دندان میتوان به وسیله کمپرس آب یخ، داروی ضدالتهاب و بالا نگه داشتن سر به تسریع روند بهبودی کمک کرد.

بالانگه داشتن سر

در صورتی که سر خود را بالا نگه دارید و در حالت ایستاده و یا نشسته بمانید به علت جریان پیدا کردن مایعات بدن به سمت پایین از تورم گونه کاسته میشود در صورتی که اگر برای زمان های طولانی در حلت دراز کشیده بمانید باعث بدتر شدن تورم میشوید.

عوارض کشیدن دندان عقل

در صوورتی که دچار تورم دندان عقل شدید بهتر است دندانپزشک خود را ملاقات کنید تا یک بررسی دقیق به عمل بیارود. ممکن است تورم گونه شما به علت دندان عقل نهفته باشد  که خود با تنهایی عوارض زیادی میتواند ایجاد کند.

از جمله این عوارض میتوان به کیست ها و یا تومور های اطراف دندان اشاره کرد.  یکی دیگر از عوارض دندان عقل نهفته عفونت میباشد. عفونت های دهانی به راحتی میتوانند عوارض جدی بر جای بگذارند و یا یک عفونت سیستمیک در بدن ایجاد کنند.

سایر جراحی های دندان:

جراحی بالا بردن لثه

 • وقتی لب ها، گونه ها و بافت های دهانتان بیحس می شوند، متوجه آن نمی شوید. همانطور که قبلا هم گفته شد این موضوع بعد از عمل به صورت موقتی اتفاق می افتد. در این مواقع اگر لب یا زبانتان را گاز بگیرید، دردی احسای نمی کنید. اگر متوجه چنین اتفاقی شدید، باید با پزشک تماس بگیرید و مراقبت های لازم را در آن لحظه انجام دهید.
 • اگر دمای بدنتان بعد از عمل کمی بالا برود، کاملا طبیعی است اما اگر این موضوع ادامه‌دار شد، باید به دکتر اطلاع دهید.
 • بعضی از بیماران بعد از جراحی کمی احساس سرگیجه دارند. بنابراین باید هنگام برخاستن از روی صندلی جراحی مراقب باشید. همچنین هر زمان که از روی تخت بلند می شوید و می ایستید، خیلی آرام این کار را انجام دهید تا سرتان گیج نرود. توجه داشته باشید که قبل از جراحی برای مدتی غذا نخورده‌اید و ممکن است بدنتان کمی ضعیف باشد. بنابراین، ابتدا کمی روی تخت بنشینید و بعد از چند دقیقه بلند شوید تا اتفاقی برایتان نیفتد.
 • بیماران بعد از عمل وقتی زبانشان را روی محل جراحی می گذارند جسم سختی را در دهانشان احساس می کنند و فکر می کنند آن جسم ریشه دندانشان است اما این سطوح سفت درواقع دیواره های کمکی دندان هستند و معمولا خیلی زود از بین می روند. اگر این اتفاق نیفتاد، با پزشک مشورت کنید و از او بخواهید آن را برایتان خارج کند.
 • اگر گوشه های دهانتان هنگام جراحی بیش از حد کشیده شود (گاهی ابزاری که برای باز ماندن دهان استفاده می کنند گوشه های دهان را اذیت می کند)، بعد از عمل خشک می شود و ترک می خورد. بنابراین باید لب ها و گوشه های دهانتان را با بالم لب چرب و مرطوب نگه دارید.
 • گلودرد و احساس درد هنگام بلعیدن غذا هم دوتا دیگر از عواقب احتمالی این عمل جراحی هستند. از آنجایی که ماهیچه های دهان بعد از جراحی ورم می کنند، قورت دادن غذا گاهی برایتان دردناک می شود. این احساس درد معمولا بین دو تا سه روز ادامه دارد.

گاهی ممکن است بعد از عمل دچار سفتی یا هم‌فشردگی عضلات فک شوید که تا چند روز بعد از جراحی ادامه پیدا می کند. وقتی این اتفاق می افتد باز کردن دهان برایتان سخت خواهد بود ولی جای نگرانی نیست چراکه با گذشت زمان آرام آرام به حالت اولیه‌اش برمی گردد.

آیا امکان پر کردن دندان عقل وجود دارد؟

پوسیدگی دندان عقل نیز مانند هر دندان دیگری می تواند اتفاق بیفتد. در صورتی که دندان عقل شما دارای پوسیدگی سطحی بوده و دارای فضای کافی باشد، امکان پر کردن برای آن وجود دارد. اما در صورتی که پوسیدگی دندان عقل نزدیک به عصب رسیده باشد، شما باید اقدام به کشیدن دندان عقل نمایید.

تورم گونه

علل تورم دندان عقل

۱.فشار

گاهی اوقات ممکن است دندان عقل تحت فشار قرار بگیرد. در این حالت به علت فشار لثه ها و یا سایر دندان ها دندان عقل نمیتواند بیرون بیاید. در این حالت در اطراف دندان کیست، و یا غددی از جنس مایع تشکیل میشود و در بعضی مواقع هم باعث ایجاد تومور میشود. هر چه ریشه های دندان عقل بزرگ تر و عمیق تر باشند احتمال ایجاد تورم در دهان بیشتر میشود.

۲. پاسخ طبیعی بدن به آسیب و یا عفونت

در بسیاری از موارد دندان عقل تحت فشار نیست و به آرامی شروع به ظاهر شدن میکند و لثه های اطراف خود را کنار میزند. در هنگام ظاهر شدن دندان عقل ممکن است قرمزی، تورم، درد و یا لمس دردناک در اطراف دندان عقل پدیدار شود. این پدیده ظاهر شدن دندان عقل در بعضی موارد ممکن است به دلیل پاسخ طبیعی بدن باعث ایجاد تورم شود.

دلیل این امر این است که هنگام ایجاد آسیب در یک منطقه بدن میخواد خونی را که سرشار از اکسیژن گلبول های قرمز و مواد مغذی است را با سرعت و شدت بیشتری به منطقه آسیب دیده برساند. در نتیجه رگ های خونی کوچک اطراف بافت آسیب دیده متورم و پرخون میشوند و موجب ایجاد تورم و درد در آن منطقه میشوند.

۳. آسیب لثه ها

هنگام بیرون زدن دندان عقل ممکن است لثه ها به علت گیر کردن تکه های مواد غذایی در حدفاصل لثه و دندان تازه بیرون آمده آسیب ببینند. این حالت باعث افزایش تورم اطراف دندان عقل میشود.

ضرورت کشیدن دندان عقل

اغلب بیماران به دلیل ترس از کشیدن دندان عقل همواره این سؤال را می پرسند که آیا واقعا جراحی دندان عقل ضروری است؟ پاسخ ما به آن ها این است که بله. شما دیر یا زود باید دندان عقل را بکشید. حتی اگر این دندان مانند دندان های دیگر رشد کرده باشد. زیرا می تواند به دندان ها کناری آسیب زده و باعث پوسیدگی دندان های مجاور شود.

 

 

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۱+

برای تعیین وقت اینترنتی کلیک کنید

تعیین وقت کلینیک

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر