نکات مهم در مراقبت از کامپوزیت دندان

امروزه به لطف کامپوزیت ونیرها، بیشتر مدل ها و سلبریتی های هالیوود لبخند زیبایی دارند و این مسئله باعث می شود در عکس هایشان فوق‌العاده به نظر برسند. یکی از بهترین راه ها برای داشتن دندان هایی سفید و زیبا، گذاشتن ونیر است.

درست است که هزینه این کار کمی زیاد است اما نتیجه نهایی آنقدر عالی است که ارزشش را دارد؛ مخصوصا اگر نحوه مراقبت از کامپوزیت دندان را بدانید.

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت به مراقبت زیادی احتیاج ندارد؛ مراقبت آسان، در واقع یکی از مزیت های کامپوزیت دندان به حساب می‌آید.

اگر می خواهید کامپوزیت دندانتان یک عمر سالم باقی بماند، کافی است مانند دندان های طبیعی به بهداشت آن رسیدگی کنید؛ با خمیردندانی مناسب دندان هایتان را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و مرتب برای چکاپ به دندانپزشکی بروید.

همچنین از دندان هایتان به عنوان ابزار یا برای باز کردن درب قوطی استفاده نکنید، به غیر از غذا چیزی را به دندان نگیرید و اگر تمرین بوکس می کنید، بین دندان ها «محافظ شبانه» بگذارید. محافظ شبانه لایه‌ای پلاستیکی است که شب ها از به هم خوردن دندان ها جلوگیری می کند. البته در بوکس و فعالیت های ورزشی هم از این محافظ ها استفاده می کنند.

قبل و بعد از کامپوزیت دندان

چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

مراقبت از کامپوزیت ونیر به فرایند خاصی احتیاج ندارد. کامپوزیت ونیر جایگزینی برای روکش اصلی دندان است؛ به همین خاطر باید همین احساس را به شما بدهد و تا حد امکان طبیعی به نظر برسد. بنابراین مراقبت از آن ها هم مانند مراقبت از دندان های طبیعی است. برای محافظت از کامپوزیت  کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

تمیز کردن کامپوزیت دندان

همانقدر که به دندان های اصلی‌تان اهمیت می دادید، به کامپوزیت  هم باید به همان اندازه رسیدگی کنید. برای نگهداری از کامپوزیت ونیر کافی است دندان ها را حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان را فراموش نکنید.

رعایت نکردن بهداشت دهان، منجر به بیماری های لثه می شود. اگر دچار بیماری لثوی شوید، لثه ها به سمت بیرون برمی گردند و کناره های کامپوزیت نمایان می شود. درنتیجه ممکن است کامپوزیت از دندان جدا شده یا بشکند.

کشیدن نخ دندان

خمیر دندان مخصوص دندان کامپوزیت شده

بعضی از خمیردندان ها ترکیباتی دارند که هم برای دندان های اصلی و هم برای کامپوزیت خطرناک‌اند. هنگام خرید خمیردندان، قسمت مواد تشکیل‌دهنده آن را بخوانید و مطمئن شوید که از هیدروژن پراکسید، سدیم کربنات یا جوش شیرین در آن استفاده نشده باشد.

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟ + عوارض و مزایا

هیدروژن پراکسید باعث از بین رفتن سطح دندان و ماهیت زمخت جوش شیرین موجب از بین رفتن رنگ و درخشندگی کامپوزیت ونیر می شود. درکل بهتر است از خمیردندان های ژله‌ای استفاده کنید زیرا احتمال اینکه در آن ها چنین موادی به کار برده باشند بسیار کم است.

نیازی نیست حتما خمیردندان سفیدکننده بخرید؛ این نوع خمیردندان ها نه تنها برای مراقبت از کامپوزیت ونیر ضروری نیستند بلکه حتی گاهی ممکن است حی به آن آسیب بزنند.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد: تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

جویدن و گاز زدن با دندان کامپوزیت

همه می دانند که به غیر از جویدن غذا می شود از دندان استفاده های دیگری هم کرد؛ مثلا برای باز کردن درب بطری با به عنوان ابزارهای دیگر! خیلی از افراد چنین کارهایی را انجام می دهند اما متاسفانه این کار نه تنها برای دندان بلکه برای کامپوزیت هم بسیار مضر است و ممکن است به آن آسیب بزند.

اشیای خیلی سفت، مانند درب های فلزی و بطری های شیشه‌ای، سطح سرامیکی کامپوزیت را خرد می کنند. اگر عادت دارید اشیائی مانند خودکار، مداد یا حتی یخ را داخل دهانتان فرو ببرید و بجوید، بهتر است تا به دندانتان آسیب نرسیده این اخلاق را کنار بگذارید.

غذای دندان کامپوزیت شده

غذای مناسب بعد از کامپوزیت دندان

قانون قبلی (اینکه نباید اشیاء سفت را گاز بزنید)، درمورد غذاها هم صادق است. گاز زدن به بعضی مواد غذایی مانند سیب، هویج خام، چیپس های سفت و تکه های گوشتی که به استخوان چسبیده باشند، ممکن است به سرامیک ونیر آسیب بزند.

علاوه بر غذاهای سفت، باید در میزان خوردن غذا هم دقت داشته باشید؛ بخصوص غذاهایی که اسید یا شکر زیادی دارند. این دو ماده باعث پوسیدگی دندان می شوند و برای کامپوزیت ونیرها هم مضرند.

علاوه بر این، از خوردن غذاهای شیرین و چسبناکی مانند آب‌نبات، پاستا، نان، بیسکوییت تردک و نوشیدنی های شیرینی مثل نوشابه گازدار و آبمیوه پرهیز کنید. مواد غذایی اسیدی مانند میوه (لیمو و بعضی دیگر از میوه ها) هم نباید برای مدت طولانی روی دندان بمانند.

بنابراین بهتر است بعد از خوردن آن ها به سرعت دهانتان را مسواک بزنید. در نهایت، از غذاهایی که حاوی مواد رنگی است پرهیز کنید. درست است که کامپوزیت ونیر به این راحتی ها رنگ نمی گیرد اما به هرحال امکان لک شدن آن وجود دارد.

نوشیدنی های الکلی بعد از کامپوزیت ونیر

از مصرف بی‌رویه الکل خودداری کنید. خوردن بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی کامپوزیت های پیوندی ونیر (که باعث چسبیدن آن به دندان شده‌است) را از بین می برد. البته این اتفاق هیچگاه موجب کنده شدن کامپوزیت  نمی شود ولی آن را مستعد آسیب می کند و باعث می شود کامپوزیت  لکه‌پذیر و ضعیف شود.

البته الکل فقط داخل نوشیدنی های الکلی نیست؛ برخی از دهان‌شویه ها یا خمیردندان ها هم حاوی الکل هستند. بنابراین قبل از خرید خمیردندان ترکیبات سازنده آن را چک کنید. الکل موجود در خمیردندان درست به اندازه الکل مشروب برای دندان مضر است.

دندان قروچه

. بعضی از افراد به‌صورت ناخوداگاه در خواب دندان قروچه می کنند (دندان هایشان را روی هم فشار می دهند و باعث ساییدگی آن می شوند). اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا راه‌حلی برای آن پیدا کند.

به احتمال خیلی زیاد پزشک استفاده از «محافظ شب» را به شما توصیه می کند. نیازی به گفتن نیست که دندان قروچه چقدر به کامپوزیت  آسیب بزند. بنابراین حتما به این مشکل رسیدگی کنید تا مجبور نشوید دوباره برای درست کردن دندان هایتان یک عالمه پول خرج کنید.

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

انتخاب مسواک در سلامت دندان ها و عمر کامپوزیت تاثیر زیادی دارد. باید مسواکی بخرید که خیلی زبر نباشد زیرا ممکن است به سطح کامپوزیت دندان آسیب بزند. درعوض به سمت مسواک هایی بروید که تارهای نرم و انعطاف‌پذیر داشته باشند.

مسواک مناسب

محافظ دندان

 اگر ورزش هایی مانند بوکس، تکواندو، کشتی و هنرهای رزمی ترکیبی انجام می دهید، باید موقع ورزش بین دندان هایتان محافظ بگذارید. این کار باعث می شود در صورت ضربه دیدن، دندان ها کمترین آسیب ممکن را متحمل شوند.

 

ویژگی های خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان

خمیردندان نباید خاصیت سایشی زیادی داشته باشد

یکی از مسائلی که همیشه در تبلیغات خمیردندان ذکر می کنند، این است که محصول خاصیت فرسایندگی کمی دارد و برای کسانی که روی دندان هایشان عمل زیبایی انجام داده‌اند بسیار مناسب است. این نوع خمیردندان ها معمولا برای دندان بهترند و فرقی نمی کند دندان طبیعی باشد یا روی آن کامپوزیت کشیده شده باشد.

خمیر دندان مناسب دندان کامپوزیت

میزان فرسایندگی خمیردندان با معیاری به نام «سایش نسبی عاج» (RDA) اندازه گرفته می شود. این معیار مشخص می کند که با استفاده از هر خمیردندان، چه مقدار از عاج (نه مینای دندان) ساییده می شود. با اینکه مینا از عاج محکم تر است، RDA هنوز معیار خوبی برای تخمین فرسایندگی خمیردندان به حساب می‌آید.

در کل، RDA کمتر از ۸۰ هم برای دندان های اصلی و هم برای کسانی که کامپوزیت کرده‌اند، مناسب است.

خمیردندان باید دربرابر پوسیدگی از دندان محافظت کند

وقتی دندن هایتان را کامپوزیت می کنید، باید خوب از آن ها مراقبت کنید. کامپوزیتهای مدرن معمولا بسیار مستحکم هستند و پوسیده نمی شوند اما دندان زیرین کامپوزیت امکان خرابی دارد. اگر دندان اصلی پوسیده شود، کامپوزیت هم از بین می برد.

خمیر دندان های ژله ای

بنظر می رسد بهترین خمیر دندان برای دندان های لمینیت و کامپوزیت شده، خمیر دندان های ژله ای هستند زیرا مانند خمیردندان های دیگر خاصیت سایشی ندارند. آنچه مهم است ترکیبات خمیر دندان است.

بیماران نباید پس از لمینت از خمیردندان های حاوی موادی نظیر هیدروژن پراکسید یا جوش شیرین که می تواند به ونیر دندان آسیب برساند استفاده کنند. خمیردندان های ژله ای می توانند ساختار لمینت را برای مدت بیشتری حفظ کرده و در نتیجه درخشندگی دندان های شما برای مدت بیشتری حفظ می شود.

خمیردندان های مخصوص دندان های حساس

خمیر دندان هایی که برای دندان های حساس ساخته شده اند گزینه خوبی برای مراقبت از لمینت و کامپوزیت دندان هستند. اکثر بیماران ممکن است حساسیت زیادی را در روزها یا هفته های ابتدایی پس از ونیر دندان خود حس کنند. خمیردندان مخصوص دندان های حساس می تواند این علائم را کاهش داده و در عین حال ساختار ونیر را حفظ کند.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم

تورم و درد در اطراف دندان ممکن است در جویدن درست غذای شما مشکل ایجاد کند. بنابراین، دندانپزشکان به طور معمول به بیماران توصیه می کنند که بعد از کامپوزیت دندان حداقل دو ساعت از خوردن یا نوشیدن هر چیزی پرهیز کنند.

بعد از آن، ما غذاهای نرم و مایعات را در اولین روز بعد از کامپوزیت توصیه می کنیم. از خوردن هرگونه نوشیدنی داغ خودداری کنید. همچنین حتما مایعات زیادی بنوشید.

نکاتی برای خوردن غذا بعد از کامپوزیت دندان

از مصرف غذاهای سفت و سخت پرهیز کنید.
از خوردن خوراکی های غذاهای چسبناک پرهیز کنید.
از مصرف غذاهای شیرین پرهیز کنید.
از خوردن غذاها و نوشیدنی های بسیار گرم و سرد خودداری کنید.
با دهان بسته بجوید.

مراجعه مرتب به دندانپزشکی

به دو دلیل باید مرتب به دندانپرشک مراجعه کنید؛ اول اینکه پزشک می تواند از ابتلا به عفونت لثه و دندان جلوگیری کرده و وضعیت دندان هایتان را در شرایطی ایده‌آل نگه دارد. دوم اینکه، در صورت بروز مشکلاتی مانند خرد شدن و ترک خوردن ونیر یا از بین رفتن کامپوزیت بین آن، پزشک می تواند قبل از حاد شدن قضیه آن را برطرف کند.

یادتان نرود که  کامپوزیت ونیر هم مانند همه خیلی چیزهای دیگر همیشگی نیست و بعد از مدتی (البته طولانی) باید آن را تعویض کنید. درمورد زمان عوض کردن ونیر یا تغییر مواد تشکیل‌دهنده ونیر جدید، باید از پزشکتان سوال کنید.

اگر می خواهید لبخندی زیبا داشته باشید و شکل ظاهری دندان هایتان را بهتر کنید،  کامپوزیت ونیر گزینه‌ای فوق‌العاده است که در موثر بودن آن هیچ شکی وجود ندارد. با این حال، برای اینکه بتوانید حداقل استفاده را از  کامپوزیت دندان ببرید، فقط پول دادن و نصب کامپوزیت کافی نیست. باید علاوه بر این، بعد از کامپوزیت کردن دندان ها بتوانید به خوبی از آن ها مراقبت کنید.

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت
تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر At جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندانم را کامپوزیت مردم و شش هفت ساعت بعد یکی از دندان ها کامپوزیتش افتاد میخاستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   معمولا ً در زمان كوتاه جدا شدن كامپوزيت ميتواند به دليل عدم باند مناسب كامپوزيت به سطح دندان باشد كه معمولاً با تكرار ترميم مشكل حل ميشود

 • تصویر کاربر تبنا جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  مارك خمير دندون و مسواك براي دندون كامپوزيت بهم معرفي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   ارجحيت خاصى بين برندها نيست نحوه و كيفيت مسواك زدن اهميت بيشترى دارد

 • تصویر کاربر Mahsa یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  لطفا یه خمیر دندان معرف کنید که به کامپوزیت اسیبی نرسونه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   کلیه خمیر دندان های استاندارد موجود در بازار به استثنای محصولات سفید کننده و مخصوص افراد سیگاری در صورت استفاده ی موثر و مناسب اسیبی به کامپوزیت های زیبایی نمی زند

 • تصویر کاربر Hamid شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مشکل حساسیت دندان و تیر کشیدن دندان حین مسواک زدن و مصرف غذاهای سرد.داغ. ترش.شیرین دارم و کمی هم تحلیل لثه یعنی لثه کمی عقب رفته روی بعضی دندونام نه همه دندونام
  خواستم بپرسم برای حل مشکل حساسیت دندانی فقط استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت و مسواک با برس نرم کافیه یا حتما باید پیش دندانپزشک هم مراجعه کنم؟
  اگه ممکنه یه خمیر دندان خوب ضد حساسیت غیر از مارک سنسوداین بهم معرفی کنید .چون شنیدم سنسوداین های موجود در بازار تقلبی هستند و کارایی قبل رو ندارن
  🙏
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در خصوص حل مشکل حساسیت های دندانی استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت و مسواک نرم دو عامل مهم هست..برند سنسوداین و سیگنال پیشنهاد میشه اگر از جاهای معتبر تهیه شوند..اگر بعد از دو تا سه هفته بعد از مصرف این موارد مشکل حل نشد پیشنهاد میکنم به دندانپزشک مراجعه کنید برای کاهش این حساسیت ها

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  این عکس OPG دندان هایم است
  وضعیتم چطوره؟البته بعد از این عکس دوتا در بالا سمت چپ و یکی دندان آخر در سمت راست را عصب کشی و پر کردم و دندان نهفته ای در سمت چپ دارم که در نیامده ولی کاملا از زیرپوست لثه مشخص است
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   این طور که در عکس مشخص است شما در هر ۴ ناحیه دهان دندان های پوسیده ای دارید که برخی ممکن است به عصب هم برسه که همان طور که اشاره کردید چند مورد را درمان کردید چند مورد هم باقی مانده..در خصوص دندان نهفته ی سمت چپ پایین هم بهتر است با توجه به شرایط دندان های مجاورش خارج شود تا آسیبی به ترمیم و روکش دندان پشتی و جلوییش وارد نکند

 • تصویر کاربر ساناز دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۴ روز هست ک دندون عقل فک پایین رو جراحی کردم نهفته بود و امروز ک روز چهارم هست لثم هر چند دقیقه یکبار ب شدت تیر میکشه ب حدی ک کلافم کرده
  علتش چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   درود بر شما

   معمولاً علت مشکلات بعد از جراحی دندان عقل، گیر کردن غذا در محل جراحی است و باید به شدت در این مورد دقت شود. هرچند تیر کشیدن به یکباره لثه می تواند دلیل خارج از دندانی داشته باشد و عصبی باشد. باید ابتدا عوامل موضعی چک شود و اگر مورد خاصی نباشد، به دلیل اینکه ناحیه زخم در حال بازسازی است، تحریک شدن این ناحیه و ارسال پالس طبیعی است. بنابراین پیشنهاد می شود که حتما توسط پزشک معاینه شوید و اگر مورد موضعی خاصی مشاهده نشود، جای نگرانی وجود ندارد و این دردها حتی تا 2-3 ماه هم ممکن است در ناحیه جراحی به سراغ بیمار بیاید و به صورت مقطعی وجود داشته باشد و پس از آن رفع شود. 

درحال دریافت اطلاعات