بهترین متخصص پروتز دندان در تهران

در صورتی که تا به حال دندانی را از دست نداده و یا نیازی به روکش گذاری نداشته اید، احتمالا به متخصص پروتز دندان نیز مراجعه نکرده اید. تخصص پروتز دندان گرایشی از دندانپزشکی است که بر جایگزینی دندان های از دست رفته تمرکز دارد.

متخصص پروتز دندان طیفی از مشکلات دهانی را درمان کرده و بر اساس نیاز های دندانی فرد مراقبتی ویژه به او ارائه می دهند. برای دانستن کار این متخصصان به خواندن مطلب ادامه دهید.

مروری اجمالی بر رشته پروتز دندان

پروتز دندان گرایشی از مراقبت دندانی است که بر جایگزینی و بازگردانی دندان ها تمرکز دارد. متخصص پروتز دندان به طور ویژه ای در زمینه درمان مشکلات فک یا دندان های از دست رفته مهارت دارد. در صورتی که فرد به دندان مصنوعی نیاز داشته یا بخواهد جای خالی یک دندان را به وسیله پروتز دندانی پر کند، باید به یک متخصص پروتز دندانی مراجعه کند. این متخصصان با ظاهر و عملکرد دندان و لثه سر و کار دارند. متخصص پروتز دندان علاوه بر رفع کردن مشکلات عملکردی دندان ها، از طبیعی و جذاب بودن آن ها نیز اطمینان حاصل می کند. در جراحی های دندانی گسترده به احتمال زیاد یک متخصص پروتز دندان نیز حضور دارد.

متخصص پروتز دندان چیست؟

متخصص پروتز دندان یک دوره ۴ ساله تحصیلات را در دانشکده دندانپزشکی می گذراند تا به یک دکتر جراح دندانپزشک (DDS) یا دکتر دندانپزشک (DMD) تبدیل شود. پس از دریافت یکی از این درجه های تحصیلی، دندانپزشک جهت تبدیل شدن به یک متخصص پروتز دندان یک دوره تحصیلی ۳ ساله را می گذراند. این دوره همانند دوره رزیدنتی در رشته پزشکی است که در آن پزشک تخصص مربوطه را کسب می کند.

متخصص پروتز دندان

تفاوت دندانپزشک و متخصص پروتز دندان

دندانپزشکان عمومی در زمینه تمام مراقبت های متداول و فرایند های دندانی جزئی مانند پر کردن دندان مهارت یافته اند. برخی دندانپزشکان عمومی در فرایند هایی خاص آموزش های بیشتری می بینند. متخصصان پروتز دندان کسانی هستند که در زمینه جایگزینی و ترمیم دندان ها و انواع پروتز دندان آموزش هایی فراوان و بسیار تخصصی دیده اند.

در مواقع نیاز به جایگزینی دندان یا انجام جراحی دهان، مشورت کردن با یک متخصص پروتز دندان و انجام شدن فرایند درمانی توسط او سبب می شود تا بیمار درمانی موثر، با کیفیت و متناسب با نیاز های خود دریافت کند. چنین درمانی نتایجی بلند مدت داشته و لبخندی زیبا را برای فرد به ارمغان می آورد.

بزرگترین تفاوت بین متخصص پروتز دندان و دندانپزشک عمومی این است که متخصص پروتز دندان با جایگزینی دندان و بازگردانی سلامت و عملکرد در تمام سطوح دهان سر و کار دارد. دندانپزشکان عمومی بر روی ترمیم دندان ها و اطمینان از سالم ماندن آن ها تمرکز می کنند.

برخی از مواردی که متخصصان پروتز دندان را از دندانپزشکان عمومی جدا می کند در پایین بیان شده اند:

 • حداکثر ۳ سال آموزش بیشتر به وسیله برنامه اعتبار بخشی دندانپزشکان: گذراندن این دوره برای تبدیل شدن به یک متخصص پروتز دندان الزامی است.
 • متخصصان پروتز دندان فرایند های پیچیده دندانی را انجام می دهند که از جمله آن ها می توان به جراحی فک، دندان های مصنوعی، ایمپلنت ها و … اشاره کرد.
 • همچنین، این متخصصان خدمات مرتبط با ونیر، روکش گذاری و پل های دندانی را جهت بازگردانی و جایگزینی دندان ها ارائه می دهند.

کار متخصص پروتز دندان

این افراد همانگونه که از اسم آن ها نیز مشخص است، فرایند هایی را طراحی و اجرا می کنند که در آن ها دندان های طبیعی به صورت کامل یا نسبی با مواد خاص جایگزین می شوند. برخی از این درمان ها شامل موارد زیر می شوند:

کامپوزیت ونیر

ونیرهای سرامیکی، لایه های سرامیکی بسیار نازکی هستند که سطح جلویی دندان را پوشانده و تغییری قابل توجه در ظاهر آن به وجود می آورند. قبل از اینکه ونیر به دندان متصل شود جهت جلوگیری از بزرگ به نظر رسیدن دندان مقداری از مینای آن دندان برداشته می شود. ونیر های با دوام می توانند اندازه، شکل و رنگ دندان را تغییر داده و فواصل کوچک بین دندان ها را نیز پر کنند.

جدیدترین متد روکش دندان چیست؟ ونیر دندان بدون تراش

روکش ها

پوشش هایی مصنوعی هستند که تمامی سطح قابل مشاهده دندان را در بالا تر از خط لثه می پوشانند. جنس این روکش ها می تواند تمام فلز، سرامیک متصل به فلز یا تمام سرامیک باشد. روکش ها توسط مواد سرامیکی مخصوص به دندان هایی متصل می شوند که از قبل آماده شده و حاوی ریشه هایی سالم هستند. اغلب پس از انجام فرایند عصب کشی یا ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده و بد شکل به جایگذاری یک روکش نیاز است.

برای نصب روکش ها باید به بهترین متخصص روکش دندان در تهران، دکتر میلاد افشار مراجعه کنید.

ایمپلنت

هنگامی که به جایگزینی کامل دندان (تاج و ریشه) نیاز است، ایمپلنت به عنوان بهترین روش معرفی می گردد. ایمپلنت ها حاوی پست هایی از جنس فلز تیتانیوم هستند که به وسیله فرایند های جراحی جزئی در استخوان فک قرار داده می شوند. پست های پیچ مانند به استخوان فک جوش خورده و تکیه گاهی محکم برای روکش به وجود می آورند.

ایمپلنت ها می توانند برای جایگزینی یک یا چند دندان و یا حمایت از دیگر انواع جایگزین های دندانی به کار گرفته شوند. از جمله این ترمیم های دندانی می توان به پل های دندانی یا دندان های مصنوعی اشاره کرد.

با اینکه جراحی ایمپلنت معمولا توسط دیگر متخصصان انجام می شود، روکش های ایمپلنت اغلب توسط متخصص پروتزهای دندانی طراحی و جایگذاری می شوند. ایمپلنت پر هزینه ترین روش جایگزینی دندان است اما از آنجایی که می تواند یک عمر دوام داشته باشد، در نگاه بلند مدت ارزشی فوق العاده دارد.

نکات لازم برای مراقبت از ایمپلنت

متخصص ایمپلنت دندان

پل های ثابت دندانی یا بریج دندان

در این روش جهت حمایت از یک یا بیش از یک دندان مصنوعی از دندان های سالم موجود در دو طرف فضای خالی دندان از دست رفته استفاده می شود. در روش بریج ثابت دندان تعدادی روکش دندانی به عنوان یک واحد به هم متصل شده و سپس به دندان های مجاور اتصال می یابند. دندان های مجاور نیز از قبل آماده می شوند. دندان های مجاور همانند پایه های یک پل عمل کرده و روکش هایی را حمایت می کنند که در جای خالی دندان های از دست رفته قرار می گیرند. پل ها جایگزین های دندانی هستند که در طول زمان امتحان شده اند اما با این حال برای پاکسازی نیاز به توجه ویژه داشته و می توانند به ساختار دندان های سالم مجاور آسیب برسانند.

دندان های مصنوعی

این دندان ها انواع بسیار مختلفی داشته که شامل انواع کامل، ناقص و مواردی هستند که توسط ایمپلنت حمایت می شوند. این دندان ها مخصوصا هنگامی که با کیفیت بالا ساخته شده و به درستی در دهان جایگذاری می شوند، دندان های فرد را از نظر زیبایی و عملکردی ارتقا می بخشند. با این وجود، عادت کردن به دندان های مصنوعی نیازمند گذشت زمان بوده و برخی افراد استفاده از این موارد را در برخی موقعیت ها ناراحت کننده می یابند.

بازسازی دندان ها

متخصص پروتز دندانی تلاش می کند تا ظاهر و عملکرد دندان هایی را ترمیم کند که در اثر ضربه، پوسیدگی یا عوامل دیگر آسیب دیده اند. افرادی که روکش ها را پس از انجام فرایند عصب کشی بر روی دندان ها قرار می دهند متخصصان پروتز دندان هستند. علاوه بر این، هنگامی که افراد سرشناس تمایل به استفاده از ونیر های سرامیکی را دارند به این متخصصان مراجعه می کنند. متخصصان پروتز دندان برای تغییر شکل یک دندان از مواد اتصال دهنده (چسب) بهره می برند. امکان دارد، افراد برای پر کردن فضای اندک بین دندان ها، اصلاح ظاهر یک دندان یا تغییر شکل لبخند خود این فرایند ها را انجام دهند.

پل ها و ایمپلنت های دندانی

در صورتی که فرد یک یا بیش از یک دندان را از دست داده باشد، امکان دارد متخصص پروتز دندان استفاده از پل دندانی را به عنوان بهترین روش جایگزینی در نظر گیرد. پل دندانی شامل یک یا بیش از یک روکش دندانی است که جهت تشکیل یک واحد به هم متصل شده اند. این پل دندانی بر روی دندان های سالم مجاور فضای خالی دندان از دست رفته قرار می گیرد. ظاهر این پل همانند دندان های طبیعی بوده و فاصله یا فضای خالی بین آن ها وجود ندارد. لازم به ذکر است در صورت استفاده از پل های دندانی باید از دستورات مراقبتی خاصی پیروی کرده و این دندان ها را به صورت متداول پاکسازی کرد.

ایمپلنت ها جای پل های دندانی را گرفته و عنوان محبوب ترین روش جایگزینی دندان ها را از آن خود کرده اند. متخصص پروتز دندان یک ایمپلنت دندانی را خواهد ساخت که شامل یک پست تیتانیومی و یک دندان (تاج) مصنوعی می شود. امکان دارد، متخصص پروتز دندان انجام فرایند جراحی را به یک متخصص دیگر بسپارد اما او یکی از افرادی است که ایمپلنت را برای فرد طراحی می کند. پست تیتانیومی به استخوان فک جوش خورده و دندانی مصنوعی را می سازد که تمایز آن از دیگر دندان ها دشوار است.

دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی

هنگامی که تمام یا بخش قابل توجهی از دندان های فرد از بین می روند، متخصص پروتز دندان استفاده از دندان های مصنوعی را پیشنهاد می دهد. دندان های مصنوعی به روش های گوناگونی در دهان قرار می گیرند که این روش ها شامل اتصال به دندان های طبیعی یا ایمپلنت نیز می شوند. فرد جهت یافتن بهترین روش جایگزینی دندان با متخصص خود بحث خواهد کرد. بهترین دندان های مصنوعی با هدف راحتی در استفاده و داشتن ظاهری طبیعی طراحی شده اند. برخی افراد استفاده از دندان های مصنوعی را دشوار می یابند. با این وجود، بسیاری از افراد به دندان های طبیعی خود عادت کرده و به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنند.

بهترین دکتر پروتز دندان در تهران

افراد باید به دلیل تحصیلات پیشرفته، مهارت، عملکرد و تخصص این دندانپزشکان در کار با تکنولوژی پیشرفته به آن ها مراجعه کنند. این متخصصان در زمینه کار با تکنولوژی های پیشرفته، فرایند های درمان بیماری های پیچیده دندانی و بازگردانی حداکثری عملکرد و زیبایی دندان ها بسیار آموزش دیده اند.

تجربه و علم گسترده متخصصان پروتز دندانی، شناختی ویژه در زمینه اجزای یک لبخند و حفظ سلامت دهان به آن ها می دهد.

با توجه به موارد ذکر شده، بهترین متخصص پروتز دندان، کسی است که علاوه بر داشتن تخصص پروتز، تجربه و مهارت کافی را نیز در دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی داشته باشد.

دکتر میلاد افشار،  جراح دندانپزشک و دندانپزشک متخصص پروتز دندان در تهران، روزانه ده ها بیمار را با صبر و حوصله و دقت فراوان در مطب خود پذیرا بوده و تا انتهای فرآیند درمان، همراه آن ها می باشد.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم چند سال است از دست دندان مصنوعی متحرک استفاده میکنه و الان چند وقته دندانهاش تو دهنش گیر نمیخوره چند تا پزشک مراجعه کردیم گفتن لثه ایشان کامل تحلیل رفته و نمیشه کاری کرد باید چیکار کرد ممنونت میشم اگه راهنمایی کنید اگه امکانش هست جواب را روی واتساپم بفرستید تشکر 09354950191
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص تحلیل لثه و استخوان در زیر دست دندان های متحرک گاهاً این مشکل با جراحی های پیوند لثه و استخوان تا حدی مرتفع میشه که البته کار به نسبت دشوار و وقت گیر و پر هزینه ای هست و باید توان بیمار چک بشه در صورتی که پدرتون شرایط سیستمیك مناسب داشته باشند این میتونه یکی از راه‌ها باشه در عین حال استفاده از ایمپلنتهای دندانی جهت گیر ایمپلنت میتونه کمک کننده باشد در صورتی که این امکان برای شما برقرار باشه که بتونید ايمپلنت استفاده كنيد که نیازمند بررسی عکس های ایشون و معاینه دقیق فكشون خواهد بود.
 • تصویر کاربر شهلا سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلا دكتر عزيز حدودا ٨ ناه با از پروتز متحرك اصنيم به گذاشتن اينپلنت كردم و قرار شد ٩ ايمپلتت استفاده شود كه تبديل به شش پايه گردي حدوا ششناه بدون گذاشتن دندان موقت روزهاي بدي را گذاراندم بدون علت چون قرار بود يكماهه تمام شود البته دنداني كه گذاشته شد خوب نبود بعلت قصوردكترم كه اگه قرار به ديدن شما شدتوضيح ميدم حال از شما سوال نيكنم ايا بعلت بالا بودن سن ٥٩ سال وامكان گذاشتن پروتز زيبا وجود زارد چون دندان كه الان دارم از هر دو طرف كوتاه و حالت دندان به صورتي است كه دقيقا شبيه كسي هستم كه دندان ندارم ايا ااميدواري براي گذاشتن پروتز اين مشكل حل شود ( ياداوري ميكنم كه بسيار اذيت شدم ) ممنون ميشوم كه نظرتان را ببينم. با تشكر بسار زياد
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   بادرود و وقت خوش در خصوص مشکلی که مطرح کردید باید بگم که در صورتی که منتظر دریافت روکش نهایی ایمپلنت هاتون هستید و در صورتی که کار درست انجام بشه جای نگرانی از لحاظ زیبایی نخواهید داشت و مشکلی که مطرح کردید در کار نهایی نخواهد بود. هر چند نیاز به معاینه و بررسی ناحیه وجود داره برای اینکه بتونم تشخیص قطعی بدم.
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام، چند سال بعلت مشکل حاد تیروید و عدم جذب کلسیم دندانهایم از بین رفت و پروتز متحرک تکه ای گذاشتم فک بالا و پایین، قلاب های فلزی پایه دندان های طبیعی سالمم رو از بین برد، تصمیم به گذاشتن پروتز کامل دارم، از انجا که سن زیر پنجاه دارم، برایم ظاهر و راحتی پروتز مهم است،آیا روشی هست که پروتز مشکلاتی مثل لق زدن در دهان یا مشکل در جویدن و... نداشته باشد، طبیعی باشد، در ضمن سیگاری هستم، ( امکان ایمپلنت نیست)،
  سپاسگزار میشم راهنمایی کنید و هزینه حدودی هم اعلام بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   دست دندانهاى معمولى تا چندهفته اول مشكلات مذكور را خواهندداشت هر چند به مرور بهتر ميشوند از هر درمان به حد خود درمان انتظار داشته باشيد تنها راه بهتر ايمپلنت خواهد بود هزينه ها پس از معاينه مشخص ميشود

 • تصویر کاربر عادل چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  برای درمان وجلوگیری از پوسیدگی دندان چه داروهایی یا راهکارهایی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   تنها راه درمان پوسيدگى ها مراجعه به پزشك و ترميم آنها ميباشد و جهت پيشگيرى حفظ بهداشت دهان و تغذيه مناسب موثر خواهد بود

