مرور رده

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال شاخه ای از دندانپزشکی است که به معاینه و مدیریت بهداشت دندان در کودکان می پردازد.

برای بسیاری از کودکان، مراجعه به مطب دندانپزشکی معمولاً به عنوان تجربیاتی ترسناک و دردناک تلقی می شوند که بیشتر اطفال دوست دارند از آن خودداری کنند. با این حال، دندان های شیری کودکان از نظر پوسیدگی باید به طور مرتب توسط دندانپزشکان اطفال بررسی شوند. در این بین شما والدین عزیز می توانید به مراکزی مراجعه نمایید که فرزند دلبندتان احساس آرامش بیشتری در مطب دندانپزشکی داشته و با خوشنودی، مشتاق به گذراندن درمان های دندانپزشکی خود باشد.

وظایف دندانپزشک اطفال

دندانپزشکان کودکان، دوره تخصصی دندانپزشکی ویژه بیماری های دهان و دندان کودکان را گذرانده اند. این برنامه شامل چند سال آموزش بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی است که شامل آموزش های بیمارستانی، اورژانس ها و بیماری های دندانی کودکان و همچنین روش های صحیح ارتودنسی دندان ها می باشد. دندانپزشکان کودکان با پزشکان متخصص اطفال و دندانپزشکان عمومی همکاری نزدیکی دارند که بیمارانی را که برای درمان تخصصی دندان پزشکی نیاز دارد، به آنها ارجاع می دهند.

دندانپزشکی اطفال

مراقبت های دندانپزشکی ویژه کودکان

برخی از وظایف تخصصی متخصصان دندانپزشکی اطفال شامل موارد زیر است:

 • معاینه بهداشت دهان و دندان نوزادان
 • تجویز داروهای آرامش بخش
 • مشاوره تغذیه
 • مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی
 • مراقبت از جای خالی دندان پس از افتادن زودرس دندان های شیری
 • ترک دادن کودک از مکیدن انگشت از طریق وسایل و روش ها

بیماری هایی که باید توسط دندانپزشک اطفال درمان شود

برخی شرایطی که احتمالاً توسط دندانپزشکان کودکان باید دیده شود عبارتند از:

رشد نامناسب دندان ها

در صورت تاخیر درآوردن دندان در کودک، باید با دندانپزشکان اطفال مشورت کرد. رشد دندان ها و فک ها باید مناسب باشد تا کودک بتواند به راحتی از شیر گرفته شود و غذاهای جامد مصرف کند. جوش خوردن خوب و به موقع دندان ها در گفتار مناسب نیز اهمیت دارد.

مال اکلوژن

مال اکلوژن به حالتی که دندان های فک بالا و پایین در هنگام بسته شدن فک ها به هم برنخورند، گفته می شود. این امر می تواند در خوردن غذا یا صحبت کردن اشکال ایجاد کند. مال اکلوژن ممکن است باعث ایجاد درد در حین گاز زدن یا صدمه به قسمت داخلی دهان، لثه و زبان شود. دندانپزشکان اطفال مسئولیت رسیدگی به مشکل دندان های غیر تراز با استفاده از بریس یا سیم های دندان را بر عهده دارند.

پوسیدگی دندان

علیرغم اینکه دندان های شیری سرانجام می ریزند تا دندان های دائمی جایگزین آن ها شوند، اما حفظ مناسب این دندان ها بسیار مهم است. در کودکان احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان بیشتر است، بنابراین حفره هایی که می توانند پالپ داخلی دندان را در معرض باکتری قرار دهند، باعث بروز دندان درد می شوند. کودکان بیشتر در معرض به پلاک و پوسیدگی دندان ها قرار دارند زیرا غذاهای شیرین و چسبناک بیشتری مصرف می کنند. مشابه این حالت در افراد مسن نیز ممکن است. بنابراین کودکان معمولاً با پوسیدگی دندان روبرو می شوند.

 • التهاب لثه و آبسه های دندانی به همان اندازه در کودکان اتفاق می افتد در بزرگسالان نیز مشاهده می شود.
 • بررسی های منظم بهداشت دندان همراه با حفظ بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن روزانه و نخ دندان به کودکان کمک می کند تا دندان های سالم داشته باشند.

دندانپزشکی کودکان با بی حسی

بی حسی دندانپزشکی کودکان برای کودکانی که مضطرب، کم سن و سال تر و یا قادر به انجام درمان خاص دندان پزشکی نیستند، حالتی فراهم می کند تا به احساس راحتی و آرامش کنند و یا بخوابند. ما در مطب با بهره گیری از متخصصین بیهوشی، چندین سطح بی حسی دندانپزشکی را برای کودکان ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل شود که همه بیماران ما یک تجربه دندانپزشکی دلپذیر، ایمن و بدون اضطراب را داشته باشند.

بیمارانی که ممکن است از بی حسی دندانپزشکی کودکان بهره مند شوند عبارتند از:

 • بیماران جوانی که قادر به ماندن یا همکاری در طول مدت درمان دندانپزشکی نیستند
 • بیمارانی که اضطراب بالایی دارند یا قادر به کنترل اضطراب خود نیستند
 • افرادی که تحت درمان های گسترده یا چندگانه یا ترمیم طولانی مدت دندانی قرار دارند
 • بیماران با نیازهای ویژه

تفاوت دندانپزشک عمومی با دندانپزشک اطفال چیست؟

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، یک دندانپزشک عمومی مجاز به درمان بیماران در هر سنی می باشد. با این حال، همانند پزشکی عمومی، شرایط پیچیده خاصی وجود دارد که نیاز به تخصص یک دندانپزشک اطفال دارد. متخصصان کودکان با استفاده از استانداردهای ویژه ای آموزش داده می شوند تا نیازهای ویژه کودکان و نوجوانان مانند درمان های فلوراید و پوسیدگی های دندان را برطرف کنند.

کلیه دندانپزشکان عمومی در دانشکده دندانپزشکی کودکان آموزش می بینند و عمدتاً توسط متخصصان کودکان آموزش داده می شوند. برخی از دندانپزشکان عمومی در معالجه کودکان کوچک نسبت به سایرین راحت تر هستند، به ویژه اگر در خدمت بسیاری از خانواده ها باشند و با شرایط رفتاری مشترک که در طول درمان باید مورد توجه قرار گیرند آشنا باشند. اما این کار بستگی به آموزش فرد دارد؛ اگر یک دندانپزشک عمومی در درمان یک کودک یا نیازهای ویژه کودک راحت نباشد، ارجاع به یک متخصصص باید انجام شود.

محدودیت سنی مراجعه به دندانپزشک اطفال

دندانپزشک اطفال می توانند کودکان را از بدو تولد تا 18 سالگی درمان کنند. اگر كودك به دلیل شرایط دیگری دارای مسائل مربوط به رشد منحصر به فرد باشد و یا نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد، یك دندانپزشك متخصص کودکان برای درمان می تواند کمک کند. غالباً، کودکانی دارای نیازهای ویژه ای هستند که در بزرگسالی ادامه داشته و پس از 18 سالگی نیز دیده می شوند، می توانند به دندانپزشک کودکان خود که از سابقه دندانپزشکی و همچنین روش های خاص درمان و مراحل مورد نیاز قبل و حین درمان آن ها خبر دارد، مراجعه کنند.

مزایای مراجعه به دندانپزشک اطفال

پیشگیری و درمان به همراه آموزش والدین، زمینه های اصلی تمرکز دندانپزشک اطفال و سایر متخصصان دندانپزشکی در مورد چگونگی درمان بهتر کودکان می باشند. دندانپزشکان کودکان که در دانشکده های دندانپزشکی و مراکز آموزشی بیمارستانی کار می کنند برای روش های بهتر پیشگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان در کودکان تحقیق می کنند.

مقالات موجود در وبسایت ما به صورت آنلاین در دسترس هستند تا به والدین برای مراقبت از دندان های فرزند دلبندشان کمک کنند و در مورد محصولات پیشگیری از مراقبت های بهداشت دهان و دندان آگاه شوند.

محیط کودکانه و مهمان نواز مطب پزشک نیز بسیار مهم است. تجهیزات دندانپزشکی با اندازه خاص کودکان نیز حائز اهمیت است. دکور اتاق معاینه باید برای نوجوانان نیز جذاب باشد.