جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت یا بریج ؟

پل دندانی (بریج) و ایمپلنت گزینه هایی هستند که دندانپزشک می تواند جهت جایگزینی یک دندان از دست رفته پیشنهاد دهد و هر کدام از این موارد نیز مزایای مخصوص به خود را دارند. قبل از تصمیم گیری، این مطلب را بخوانید تا از تفاوت های این دو مطلع شده و دریابید که انتخاب کدام یک برای شما بهتر است.

بریج دندان چیست؟

یکی از روش های رایج استفاده از پل دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته شامل بستن و محکم کردن دندان های مجاور و استفاده از آن ها به عنوان پایه می شود. در طی این فرایند یک پل سه دندانه ساخته می شود.

از سوی دیگر، ایمپلنت دندان تنها یک دندان را در بر می گیرد. ایمپلنت های دندانی بسیار شبیه روکش ها هستند. در حالی که روکش ها از ریشه اصلی دندان به عنوان پایه ای برای خود استفاده می کنند، ایمپلنت ریشه ای مصنوعی ایجاد می کند تا به عنوان پایه ای برای روکش باشد.

ایمپلنت ها از سه بخش تشکیل شده اند. ایمپلنت در واقع یک پُست تیتانیومی است که به فک بیمار پیچ می شود. بافت های اطراف استخوان فک در اطراف آن پست رشد کرده و پایه ای محکم برای تاج می سازند. همگام با ادامه یافتن رشد بافت، یک اتصال بر روی ایمپلنت قرار داده می شود تا از خط لثه ای محافظت شود. در مرحله آخر، یک روکش دائمی به این اتصال چسب می شود.

مراحل کاشت پل دندان

بریج دندان چه کاربردی دارد؟ 

بریج دندان یک یا چند دندان از دست رفته یا شکسته را جایگزین دندان های جعلی می کند. وقتی یک دندان کشیده می‌شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می‌شود و برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می‌رود. بریج ها از یک یا چند دندان واقعی در دو طرف شکاف استفاده می کنند تا دندان های جعلی را در جای خود نگه دارند.

مزایای بریج دندان

بریج دندان یا پل دندانی با جایگزینی دندان های از دست رفته و همچنین جلوگیری از افتادگی بافت های نرم دهان، ظاهر شما را بهبود می بخشند. بریج دندان توانایی شما در غذا خوردن را بهبود می ببخشد، خصوصاً اگر چند دندان از بین رفته باشد. هر گونه مشکل گفتاری به دلیل از دست دادن دندان ها را اصلاح می کند. مانع از حرکت دندان ها و کج شدن آن ها می شود. سرعت درمان بیشتری نسبت به ایمپلنت (کاشت دندان) دارد. اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید مدت زمان دوام و ماندگاری آن بسیار طولانی است.

بریج، جایگزین ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد استفاده از پل دندانی را نسبت به ایمپلنت ترجیح می دهند زیرا فرایند نصب یک پل دندانی نسبتا سریع، آسان و ایمن است. در اغلب موارد، این فرایند می تواند طی دو جلسه انجام شود اما کاشت یک ایمپلنت دندانی شاید سه جلسه یا بیشتر به طول انجامد. استفاده از پل دندانی، گزینه صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

ضعف پل دندانی این است که می تواند به جایگزینی بافت استخوانی در زیر روکش منجر شود که خود سبب ناپایداری و کاهش طول عمر آن می شود. اما در صورتی که از مواد با کیفیت و توسط دندانپزشک متبحر انجام شود، این عارضه به شدت کاهش می یابد.

عوارض بریج دندان

خطرات استفاده از پل دندانی می تواند شامل موارد زیر شود:

 • بریج نامناسب می تواند منجر به پوسیدگی دندان زیرین شود.
 • ساختار دندان طبیعی سالم محدود می شود تا پل در جای خود قرار گیرد.
 • اگر دندان های حامی به حد کافی قوی نباشند، عمل با شکست مواجه می شود.
 • در بلند مدت نیاز به تعویض بریج حس می شود.

مراقبت و نحوه تمیز کردن بریج دندان 

برای تمیز نگه داشتن دهان باید مرتب مسواک بزنید و با دقت از نخ دندان استفاده کنید. در طول ۲۴ ساعت اول، در امتداد خط لثه دور تاج یا پل مسواک بزنید و حتما نخ را از طریق خط لثه بکشید و مراقب باشید آن را بالا نکشید زیرا موجب شل شدن تاج می شود. روز بعد از عمل، می توانید به طور معمول نخ دندان بکشید.

تمیز کردن بریج دندان به همان روال عادی بهداشت دهان و دندان شماست:

دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید (در حالت ایده آل بعد از هر وعده غذایی)
دندان های خود را حداقل یک بار در روز با نخ دندان بکشید (در حالت ایده آل بعد از هر وعده غذایی)

مزایای ایمپلنت دندان

بزرگترین مزیت انتخاب ایمپلنت دندان این است که سبب حمایت از سلامت فک می گردد. با استفاده از این روش استخوان فک قوی و سلامت باقی مانده که این وضعیت سبب تاثیر مثبت بر روی سلامت دندان و شکل صورت همزمان با افزایش سن می شود. ایمپلنت های دندانی اغلب ظاهری بهتر داشته و به طور طبیعی احساس و عملکرد یک دندان واقعی را ارائه می دهند. همچنین، این موارد دوام بالاتری داشته و به طور میانگین طول عمری ۲۵ ساله دارند.

آنچه باید درباره مراقبت بعد از ایمپلنت بدانید

 

جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت یا بریج

خطرات و عوارض ایمپلنت یا کاشت دندان

از معایب نصب یک ایمپلنت دندانی این است که نیازمند جراحی های نسبتا جدی و چند مرحله ای می باشد که تنها از عهده جراح دندانپزشک خبره بر می آید. علاوه بر آن، کاشت یک ایمپلنت نیازمند مدت بهبودی طولانی تری است که البته در مقایسه با نتیجه حاصل از آن، می ارزد.

از آنجایی که ایمپلنت شامل جراحی دندان می شود، در صورتی که در یک کلینیک یا مطب دندانپزشکی معتبر و مجهز و تمیز انجام نشود، امکان بروز عفونت در محل ایمپلنت نیز وجود دارد. در این صورت امکان دارد دندان های مجاور در نتیجه جراحی یا عفونت تحت تاثیر قرار گیرند. احتمال آسیب عصبی دائمی وجود دارد که می تواند سبب بی حسی دهان شود. همچنین امکان پس زدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.

ایمپلنت در فک پایین از نظر آسیب عصبی حساس تر بوده و به دقت بیشتری توسط دندانپزشک نیاز دارد.

افراد بسیاری به دلیل این عوامل و احتمال بی حسی چانه از انتخاب ایمپلنت در فک پایین خود صرف نظر می کنند. اما باید بدانید در صورتی که در انتخاب متخصص ایمپلنت خود دقت کافی را اعمال کرده باشید، دیگر نیازی نیست نگران این فرآیندها باشید.

خطرات پل دندانی بسیار کمتر هستند اما در صورتی که دندان های حمایت کننده به اندازه کافی قوی یا سالم نباشند امکان عدم موفقیت آن وجود دارد.

قبل و بعد از بریج دندان

 

یک پل دندانی نامناسب می تواند به پوسیدگی دندان های زیرین خود منجر شود.

مدت بهبودی ایمپلنت دندان

اغلب مدت زمان بهبودی برای ایمپلنت ها بیشتر می باشد و بسته به شرایط دندان برای ایجاد پیوند استخوان متفاوت است.

با این حال، در ساده ترین موارد ایمپلنت، مدت بهبودی می تواند به کوتاهی ۱ ماه باشد. از سوی دیگر، مدت بهبودی روش سنتی استفاده از پل دندان یا بریج می تواند به کوتاهی ۲ یا ۳ هفته باشد.

 

هزینه بریج دندان و هزینه ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی می توانند پر هزینه بوده، هزینه آن ها توسط شرکت های بیمه پوشش داده نشده و در صورت پوشش، میزان آن کم است. البته باید هزینه عکس OPG دندان را نیز به آن اضافه کرد.

هزینه بریج بسته به تعداد دندان های پایه و  از دست رفته متفاوت است و بریج برای هر پایه حدوداً ۸۵۰۰۰۰ تومان می باشد. همچنین هزینه ایمپلنت یک دندان در سال ۹۷ با روکش ۵۵۰۰۰۰۰ تومان حدوداً می باشد که بسته به شرایط دندان فرق می کند.

بنابراین در جلسه اول معاینه، هزینه ایمپلنت دندان در سال ۹۸ را از دندانپزشک جویا شوید.

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

کدام روش برای جایگزینی دندان از دست رفته بهتر است؟ ایمپلنت یا استفاده از پل یا بریج دندان؟تفاوت ایمپلنت و پل دندان

برخی افراد کاملا بسته به وضعیت سلامت خود، باید یک روش را بین پل دندانی و کاشت ایمپلنت انتخاب کنند.

در حالی که در صورت مناسب بودن وضعیت سلامت دندان های مجاور استفاده از پل دندانی تقریبا برای هر کسی می تواند مفید باشد، در استفاده از یک ایمپلنت دندانی ملاحظات بیشتری باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی، ایمپلنت ها برای کودکان مناسب نیستند زیرا فک آن ها به بلوغ کامل نرسیده است.

ایمپلنت ها برای افراد سیگاری یا دارای سیستم ایمنی ضعیف مناسب در نظر گرفته نمی شوند. همچنین، این موارد عموما برای افرادی دیابتی نیز غیر ایمن به شمار می روند.

مناسب ترین افراد برای ایمپلنت کسانی هستند که استخوان فک سالمی داشته که می تواند از یک ایمپلنت حمایت کرده و همچنین دندان های سالمی در اطراف ایمپلنت دارند.

این مورد می تواند تغییری در سلامت طولانی مدت دهان فرد ایجاد کند. تاریخچه کلی سلامت دهانی بیمار نیز اغلب در نظر گرفته می شود. بیمارانی که مشکلات مرتبط با سلامت دهان دارند برای انجام این فرایند مناسب نیستند.

جراح دهان اغلب مدت دوام یک ایمپلنت را با توجه به تاریخچه سلامت دهانی بیمار مد نظر قرار می دهد. در صورتی که یک بیمار به طور کلی از سلامت دهان خود مراقبت نکند، مدت زمان دوام ایمپلنت در چنین محیطی مشخص نیست. تاریخچه سلامتی دندان های مجاور نیز مهم است. در صورتی که دندان های مجاور وجود نداشته، دارای روکش بوده و یا عصب کشی شده باشند ممکن است انجام فرایند پل دندانی مناسب تر باشد.

دارا بودن استخوان های سالم نیز در سلامت دهان اهمیت دارد. داشتن یک تاریخچه مناسب از سلامت دهانی و استخوانی مخصوصا از نظر موفقیت بلند مدت یک ایمپلنت دارای اهمیت است.

کدام گزینه مناسب تری است؟ ایمپلنت یا پل دندانی؟ جواب عمدتا به وضعیت و شرایط شخصی فرد ارتباط دارد. بسیاری از افرادی که از ایمپلنت استفاده کرده اند در بازه طولانی مدت راضی بوده اند.

ایمپلنت ها می توانند دوام داشته و سلامت کلی دیگر دندان ها را نیز حفظ کنند. دیگر افرادی که پل دندانی را انتخاب کرده اند نیز دلایل بسیار خوبی داشته و از نتایجی که در بلند مدت به دست آورده اند کاملا راضی هستند.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پارمیس یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم من دندان عقل و 6و7رو کشیدم میشه بریچ کرد یا باید اینپلت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً جهت درمان بريج نیاز به یک پایه خلفى داریم که در کیسی که مطرح کردید این پایه خلفى وجود ندارد بنابراین تنها راه ایمپلنت یا كاشت دندان خواهد بود.
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اگه بخوام تمام دندانهام ایپلنت کنم چکی هم کار میکنید و سوال اینکه من دندان هام همه یا خرابه یا شکسته بعد هزینش چقدر میشه لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص طرح درمان موردنظرتون نیاز دارید که با مراجعه به مرکز معاینه بشید و عکسهاتون چک بشه تا وضعیتتون از لحاظ کاندید بودن مناسب درمان بررسی بشه که در صورتی که کاندید مناسبی باشید تعداد ايمپلنت های مورد نیازتون مشخص خواهد شد و هزینه‌های درمان براتون طراحی خواهد شد و در نهایت نحوه پرداخت قابل بررسی است.
 • تصویر کاربر Hamid جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خسته نباشید
  من 22شهریور امسال دندون 6پایینم رو بعلت پوسیدگی کشیدم و نمی‌خوام جای دندون خالی بمونه و استخوان فک تحلیل بره بعداً
  و از طرفی ایمپلنت هم گرونه و جراحی زیاد لازمه و دردسر زیادی داره
  آیا می تونم از پل دندانی استفاده کنم؟
  پل دندونی و بریج یکی هستند یا فرق دارن باهم؟ مثل روکش دندان هستن؟ توی لثه نصب میشن یعنی؟؟ چجوریه؟
  و اینک برای دندون ۶ پایین بخام همین بریج ( پل دندانی) بذارم دیگه تحلیل استخوان فک رخ نمی دهد؟
  چقدر هزینش میشه ؟
  اگه کامل جواب بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   بريج همان پل دندانى ميباشد كه از جنس و مشابه روكش هاى دندانى ميباشد..در جايگزينى دندان از دست رفته از طريق بريجهاى دندانى تنها تاج دندان جايگزين خواهد شد و روكش روى لثه قرار خواهد گرفت و به حد لثه تجاوز نميكند ..تنها با قرار دادن ايمپلنت امكان حفظ استخوان فك مقدور خواهد بود و در صورت استفاده از بريج تحليل استخوان در ناحيه رخ خواهد داد ..در خصوص هزينه بسته به نوع روكش و مركز درمانى هزينه ها متفاوت خواهد بود

 • تصویر کاربر f.t جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام من سه هفته هست که دندونای جلورو ازسمت فک بالا بریج کردم اما بعد ازگذاشتن روکش دندون درد دارم و لثم ابسه کرد چندتادکتررفتم گفتن باید مترونیدازول و کپسول اموکسی بخورم ومن اینارو استفاده میکنم ولی بازهم دندن درد دارم ابسه لثم ازبین نرفته بلکه زیر سوراخ دماغمم ابسه کرده توروخدا راهنمایی کنید چیکارکنم من
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام وفت بخیر

   در این خصوص حتما باید به پزشک مراجعه کنید و عکسش چک بشه احتمالا یکی از پایه ها که روی آن روکش قرار داره نیاز به عصب کشی دارد..برای کاهش عفونت هم همان اموکسی و مترو تا حدی کمک میکند

درحال دریافت اطلاعات