۷ نکته برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

آیا اطمینان دارید که تمام کارهایی که باید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان انجام دهید را رعایت می کنید؟ برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به شما ۷ نکته می گوییم که باید حتما به آن ها توجه کنید.

باور کنید یا نه، خرابی و پوسیدگی دندان دومین مشکل سلامتی شایع در ایالات متحده بعد از سرماخوردگی است. گرچه خرابی دندان بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است، اساساٌ از زمانی که رشد دندان در انسان شروع می شود، خطر ایجاد خرابی دندان نیز وجود خواهد داشت. برای این موضوع سن اهمیتی ندارد. برای محافظت از دندان هایتان، در اینجام مواردی درباره تشکیل، درمان و پیشگیری از خرابی های دندان ها به شما خواهیم گفت.

پوسیدگی دندان چگونه ایجاد می شود؟

عامل خرابی دندان ها باکتری ها و غذا هستند. خرابی دندانی که در طول زمان ایجاد میشود منجربه پوسیدگی دندان خواهد شد.

ایجاد پلاک

دهان شما پر از انواع باکتری ها است، هم باکتری های مفید و هم باکتری های مضر برای سلامت دهان شما. پشت صحنه باکتری هایی که پلاک را تشکیل می دهند، شکری است که در غذاها و نوشیدنی ها یافت میشود. وقتی شکر با دندان شما تماس برقرار میکند، باکتری ها آن را مصرف میکنند و درنتیجه اسید تولید میکنند. حمله اسیدی میتواند تا ۲۰ دقیقه بعد از خوردن غذا ادامه پیدا کند. این اتفاق منجربه ایجاد پلاک باکتریایی میشود. اگر هنگامی که پلاک نرم است خارج نشود، سخت و سفت خواهد شد. خارج کردن آن سخت خواهد شد، به خصوص از دندان های عقبی و آن جا را به یک مکان عالی برای رشد باکتری ها تبدیل خواهد کرد.

حملات پلاکی

پلاک اسید تولید میکند و مواد معدنی موجود در مینای دندان را می خورد و از بین میبرد، مینا یک لایه سخت و محافظ دندان است. مرحله اول ایجاد حفرات دندانی هنگامی است که خراش ها حفرات کوچک و باز را در مینای دندان ایجاد میکنند. وقتی مینا خراب شود، اسید و باکتری ها شروع به پوشاندن سطح عاج دندان میکنند، عاج لایه بعدی دندان است. این لایه آسیب پذیرتر است، زیرا نرم تر است و به اسید مقاومت کمتری دارد.

ادامه با پوسیدگی

اگر مراحل بالا بدون درمان رها شوند، باکتری ها و اسید به تخریب عمیق در درون ساختار دندان ادامه می دهند. بعد از خوردن مینا و عاج، باکتری ها به سمت پالپ دندان و لایه های درونی تر دندان که حاوی عروق خونی و اعصاب شوند نفوذ میکنند. وقتی پوسیدگی به این مرحله پیشرفت کند، ممکن است باعث عفونت باکتریایی که قادر است آبسه دندانی (تجمع چرک) ایجاد کند ختم شود. شما ممکن است علائمی مانند درد شدید دندان، درد، حساسیت دندانی و احساس ناراحتی هنگام فشار روی دندان را تجربه کنید.

چگونه دندان پوسیده می شود

عوامل تشدید کننده پوسیدگی دندان

 • سیگار کشیدن
 • داشتن دیابت
 • خوردن غذاهای پرکربوهیدرات و شیرین که باعث تغذیه شدن باکتری های درون دهان میشوند. عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم
 • عدم مراجعه منظم به دندان پزشک جهت غربالگری و پیگیری
 • خشکی دهان یا عدم ترشح کافی بزاق. بزاق غذاها و شکری که برای دندان خطرناک هستند را می شوید، و از مینای دندان محافظت میکند و آن را بازسازی میکند.

علائم پوسیدگی دندان

اغلب، هنگام که برای اولین بار حفرات دندانی ایجاد میشوند، شما علائمی احساس نخواهید کرد. این همان دلیلی است که باید به صورت منظم برای بررسی و ویزیت به دندان پزشک مراجعه کنید، درست قبل از آن که حفرات باعث آسیب جدی به دندان شوند. با بدتر شدن پوسیدگی، ممکن است علائم و نشانه های زیر را داشته باشید:

حساسیت دندان، درد دندان هنگام گاز زدن یا فشار دادن دندان یا خوردن مواد غذایی شیرین، داغ یا سرد یا سوراخ های قابل مشاهده یا ایجاد لکه سیاه، قهوه ای یا سفید روی سطح دندان

مراحل پوسیدگی دندان

۷ راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

 1. بعد از خوردن، دندان هایتان را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به صورت ایده ال، بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، و نه کمتر از دو بار در روز. به شدت استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید توصیه شده است. همچنین مایوکلینیک استفاده از پاک کننده های بین دندانی یا نخ دندان را برای پاک کردن فضاهای بین دندانی توصیه کرده است. اگر از مواد حاوی شکر استفاده کردید، باید قبل از مسواک زدن ۳۰ دقیقه صبر کنید و مینای دندانتان را پاک نکنید. اگر نمی توانید بعد از خوردن مواد غذایی مسواک بزنید، میتوانید حداقل با استفاده از آب یا دهانشویه، دهانتان را بشویید. اگر فرزند خردسالی دارید، حتما باید درمورد مراقبت از دندان های او با دندان پزشکتان صحبت کنید.
 2. تمیز کردن مرتب. اگر شما در خطر بالایی برای پوسیدگی دندان قرار داشته باشید، ممکن است دندان پزشکتان توصیه به استفاده مرتب از دهان شویه های حاوی فوراید کند. میتوانید از او بپرسید که چه مارک یا نوعی از دهان شویه بهتر است.
 3. استفاده از سیلانت دندانی. استفاده از سیلانت دندانی برای تمام کودکات توصیه شده است. همچنین، این کار هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است. سیلانت یک پوشش پلاستیکی و محافظ است که شیارها و شکاف های دندانی را پر میکند، مکان هایی که باکتری ها و غذا تمایل به تجمع دارند. این کار باعث پوشیده شدن سطح جویدنی دندان های عقبی میشود و حداقل ده سال عمر میکنند، قبل از آن که نیاز به انجام مجدد داشته باشند.
 4. به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید. با پزشک خود صحبت کنید تا به بگوید نیاز است هر چند وقت به او مراجعه کنید تا بهداشت دهانی خوبی داشته باشید. معاینه مرتب دندان، جرم گیری و دیگر درمان ها میتوانند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند.
 5. تعداد میان وعده هایتان را محدود کنید. خوردن و نوشیدن مقدار کمی باعث میشود که دندان های شما حملات مداوم باشند، به خصوص زمانی که غذاهای شیرین می خورید.
 6. غذاهای سالم برای دندان مصرف کنید. رژیم غذایی برای تمام جنبه های سلامتی حیاتی است، مانند سلامت دهان. غذاهایی مانند چیپس و کیک که مدت زیادی در دهان شما باقی می مانند پوسیدگی دندان را تشدید خواهند کرد. و البته غذاهای فرآوری شده و شیرین نیز گزینه خوبی نخواهند بود. برعکس، میوه ها و سبزی های تازه، به این دلیل که به ترشح بزاق کمک میکنند و مینای دندان ترمیم میشود، گزینه های خوبی هستند.
 7. استفاده از درمان های ضد باکتریایی. بعضی اوقات بیماری ها و موارد دیگر ممکن است شما را دربرابر پوسیدگی و آسیب های دندانی حساس تر کنند. در این موارد، ممکن است بخواهید با پزشکتان درمورد درمان های کمک کننده برای از بین بردن باکتری های مضر، مانند استفاده از دهان شویه های ضد باکتری صحبت کنید.

سیلانت دندانی

درمان پوسیدگی دندان

درمانی که برای شما نیاز است، بستگی به شدت آسیب دندانتان دارد. اگر آسیب در مراحم ابتدایی باشد،برای یک خراش کوچک استفاده از وارنیش و خمیر دندان حاوی فلوراید میتواند کمک کننده باشد. اما اگر در دندان حفره ایجاد شده باشد، تنها راه درمان خالی کردن پوسیدگی ها و پر کردن دندان است. چندین راه برای این کار وجود دارد:

پر کردن دندان

اکر بخواهید دندانتان را پر کنید، پزشک با استفاده از دریل مخصوص پوسیدگی دندان را خالی میکند. در مرحله بعد دندانتان را با طلا، آلیاژ نقره یا مواد کامپوزیت یا ماده ای از جنس چینی پر میکند. به صورت سنتی، پر کردن با فلز برای دندان های عقبی که قابل مشاهده نیستند استفاده میشود. مواد چینی یا کامپوزیت معمولا برای دندان های جلویی استفاده میشوند تا نمای طبیعی داشته باشند.

روکش

اگر پوسیدگی تنها شدید باشد، ممکن است با ساختار کوچک باقی مانده تضعیف شده باشد. در این موارد، برای درمان دندان، کاری فراتر از درمان پر کردن سنتی وجود دارد و ممکن است با استفاده از روکش انجام شود. ابتدا دندان پزشک قسمت های پوسیده را می تراشد. بعد از آن از روکشی از جنس طلا یا چینی برای پر کردن روی مقدار دندان کوچک باقی مانده استفاده میکند.

درمان پوسیدگی دندان

عصب کشی دندان (درمان ریشه)

اگر حفره ایجاد شده در دندان درمان نشود، پوسیدگی میتواند ادامه یابد تا به صورت جدی به دندان و بافت های اطراف آسیب برساند. اگر آسیب عصبی رخ دهد، نیاز به عصب کشی وجود دارد. در طی این فرآیند، پالپ و پوسیدگی های دندان باید از بین بروند. بعد از آن، دندان با مواد سیلینک پوشیده میشود و سپس پر میشود، ممکن است روکش نیز در مرحله آخر روی دندان استفاده شود.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خمیس جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من در دوران اقدام ب بارداری هستم و نمیدان ک باردارم یا نه
  دندانم بشدت درد گرفته و نمیدانم چکار کنم
  قرص بخورم یا نخورم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام

   در صورت باردار بودن برای اقدام به انجام هر کاری باید با پزشک معالج زنان مشورت کنین

 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پوسیدگی دندان جلو را با کامپوزیت پر کردم الان پشت قسمت بالایی یعنی نزدیک لثه هنوز سیاهی داره ایا دوباره باید دوباره درمان کنم؟؟؟ در ضمن اینکه لای دندان هم نخ نمی‌رود ایا این طبیعیه یا باید نخ بره حتما وگرنه مشکل پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی که بعد از درمان کامپوزیت هنوز تیرگی در ناحیه لثه وجود دارد حتما قابل اصلاح است و باید مجدد ترمیم شود و نخ حتما باید از آن ناحیه رد بشه..عدم توانایی در نخ کشیدن به مرور زمان ایجاد التهاب لثه میکند و گاها به درد های لثه منجر خواهد شد..پیشنهاد میکنم اصلاح این دندان سریع تر انجام شود

 • تصویر کاربر ماه دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر افشار
  من یه خانمی هستم که به صورت مکرر ارتباط مستقیم با افراد دارم و گاهی خودم حس می کنم که بوی دهان دارم البته هیچ وقت طوری رفتار نمیکنم که کسی اذیت بشه و یا حتی بفهمه
  برای دهان هر کاری کردم مسواک می زنم، زبونم رو با مسواک می شورم، از دهان شویه استفاده می کنم، نخ دندان هر شب می کشم و ماهی یک بار هم با محلول آب و جوش شیرین فضای دهانم رو ضدعفونی میکنم دیگه نمی دونم چیکار کنم. در ضمن دندان خراب هم ندارم همه رو درست کردم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   درود بر شما

   در مورد بوی بدن دهان عوامل به دو دسته تقسیم می شوند: عوامل داخل دهان و عوامل خارج از دهان. در صورتی که عوامل داخل دهانی از جمله وجود پوسیدگی ها، بهداشت ضعیف و تجمع غذا بر روی زبان مطرح نباشد و بیمار تمام نکات بهداشتی را رعایت کرده باشد و روکش ها و ترمیم هایی هم در دهان نباشند که ایجاد گیر غذایی بکنند و در صورتی که رژیم غذایی بیمار هم نرمال باشد و حاوی مواد غذایی با بوی زیاد مثل سیر و پیاز نباشد، معمولاً به عوامل خارج دهانی می رسیم که می تواند از سینوس ها و معده باشد. بنابراین در بیمارانی که چنین مشکلی را تجربه می کنند، می توانند این عوامل مؤثر باشند که باید با متخصص داخلی و گوش و حلق و بینی این مسائل بررسی شود و درمان مقتضی پیگیری شود. البته قبل از تمام این ها، باید بررسی شود که واقعا چنین بوی بدی وجود دارد، زیرا بسیاری از بیماران به صورت وسواس گونه این حس را دارند و واقعاً بوی بدی در دهان آنها وجود ندارد و در این موارد باید عامل ذهنی برطرف شود. اما در صورتی که بوی بد واقعا وجود داشته باشد، موارد بالا می توانند مؤثر باشند.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر