بهترین مارک لمینت دندان چیست؟

انتخاب بهترین مارک لمینت دندان ، به نیاز بیمار و شرایط وی بستگی دارد. ولی با پیشرفت های اخیری که در زمینه عمل های زیبایی دندان و ابزار و روش های آن داشته‌ایم، تکنیک های استفاده از ونیر یا روکش سرامیکی هم تغییر کرده‌است.

سال هاست برای زیباتر کردن ظاهر دندان ها و داشتن لبخندی زیبا، از ونیرهای سرامیکی (پوششی سفید برای زیباتر کردن دندان ها) استفاده می کنند.

وقتی دندانپزشکتان می خواهد برای اصلاح طرح لبخند شما بین انواع مختلف ونیر یکی را برایتان انتخاب کند، اول سلامت دهانتان را ارزیابی می کند و مشکلات بیحسی و اهداف درمانی را مد نظر قرار می دهند تا بتواند استایل و ماده مناسبی را برای این فرایند انتخاب کند که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. مواد مختلف روکش، بسته به ظاهر، مقاومت و دوامشان با یکدیگر متفاوت‌اند.

انواع جنس لمینت های دندان

ونیرها یا همان روکش های سنتی معمولا بعد از اینکه پزشک دندان هایتان را معاینه می کند، در آزمایشگاه های خارج از مطب ساخته می شوند. در آزمایشگاه، دندان‌سازی متخصص با دقت روکش دندان را می سازد؛ طوری که شبیه به ظاهر اصلی دندان هایتان باشد و حس مصنوعی بودن به آن ندهد. برای اینکه پزشک بتواند این روکش های سرامیکی را روی دندانتان بگذراد، باید قسمتی از مینای دندان را بتراشد. ونیرهای سنتی از مواد مختلفی تهیه می شوند:

سرامیک  توده‌ای

برای ساخت این روکش ها، دندان‌ساز سرامیک را با دست روکشی می کند تا شکل، رنگ و حالت مات دندان طبیعی را به خود بگیرد و با دندان های دیگر تفاوتی نداشته باشد. روکش های سرامیکی زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند و دقیقا مخصوص هر شخص ساخته می شوند اما به اندازه روکش های فشرده بادوام نیستند.

سرامیک فشرده

لمینت های که از سرامیک فشرده ساخته می شوند، ضخیم تر از ونیرهای دیگر هستند و ساختشان هم راحت تر است. ضخامت آن ها باعث می شود محکم تر بوده و دوام بیشتری داشته باشند. از طرفی، این ضخامت باعث می شود برای نصب کردنشان دستکاری بیشتری روی دندان انجام شود.

بهترین مارک لمینت دندان

دی سیلیکات لیتیوم

این ماده معمولا برای کسانی توصیه می شود که مبتلا به بروکسیم یا دندان‌قروچه هستند. روکش های لیتیوم در سیلیکات بسیار قوی و مستحکم هستند و با فناوری ساخت با کمک رایانه (CAM) و طراحی با کمک رایانه (CAD) تهیه می شوند. این مواد باعث می شود دندان ها هنگام ساییده شدن (دندان قروچه) آسیب نبینند.

پیشرفت های اخیر در زمینه زیبایی دندان، باعث شده علاوه بر مواد جدید، تکنیک های درمانی و روش های آماده‌سازی جدیدی هم به وجود بیایند.

زیرکونیا

زیرکونیوم هم مانند لیتیوم دی سیلیکات از روکش های سرامیکی دیگر مقاوم تر است و می تواند به استحکام دندان های ضعیف کمک کند. مواد این روکش، از مواد مشابه با تاج دندان ساخته شده‌اند و به همین خاطر نسبت به ساییدگی مقاوم هستند. همچنین جنس غیرشفاف این ماده، باعث می شود خرابی های لایه زیری دندان پیدا نباشد.

با اینکه ونیرهای سنتی برای روکش دندان گزینه های مناسبی هستند و می توانند به استحکام آن ها کمک کنند، برای نصبشان باید مینای دندان را از بین ببرید و علاوه بر آن، هر کدام عمر مشخصی دارند و همیشگی نیستند. باید به خوبی از آن ها مراقبت کنید و هر ده بار یکبار آن ها را تعویض کنید تا ظاهرشان زیبا بماند و کارایی خود را حفظ کنند.

بهترین مارک لمینت دندان

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام انتخاب ونیر در نظر بگیرید، کارخانه سازنده آن است. معروف ترین کارخانه های ساخت ونیر عبارتند از:

 • daVinci™: این شرکت بیش از سی سال تجربه ساخت ونیر دارد و یکی از بااطمینان ترین برندهای ونیر سرامیکی به حساب می‌آید.
 • IPS Empress®: این شرکت روکش ها را متناسب با رنگ دندان های هر شخص تهیه می کند؛ به این صورت که دوازده روکش با رنگ های مختلف تولید می کند تا ظاهر لبخندتان تا حد امکان طبیعی باشد.

نمونه IPS empress

 • IPS e.max®: اگر ماده انتخابی‌تان لیتیوم دی سیلیکات باشد، به احتمال زیاد کارخانه سازنده‌اش شرکت IPS e.max® است. یکی از ویژگی های بارز لمینیت های ایمیکس استحکام بالای مواد سازنده آن است.

آنله سرامیک emax

معمولا متخصص لمینت دندان با مزایا و معایب هر کدام از این برند ها آشنا هستند و می توانند در زمینه انتخاب بهترین مارک لمینت دندان ، شما را راهنمایی کنند.

ونیرهای بدون نیاز به آمادگی

ونیر بدون نیاز به آمادگی، روکشی است که برای چسباندن آن به دندان نیاز زیادی به تغییر شکل سطح رویی دندان یا تراشیدن مینای آن نداریم. البته استفاده از این مواد به میزان عمل زیبایی درخواستی‌تان بستگی دارد. این مواد از ونیرهای سنتی نازک تر هستند و میزان زیادی از مینای دندان را از بین نمی برند. این مدل ونیر برای بیماران ملاحظه‌گر که می خواهند کمتر به دندانشان آسیب بزنند، بسیار مناسب است. از جمله معروف ترین برندهای سازنده این مدل روکش ها، LUMINEERS، Vivaneers™ و DURAthin®. هستند.

لومینیرز دندان

روکش های لومینیر دندان به علت نازکی و استحکام بالا بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند. اما همچنان بهتر است از لمینیت هایی که به صورت اختصاصی برای دندان های شما ساخته می شوند استفاده نمایید.

این مواد ترمیم‌کننده هم مانند ونیرهای سنتی در آزمایشگاه های خارج از مطب ساخته می شوند و برای نصب آن ها فقط به دو جلسه درمانی احتیاج است. اگر درمورد روکش کردن دندانتان مطمئن نیسیتید، می توانید از این مدل روکش استفاده کنید زیرا قابل برگشت هستند و هر موقع حس کردید پشیمان شده‌اید، می توانید آن ها را بردارید.

با این حال، این بستگی به وضعیت دندان هایتان دارد و گاهی ممکن است ونیرهای سنتی برایتان مناسب تر باشند. این روکش ها به دلیل ضخامت کمی که دارند، به اندازه ونیرهای دیگر دندان ها را پوشش نمی دهند و آنقدر مستحکم نیستند.

ونیرهای آنی

ونیرهای آنی مناسب برای کسانی هستند که می خواهند عیب های کوچک دندانشان را بپوشانند. این ونیرها در همان جلسه مراجعه طراحی و ساخته می شوند و معمولا برای پوشاندن عیب دندان های تکی به کار گرفته می شوند.

بهترین مارک لمینت دندان در ترکیه: CEREC®

ونیر سرک (CEREC) که یک برندهای محبوب لمینت در ترکیه است، واحدی است که با فناوری ساخت با کمک رایانه (CAM) و طراحی با کمک رایانه (CAD) تهیه شده و پزشکان برای ترمیم موقت از آن استفاده می کنند. این ونیر مجهز به نرم‌افزار عکسبرداری دیجیتال است و واحدی دارد که می تواند اسکن ها را به مواد سرامیکی مخصوص هر شخص تبدیل کند.

دستگاه سرک برای ساخت ونیر های آنی

این روش به دندانپزشک کمک می کند در همان جلسه اول، مواد سرامیکی روکش را بسازند و دیگر نیازی نیست چند روز برای آماده شدن آن در آزمایشگاه صبر کنید. بنابراین در زمان و پولتان صرفه‌جویی می شود. با اینکه این ونیرها خیلی راحت هستند، بعضی از بیماران می گویند نسبت به گزینه های دیگر ظاهرشان چندان طبیعی نیست.

معایب لمینت دندان

لمینت دندان زمان زیادی می برد و فرایند نصب آن حدودا تا یک هفته طول می کشد. اگر لمینت خوب نصب شود و سپس از آن خوب مراقبت شود، بیمار می تواند مانند دندان های معمولی‌اش از آن استفاده کند. این لمینت ها برخلاف دوام زیادی که دارند، گاهی ممکن است آسیب‌پذیر باشند.

لمینت نباید تحت فشار زیادی قرار بگیرد (همانطور که دندان های اصلی نمی توانند فشار زیاد را تحمل کنند)؛ مثلا باید از خوردن یخ، جویدن ناخن ها یا باز کردن درب قوطی با دندان هایتان پرهیز کنید.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ، هزینه ده واحد لمینت دندان چقدر است و اینکه اگر من این ده واحد رو در مطب شما انجام بدم امکانش هست بقیه دندانهام که به تازگی ایمپلنت شدن و روکش سرامیکی دارند رو در مطب یک درجه رنگشو تیره تر کنم ؟؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   راه صحیح جهت تغییر رنگ روکش ها تعویض آن ها می باشد مگر در موارد خاص قابلیت اصلاح روکش ها ممکن است امکان پذیر باشد که نتایج درمان نسبت به تعویض روکش ضعیف تر می باشد .برای اطلاع از تعرفه ها به سایت مراجعه فرمایید

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از 3تاعصبکشی درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخير

   درد بعد از عصب كشي تا يك هفته طبيعي است داروهايتان را مصرف نماييد..

 • تصویر کاربر مرضیه دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر یه روکش کامل فک بالا و پایین میخوام طوری که مثل دندان مصنوعی بشه گذاشت و برداشت ثابت نمیخوام.دوتا دندان اسیاب کشیدم و نمیخوام ایمپلنت کنم.فقط با این روکش میخوام دندان هام مرتب دیده بشه،امکانش هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله انجام میشه...اسنپ آن اسمایل میتونه به عنوان کار موقتی و غیر ثابت گزینه ی خوبی باشه..هر چند باید معاینه بشید با توجه به این که دو تا دندان کشیده شده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر