علت و تشخیص پس زدن ایمپلنت دندان

کار گذاشتن ایمپلنت دندانی روشی است که معمولاً نتیجه‌ی قابل پیش‌بینی و موفقیت‌آمیزی دارد اما مانند دیگر روش‌ها ممکن است گاهی هم با مشکل مواجه شود. هرچند علائم پس زدن ایمپلنت دندان متفاوت است اما این اتفاق یک رخداد غیر معمول است اما در صورت بروز این اتفاق اصلاً وحشت نکنید.

علائم پس زدن ایمپلنت

مهم‌ترین نشانه‌ی این مشکل، تحرک ایمپلنت است که ناشی از عدم رشد و شکل‌گیری صحیح استخوان اطراف ایمپلنت است. یعنی استخوان به خوبی به پایه‌ی ایمپلنت جوش نخورده است.

در ابتدا این تحرک ممکن است خیلی کم و فقط توسط دندانپزشک قابل تشخیص باشد، اما با گذشت زمان وقتی یکپارچگی استخوانی ایمپلنت و استخوان به خوبی شکل نگیرد حس خواهید کرد که ایمپلنت شل و لق است و حتی ممکن است هنگام جویدن یا صحبت کردن از جا دربیاید. ایمپلنتی که کاملاً مشکل‌دار است همیشه تکان می‌خورد و شل است.

کاشت دندان وقتی موفقیت‌آمیز است که اصلاً احساس نکنید ایمپلنت دارید.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌تواند به شما بگوید یکپارچگی استخوانی درست شکل نگرفته، وجود درد، عفونت یا تورم است که البته در همه‌ی موارد بروز نمی‌کند. اگر دندانپزشک احساس کند ایمپلنت شما متحرک است و مشکلی دارد درخواست عکس دندان می‌کند تا وضعیت رشد استخوان را بررسی کند. لق بودن و جوش‌نخوردن استخوان و بخش فلزی ایمپلنت در تصویر مشخص خواهد بود.

رادیولوژی دندان ایمپلنت

علت پس زدن ایمپلنت

برای درک بهتر علل  شکست ایمپلنت، ابتدا با انواع این شکست آشنا می‌شویم. به طور کلی دو نوع مشکل در این رابطه وجود دارد و مبنای این طبقه‌بندی، زمان رخداد مشکل است. یکی از انوع شکست «شکست زودهنگام» است، یعنی مشکل در چند ماه اول بعد از کار گذاشتن ایمپلنت ایجاد می‌شود.

در این موارد، استخوان به درستی و به خوبی دور ایمپلنت جوش نمی‌خورد و ایمپلنت خیلی راحت جدا می‌شود یعنی ایمپلنت کاملاً لق است. این مشکل معمولاً در نتیجه‌ی بهبود ناکافی، عفونت، فقدان تعادل و ثبات ایمپلنت هنگام قرارگیری در استخوان، یا حرکات خیلی کوچک ایمپلنت هنگام فرآیند بهبود ایجاد می‌شود.

«شکست دیرهنگام» به مواردی گفته می‌شود که حدوداً یک سال بعد از کار گذاشتن ایمپلنت و کار کردن دندان ایجاد می‌شود. در این موارد، ایمپلنت در ابتدا محکم کار گذاشته می‌شود اما بعداً به دلیل عفونت یا اعمال نیرو و فشار زیاد روی ایمپلنت، لق می‌شود.

در اکثر موارد شکست دیرهنگام، ایمپلنت محکم است اما عکس رادیولوژی نشان می‌دهد نوعی بیماری به نام پری‌ایمپلنتیت وجود دارد؛ این عارضه در اثر انتشار عفونت و تخریب استخوان دور گردن ایمپلنت ایجاد می‌شود.

عکس قبل و بعد از ایمپلنت دندان

بروز این مشکل یکی از نگرانی‌های رو به رشد پزشک و بیمار خواهد شد چرا که نشان‌دهنده‌ی وجود عفونت فعال همراه با ایمپلنت است که گاهی اوقات همراه با درد، آبسه و بوی بد است. برای توقف این بیماری باید اقداماتی صورت بگیرد و متاسفانه در بسیاری از موارد، برای جلوگیری از انتشار عفونت، درد و تخریب بیش‌تر استخوان، باید ایمپلنت را خارج کرد.

اخیراً یکی از پژوهش‌های مربوط به کشور سوئد نشان داده است که ۲۶ درصد ایمپلنت‌های مربوط به ۵ تا ۱۰ سال پیش، نشانه‌هایی از بروز پری‌ایمپلنتیت دارند.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث خارج کردن ایمپلنت شود، استقرار ایمپلنت در موقعیت نادرست است. وقتی این موضوع پیش بیاید، احتمال شکست ایمپلنت بالا می‌رود چون جابه‌جا کردن و انتقال ایمپلنت به مکان صحیح از نظر کارکرد یا زیبایی‌شناختی کار بسیار مشکلی است. البته این مشکل با درمان و طراحی صحیح قابل پیشگیری است.

پری ایمپلنت

عوامل مؤثر در پس زدن ایمپلنت

چه عاملی باعث شکست درمان ایمپلنت می‌شود؟

موفقیت درمان ایمپلنت به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد اما عادات و عارضه‌های پزشکی خاصی هم وجود دارند که باعث افزایش احتمال شکست درمان می‌شوند. بیماری‌های لثه و دندان‌قروچه می‌توانند فرآیند التیام ناحیه‌ی ایمپلنت را با مشکل مواجه کنند در حالی که بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان که باعث تضعیف استخوان و کاهش چگالی استخوانی می‌شوند باعث سختی فرآیند جوش‌خوردن ایمپلنت به پایه می‌شوند.

درمان‌های مداوم سرطان هم می‌تواند باعث توقف درمان ایمپلنت شود چون پرتوهایی که در پرتودرمانی به سر و گردن بیمار تابیده می‌شود گاهی اوقات مانع از جوش‌خوردن استخوان‌ها می‌شود.

شکست درمان ایمپلنت ممکن است به چندین دلیل و در چند سطح اتفاق بیفتد. شکست‌های کوتاه‌مدت که اکثراً تحت عنوان شکست در التیام استخوان از آن‌ها یاد می‌شود، به فرآیندی اشاره دارد که در آن استخوان‌ها به درستی جوش نمی‌خورند و یکپارچگی استخوانی اتفاق نمی‌افتد.

این نوع از شکست ممکن است در ارتباط با فاکتورهای سیتمیکی مانند مصرف سیگار، دیابت کنترل نشده یا دانسیته‌ی استخوانی کم باشد. بهداشت ضعیف دهان و بیماری‌های لثه هم شما را در معرض شکست ایمپلنت قرار می‌دهند.

نشانه‌های شکست درمان ایمپلنت شامل درد، حرکت پایه‌ی ایمپلنت درون استخوان فک، تحلیل استخوان، خونریزی، بروز عفونت و یافته‌های تصویربرداری اشعه‌ی ایکس است.

این نوع شکست کوتاه‌مدت را می‌توان بدین صورت درمان کرد: باید ایمپلنت را بیرون بیاورند، محل قرارگیری و استقرار ایمپلنت را با پیوند استخوان ترمیم کنند و قبل از کاشت مجدد ایمپلنت، فرصت ترمیم و التیام به بافت بدهند. از آن‌جا که التیام و ترمیم استخوان خیلی کندتر از ترمیم بافت است، این پروسه ممکن است چندین ماه طول بکشد.

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

۴۸ ساعت (۲ روز) بعد از ایمپلنت را بسیار جدی بگیرید. گاز استریل روی دندان را تا یک ساعت بر ندارید و تنها در صورت خونریزی شدید آن را عوض کنید. خارش، خونریزی و تورم و درد بعد از ایمپلنت در روزهای اول طبیعی است و حتی نشانه مثبتی از بهبود محل ایمپلنت است.

در روز اول پس از ایمپلنت از مسواک نرم برای تمیز کردن سایر دندان ها استفاده کنید. در روز دوم و سوم نیز هر روز ۲-۳ مرتبه دهان خود را با دهان شویه تمیز کنید.

رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان کلید حل مسائل مربوط به شکست ایمپلنت است. دوبار در روز مسواک زدن و استفاده از دهانشویه‌ی آنتی‌باکتریال منجر به حفظ سلامت لثه‌های شما می‌شود و باعث می‌شود در مدتی که دندان جدید دارد در جایش محکم می‌شود، باکتری‌ها مشکلی ایجاد نکنند.

برای مطالعه بیشتر درباره نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت کلیک کنید

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

شکست بلندمدت ایمپلنت

این مشکل حاوی مجموعه‌ای از چالش‌هاست! ممکن است این نوع شکست ایمپلنت بعد از التیام و یکپارچگی استخوانی، و بعد از ترمیم ایمپلنت اتفاق بیفتد. رایج‌ترین نوع شکست طولانی‌مدت ایمپلنت (و متاسفانه سخت‌ترین نوع شکست برای درمان) پری‌ایمپلنتیت نام دارد که یک عفونت مزمن درون لثه و درنهایت در استخوان محافظ ایمپلنت است. این نوع مشکل ممکن است به بیماری‌های پریودنتال که روی دندان‌ها تاثیر می‌گذرند مربوط باشد، چون هر دو منجر به تحلیل استخوان حمایتی اطراف پایه‌ی ایمپلنت می‌شوند. نشانه‌های این عارضه شامل ناراحتی و عفونت یا خونریزی از لثه‌ها است.

نشانه های پس زدن ایمپلنت

درمان ایمپلنت بعد از پس زدن

اما خبر خوب این که ایمپلنت شکست‌خورده را به آسانی با بی‌حسی موضعی می‌توان خارج کرد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که نیاز است یک ایمپلنت خارج شود، آن را از حفره بیرون می‌آورد و محل آن را آرام تمیز می‌کند. در ادامه، در صورتی که استخوان اطراف ایمپلنتِ خارج شده صدمه ندیده باشد، گرافت استخوان لازم نیست.

اما اگر میزان استخوان کم باشد یا استخوان تحلیل رفته باشد، دندانپزشک برای این که وضعیت محل استقرار ایمپلنت بهبود پیدا کند از گرافت یا پیوند استخوان استفاده می‌کند. التیام این پیوند استخوان ممکن است چندین ماه طول بکشد. در طول این مدت، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا پایان یافتن عوامل خطرساز منتهی به شکست ایمپلنت، مانند سیگار کشیدن یا درمان سرطان، صبر کنید.

پیش از کار گذاشتن ایمپلنت با پزشک خود در مورد عوامل خطرساز منتهی به شکست ایمپلنت صحبت کنید. ببینید چه چیزهایی ممکن است موفقیت این درمان را محدود کند. مثلاً تغییر وضعیت عارضه‌ی پزشکی یا داروهای شما ممکن است روی فرآیند یکپارچگی استخوانی یا جوش خوردن استخوان به ایمپلنت تاثیر بگذارد، پس همیشه هرگونه تغییر وضعیت در زندگی و شرایط سلامتی خود را حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

بهترین مارک ایمپلنت دندان

خارج کردن ایمپلنت دندان

یکی از روش های درمان پس زدن ایمپلنت خارج کردن ایمپلنت دندان است که به سه روش انجام می شود:

خارج کردن دندان ایمپلنت با روش through bur: ابزار through bur مقدار اندکی از استخوان فک در محل اتصال به ایمپلنت را برش می دهد تا با کاهش فشار بر روی ایمپلنت، خارج کردن ایمپلنت راحتتر شود.

در آوردن ایمپلنت با پیزو الکتریک: در این روش از انرژی فراصوت یک ابزار پیزو الکتریک برای خارج کردن ایمپلنت استفاده می شود.

خارج کردن ایمپلنت با روش گشتاور معکوس: در این روش با استفاده از یک ابزار، گشتاور معکوس ایجاد می شود که می تواند در مدت زمان کمتری ایمپلنت را خارج کند.

فیلم خارج کردن دندان ایمپلنت

 

سؤالات متداول:  ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

آیا کاشت دندان پس از خارج کردن ایمپلنت پس زده ممکن است؟

در برخی موارد، یک ایمپلنت جدید فوراً همراه با پیوند استخوان در جایگاه قلبی قرار می‌گیرد. این پیوند فوری ایمپلنت منجر به صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما می‌شود.

گاهی اوقات هم نمی‌توان ایمپلنت شکست خورده را بلافاصله جایگزین کرد و این بستگی به ابعاد تخریب دارد. در صورتی که بیرون آوردن ایمپلنت شکست خورده حفره‌ای بزرگ‌تر از پایه‌ی ایمپلنت به جا گذاشته باشد، جایگذاری یک ایمپلنت جدید خیلی سخت‌تر یا در مواردی غیر ممکن خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که دندانپزشک ایمپلنت شکست خورده را خیلی آرام از جا دربیاورد و از پیوند استخوان در ناحیه برای جلوگیری از تحلیل استخوان‌های سالم استفاده کند. هدف شیوه‌ی پیوند استخوان این است که یک فضا و جایگاه مناسب برای ورود ایمپلنت بعدی فراهم کند.

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان

تلفن: ۲۶۱۴۰۱۳۴ 

۵+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لوتوس سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  فك پايين رو ايمپلنت كردند چند تا از دندانها خودشونه روكش ثابت بعداز يكسال يكي از پايه ديده
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   سوالتون نامفهومه

 • تصویر کاربر نوشین یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما آقای دکتر.من یه مدتیه کل دندونهایی که عصب کشی کرده بودم قبلا،تخلیه شده وتقریبا اکثر دندونهام رو ازدست دادم(بغیر از ردیف جلو)نمیدونم علتش چی بود؟ولی توی یه فاصله زمانی چن ماهه بااین مشکل مواجه شدم.والان نیاز به ایمپلنت دارم.میخواستم بدونم میتونم کاشت دندون بدون ایمپلنت رو انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   جهت اطلاع شما دوست عزيز كاشت دندان معادل فارسي كلمه ايمپلنت ميباشد پس شما تنها زمانى كاشت دندان براتون انجام ميشه كه ايمپلنت در ناحيه به جاى ريشه دندان ازدست رفته براتون با جراحى كارگذارى شود..درصورتى كه درمانى غيراز ايمپلنت مدنظرشما باشد ديگر شما كاشت دندان نخواهيد داشت بلكه جايگزينى دندان از دست رفته در صورت داشتن شرايط مناسب در ناحيه توسط روكش و درمان ثابت و يا درمان متحرك و دست دندان ميسر خواهد بود كه نياز به معاينه و طرح ريزى درمان دارد

 • تصویر کاربر آنا شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۵ سال پیش ایمپلنت کردم
  متاسفانه لثه مربوط به دندانی که ایمپلنت کردم مدت طولانی التهاب داشت به همراه درد ، در چند روز اخیر حس کردم ذرات سیاه رنگی زیر لثه مربوط به ایمپلنت مشاهده میکنم که با فشار مسواک سعی در خارج کردن آن ها داشتم که مقداری از آن خارج شد و نمیدانم چه بود هنوز هم زیر لثه ام مشاهده میکنم اما نمیدانم آیا جزی از فلز مربوط به پایه ایمپلنت است یا خیر ؟ آیا ممکن است فلز انتهای دندان ایمپلنت شده اینگونه ریز ریز شود ؟

  پس از مسواک زدن چون برای خارج کردن آن ذرات سیاه محکم فشار دادم محل اتصال لثه به دندان، سفید و ملتهب شده است آیا خطرناک است یا بعد از چند روز بهبود پیدا می کند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر
   بعد از گذاشتن ایمپلنت پ قرار گرفتن روکش شما حداقل سالانه باید چکاپ داشته باشید..به نظر میرسه مشکلی که در ناحیه هست تجمع جرم زیر لثه هستش یا میتونه بقایای چسب روکش باشه که در زیر لثه باقی مانده..به هر حال فلز زیر ایمپلنت به هیچ وجه همچین شرایطی را نخواهد داشت که قطعه قطعه بشه

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من حدود پنج ماه پیش ایمپلنت انجام دادم و تقریبا بعد از گذشت یک ماه از پایگذاری ایمپلنت لثه در همان قسمت تحلیل رفت تقریبا دو هفته پیش روکش دندان رو هم انجام دادم اما الان با خوردن هر چیز سردی در همان ناحیه احساس درد شدید دارم لطفا مرا راهنمایی کنید که علت درد چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام

   تحلیل لثه متعاقب هر جراحی دیده میشود..حساسیت شما به سرما مربوط به دندان مجاور دندانی است که ایمپلنت شده و به نظر میرسد که آن دندان زنده ست و به محرک های حرارتی واکنش نشان میدهد که به دلیل تحلیل لثه است که در اطراف این دندان رخ داده..پیشنهادم این است که بررسی شود که تحلیل لثه به چه میزان است ایا با درمان های مراقبتی قابل درمان است یا خیر.با درمان ترمیمی پوشاننده در ناحیه ای که تحلیل لثه اتفاق افتاده اگر مشکل حل میشود اولویت ما این هست که به ایمپلنت هم اسیبی وارد نشود در غیر این صورت اگر تحلیل زیاد هست و دندان مجاور در معرض خطر قرار دارد بهتر است با مداخله ی درمانی جراحی قسمتی از ان تحلیل لثه را جبران کنیم

 • تصویر کاربر M.sh چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نیازهست ایمپلنت کنم?
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   با درود

   لطفا سؤال خود را واضح تر مطرح کنید یا در صورتی که پیشتر سؤالی در این سایت پرسیده اید، کد رهگیری را ارسال نمایید. باتشکر

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من ۵ ماه پیش ایمپلنت گذاشتم دو دندان ۵ و ۷ پایه و ۶ هم روکش خالی و دیروز روکش را گذاشتم اما الان وقتی میخوام غذا بخورم درد میگیره باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   درود بر شما

   در خصوص دندان هایی که به تازگی روکش ایملپنت روی آنها قرار گرفته طبیعی است در ابتدا بعضی دندان ها احساس ناخوشایندی ایجاد کند و برای همه دندان ها به این صورت نیست. درد نباید خیلی زیاد باشد. این درد باید در هنگام جویدن و قابل تحمل باشد. این درد ممکن است به دلیل بلندی روکش در آن ناحیه یا بلندی زیر روکش در ناحیه دندان 6 باشد. از این جهت حتما باید چک شود که هم این موارد نباشد و هم پایه ها از لحاظ رادیوگرافی مشکلی نداشته باشد. معمولاً اگر این موارد نباشد، این دردهای متعاقب فشار آوردن به دندان پس از چند روز رفع می شود. پیشنهاد می شود حتماً به پزشک مراجعه کنید. 

 • تصویر کاربر Mohamad یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید
  حدود پنج سال است ایمپلنت گذاشتم تقریبا ۵ماهه لق شده زیاد درد نداره ولی تماس با اجسام سخت باعث درد میشه آیا میتونم نگهش دارم یا باید خارج بشه ضمنا برای جویدن مشکلی ندارم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   با درود

   در خصوص ایمپلنتی که چندین ماه است که لق شده باید دید لقی در ناحیه تاج و روکش است یا در قسمت ریشه دندان (فیکسچر) است. در صورتی که لقی در ناحیه تاج است باید روکش خارج شود و محکم شود و اگر لقی در ناحیه ریشه است، خروج ایمپلنت محتمل تر است. بهرحال نیاز به معاینه بالینی و عکس است. 

 • تصویر کاربر F یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  شش سال قبل ایمپلنت گذاشتم اکنون حدودچهارماه است که مقداری دردی خفیف دارد هنگام مسواک زدن درد بیشتر میشود جویدن غذا مشکلی ندارم اما با فشار جسم سخت احساس درد میکنم آیا قابل ترمیم است یا باید خارج شود؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   درود بر شما

   در خصوص ایمپلنت هایی که 5-6 سال از آن گذشته و الان دچار التهاب و درد شده حتما باید عکسبرداری شود. ممکن است تحلیل در ناحیه اتفاق افتاده باشد. باید با مشاهده عکس دندان بررسی کرد که میزان تحلیل چقدر است و آیا قابلیت نگهداری دارد یا باید آن را خارج کنیم. بهرحال بر حسب تجربه عرض میکنیم که اگر خیلی شرایط سخت نشده باشد امتحان نگهداری ایمپلنت هست. 

 • تصویر کاربر F دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر ایمپلنت پس زده رو خارج نکنیم چه اتفاقی می افتد؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   درود بر شما

   در خصوص ایمپلنت هایی که به هر دلیلی جوش نمی خورند به صورت جسم خارجی تلقی می شوند. ممکن است در آن ناحیه واکنش خیلی حادی اتفاق نیافتد اما این ریسک وجود دارد که هر زمان تبدیل به آبسه شود و چرک و  عفونت در آن ناحیه ایجاد شود. بنابراین با توجه به اینکه ایمپلنت را می گذاریم که از آن استفاده کنیم در صورت بلا استفاده ماندن در آن ناحیه خارج کردن ایمپلنت الزامی است و باید سریعاً انجام شود. 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر