طول عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟

اگر شما هم حتی برای یک مرتبه عصب کشی دندان را تجربه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که این عمل، جزو یکی از عمل های سخت دندانپزشکی است و این سؤال برایتان پیش می آید که طول عمر دندان عصب کشی شده چقدر است و چگونه ماندگاری دندان عصب کشی شده را افزایش دهیم. این مقاله شما را در این باره و طول عمر سایر عمل های سخت دندانپزشکی راهنمایی می کند.

عصب‌کشی فرایندی است که در آن پالپ دندان ملتهب، عفونی یا پوسیده را درمان می کنند. پالپ ماده نرمی است در وسط دندان قرار دارد و از عصب، رگ‌های خونی و بافت همبند تشکیل شده‌است. حفره پالپ حفره‌ای توخالی در قسمت مرکزی تاج است که پالپ داخل آن قرار دارد. این حفره تا زیر کانال ها ادامه دارد و حتی به ریشه هم می رسد.

نکته: برخی ریشه‌ها بیشتر از یک کانال ریشه دارند اما همه آن ها حداقل دارای یک کانال هستند.

عصب کشی دندان چیست؟

به فرایندی که برای درمان عصب دندان استفاده می کنند، عصب‌کشی یا درمان ریشه دندان می گویند. اندودنتیکس (یا همان ریشه‌درمانی) شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است که با پالپ دندان و بافت‌های اطراف ریشه دندان سروکار دارد. برای درمان مشکل ریشه دندان می‌توان به دندانپزشک عمومی یا متخصص عصب‌کشی (ریشه‌درمان) مراجعه کرد.

به دندانپزشکی که پس از دوره عمومی دندانپزشکی دوره تخصصی درمان ریشه کانال را گذرانده است متخصص عصب‌کشی می گویند. دندانپزشکان عمومی هم می‌توانند عصب کشی انجام دهند اما اگر دندان شرایط وخیمی داشته باشد یا برای بار دوم نیاز به عصب‌کشی داشته باشد، او را به متخصص عصب‌کشی یا پزشک ریشه‌درمان ارجاع می‌دهند.

پس از انجام عصب کشی، پزشک پالپ دندان را برمی دارد و تمام کانال‌ها و حفره‌ پالپ دندان را با مواد مخصوص پر می کند تا باکتری وارد دندان نشود.

علل و درمان درد دندان پس از عصب کشی

درمان ریشه دندان

ماندگاری و عمر عمل های دندانپزشکی

هرچند عمل هایی مانند پر کردن دندان یا عصب کشی دندان جلو و روکش دندان سخت است، اما گاهی عدم رعایت مراقبت های لازم یا عدم مهارت کافی دندانپزشک، شما را مجبور به تکرار این عمل ها می کند.

طول عمر دندان پر شده

ازبین رفتن دندان پرشده می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اینکه این اتفاق چگونه و بعد از چه مدت بیفتده به جنس ماده پرکردنی و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. به‌طورکلی، مواد پرکردن دندان از جنس طلا، آمالگام نقره، یا صمغ کامپوزیت هستند. محکم ترین و مقاوم ترین این ماده ها طلا است که بین ۱۵ تا ۳۰ سال ماندگاری دارد.

 آمالگام نقره معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می‌آورد. کمترین میزان ماندگاری را کامپوزیت دارد که معمولا حدود ۵ تا ۷ سال سالم باقی می ماند.

همه این مواد به مرور زمان فرسوده و کهنه می‌شوند. حتی ممکن است این مواد پرکننده (به غیر از طلا) ترک برداشته یا سوراخ شوند. به خاطر داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک کمک می کنند که دندان پرشده عمر بیشتری داشته باشد. توصیه می کنیم برای پر کردن دندان های جلویی مواد کامپوزیت را انتخاب کنید چراکه به رنگ طبیعی دندان هستند و طرح لبخند شما را زیباتر می کنند و عوارضی برای سلامتی شما ندارد.

 

مواد پر کردن دندان

عمر دندان عصب کشی شده با روکش

تاج یا روکش دندان باید حداقل پنج سال عمر کند (فرقی نمی کند شخص چقدر به بهداشت دهانش رسیدگی می کند یا چه عادت های سالم و ناسالمی دارد). بنابراین اگر تاج در کمتر از پنج سال خراب شود باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. البته اگر هر روز مسواک بزنید، هر چند روز یکبار نخ دندان بکشید و به‌طورکلی بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید، به طور متوسط تاج دندان‌ بین ۱۰ تا ۱۵ سال سالم باقی می‌مانند.

برای بهره مندی از خدمات تخصصی دندانپزشکی با تخفیف ویژه به مدت محدود با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴

کسانی که همیشه مسواک می‌زنند، کشیدن نخ دندان در برنامه های روزانه‌شان قرار دارد و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، ماندگاری تاج دندان‌هایشان ۲۵ تا ۳۰ سال هم طول می‌کشد. البته اینکه تاج دندان روی ایمپلنت تیتانیوم نصب شده باشد یا به ریشه طبیعی دندان خودتان متصل باشد روی میزان ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد (اگر تاج  روی ایمپلنت نصب شده باشد بدن زودتر آن را پس می زند). به علاوه، اگر می خواهید دوام تاج دندان‌تان طولانی تر شود از عادات بد مثل جویدن ناخن یا باز کردن بسته‌های پلاستیکی با دندان بپرهیزید.

تاج دندان

دلایل عصب کشی مجدد دندان

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم تنها پنج درصد از افراد مجبور می شوند فرایند عصب‌کشی یک دندان را دوباره تکرار کنند و در بیشتر موارد هم نمی توان گفت عصب‌کشی واقعا ناموفق بوده! همانطور که گفتیم بعضی از دندان ها چند ریشه دارند. وقتی یکی از این ریشه ها خراب می شود دندانپزشک آن را درمان می کند و عصب‌کشی انجام می دهد.

علت درد و روش های ترمیم و عصب کشی دندان های جلویی

حال ممکن است در آینده بقیه ریشه ها هم خراب شوند و دندانپزشک مجبور شود برای درمان آن ها فرایند عصب‌کشی را از نو انجام دهد. درنتیجه نمی توان گفت عصب‌کشی قبلی ناموفق بوده یا با شکست مواجه شده‌است. درکل دلایلی که ممکن است باعث تکرار فرایند عصب‌کشی شود به شرح زیر میباشند:

 • دلیل نخست اینکه احتمالا مراقبت کافی و مناسب از دندان (یا دندان هایتان) نداشته اید. این مسئله بیشتر در کودکان و نوجوانانی اتفاق می افتد که معمولا توجه زیادی به بهداشت دهانشان نمی کنند.
 • اگر دندان بیشتر از یک ریشه داشته باشد و یکی از ریشه‌ها کمی عفونت داشته باشد (در حدی که پزشک نتواند آن را تشخیص دهد) و بعدا هم به آن توجهی نشود، درواقع فرایند عصب‌کشی شکست می خورد و پزشک مجبور می شود دوباره آن را انجام دهد. هرچند که احتمال رخ دادن این سناریو بسیار بعید است اما گاهی هم اتفاق می‌افتد.
 • گاهی به مرور زمان موادی که با آن دندان را پر کرده‌ایم ضعیف شده و باکتری وارد دندان می شود. این اتفاق هم مانند مورد قبلی چندان رایج نیست اما هر از گاهی بین مراجعه‌کنندگان دیده می‌شود.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

علائم عصب کشی ناموفق

ممکن است در ابتدا خرابی کانال ریشه را تشخیص ندهید. برخی از بیماران هیچ علائمی از عصب کشی ناموفق ندارند.

علائم عصب کشی ناموفق ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حساسیت هنگام گاز گرفتن
 • جوش روی فک
 • تغییر رنگ دندان
 • حساسیت در بافت لثه در نزدیکی جایی که کانال ریشه انجام شده است
 • درد در دندانی که درمان کرده اید
 • وجود آبسه های پر از چرک در نزدیکی دندان درمان شده
 • تورم صورت یا گردن
 • تورم نزدیک دندان آسیب دیده

به یاد داشته باشید که کمی درد بعد از عصب کشی امری طبیعی است. ممکن است چندین روز بعد از آن احساس ناراحتی کنید. شما باید بیشتر نگران دردی باشید که مدتها بعد از عصب کشی نیز ادامه دارد، این امر بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد و شما را از انجام فعالیتهای روزانه، مانند خوردن و جویدن منع می کند.

دندانپزشک با رادیوگرافی دندان، ناموفق بودن عصب کشی را تأیید می کند. کانال ریشه ناموفق بدون درمان بهتر نخواهد شد.

علت ناموفق بودن عصب کشی دندان

کانال های ریشه ممکن است به دلیل خطای دندانپزشک، ناهنجاری ساختاری یا پیشرفت غیر منتظره از کار بیفتند.

آسیب های تروماتیک دندان: شکستگی یا ترک دندان آسیب دیده می تواند منجر به عفونت در ریشه شود.

ساختار کانال ریشه: بعضی از بیماران ریشه های پیچیده ای دارند، مانند کانال باریک یا منحنی. حتی ممکن است کانال های بیشتری از آنچه دندانپزشک پیش بینی کرده است داشته باشند. اگر دندانپزشک یکی از این کانال ها را به درستی تمیز نکند، ممکن است دچار عفونت شوید.

انسداد: انسداد ممکن است شامل یک دندان دیگر، مواد پر کننده یا مهر و موم هایی باشد که به طور نامناسب اعمال شده اند.

آلودگی بزاقی: بزاق شما باعث رشد باکتری در سراسر دهان می شود. اگر داخل دندان شما توسط بزاق و آن باکتری ها آلوده شود، ممکن است عفونت دیگری ایجاد شود.

قرار دادن تاج دندان: دندانپزشک شما ممکن است در پی درمان ریشه دندان، قرار دادن تاج دندان را به تأخیر انداخته باد، که این امر زمان ایجاد عفونت را فراهم می کند. اگر تاج شل یا شکسته باشد، می تواند دندان را در معرض عفونت دیگری قرار دهد.

آیا دندانپزشک مسئول خراب شدن کانال ریشه است؟

دندانپزشک مسئول درمان عصب کشی مجدد و ناموفق دندان است. اما اینکه مقصر باشد یا خیر، این در نهایت بستگی به اینکه چرا کانال ریشه شما خراب شده است، دارد.

با این حال، عصب کشی ناموفق اغلب تقصیر دندانپزشک شما نیست. اگر دندانپزشک تمام تلاش خود را برای درمان دندان شما انجام داد و نتیجه ای نداد، نمی توانید آنها را مسئول بدانید.

عمر دندان عصب کشی شده

عصب کشی معمولا آخرین گزینه‌ای است که برای درمان دندان استفاده می کنند و مخصوص دندان هایی است که به‌شدت خراب شده باشند.

در این فرایند دندانپزشک حفره کوچکی درون دندان ایجاد کرده و پالپ (عصب و بافت زنده) را خارج می کند و دوباره حفره را با مواد مخصوص پر می‌کند. از آنجایی که دندان پیش از عصب کشی برای مدتی خراب بوده، می‌توان گفت بعد از عصب‌کشی هم این دندان‌ها نسبت به سایر دندان‌های طبیعی‌تان ضعیف‌ترند. به همین خاطر بعد از انجام این فرایند دندان فقط ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می‌آورد.

مراحل روکش دندان بعد از عصب کشی

البته روش‌هایی هم هستند که می توانید به کمک آن ها ماندگاری دندان عصب‌کشی شده را بیشتر کرده و تا آخر از آن ها استفاده کنید. مثلا می‌توانید روی آن روکش نصب کنید. روکش دندان را محکم می کند و باعث می شود  ماندگاری بیشتری داشته باشد. همچنین سعی کنید حتما هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک‌ مراجعه کنید و بهداشت دهانتان را رعایت کنید. مراقب باشید که دندان عصب کشی شده آسیب بیشتری نبیند یا دوباره خراب نشود.

از خوردن یخ و نوشیدنی سرد دوری کنید، عادت‌های بد را کنار بگذارید، مسواک بزنید و از همه مهم‌تر نخ دندان کشیدن یادتان نرود!

اینکه یک فناوری دندانی بخصوص تا چه مدتی در دهان ماندگاری دارد دقیقا قابل پیش‌بینی نیست. هرکدام از این فناوری‌ها طول عمر و دوام خود را دارند و هرچقدر بهتر از دهان و دندان‌تان مراقبت کنید، دوام‌شان بیشتر خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه‌های پرکردن، روکش و عصب کشی طرح اصلاح لبخند می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

و اما سؤال همیشگی بیماران:

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

عفونت دندان عصب کشی شده بعد از چند سال

اگر عصب‌کشی ریشه دندان کامل انجام نشود با گذشت چند ماه یا حتی چند سال از عصب کشی دندان منجر به بروز درد و عفونت می شود.

این درد می‌تواند دلایل مختلفی مانند بلند بودن قسمتی از پرکردگی دندان باشد که در چنین مواردی دندانپزشک این مشکل را برطرف می کند. ممکن است در ریشه دندان مشکلات مختلفی همچون مسدود،کج بودن و انحراف کانال و یا تمیز پر نکردن دندان توسط درمانگر قبلی، در کانال اضافی وجود داشته باشد که در درد دندان تاثیر گذار است.

علل و درمان درد دندان پس از عصب کشی

عوامل مؤثر بر عمر عصب کشی دندان

از آنجایی که عصب کشی دندان پروسه سختی است، باید بدانید چه عواملی به ماندگاری دندان عصب کشی شده کمک خواهد کرد؟

۱- فرایند درمانی

در یکی از پژوهش های اخیر دندان‌هایی که برای اولین بار عصب کشی شده بودند را بررسی کردند و تا ببینند چه عواملی باعث طول عمر و ماندگاری این فرایند می شود. یکی از این عوامل عدم سرایت عفونت یا آلودگی کانال ریشه به استخوان است. به عبارت دیگر هرچقدر دندان زودتر درمان شود و باکتری ها نتوانند به استخوان برسند، نتیجه بهتری حاصل می شود. پس هیچ وقت فرایند درمان را به تعویق نیندازید.

 عامل دیگر، کیفیت درمان کانال ریشه یا همان کیفیت عصب کشی است. یعنی دندان حتما باید با مواد کامپوزیت دائمی یا تاج پر شود. همچنین از آنجایی که عصب‌کشی و تصب تاج باید در طی دو جلسه جداگانه انجام شوند، باید دقت داشته باشید که بین این دو خیلی فاصله نیفتد.

۷ راهکار برای کاهش ترس از عصب کشی دندان

۲- نوع دندان (عصب کشی دندان جلو یا عقب)

اصولا دندان‌های جلویی که به آن‌ها دندان پیش یا پیشین می‌گویند (و برای تکه کردن غذا استفاده می‌شوند) تک ریشه‌ای و تک‌کانالی هستند. به همین دلیل دسترسی به آن‌ها و درمانشان راحت‌تر است. به‌علاوه، فشاری که روی این دندان ها وارد می کنیم خیلی کمتر از فشاری است که روی دندان های عقبی وارد می شود زیرا دندان‌های عقبی برای جویدن به کار می‌روند. این دندان ها دو یا سه ریشه داشته و درنتیجه کانال بیشتری هم دارند؛ پس دسترسی به دندان‌های عقب و معالجه‌شان سخت تر است.  بعلاوه اینکه، دندان پیش پس از عصب کشی به روکش نیاز ندارد اما دندان عقب روکش می‌خواهد.

۳- سن بیمار

مطالعات نشان می‌دهند که بین سن و میزان مقاومت دندان (نسبت به شکستگی) ارتباط مستقیم وجود دارد؛ حال چه ندان پیش از این عصب کشی شده باشد چه نشده باشد. دندان‌ها به مرور زمان شکننده‌تر می‌شوند و احتمال شکستنشان بیشتر می‌شود؛ بخصوص دندان‌های آسیاب پشتی که بیشترین فشار موقع گاز زدن به آن‌ها وارد می‌شود.

 به همین دلیل است که باید حتما روی دندان عصب کشی شده تاج نصب کنید. نصب روکش یا تاج از دندان عصب کشی شده محافظت کرده و درنتیجه ماندگاری و دوام آن را بیشتر می کند. گاهی لازم است که برای محافظت و نگهداری از تاج، میله‌ای (به نام پست) داخل کانال ریشه عصب کشی شده قرار دهیم؛ بخصوص اگر دندان کاملا آسیب دیده و پوسیده باشد. هرچند برخی میله‌ها (با وجود اینکه وجودشان ضروری است) احتمال شکستگی ریشه را بیشتر می‌کنند.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک جراح و متخصص ایمپلنت

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام دورود خدمت شما من یه سوالی داشتم
  ببخشید ما روز چهارشنبه به دندانپزشکی به دلیل درد شدید مراجعه کردیم اعصاب کشی کردن دکتره بنده اون موادی که داخل دندان گذاشته بود که اعصاب کشی کرده بود از لای دندان در اومدن دوشنبه برای پرکردن وقت داده وبعد از اون برای هفته ی آینده به روکش وقتت داده میخواستم بدونم ایرادی داره درآومدن مواد سفیدوباعث درد شدید دارم لطفا کمک کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً خروج پانسمان از دندان زیر ناحیه رو آلوده میکنه برابر این توصیه نمیشه به مدت طولانی دندان خالی بمونه هرچند در صورتی که زمان کوتاهی سپری شده باشد معمولاً مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.
 • تصویر کاربر طیبی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام من بیشتر دندون های آخریم خراب شده. بعضی هاشون هم عصب کشی کردم . میترسم بازم خراب بشن . خسته شدم از دندون پزشکی. میشه کاری مصله کامپوزیت کردن واسه دندون های اخری دهان انجام داد؟ ک خراب نشن
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً تفکر تو نسبت به درمان کامپوزیت اشتباه و یک درمان صرفاً زیبایی است که در بستر دندان‌های سالم قابلیت اجرا دارد با توجه به شرایط مذکور بهترین راه حل تهیه عکس از ناحیه و معاینه دقیق و ارائه طرح درمان بر مبنای شرایط دندان های موجود تان می باشد که به احتمال زیاد نیاز به درمان ایمپلنت هم خواهید داشت.
 • تصویر کاربر سادات سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام .من بیش از 10سال پیش دندانا عصب کشی و روکش کردم .الان کنار لثه کمی درد داره و بوی بد میده .دکتر بم گفته باید کنده بشه و ایمپلنت بشه .ایا راهی نداره که این دندان عفونتش تموم بشه و درست بشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احترام نیاز به معاینه دقیق و بررسی عکس های دندان مذکور می باشد جهت ارائه طرح درمان.
 • تصویر کاربر مهناز یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر،من ۳ سال پیش دندونم رو عصبکشی کردم و تو این ۳سال خیلی باهاش مشکل داشتم هردفعه هم میرفتم پیش دکترم میگفت عصبکشی خوب انجام شده مشکل نداره، چندوقته متوجه شدم لثه همون دندونم ورم کرده،عکس ۳بعدی گرفتم،سوراخ ها کاملا مشخصه(انگار عصب کشی نادرست انجام شده)و حالا مجبورم‌بکشم دندونم‌رو و ایمپلنت کنم. هزینه ایمپلنت رو هم ندارم. دکتری ک عصبکشی کرده چنددرصد از هزینه ایمپلنتم رو باید متقبل شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً هر درمان درد دندان پزشکی درصدی موفقیت و درصدی شکست دارند درمان‌های عصب کشی تا حدود ۸۵ درصد موفق خواهند بود و ۱۵ درصد دیگر نیاز به درمان‌های تجدیدی و یا احیاناً خروج دندان درمان شده را خواهد داشت از این جهت پس از بررسی عکس و دندان می‌توان در این خصوص نظر قطعی داد اما به ذات این درمان دارای درصدی شکست می باشد که جای نگرانی نداشته و با جایگزینی ایمپلنت می‌توان مشکل ناحیه را برطرف نمود.
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من دندونمو ده سال پیش عصب کشی کردم و حالادیواره ش ریخته
  و از اونموقع مرتب مسواک زدم
  رفتم دکتر گفت باید کشیده شه چون عصب کشیش خوب نبوده
  به دکتر دیگه نشون دادم اونم گفت باید کشیده شه ریشه ش عفونت کرده
  میخواستم ازتون بپرسم به نظرتون راهی وجود نداره دندونم ترمیم بشه؟
  ۱۹ سالمه و واقعا توانایی ایمپلنت رو ندارم بخاطر همین خیلی غمگینم بابت از دست دادن دندونم
  لطفا اگه راهی هست بگید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص دندان مذکور با توجه به نظر همکاران به نظر میرسه که راه دیگری وجود نداشته باشه هر چند عکس دندون رو ندیدم و قاعدتاً نیاز به معاینه دارید برای نظردهی اما خروج دندان با توجه به مواردی که گفتید احتمالاً اجتناب ناپذیر خواهد بود.
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.میخواستم بدونم چطور میشه خرابی زیر روکش دندان رو متوجه شد؟توی عکسها ک فقط یه تصویر از روکش معلومه و زیرش مشخص نیست چه خبره.ایا باید هر شش ماه واسه معاینه روکش رو دربیاریم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   در خصوص چکاپ زیر روکش ها به هیچ وجه روکش نباید خارج بشه اصولاً روکشی که از روی دندان خارج میشه باید تعویض بشه تنها راه چك کردن روکش معاينات دقیق دندانپزشک و تهیه عکس از ناحیه هست که میتونه در این زمینه کمک کننده باشه.
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ......
  اگه یه دندون ،عصب کشی شده باشه ، شدت پوسیدگی قبلی هم زیاد بوده باشه ، طوری‌که میشه گفت کل دندان ترمیم شده ، اگه دندون ترمیم شده ، پوسیده بشه مجددا از کناره ، قابل ترمیم هست ؟؟؟(ضمنا دندون جلوم هست )موادی که واسه ترمیم به کار بده شده نریخته فقط پوسیده شده از کنارش
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش در خصوص موضوع مطرح شده حتماً باید معاینه و عکس دقیق از ناحیه تهیه بشه و قابلیت ترمیم دندان مورد بررسی قرار بگیرد و در بسیاری موارد این امکان وجود داره که دندان مجدد ترمیم بشه و شاید نیاز به روکش باشد در ناحیه.
 • تصویر کاربر فروغ یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام من ۳۸ ساله هستم ، ۱۲ سال پیش دندان ۷کرسی پایین عصب کشی شد و روکش شد الان چرک کرده با درد شدید که مجبور شدم دگزا بزنم ، دیشب دکتر روکش رو برداشته و دندان رو خالی کرده هنوز درد دارم تو دندان پنبه گذاشته قراره ۴ روز دیگه برم پانسمان کنه نمیدونم بکشم یا دوباره عصب کشی و روکش رو انتخاب کنم لطفا منو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   با درود و وقت خوش احتراماً با توجه به شرایط مذکور این که بتوان دندان را حفظ کرد و یا نه بستگی به شرایط دندان و بررسی عکس‌های رادیوگرافیک ناحیه خواهد داشت و در این خصوص نظر پزشک معالج مطرح خواهد بود.
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر، من دیروز دندون 4و5بالام رو دکتر تراشید برا روکش، یکیش عصب کشی کرده بود و تاج نصب شده ولی یکی دیگش فقط پر شده بود. آیا اون دندونی که عصب کشی نشده و فقط پر شده، بعد از روکش امکان پوسیده شدنش وجود داره؟ آیا اونم قبل از روکش عصب کشی کنم یا نیاز نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   در خصوص پوسیده شدن دندان پس از روکش، تمام دندان ها چه عصب کشی شده باشند چه نشده باشند این امکان وجود دارد که در صورتیکه روکش به درستی آماده نشده باشه و یا بهداشت رعایت نشده باشد دچار پوسیدگی میشوندو اینکه آیا قبل از روکش کردن حتما نیاز هست تا عصب کشی کنید پاسخ خیر است. لزوما تمام دندان هایی که روکش می شوند نیاز به عصب کشی ندارند.  اینکه آیا دندان شما نیاز به روکش دارد سا خیر؟ معمولا دندان هایی که عصب کشی نشده اند فقط جز موارد نادر نیاز به روکش ندارند. 

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام من یه دندونم رو حدود یه سال پیش عصب کشی کردم ولی الان یه خرده درد میکنه باید چیکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   با مراجعه به پزشك و تهيه عكس از ناحيه بررسي شود

درحال دریافت اطلاعات