مرور رده

ارتودنسی

زیبا شدن طرح لبخند، یکی از نشانه های ظاهری ارتودنسی است اما به غیر از آن، این فرایند فواید دیگری هم دارد که فکرش را هم نمی کنید! ارتدونسی فرایند بیولوژیکی پیچیده‌ای است و شامل تغییر در بافت نرم، استخوان فک و استخوان های صورت می شود. در اتدونسی، پزشک دندان ها را جابه‌جا می کند و درنتیجه این اتفاق ساختار اجزای دیگر دهان هم تغییر می کند. درنتیجه، شکل دندان هایتان ردیف شده و به احتمال زیاد، جویدن غذا و صحبت کردن برایتان راحت تر می شود.

فرایند ارتدونسی سریع نیست و برای اینکه کامل شود به مقداری زمان احتیاج دارد. پزشک ابتدا دهان و دندان های بیمار را معاینه کرده و گزارشات مربوط به آن (مثل عکس دندان ها و مدل آن ها) را برررسی می کند. سپس با استفاده از این اطلاعات یک طرح درمانی مخصوص برایتان برنامه‌ریزی می کند. اگر در طول فرایند ارتودنسی خوب از دندان هایتان مراقبت کنید، دندان هایتان یک عمر سالم باقی می مانند.

ماندگاری ارتودنسی دندان

فرایند ارتودنسی بسیار بادوام است و اگر خوب با پزشک همکاری کنید، تا آخر عمر دیگر نیاز به ارتودنسی نخواهید داشت: از جمله فواید ارتودنسی می توان به عملکرد بهتر دندان ها (در جویدن، گاز زدن و صحبت کردن)، ظاهر زیبای دندان ها و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.

توصیه می کنم در طول فرایند ارتودنسی مدام به پزشک مراجعه و مشکلات احتمالی که با آن مواجه شده‌اید را با او در میان بگذارید. همچنین حواستان به غذاهایی که می خورید باشد و از خوردن نوشیدنی های شیرین دوری کنید. مرتب مسواک بزنید و همانطورکه پزشک ارتودنتیست به شما آموزش داده، نخ دندان بکشید.

تمام تلاش هایی که در این مدت می کنید، کاملا ارزشش را دارد و باعث می شود به هدف نهایی‌تان برسید و باقی عمرتان را دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.