 • تصویر کاربر محمدرصا جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  باسلام
  ۱۰ سال پیش دندان مصنوعی کامل گذاشتم الان لاک دندان بالا از دندان جلو تا وسط یه ترک برداشته قابل تعمیره با باید مجدد ساخت
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممكن است بتوان تعمير كرد نياز به معاينه دارد

 • تصویر کاربر Spd پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  دندان شماره یک ایمپلنت انجام دادم اردیبهشت ماه. پس از دوماه از جراحی، دندان متحرک برام کار گزاشتن، که مدام میشکست. این بار ک شکست دکترم دندان را به لثه محکم کرد که دیگه نشکنه. پس از این اتفاق احساس تورم در قسمت ایمپلنت احساس شد ک دکترم گفت طبیعیه. الان ک به لثه ی ایمپلنت شده دست میزنم چیزی تیز حس میشه و لثه کمی قرمز رنگه ولی درد نداره. میتونا علائم پس زدن ایمپلنت باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام 

   علائم پس زدن نيست ولى پيشنهاد ميكنم با مراجعه به پزشكتون موضوع را درميان بگذاريد..به عنوان پيشنهاد كلى نبايد به ناحيه ايمپلنت شده فشارزياد وارد شود گاهاً صبر و تحمل نازيبا بودن يك ناحيه به مدت چندماه ارزشمندتراز اين خواهد بود كه با اصرار بر حفظ ظاهردرين چندماه به بهاى به مخاطره افتادن ايمپلنت كاشته شده خودرا دگير مشكلى ديگر نماييد

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام من دندان شماره ۷ عک پایبن سمت چپم شکسته و میخواستم بدونم شما میتوتید برام نگهش دارید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام وقت بخير

   احتمال نگهداري وجود داره..براي بررسي دقيق تر بايد معاينه بشيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز وقت عالی بخیر
  عنایتی هستم از ارومیه مزاحمتون میشم
  حدود 12 سال پیش دندون کنار نیش رو عصب کشی کردم پر کردم الان دوباره درد میکنه چند روز پیش بردم پیش یه دندانساز دیگه دوباره پرش کرد ولی باز احساس درد میکنم دوباره بعد چند روز تخلیه کرد پانسمان کرد ولی باز هم درد میکنه با سرما و گرما واکنش نشون میده بهم گفت اگه بعد یک هفته باز هم درد داشت باید کشیده بشه منم نمیخام بکشم مشکل از کجا ست میشه راهنمایی بفرمایید لطفا آیا راهی هست که کامپوزیت بشه و درد نداشته باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   بهتره یک عکس کامل از ناحیه تهیه بشه..دندانی که مدت زیادی از عصب کشیش میگذرد معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه مگر اینکه ترمیمش مشکل داشته باشد..معمولا دندانی که عصب کشی شده به سرما و گرما حساسیت نشان نمیدهد..احتمالا مجاور یا مقابل این دندان،دندانی هست که عامل درد شده..باید با بررسی عکس های رادیوگرافی و معاینه دقیق مشخص شود که منشا درد کجاست چون به نظر میرسد منشا درد دندان عصب کشی نیست و دلیلی نمیبینم این دندان کشیده شود تا زمانی که دقیق مشخص شود دلیل این درد چی هست

 • تصویر کاربر نیگل چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام....هزینه پروتز ثابت کامل دندانها چه مقداره؟/// و بعد از کشیدن دندانها چه تایمی نیازه تا جایگزین بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   با درود

   متاسفانه پرسش شما کاملاً واضح نیست. زیرا هزینه پروتز به نوع پروتز و تعداد دندان هایی که به پروتز نیاز دارند بستگی دارد. همچنین اگر منظور شما از پرسش دوم، زمان روکش کردن است، زمانی است که زخم بسته شود که می تواند بین 10 روز تا 2 ماه باشد. اما اگر منظورتان ایمپلنت یا کاشت دندان است گاهاً 2 ماه صبر می شود و گاهاً در همان زمان انجام می شود و بستگی به شرایط بیمار دارد. بنابراین توصیه می کنم با هماهنگی قبلی جهت معاینه مراجعه کنید تا تصمیم لازم برای دندان های شما اتخاذ شود. 

درحال دریافت اطلاعات
Call Now Button
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مشاوره رایگان
سلام! برای چت در WhatsApp  (مشاوره رایگان) پیام خود را بنویسید.