انواع لمینت دندان بر اساس اجزای سازنده آن

انتخاب بهترین نوع لمینت دندان ، به نیاز بیمار و شرایط وی بستگی دارد. ولی با پیشرفت های اخیری که در زمینه عمل های زیبایی دندان و ابزار و روش های آن داشته‌ایم، تکنیک های استفاده از ونیر یا روکش سرامیکی هم تغییر کرده‌است.

سال هاست برای زیباتر کردن ظاهر دندان ها و داشتن لبخندی زیبا، از ونیرهای سرامیکی (پوششی سفید برای زیباتر کردن دندان ها) استفاده می کنند.

وقتی دندانپزشکتان می خواهد برای اصلاح طرح لبخند شما بین انواع لمینت دندان یکی را برایتان انتخاب کند، اول سلامت دهانتان را ارزیابی می کند و مشکلات بیحسی و اهداف درمانی را مد نظر قرار می دهند تا بتواند استایل و ماده مناسبی را برای این فرایند انتخاب کند که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. مواد مختلف روکش، بسته به ظاهر، مقاومت و دوامشان با یکدیگر متفاوت‌اند.

لمینت دندان چیست؟

روکش های دندانی که با پوسته هایی باریک و سفارشی از مواد دندان ترکیب شده و برای پوشش سطح جلوی دندان ها طراحی شده اند تا ظاهر دندان شما را بهتر کنند. این پوسته ها به جلوی دندان ها متصل می شوند و رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها قابل تغییر است. این لایه نازک از مواد که روی دندانهای طبیعی قرار گرفته است می تواند به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و همچنین بهبود شکل لبخند کمک کند.

بسیاری از مردم متوجه نیستند که گزینه های مختلف انواع لمینت دندان برای انتخاب وجود دارد. طی دو سال گذشته ، بسیاری از تکنیک ها و مارک های مختلف لمینت دندان ساخته شده است که هرکدام فواید منحصر به فردی دارند.

ما اطمینان داریم که می توانیم به شما کمک کنیم تا بهترین نوع لمینت دندان مناسب و متناسب با لبخند خود را پیدا کنید!

انواع لمینت دندان

ونیرها یا همان روکش های سنتی معمولا بعد از اینکه پزشک دندان هایتان را معاینه می کند، در آزمایشگاه های خارج از مطب ساخته می شوند. در آزمایشگاه، دندان‌سازی متخصص با دقت روکش دندان را می سازد؛ طوری که شبیه به ظاهر اصلی دندان هایتان باشد و حس مصنوعی بودن به آن ندهد. برای اینکه پزشک بتواند این روکش های سرامیکی را روی دندانتان بگذراد، باید قسمتی از مینای دندان را بتراشد.

انواع لمینت دندان بر اساس اجزای سازنده آن مواد مختلفی تهیه می شوند:

سرامیک  توده‌ای

برای ساخت این روکش ها، دندان‌ساز سرامیک را با دست روکشی می کند تا شکل، رنگ و حالت مات دندان طبیعی را به خود بگیرد و با دندان های دیگر تفاوتی نداشته باشد. روکش های سرامیکی زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند و دقیقا مخصوص هر شخص ساخته می شوند اما به اندازه روکش های فشرده بادوام نیستند.

سرامیک فشرده

لمینت های که از سرامیک فشرده ساخته می شوند، ضخیم تر از ونیرهای دیگر هستند و ساختشان هم راحت تر است. ضخامت آن ها باعث می شود محکم تر بوده و دوام بیشتری داشته باشند. از طرفی، این ضخامت باعث می شود برای نصب کردنشان دستکاری بیشتری روی دندان انجام شود.

بهترین مارک لمینت دندان

دی سیلیکات لیتیوم

این ماده معمولا برای کسانی توصیه می شود که مبتلا به بروکسیم یا دندان‌قروچه هستند. روکش های لیتیوم در سیلیکات بسیار قوی و مستحکم هستند و با فناوری ساخت با کمک رایانه (CAM) و طراحی با کمک رایانه (CAD) تهیه می شوند. این مواد باعث می شود دندان ها هنگام ساییده شدن (دندان قروچه) آسیب نبینند.

پیشرفت های اخیر در زمینه زیبایی دندان، باعث شده علاوه بر مواد جدید، تکنیک های درمانی و روش های آماده‌سازی جدیدی هم به وجود بیایند.

زیرکونیا

زیرکونیوم هم مانند لیتیوم دی سیلیکات از روکش های سرامیکی دیگر مقاوم تر است و می تواند به استحکام دندان های ضعیف کمک کند. مواد این روکش، از مواد مشابه با تاج دندان ساخته شده‌اند و به همین خاطر نسبت به ساییدگی مقاوم هستند. همچنین جنس غیرشفاف این ماده، باعث می شود خرابی های لایه زیری دندان پیدا نباشد.

با اینکه ونیرهای سنتی برای روکش دندان گزینه های مناسبی هستند و می توانند به استحکام آن ها کمک کنند، برای نصبشان باید مینای دندان را از بین ببرید و علاوه بر آن، هر کدام عمر مشخصی دارند و همیشگی نیستند. باید به خوبی از آن ها مراقبت کنید و هر ده بار یکبار آن ها را تعویض کنید تا ظاهرشان زیبا بماند و کارایی خود را حفظ کنند.

لمینت ایمکس چیست و چه مزایایی دارد؟

بهترین نوع لمینت دندان

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام انتخاب انواع لمینت دندان در نظر بگیرید، کارخانه سازنده آن است. معروف ترین کارخانه های ساخت ونیر عبارتند از:

 • daVinci™: این شرکت بیش از سی سال تجربه ساخت ونیر دارد و یکی از بااطمینان ترین برندهای ونیر سرامیکی به حساب می‌آید.
 • IPS Empress®: این شرکت روکش ها را متناسب با رنگ دندان های هر شخص تهیه می کند؛ به این صورت که دوازده روکش با رنگ های مختلف تولید می کند تا ظاهر لبخندتان تا حد امکان طبیعی باشد.

نمونه IPS empress

 • IPS e.max®: اگر ماده انتخابی‌تان لیتیوم دی سیلیکات باشد، به احتمال زیاد کارخانه سازنده‌اش شرکت IPS e.max® است. یکی از ویژگی های بارز لمینیت های ایمیکس استحکام بالای مواد سازنده آن است.

آنله سرامیک emax

معمولا متخصص لمینت دندان با مزایا و معایب هر کدام از این برند ها آشنا هستند و می توانند در زمینه انتخاب بهترین مارک لمینت دندان ، شما را راهنمایی کنند.

انواع لمینت دندان چه مشکلاتی را برطرف می کنند؟

از روکش ها به طور معمول برای رفع موارد زیر استفاده می شود:

دندان هایی که به دلیل موارد زیر تغییر رنگ داده اند:

 • درمان کانال ریشه
 • لکه های حاصل از تتراسایکلین یا سایر داروها
 • فلوراید بیش از حد
 • پر کننده های بزرگ رزین
 • دندانهایی که فرسوده شده اند
 • دندانهایی که تراش خورده یا شکسته شده اند
 • دندانهایی که نامرتب ، ناهموار یا نامنظم هستند (به عنوان مثال ، دهانه یا برآمدگی در آنها وجود دارد)
 • دندانهایی که شکاف بین آنها وجود دارد (برای بستن فضای بین دندان ها)

انواع لمینت دندان گزینه ای مناسب و متنوع برای زیبایی دندان شماست که ظاهر لبخندتان را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد. بیمارانی که دچار ترک ، تراشه ، شکاف ، تغییر رنگ ، فرسودگی دندان یا نامناسب شدن خفیف دندان هستند ، همگی می توانند از روکش دندان استفاده کنند. با استفاده از جدیدترین تکنیک ها و مواد پیشرفته ، دندانپزشک زیبایی می تواند با پیشرفته ترین روکش های دندانی به شما در رسیدن به لبخند رویاهای خود کمک کند.

طول عمر انواع لمینت دندان

ونیرها به طور کلی بین ۷ تا ۱۵ سال دوام می آورند. بعد از این زمان، روکش ها باید تعویض شوند.

ونیرهای بدون نیاز به آمادگی

ونیر بدون نیاز به آمادگی، روکشی است که برای چسباندن آن به دندان نیاز زیادی به تغییر شکل سطح رویی دندان یا تراشیدن مینای آن نداریم. البته استفاده از این مواد به میزان عمل زیبایی درخواستی‌تان بستگی دارد. این مواد از ونیرهای سنتی نازک تر هستند و میزان زیادی از مینای دندان را از بین نمی برند. این مدل ونیر برای بیماران ملاحظه‌گر که می خواهند کمتر به دندانشان آسیب بزنند، بسیار مناسب است. از جمله معروف ترین برندهای سازنده این مدل روکش ها، LUMINEERS، Vivaneers™ و DURAthin®. هستند.

لومینیرز دندان

روکش های لومینیر دندان به علت نازکی و استحکام بالا بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند. اما همچنان بهتر است از لمینیت هایی که به صورت اختصاصی برای دندان های شما ساخته می شوند استفاده نمایید.

این مواد ترمیم‌کننده هم مانند ونیرهای سنتی در آزمایشگاه های خارج از مطب ساخته می شوند و برای نصب آن ها فقط به دو جلسه درمانی احتیاج است. اگر درمورد روکش کردن دندانتان مطمئن نیسیتید، می توانید از این مدل روکش استفاده کنید زیرا قابل برگشت هستند و هر موقع حس کردید پشیمان شده‌اید، می توانید آن ها را بردارید.

با این حال، این بستگی به وضعیت دندان هایتان دارد و گاهی ممکن است ونیرهای سنتی برایتان مناسب تر باشند. این روکش ها به دلیل ضخامت کمی که دارند، به اندازه ونیرهای دیگر دندان ها را پوشش نمی دهند و آنقدر مستحکم نیستند.

ونیرهای آنی

ونیرهای آنی مناسب برای کسانی هستند که می خواهند عیب های کوچک دندانشان را بپوشانند. این ونیرها در همان جلسه مراجعه طراحی و ساخته می شوند و معمولا برای پوشاندن عیب دندان های تکی به کار گرفته می شوند.

بهترین مارک لمینت دندان در ترکیه: CEREC®

ونیر سرک (CEREC) که یک برندهای محبوب لمینت در ترکیه است، واحدی است که با فناوری ساخت با کمک رایانه (CAM) و طراحی با کمک رایانه (CAD) تهیه شده و پزشکان برای ترمیم موقت از آن استفاده می کنند. این ونیر مجهز به نرم‌افزار عکسبرداری دیجیتال است و واحدی دارد که می تواند اسکن ها را به مواد سرامیکی مخصوص هر شخص تبدیل کند.

دستگاه سرک برای ساخت ونیر های آنی

این روش به دندانپزشک کمک می کند در همان جلسه اول، مواد سرامیکی روکش را بسازند و دیگر نیازی نیست چند روز برای آماده شدن آن در آزمایشگاه صبر کنید. بنابراین در زمان و پولتان صرفه‌جویی می شود. با اینکه این ونیرها خیلی راحت هستند، بعضی از بیماران می گویند نسبت به گزینه های دیگر ظاهرشان چندان طبیعی نیست.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

روکش های دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند. به رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ، از جمله مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهان شویه ضد عفونی کننده همانند معمول خود ادامه دهید.

 

حتی اگر روکش های چینی در برابر لکه ها مقاومت می کنند ، دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از مصرف غذاها و نوشیدنی های لکه دار (مثلا قهوه ، چای یا شراب قرمز) خودداری کنید.

فواید لمینت دندان

روکش ها این مزایا را ارائه می دهند:

 • ظاهر طبیعی دندان را حفظ می کنند.
 • روکش ها در برابر لک مقاوم هستند.
 • می توان برای سفیدتر نشان دادن دندانهای تیره از لمینت استفاده کرد.
 • معمولاً به اندازه تاج ها به شکل دهی احتیاج ندارند، با این وجود قویتر هستند و ظاهر بهتری دارند.

معایب لمینت دندان

لمینت دندان زمان زیادی می برد و فرایند نصب آن حدودا تا یک هفته طول می کشد. اگر لمینت خوب نصب شود و سپس از آن خوب مراقبت شود، بیمار می تواند مانند دندان های معمولی‌اش از آن استفاده کند. این لمینت ها برخلاف دوام زیادی که دارند، گاهی ممکن است آسیب‌پذیر باشند.

لمینت نباید تحت فشار زیادی قرار بگیرد (همانطور که دندان های اصلی نمی توانند فشار زیاد را تحمل کنند)؛ مثلا باید از خوردن یخ، جویدن ناخن ها یا باز کردن درب قوطی با دندان هایتان پرهیز کنید.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشنا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر . اقای دکتر خانم ۶۰ساله هستم .دندان عقل پایین سمت چپ را که خراب بود را به وسیله جراحی در اوردم . ولی متاسفانه از همان روز دهانم دچار محدودیت حرکت فک شده است خیلی کم باز میشود . حدودا یک ماه پیش عمل کردم . گفتم شاید بخاطر درد جراحی است . ولی الان با گذشت یک ماه مثل روزهای اول است و دهانم ( فک)خیلی کم باز میشود . انهم با درد باز میشود و درست نمیتوانم غذا بخورم . در ضمن جای دندان کشیده شده خوب شده است.فقط مشکل باز نشدن دهان را دارم انهم با درد زیاد.به دکترجراح مراجعه کردم و ایشان گفتند اشکال از خرابی دندان عقل همان سمت قسمت بالایی است که روکش دارد و باید جراحی شود ومشکل محدودیت حرکت فک که ایجادشده درست میشود .سوال من از شما دکتر عزیز این است ایا امکان دارد که موقع جراحی دندان عقل اسیبی به لولای فک رسیده باشد و ایا به گفته دکتر مربوطه با جراحی دندان عقل بالا مشکل محدودیت درست میشود نظر شما چیست ایا جراحی کنم یانه . خواهش میکنم راه درست را نشان دهید.معذرت میخواهم خیلی وقتتان را گرفتم .با تشکر و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً بعد از جراحی های عقل گاهاً محدودیت در باز شدن دهان مشاهده می شود که در صورتی که به دلیل التهاب عضلات جونده ناشی از جراحی باشد پس از یک هفته تا ۱۰ روز برطرف می گردد در صورت باقی ماندن علائم ممکن هست که نیاز به مداخله درمانی جهت برطرف شدن مشکل خواهد داشت که در این صورت فیزیوتراپی گرما درمانی و گاهاً مصرف دارو می تواند به برطرف شدن مشکل کمک کند در صورتی که مشکل فک شما باقی است شاید با جراحی دندان عقل بالا این مشکل بیشتر گردد هرچند ممکن است که این دندان عامل این مشکل نیز باشد به هر روی درمان مفصل فکی به همراه خروج دندان عقل پیشنهاد می گردد.
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ، هزینه ده واحد لمینت دندان چقدر است و اینکه اگر من این ده واحد رو در مطب شما انجام بدم امکانش هست بقیه دندانهام که به تازگی ایمپلنت شدن و روکش سرامیکی دارند رو در مطب یک درجه رنگشو تیره تر کنم ؟؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   راه صحیح جهت تغییر رنگ روکش ها تعویض آن ها می باشد مگر در موارد خاص قابلیت اصلاح روکش ها ممکن است امکان پذیر باشد که نتایج درمان نسبت به تعویض روکش ضعیف تر می باشد .برای اطلاع از تعرفه ها به سایت مراجعه فرمایید

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  بعد از 3تاعصبکشی درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخير

   درد بعد از عصب كشي تا يك هفته طبيعي است داروهايتان را مصرف نماييد..

 • تصویر کاربر مرضیه دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر یه روکش کامل فک بالا و پایین میخوام طوری که مثل دندان مصنوعی بشه گذاشت و برداشت ثابت نمیخوام.دوتا دندان اسیاب کشیدم و نمیخوام ایمپلنت کنم.فقط با این روکش میخوام دندان هام مرتب دیده بشه،امکانش هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله انجام میشه...اسنپ آن اسمایل میتونه به عنوان کار موقتی و غیر ثابت گزینه ی خوبی باشه..هر چند باید معاینه بشید با توجه به این که دو تا دندان کشیده شده

درحال دریافت اطلاعات