تورم گونه بعد از کشیدن دندان عقل

تورم دندان عقل میتواند هم قبل و هم بعد از جراحی دندان عقل و حتی باعث درد دندان عقل بعد از کشیدن آن شود. برای بیمار مشکل ایجاد کند. دندان عقل هنگام بیرون آمدن میتواند با فشار آوردن بر دیگر دندان ها باعث ایجاد درد و یا از هم ریختگی ترتیب دندان ها شود.

علت تورم گونه ها و فک  بعد از عمل جراحی دندان عقل انجام شدن یک سری فرایند های بیوشیمیایی در بدن است که به بهبودی بدن کمک میکند. کشیدن دندان عقل برای بدن به منزله یک آسیب و صدمه میباشد. در نتیجه بدن با ایجاد تورم سعی در بهبودی هر چه سریع تر  این آسیب دارد.

پس بهتر است بدانید که تورمی که بعد از کشیدن دندان اتفاق می افتد یک پاسخ طبیعی بدن به آسیب وارده میباشد.

درد بعد از کشیدن دندان عقل چقدر طول می کشد؟

در مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل دهان متورم باقی میماند و پس ازین مدت روند بهبود تورم  شروع میشود. در منابعی دیگر نیز ذکر شده است که تورم بعد از جراحی دندان عقل معمولا بعد از ۲۴ ساعت به حداکثر مقدار خود میرسد. در صورتی که سه روز پس از انجام جراحی دندان عقل  هم چنان دهان متورم ماند میتواند نشانه عفونت باشد و باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

البته باید دقت کرد که عفونت پس از اکشیدن دندان عقل بسیار نادر است اما بهتر است علائم عفونت را بدانید که شامل تب، بد تر شدن تورم و بیشتر شدن درد میباشد. معمولا زخم های عفونی متورم و دردناک اند و ممکن است مایعی چرکی نیز از آن خارج شود.

درد و تورم معمولا بعد از سه یا چهار روز بعد از کشیدن دندان بهتر میشود و حدودا تا یک هفته باید به طور کامل برطرف شود.

معمولا صبح ها هنگام برخواستن از خواب تورم در گونه بیشتر است اما در طول روز با ایستادن بهتر میشود.

عوارض جراحی دندان عقل

درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین و بالا

دندان عقل به طور معمول در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی در فضای محدودی، و در انتهای تمام دندان های هر ردیف رشد می کنند. همین عدم فضای کافی باعث می شود تا ریشه های دندان نتوانند به خوبی رشد کنند و در نتیجه در هنگام کشیدن دندان عقل و پس از آن، بیمار ممکن است درد زیادی را حس کند.

درد هنگام کشیدن دندان عقل به طور معمول توسط داروهای بی حس کننده کنترل می شود.

برای درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل نیز می توانید از مسکن هایی نظیر ژلوفن، بروفن، مفنامیک اسید و … استفاده کنید. همچنین رعایت اصول مراقبتی و قرار دادن کمپرس های تجویز شده از سوی دکتر، به کاهش درد کمک می کند.

اصولا دندان های آرواره پایین جای کمتری دارند و کشیدن دندان عقل پایین سخت تر است و می تواند درد بیشتری داشته باشد.

 

کشیدن دندان عقل

درمان تورم گونه بعد از جراحی دندان عقل

در صورتی که میخواهید بعد از کشیدن دندان عقل چهره ای شبیه سنجاب پیدا نکنید بعضی از راهکار ها در این نوشتار ذکر شده است:

در صورتی که تورم دهان شما به علت گیر کردن مواد غذایی بین لثه و دندان عقل میباشد میتوانید با شستشوی روزانه دهان با آب و نمک و یا مراجعه به دندان پزشک برای شستشوی مجراهای دندانی از تورم دهان جلوگیری کنید.

راه های دیگر کاهش تورم در گونه گذاشتن کمپرس آب یخ بر روی صورت و نگه داشتن آن میباشد. دارو های بدون نسخه مانند مسکن های ضد التهابی نیز میتوانند باعث بهبود درد و تورم شوند و به شما کمک میکنند که بتواندی بهتر غذا بخورید، بهتر صحبت کنید و یا راحت تر بخندید.

تورم دندان عقل و خون ریزی از عوارض جراحی دندان عقل میباشند. جراحی دندان عقل مخصوصا در مواردی که دندان عقل نهفته است میتواند روندی بسیار آسیب زا باشد. اما بعد از کشیدن دندان میتوان به وسیله کمپرس آب یخ، داروی ضدالتهاب و بالا نگه داشتن سر به تسریع روند بهبودی کمک کرد.

بالانگه داشتن سر

در صورتی که سر خود را بالا نگه دارید و در حالت ایستاده و یا نشسته بمانید به علت جریان پیدا کردن مایعات بدن به سمت پایین از تورم گونه کاسته میشود در صورتی که اگر برای زمان های طولانی در حلت دراز کشیده بمانید باعث بدتر شدن تورم میشوید.

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل

  •  برای جلوگیری از ورم گونه، بلافاصله بعد از کشیدن دندان عقل از کمپرس یخ استفاده نمایید.
  • در صورتی که دچار درد شدید، از قرص های مسکن استفاده کنید. درد بعد از کشیدن دندان عقل به طور کلی پس از ۳-۴ روز از بین می رود.
  • به مدت یک ساعت اجازه دهید گاز استریل بر روی زخم دهان شما بماند.
  • در صورت ادامه خونریزی از گاز استریل استفاده نمایید.
  • در روز اول پس از کشیدن دندان عقل فقط آب و مایعات سرد مصرف کنید. پس از آن می توانید بدون فشار به محل جراحی از غذاهای جویدنی نیز استفاده کنید.
  • مصرف یخ و بستنی می تواند به کاهش خونریزی کمک کند.
  • برای بهبود سریع تر زخم از خوراکی های دارای آلوئه ورا و آناناس (به صورت کمپوت یا تازه) استفاده کنید.

عوارض کشیدن دندان عقل

در صوورتی که دچار تورم دندان عقل شدید بهتر است دندانپزشک خود را ملاقات کنید تا یک بررسی دقیق به عمل بیارود. ممکن است تورم گونه شما به علت دندان عقل نهفته باشد  که خود با تنهایی عوارض زیادی میتواند ایجاد کند.

از جمله این عوارض میتوان به کیست ها و یا تومور های اطراف دندان اشاره کرد.  یکی دیگر از عوارض دندان عقل نهفته عفونت میباشد. عفونت های دهانی به راحتی میتوانند عوارض جدی بر جای بگذارند و یا یک عفونت سیستمیک در بدن ایجاد کنند.

آیا امکان پر کردن دندان عقل وجود دارد؟

پوسیدگی دندان عقل نیز مانند هر دندان دیگری می تواند اتفاق بیفتد. در صورتی که دندان عقل شما دارای پوسیدگی سطحی بوده و دارای فضای کافی باشد، امکان پر کردن برای آن وجود دارد. اما در صورتی که پوسیدگی دندان عقل نزدیک به عصب رسیده باشد، شما باید اقدام به کشیدن دندان عقل نمایید.

تورم گونه

علل تورم دندان عقل

۱.فشار

گاهی اوقات ممکن است دندان عقل تحت فشار قرار بگیرد. در این حالت به علت فشار لثه ها و یا سایر دندان ها دندان عقل نمیتواند بیرون بیاید. در این حالت در اطراف دندان کیست، و یا غددی از جنس مایع تشکیل میشود و در بعضی مواقع هم باعث ایجاد تومور میشود. هر چه ریشه های دندان عقل بزرگ تر و عمیق تر باشند احتمال ایجاد تورم در دهان بیشتر میشود.

۲. پاسخ طبیعی بدن به آسیب و یا عفونت

در بسیاری از موارد دندان عقل تحت فشار نیست و به آرامی شروع به ظاهر شدن میکند و لثه های اطراف خود را کنار میزند. در هنگام ظاهر شدن دندان عقل ممکن است قرمزی، تورم، درد و یا لمس دردناک در اطراف دندان عقل پدیدار شود. این پدیده ظاهر شدن دندان عقل در بعضی موارد ممکن است به دلیل پاسخ طبیعی بدن باعث ایجاد تورم شود. دلیل این امر این است که هنگام ایجاد آسیب در یک منطقه بدن میخواد خونی را که سرشار از اکسیژن گلبول های قرمز و مواد مغذی است را با سرعت و شدت بیشتری به منطقه آسیب دیده برساند. در نتیجه رگ های خونی کوچک اطراف بافت آسیب دیده متورم و پرخون میشوند و موجب ایجاد تورم و درد در آن منطقه میشوند.

۳. آسیب لثه ها

هنگام بیرون زدن دندان عقل ممکن است لثه ها به علت گیر کردن تکه های مواد غذایی در حدفاصل لثه و دندان تازه بیرون آمده آسیب ببینند. این حالت باعث افزایش تورم اطراف دندان عقل میشود.

ضرورت کشیدن دندان عقل

اغلب بیماران به دلیل ترس از کشیدن دندان عقل همواره این سؤال را می پرسند که آیا واقعا جراحی دندان عقل ضروری است؟ پاسخ ما به آن ها این است که بله. شما دیر یا زود باید دندان عقل را بکشید. حتی اگر این دندان مانند دندان های دیگر رشد کرده باشد. زیرا می تواند به دندان ها کناری آسیب زده و باعث پوسیدگی دندان های مجاور شود.

انواع دندان عقل

دندان عقل از لحاظ ظاهری به سه دسته کلی دندان عقل رشد کرده، دندان عقل نهفته و دندان عقل نیمه نهفته تقسیم می شود. دندان های عقل نهفته می توانند به صورت دندان عقل نهفته افقی و دندان عقل نفهته عمودی باشد. دندان های عقل نهفته و نیمه نهفته در صورتی تشکیل می شوند که استخوان فک، فضای کافی را برای رشد دندان عقل نداشته باشد.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۰

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پیگیری سوال قبل

تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر