۴ نکته کلیدی درباره مراقبت از ایمپلنت

خوشبختانه امروزه دیگر از دست دادن دندان ها نگران کننده نیست و با روش ایمپلنت، به راحتی می توان دندان های از دست رفته را بازیابی کرد. این عمل بسیار حساس بوده و به مراقبت های خاصی نیاز دارد. در این مقاله با مراقبت بعد از ایمپلنت دندان آشنا می شویم.

به طور کلی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان شامل رعایت در مصرف مواد غذایی، فعالیت ها و شستشوی دهان و دندان می باشد. در اینجا آنچه که باید بعد از انجام ایمپلنت دندان رعایت کنید را به شما شرح می دهیم.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

گام اول مراقبت بعد از جراحی لثه و ایمپلنت، انتخاب رژیم غذایی مناسب و نوع غذا بعد از ایمپلنت است. مایعات فراوانی مصرف کنید. در روزی که عمل جراحی ایمپلنت انجام می شود باید فقط غذاهای نرم و مایعات مصرف کند. خوشبختانه به زودی می توانید به رژیم غذایی عادی و همیشگی خود برگردید، مگر این که پزشک معالج دستوری خلاف این موضوع دهد.
از مصرف نوشیدنی های گاز دار (کربن دار) و مایعات داغ تا ۴۸ ساعت پس از انجام ایمپلنت دندان خودداری کنید.

نوشیدنی ها

 • آب
 • آب میوه
 • یخ در بهشت
 • بستنی های میوه ای

خوراکی ها

 • ژله
 • دسر
 • ماست
 • پوره سیب
 • میلک شیک

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟
غذا های نرمی که پس از رفع بی حسی دهان می توانید بخورید:

 • سیب زمینه پوره شده
 • پاستا
 • تخم مرغ ها
 • پنکیک
 • غلات و بسکوییت های کرم دار
 • سوپ های مختلف ( حواستان باشد که نباید در حالت خیلی داغ مصرف شوند)
در صورت مشاهده بهبود وضعیت، با مشورت پزشک می توانید رژیم غذایی خود را گسترش دهید.

مراقبت بعد از ایمپلنت

همیشه ۴۸ ساعت پس از انجام عمل جراحی ایمپلنت بسیار مهم و ضروری است. در این بازه زمانی علائم و نشانه های مربوط به ایمپلنت بیشتر از هر وقت دیگری خود را نشان می دهند.
در یک ساعت پس از عمل جراحی دهان خود سعی کنید بسته گازی که بر روی دندان های شما قرار گرفته است را تا حدی با فشار کم روی دندان حفظ کنید و اجازه جابجا شدن آن را در دهان ندهید.
مطمئن شوید که این گاز پانسمان در یک ساعت اول در جای خود باشد و آن را تعویض نکنید، مگر این که خون ریزی شدید و ادامه داری را در آن ناحیه داشته باشید. اگر مشکل خون ریزی دارید و قطع نمی شود، گاز پانسمان جدید را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی ناحیه جراحی و خون ریزی قرار داده و سپس آن را تعویض کنید. پس از آن باید گاز پانسمان را هر ۳۰ الی ۴۵ دقیقه تعویض کنید.
در روز های اول پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان ممکن است علائم خاصی را تجربه کنید. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خارش
 • خون ریزی ادامه دار و مقاوم در ناحیه مربوطه
 • ورم
 • درد

مراحل پس از ایمپلنت دندان
داشتن چنین علائمی در نوع خود بد نیست چرا که بدین معناست که بدن شما در حال بهبود و خود درمانی است و به شکل طبیعی این پروسه را طی می کند. برای این که دوره بهبود شما به خوبی در جریان باشد و عوارض جانبی و مشکلات خاصی وجود نداشته باشند حتما از نکات و ترفند های زیر استفاده کنید:

 • ناحیه جراحی خود را هرگز دستکاری نکرده و با آن کاری نداشته باشید
 • در شب جراحی دهان خود با یک مسواک بسیار نرم دهانتان را مسواک بزنید
 • پس از گذشته ۲۴ ساعت از عمل جراحی خود، دهانتان را هر روز ۲ تا ۳ بار با دهان شویه بشویید
 • استراحت بعد از ایمپلنت را جدی بگیرید.
 • در صورت نیاز از قرار دادن یخ بر روی ناحیه جراحی استفاده کنید

در روز دوم و سوس پس از پروسه درمانی خود، به مراقبت از کل دهان و دندان خود ادامه دهید. ممکن است مشکلاتی نظیر تغییر رنگ یا زخم شدن را در نواحی تحت عمل جراحی مشاهده کنید. اما این موضوع در دو تا سه روز پس از عمل جراحی کاملا عادی هستند. پس از گذشت چند روز می توانید گرمای کمی را در ناحیه عمل خود قرار دهید تا مشکل تغییر رنگ و زخم شدن کم تر از حالت عادی شود.
برخی از بیماران پس از عمل ایمپلنت دندان خود، یک بیرون زدگی خاصی را در دهان خود مشاهده می کنند. اگر در مورد آن نگرانی هایی دارید، حتما با دندانپزشک خود در تماس باشید.
از جمله دیگر علائمی که ممکن است آن ها را تجربه کنید می توان به خشکی لب ها، گلوی خشک و سفت شدن عضلات فک اشاره کرد، اما همه این ها به عنوان عوارض جانبی گاز پانسمان به شمار می روند و جای نگرانی وجود ندارد.

علائم پس زدن ایمپلنت

یکی از اولین نشانه ها شکست ایمپلنت دندان، حرکت کردن ایمپلنت است. از دیگر علائم پس زدن ایمپلنت می توان به درد، عفونت و ورم در اطراف ناحیه پیوند اشاره کرد. پس زدن ایمپلنت درمان دارد و بلافاصله پس از مشاهده علائم فوق باید حتماً به دندانپزشک مراجعه نمایید.

یکی از موارد مصرف آنتی بیوتیک بعد از ایمپلنت، در همین هنگام است که لثه، عمل کاشت دندان را پس زده است.

تمیز کردن دندان بعد از ایمپلنت

تمیز کردن ایمپلنت های دندانی در دهان یکی از مهم ترین مراقبت بعد از ایمپلنت است که می توانید در خانه آن را انجام دهید تا از داشتن یک ایمپلنت سالم و قوی در طول عمر خود مطمئن شوید. این موضوع در روز های پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان بسیار مهم است. به همین خاطر در این جا بهترین راه برای تمیز کردن این دندان ها و همچنین برخی از ابزار های خاصی که می توانید از آن ها استفاده کنید را آورده ایم:

تمیز کردن دندان های کاشته شده در خانه

در حالت کلی، تمیز کردن این دندان های جدید شباهت زیادی به تمیز کردن و رعایت بهداشت دندان های طبیعی و عادی شما دارد. به سادگی از مسواک، نخ دندان و حتی دهان شویه های غیر الکلی در طی هر روز استفاده کنید.

از آن جایی که ایمپلنت ها در واقع دندان های مصنوعی هستند، برخی نکات مهم وجود دارند که حتما باید آن ها را در نظر داشته باشید. تکه های غذا و باکتری ها می توانند در نواحی اطراف ایمپلنت شما گیر کنند. همین موضوع منجر به شکل گیری پلاک می شود که در صورت درمان نشدن در نهایت عفونت ایجاد خواهد کرد.

برای این که دندان مصنوعی و جدید خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید، بهتر است ابزار های خاصی برای تمیز کردن ایمپلنت های دندانی خود تهیه کرده و از آن ها استفاده کنید.

مسواک اینترفاکسیمال

می توانید از یک مسواک موضعی برای تمیز کردن امیپلنت استفاده کنید، اما بیماران نمی دانند چه نوع مسواکی استفاده کنند. تفاوت خیلی زیادی بین انواع مسواک های الکتریکی یا دستی و انواع دیگر آن ها وجود ندارد.
ملاحظه اصلی در این جا آن است که مسواک به ایمپلنت شما دسترسی داشته باشد به راحتی بتوان از آن استفاده کرد. به هر حال مسواک شما باید نرم باشد.

نخ دندان مخصوص ایمپلنت 

انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد. عموما دندانپزشکان نخ های بدون وکس یا مخصوص ایمپلنت را پیشنهاد می کنند تا بهترین تاثیر را روی بافت محافظ آن ها داشته باشد.
اما برای انواع مختلف پروتزها باید حتما از نگه دارنده نخ دندان استفاده کنید. باز هم در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کنید.
نخ دندان کشیدن پس از ایمپلنت دندان

واتر فلاسر

واتر فلاسر دستگاهی است که توسط جریان تیغه ای آب باعث تمیز شدن بین دندان ها می شود و می توانند در کاهش پلاک و التهاب کارایی خوبی داشته باشند. یک فلاسر آبی با نوک غیر فلزی پیدا کنید تا از آن دو بار در روز استفاده کنید. در کنار آن می توانید از دهان شویه مخصوص ایمپلنت غیر الکلی نیز بهره بگیرید.

تحریک کننده

تحریک کننده ها به خوبی می توانند بافت های سالم لثه را تحریک کنند که در حفظ ایمپلنت های دندانی بسیار نکته مهمی است. بهترین نوع تحریک کننده ها آن هایی هستند که نوک لاستیکی دارند تا با نرمی به لثه ها برخورد داشته باشند.

تمیز کننده حرفه ای ایمپلنت

خیلی مهم است که هر چند وقت یک بار فردی حرفه ای ایمپلنت شما را تمیز کند. آن ها باید با دقت تمامی نواحی دندان ایمپلنت شما و بافت ها و دندان های اطرافش را تمیز کنند. این به دور کردن باکتری ها و جلوگیری از بروز عفونت کمک شایانی می کند. علاوه بر این خوب است که دندانپزشک به خوبی وضعیت و مشکلات ایمپلنت شما را بررسی کند.
متخصص شما احتمالا از روش پیمایش (scaling) نیز استفاده می کند، متودی که به نسبت حالت عادی سطوح عمیق‌تری از دندان و زیر بافت لثه ها را برای پاک کردن پلاک ها می پیماید. این تاثیری قوی تر از روش های روزانه و عادی بهداشت دندان های شما دارد.

تمیز کردن دندان ایمپلنت شده با نخ دندان

برای تمیز کردن دندان ایمپلنت شده و بریج دندان با نخ دندان، بهتر است از نخ دندان های مخصوص که دارای یک بخش نازک و یک بخش اسفنجی و نرم تر هستند استفاده کنید. بخش نازک برای رد کردن نخ از میان دندان هاست و بخش نرم برای تمیز کردن دندان.

دندان ایمپلنت شده را با حرکت رفت و برگشتی، مثل حرکت دست برای برق انداختن روی کفش با دستمال، تمیز کنید و حرکت را پایه ایمپلنت ادامه دهید. همچنین نخ دندان را به طور کامل به زیر دندان های بریج شده بکشید تا تمامی جرم و پلاک های جمع شده در فضای خالی زیر دندان تمیز شوند.

تمیز کردن دندان های کاشته شده در مطب دندانپزشکی

وقتی که برای اولین بار ایمپلنت های شما قرار می گیرند، باید به شکل مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. در یک پروسه چند ماهه باید چند بار به ملاقات وی بروید.
با این حال، پس از دوره اولیه انطباق باید با ایمپلنت خود عین دندان های دیگر رفتار کنید. این به معنای مراجعه به دندانپزشک در هر شش ماه است.
سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت

عوارض سیگار کشیدن پس از ایمپلنت

خب حالا اگر شما فردی سیگاری هستید و به ایمپلنت دندان نیاز دارید شرایط به چه صورت است و باید چه کنید؟

سیگار می تواند شدیداً پروسه ایمپلنت دندان را تحت تاثیر منفی خود قرار دهید.

راهکار ایده آل در اینجا این است که تا یک هفته قبل از پروسه جراحی خود سیگار نکشید. دندانپزشک شما نیز احتمالا برای کاهش ریسک عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.
پس از پروسه جراحی ایمپلنت، در مدت زمان مراقبت بعد از ایمپلنت باید حداقل برای دو ماه پس از کشیدن سیگار اجتناب کنید. این کار کمک می کند تا پروسه انطباقی به خوبی و بدون تاثیرات منفی سیگار طی شود. اگر قبل، حین و پس از مراحل ایمپلنت دندان سیگار می کشید، احتمال بروز مشکلات تا حد زیادی بالا می رود.

عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت از جمله عمل های جراحی دندان است و بالطبع خونریزی، زخم و حتی عفونت را می تواند به همراه داشته باشد. اما در صورتی که این عمل تحت نظر متخصص باتجربه انجام شود، این عوارض به حداقل می رسد.

ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

یکی از مشکلاتی در کشیدن دندان وجود دارد، وجود جای خالی دندان در دهان است. در روش هایی که به ایمپلنت فوری معروف هستند، در همان روز کشیدن دندان، ایمپلنت نیز جایگذاری می شود. البته این روش، مورد توصیه نیست. زیرا برای برای ایمپلنت فوری بعد از کشیدن دندان شرایط خاصی باید برقرار باشد و در غیر اینصورت، ایمپلنت با شکست مواجه می شود.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mah یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من امروزروکش ایمپلنت گزاشتم الان نخ دندان که میکنم نخ زیرروکش ایمپلنت میرود و غذا همینطور متاسفانه به دکترم دسترسئ ندارم میخواستم بدونم ضرر نداره وباعث خرابی ایمپلنت نمیشه؟درضمن روکشها دوواحدی وبه هم چسبیده است ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پس از قرارگیری روکش بر روی ایمپلنت گاهاً این موضوع دیده می شود که در صورتی که روکش به درستی انجام شده باشد جای نگرانی نداشته و با تمیز کردن ناحیه توسط نخ دندان و مسواک های بین دندانی در ناحیه متصل دو روکش می توان ناحیه را پاکسازی کرد و جای نگرانی ندارد.
 • تصویر کاربر Mah یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من امروزروکش ایمپلنت گزاشتم الان نخ دندان که میکنم نخ زیرروکش ایمپلنت میرود و غذا همینطور متاسفانه به دکترم دسترسئ ندارم میخواستم بدونم ضرر نداره وباعث خرابی ایمپلنت نمیشه؟درضمن روکشها دوواحدی وبه هم چسبیده است ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پس از قرارگیری روکش بر روی اینترنت گاهاً این موضوع دیده می شود که در صورتی که روکش به درستی انجام شده باشد جای نگرانی نداشته و با تمیز کردن ناحیه توسط نخ دندان و مسواک های بین دندانی در ناحیه متصل دو روکش می توان ناحیه را پاکسازی کرد و جای نگرانی ندارد.
  2. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً پس از قرارگیری روکش بر روی ايمپلنت گاهاً این موضوع دیده می شود که در صورتی که روکش به درستی انجام شده باشد جای نگرانی نداشته و با تمیز کردن ناحیه توسط نخ دندان و مسواک های بین دندانی در ناحیه متصل دو روکش می توان ناحیه را پاکسازی کرد و جای نگرانی ندارد.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پرنیا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  ایامیتوم عکس دندانهایم روارسال کنم وازشماراهنمایی بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با درود و وقت خوش بله
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  من در فک پایین سمت چپ بعد از کشیدن همزمان 2 دندان 3 ایملنت انجام دادم دندان 5و 6 و 7 بعد از 3 روز تورم شدید و درد وحشتناک داشتم خشکی پوست صورت و بی حسی و سوزش پوست صورت در حد گسترش درد تا گردن بعداز کشیدن نخ بخیه ابسه در لثه داشتم و بعد لثه ها من متورم و انبتشت خونابه دارد چکار باید بکنم بسیار درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درد و التهاب بعد از ایمپلنت طبیعی است و بعد از یک هفته به مرور کمتر می شود و جای نگرانی ندارد. با حفظ بهداشت و استفاده از دهان شویه و مصرف دارو شرایط به حالت عادی برمی گردد. 

 • تصویر کاربر delsa.talebi یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود بر شما

   در برخی بیماران در همان جلسه کشیدن دندان، قرارگیری ایمپلنت نیز انجام می شود. در صورتی که نخواهیم در همان روز کار ایمپلنت را انجام دهیم بستگی به سن و شرایط بیمار و وضعیت ناحیه، بین 1 الی حداکثر 2 ماه بین کشیدن دندان و ایمپلنت فاصله وجود دارد. 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر