ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش ، جدیدترین متد روکش دندان

دندانپزشک ها برای کارگذاری لمینت سرامیکی و کامپوزیتی بر روی دندان های بیماران از روش های مختلفی میتوانند استفاده کنند. یکی از این روش ها استفاده از ونیر کامپوزیت بدون تراش و بدون فشار بر روی دندان میباشد.

کامپوزیت ونیر به وسیله نوعی خاص از لایه های نازک روکش به نام lumineer قابل انجام است. کارگذاری این دسته از ونیرها نه تنها آسان است بلکه نیازی به آماده سازی اولیه دندان نیز نمی باشد. اما ماندگاری و دوام لومینیرزها مورد بحث است.

به طور کلی، زیبایی دندان بدون تراش، بیشتر یک شعار تبلیغاتی است و تراش دندان برای ونیر در هیچکدام از منابع علمی دنیا نفی نشده است. اما قبل از آن اجازه دهید اصطلاح ونیر بدون تراش را تعریف کنیم.

ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش چیست؟

ونیر ها در حقیقت لایه های نازک و ظریف روکش لومینیر هستند که به راحتی تنها با قرار گیری بر روی دندان به سطح دندان می چسبند و قبل از کارگذاری نیازی به اصلاح و ترمیم ندارند.

ضخامت ونیر دندان

لمینیت های فوق نازک و ظریف معمولا قطری بین ۰.۵ تا ۱ میلی متر دارند. در واقع این روکش ها از نظر ضخامت هم اندازه لنز های تماسی چشم هستند.

در مقایسه با روکش های سرامیکی قدیمی تر دندان میتوان گفت ضخامت این دسته از روکش ها تقریبا نصف روکش های قدیمی میباشد. روکش های قدیمی در نازک ترین مدل ها حداقل ۲-۳ میلی متر قطر دارند. شاید این چند میلی متر اختلاف زیاد به نظر نرسد اما هنگام کار گذاشتن و اضافه شدن ضخامت دندان بر روکش های سرامیکی این چند میلی متر خیلی بیشتر از آن چه فکر میکنید خودش را نشان میدهد.

اضافه کردن روکش بر روی دندان ها نتایج و عوارضی هم دارد. پس هر عاملی که باعث شود روکش سرامیکی به تمام نقاط دندان خصوصا نقاط دور از دسترس بچسبد میتواند در سلامت و زیبایی دندان بسیار مفید واقع شود. و دقیقا نازک بودن ونیر کامپوزیت های بدون تراش این ویژگی خاص را برای آن ها فراهم می آورد.

ضخامت ونیر دندان

لومینیر چیست؟

در بازار امروزه دندانپزشکی انواع مختلفی از روکش های سرامیکی فوق نازک وجود دارد که هر کدام یا نام خاصی ارائه میشوند. لومینیر نیز یکی از نام های تجاری موجود در بازار میباشد. اما از آن جا که این نام با توجه به تبلیغات و استفاده های گسترده از آن یکی از شناخته شده ترین نام های موجود در بازار میباشد در ادامه این نوشتار برای اشاره کردن به این نسل از روکش های فوق نازک از واژه لومینیر استفادا میکنیم.

امروزه نام لومینیر توسط تعداد بیشتری از افراد استفاده شده و شناخته شده تر است هر چند این برند تجاری تنها نام یک محصول خاص نیست بلکه با گذاشتن زمان تولیدات این برند نیز دچار پیشرفت و تنوع های خوبی شده اند و حتی میتوان از این شرکت روکش های مخصوص دندان فرد را نیز سفارش داد.

یکی از چیز هایی که برند لومینیر را در مقابل سایر انواع روکش ها معروف کرده است این است که این برند برای تولید محصولات خود از پرسلین های Cerinat استفاده میکند. این نوع از ماده اولیه جنس بسیار مقاومی دارد و نازک بودن روکش را جبران میکند.

مزایای لومینیرها نسبت به روکش های قدیمی

محافظت از دندان

این مساله که برای کارگذاری این دسته از روکش ها نیازی به آماده سازی دندان و تراش لمینت دندان ندارند این نوع از روکش ها را به یکی از بی ضرر ترین روکش های موجود در بازار تبدیل کرده است.

عدم ترس از دندانپزشکی

کارگذاری این روکش ها نیازی به هیچ گونه عمل اضافی دندان پزشکی ندارد و قبل از کارگذاری آن نیز نیازی به آماده سازی دندان نیست و همین مساله باعث میشود افرادی که از روند های درمانی دندانپزشکی ترس دارند به راحتی بتوانند از این روکش های استفاده کنند.

کمترین حساسیت دندان

از آن جا که کارگذاری این روکش ها با کمترین دستکاری دندان همراه است بعد از جاگذاری این روکش ها دندان ها کمترین حساسیت ممکن را از خود نشان میدهند. در صورتی که بروز حساسیت بعد از جاگذاری روکش در صورت استفاده از روکش های قدیمی مساله ای شایع میباشد.

لایه محافظتی بسیار قوی

روکش های دندانی فوق نازک به دلیل نازکی به راحتی بر تمامی سطوح مینای دندان میچسبند و یک لایه محافظتی بسیار قوی را در برابر آسیب و آلودگی ایجاد میکنند. در حالی که روکش های سنتی چون قبل از چسباندن نیاز به آماده سازی دندان دارند ممکن است به خاطر ایجاد حفره ها و برآمدگی هایی بر سطح مینای دندان در هنگام تراش دندان چسبیدن روکش و دندان به خوبی صورت نگیرد و محافظت لازم از دندان به عمل نیاید.

تفاوت لومینیرز و کامپوزیت دندان چیست؟

هرچند لومنیرز نازک تر از کامپوزیت است و ظاهر طبیعی تری به صورت می دهد اما قیمت بالاتری نسب به کامپوزیت داشته و برای دندان های لب پریده مناسب نیست. به علاوه لومینیرز ماندگاری بیشتری داشته، نصب آن سریعتر است و راحتتر برداشته می شود.

عوارض لومینیرز

از آنجایی که لومینیرز بسیار نازک است نمی تواند لکه های تیره دندان را پوشش دهد. به علاوه به دلیل اینکه تراشی روی دندان برای نصب محکم لومینیرز انجام نمی شود، معمولاً صورت حجیم تر بنظر می رسد و پزشکان معتقدند ونیرهای لابراتوری عملکرد بهتری دارند.

لومینیر دندان

کامپوزیت ونیرها چگونه استفاده می شوند؟

قبل از توضیح دادن نحوه کارگذاری روکش های نسل جدید بهتر است از روند کارگذاری روکش های قدیمی تر آگاه شویم تا مقایسه ای بهتر صورت گیرد.

کارگذاری روکش های قدیمی

وقتی روکش های دندان آماده استفاده شدند دندان پزشک ابتدا مقداری از لایه رویی دندان را برمیدارد. معمولا نیاز است که به اندازه ضخامت روکش های تازه لایه رویی دندان تراشیده و برداشته شود.

با اینکه این مقدار زیاد به نظر میرسد بیمار باید در هنگام روند درمانی درد و حس ناخوشایند تراشیده شدن و تراش دندان برای کامپوزیت را تحمل کند. به همین خاطر برای کارگذاری این دسته از روکش ها احتمالا نیاز به استفاده از بی حسی قوی باشد.

ونیرهای سرامیکی

کارگذاری ونیر کامپوزیت بدون تراش

از آن جا که ونیرهای دندان نسل جدید مانند لومینیر دندان بسیار نازک هستند ادعا می شود میتوان آن ها را مستقیم بر روی دندان جای گذاری کرد بدون اینکه حتی از نظر ظاهری تغییری در قطر دندان ایجاد شود.

روند کارگذاری ونیر های جدید بسیار سریع و آسان می باشد و میتوان آن را تنها در یک جلسه درمانی انجام داد. برای کارگذاری ونیر دندان نیاز است که ابتدا سطح دندان ها از آلودگی و برآمدگی های اضافی پاک شوند و سپس ونیر به سرعت بر سطح دندان چسبیده شود.

هم چنین برای کارگذاری این ونیر ها نیازی به استفاده از روکش های موقتی نمی باشد. در روش قدیمی گاهی نیاز است برای کاهش حساسیت دندان به مدت یک هفته روکش های موقتی بر روی دندان گذاشته شود و سپس روکش های اصلی کار گذاری شود اما با ونیرهای جدید نیازی به دوره درمان موقتی نداریم.

قیمت ونیر کامپوزیت بدون تراش

اما در آخر باید بدانید هزینه ونیر کامپوزیت بدون تراش نیز مانند مزایای آن، بالاتر می باشد. هم چنین با توجه به جدید بودن این نوع از درمان همه دندان پزشک ها مهارت انجام این روش را ندارند و ممکن است این روند درمانی در هر جایی انجام نشود و تنها باید به صورت تخصصی به کلینیک دندانپزشکی کامپوزیت مراجعه کنید.

قبل و بعد از بازسازی دندان

نظر دکتر افشار درباره ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش

اما این ها تمام مواردی است که در سایت های تبلیغاتی ذکر می شود. حال، نظر دکتر افشار درباره ونیرهای بدون تراش را بدانید:

آیا روکش دندان بدون تراش ضرر دارد؟

در بسیاری از عمل های دندانپزشکی، برخی از اقدامات قبل از عمل بر روی دندان بیمار انجام می شود. نظیر پرکردن دندان، عصب کشی و …..

اما جالب است بدانید در هیچ مرجع علمی، تراش دندان برای کامپوزیت و لمینیت و … نفی نشده است و به این نکته که این عمل ها باید بدون تراش دندان انجام شود اشاره نشده است. قطعاً برای داشتن یک درمان مناسب و ارائه به بیمار، نیاز به آماده سازی سطح دندان داریم تا بتوانیم یک باند مناسب داشته باشیم یا لمینیت را به صورت مناسب جایگذاری کنیم.

موضوعی که بسیار این روزها در تبلیغات ذکر می شود، انجام کامپوزیت یا لمینت سرامیکی بدون تراش دندان است. امکان دارد در برخی از بیماران با توجه به موقعیت و شرایط دندان هایشان این امکان وجود داشته باشد که بتوان با کمترین حد تراش یا بدون تراش، کار زیبایی را انجام داد. اما اگر کاملاً بدون تراش باشد، قطعاً باند قوی و طولانی مدت بین دندان و ونیر رخ نخواهد داد و شما پس از زمان کمی دوباره نیاز به ترمیم و جایگذاری ونیر ها دارید.

بنابراین در مواردی که حداقل تراش نیاز است، برای آماده سازی سطح برای باندینگ مناسب، حتما نیاز است که سطح با فرز، فرش شود و در حد یک دهم میلیمتر سطح آماده شود تا بتوانیم چسب را بر روی دندان قرار بدهیم.

ترش دادن دندان برای زیبایی

این مورد به خیلی از موارد بستگی دارد. درخواست بیمار و هدف بیمار از موقعیت نهایی کار زیبایی خیلی اهمیت دارد. به طور مثال گاهی بیمار تمایلی ندارد سطح بیرونی دندان های وی، برآمده باشد. در این صورت دندانپزشک مجبور است حدود ۶-۷ دهم میلیمتر دندان را تراش دهد تا بتواند برای کار نهایی فضاسازی انجام دهد. همچنین در برخی از بیمارها که سطح دندان بیمار بیرون زده تر است، باید این ساختار با تراش بیشتر اصلاح شود.

به صورت کلی هیچ وقت عدد یکسانی برای هیچ فرد و هیچ دندانی وجود ندارد و برای هر فرد نسبت به فرد دیگر باید کار متفاوتی انجام شود.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  دندان جلویی را روکش کرده ام و طی یک حادثه روکش شکسته است
  هزینه ی ترمیم روکش دندان چقدر میباشد؟
  یکی از همکاران شما عنوان کرده که ممکن است هنگام درآوردن روکش، پایه آسیب ببیند که در این صورت نیاز به ایمپلنت وجود دارد، آیا این مورد صحیح میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   مشكلات لثه در مراحل اول با جرمگيرى و در مراحل پيشرفته با مداخلات جراحى تا حدودى برطرف ميشود و پس از اين مرحله درمان ميتوان مشكلات زيبايى ناشي از آن را مرتفع كرد

 • تصویر کاربر جعفری سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من میخام دندونام کامپوزیت کنم میخاستم زمان لازم و قیمتشو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بسته به تعداد دندانها از يك تا دوجلسه متغير و براى ارزيابى هزينه ها نياز به معاينه و نهايى كردن طرح درمان ميباشد

 • تصویر کاربر fatemeh یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  اقای دکتر امکانش هست که بنده بیام و از نزدیک یک نمونه اسنپ اسمایل و ببینم و بعدش سفارش بدم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود بر شما

   شما می توانید در لینک زیر تصویر اسنپ آن اسمایل و تمام اطلاعات مربوط به آن را ببینید و هیچ تفاوتی با نمونه واقعی ندارد. 

   https://drmiladafshar.com/1422/

درحال دریافت اطلاعات