مرور رده

لمینت دندان

لمینت دندان نوعی روکش پرسلن است که علاوه بر هدف اصلاح طرح لبخند با منظور رفع مشکلات بلع و همچنین اصلاح ترک ها و شکستگی ها و رنگ گرفتگی های سطح دندان انجام می شود. متخصص لمینت دندان، این عمل زیبایی را با بیشترین دقت و کمترین تراش ممکن روی سطح دندان انجام می دهد.

لمینت دندان یک لایه نازک که روی دندان را می‌پوشاند. مزایای لمینت دندان شامل موارد زیر است:

✅ قوی و بادوام است

✅ سطحی با ظاهر طبیعی دارد

✅ نسبت به تاج یا کلاهک، مینای کمتری برداشته می‌شود

✅ به راحتی لکه نمی‌گیرد

متخصص لمینت دندان، وظیفه دارد تا با بهره گیری از بهترین مواد و روش ها، بدون آسیب رساندن به دندان های شما، زیبایی لبخند را به شما هدیه کند و این کار ممکن است به واسطه برندهای مختلف لمینت دندان انجام شود.

ایمکس، CAD/CAM، لومینیرز و … همگی از برندهای لمینت دندان هستند که هر یک ویژگی مخصوص به خود را دارد.

روکش زیبایی و لیمنیت دندان ها

به طور کلی دو نوع روکش زیبایی برای دندان وجود دارد: لمینت دندان و کامپوزیت دندان. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان به نوع ساخت این روکش ها بر می گردد. روکش های کامپوزیت به صورت آماده و از پیش ساخته شده وجود دارد در صورتی که روکش لمینت به صورت سفارشی و برای هر شخص در لابراتور ساخته می شود.

مراحل جایگذاری لمینت دندان

این کار معمولا به یک تا دو جلسه نیاز دارد. اگر روکش پیش‌ساخته است، جایگذاری آن تنها نیاز به یک جلسه دارد و اگر روکش در آزمایشگاه ساخته می‌شود نیاز به دو جلسه دارد. در اینجا به مراحل جایگذاری روکشی که در آزمایشگاه ساخته می‌شود می‌پردازیم:

  1. معمولا به بی‌حسی موضعی نیازی نیست. البته بسته به حساسیت بیمار در صورت نیاز از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. دندانپزشک دندان را تمیز کرده و قالب مناسب روکش را مشخّص می‌کند. سپس مقدار خیلی کمی از مینای دندان را برای ایجاد فضای جایگذاری روکش برمی‌دارد.
  2. یک قالب از دندان در آزمایشگاه ساخته می‌شود و یک روکش موقت روی دندان، در وسط و به دور از لبه‌ها قرار می‌گیرد.
  3. پس از ساخت لمینت در آزمایشگاه و ارسال آن به دندانپزشک، روکش موقت برداشته و دندان تمیز می‌شود. روکش تمیز و خشک می‌شود و در جای خود قرار می‌گیرد و با چسب و سیمان مخصوص در جای خود محکم می‌شود.
  4. تمام سطوح روکش در مدت 60 ثانیه سفت شده و به دندان می‌چسبد.
  5. سپس دندانپزشک هر قسمت اضافه را برداشته و لبه‌های روکش را صیقل می‌دهد.

بسیاری از دندانپزشکان ویزیت پیگیری برای بررسی میزان راحتی تعیین می‌کنند. یک روکش راحت تا مدت‌ها دوام می‌آورد.

فیلم لمینت دندان

قیمت لمینت دندان در سال 98

هزینه هر واحد لمینت دندان تا پایان این سال، 2 میلیون و پانصد هزار تومان در مطب دکتر افشار می باشد که شما می توانید با دریافت نوبت از طریق سایت، از 40% تخفیف لمینت دندان بهره مند شوید.

مراقبت از دندان لمینت

جهت حصول اطمینان از اینکه لمینت تا حد ممکن دوام آورد باید به مراقبت های بعد از لمینت دندان بپردازید. رعایت بهداشت بهترین راه برای حفظ روکش است. نکات زیر را هم می‌توانید رعایت کنید:

✅ دوبار در سال چکاپ شوید: چکاپ دندان و شستشو توسط دندانپزشک می‌تواند قبل از جدی شدن مشکلات دندانی به دادتان برسد. دندانپزشک دندان‌ها را بهتر از خودتان تمیز می‌کند.

✅ بهداشت دهان را رعایت کنید: دوبار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و حداقل روزی یکبار نخ دندان بکشید. پوسیدگی دندان دلیل اصلی کنده شدن روکش پرسلن است.

✅ از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و با آن‌ غذاهای چسبناک و سفت نجوید: روکش لمینت سفت است و جویدن را تحمل می‌کند. اما اگر به دفعات از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌بندی یا جویدن یخ استفاده کنید ممکن است ترک بردارد، بشکند، شل شود و حتی بیفتد.

✅ جدا از پوسیدگی، دلیل اصلی دیگر کنده شدن یا شکستن لمینت دندان ضربه به دهان است. اگر ورزشی انجام می‌دهید که احتمال آسیب به دهان وجود دارد، از محافظ صورت استفاده کنید تا از روکش پرسلن محافظت شود.