علل درد و روشهای ترمیم دندان جلو

دندان های جلویی به دلیل شکل صاف تری که دارند، عملیات ترمیم و نگهداری آن ها با دندان های عقبی متفاوت است. ما در اینجا ضمن اشاره به روش های ترمیم دندان های جلو و پر کردن آن ها، موارد زیادی را جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان های جلویی ذکر کرده ایم.

پوسیدگی دندان بیشتر در دندان های عقبی و دندان نیش اتفاق می افتد چراکه این دندان ها در قسمت های عقبی دهان هستند و شیارها و چاله های بیشتری دارند؛ به همین خاطر احتمال اینکه موادغذایی بین آن ها گیر کند بیشتر است. همچنین، پاک کردن موادغذایی از روی آن ها (با نخ دندان یا مسواک) کمی سخت تر از دندان های جلویی است.

دندان های جلویی صاف هستند و دسترسی به آن ها راحت تر است. در نتیجه می توان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان خیلی راحت آن ها را مسواک زد و نخ دندان کشید  ولی باز هم از خطر پوسیدگی کاملا در امان نیستند. احتمال خراب شدن درواقع برای همه دندان ها وجود دارد.

روش های ترمیم دندان پوسیده جلو

همیشه باید به محض مشاهده پوسیدگی و قبل از اینکه اوضاع بدتر شود برای درمان اقدام کنید. این موضوع بخصوص برای دندان های جلویی خیلی مهم است. طبق مطالعات وقتی کودکان دچار پوسیدگی در دندان جلویی می شوند احتمال بیشتری دارد که این خرابی به دندان های دیگرشان سرایت کند.

پر کردن دندان های جلو

برای ترمیم دندان جلو راه های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها همان پر کردن است. دندان های جلویی هم گاهی مانند دندان های عقبی با پر کردن درمان می شوند. برای این کار، دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را می تراشد و آن را با یک ماده محکم و ضخیم جایگزین می کند. این مواد معمولا از آکریلیک اسید یا صمغ درست شده‌اند و این روش درمانی فقط یک جلسه طول می کشد.

ترمیم دندان جلو

روکش دندان جلو

اگر دندان جلویی تا حدی خراب شده باشد که ظاهر بدی پیدا کند، دندانپزشک پس از ترمیم دندان جلو برای زیبایی دندان از تاج یا ونیر استفاده می کند. تاج یک ماده ترمیمی سفیدرنگ به شکل دندان است که روی پوسیدگی را می پوشاند و ونیر تکه‌ای سرامیکی است که به سطح رویی دندان می چسبد.

این دو فرایند معمولا به دو یا چند جلسه درمانی احتیاج دارند و طوری طراحی می شوند که با رنگ دندان بیمار همخوانی داشته باشند. بسته به شرایط هر بیمار، پزشک از بین این روش ها بهترین نوع درمانی را به او پیشنهاد می دهد.

رنگ ونیر دندان

آیا می دانستید خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا در مطب دکتر میلاد افشار با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی و عدم تجمع افراد انجام می گیرد؟

جلوگیری از خرابی دندان جلو

هیچ‌کس دلش نمی خواهد دندانش خراب شود. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن احتمال پوسیدگی دندانتان را به حداقل برسانید.

برای شروع، شستشوی مناسب و روزانه دهان بهترین روش است: باید حداقل روزی دو بار دندانتان را مسواک زده و روزی یکبار نخ دندان بکشید. راه بعدی، این است که رژیم غذایی‌تان را کنترل کنید و تا حد امکان از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید. همچنین هر از گاهی برای چکاپ و بروساژ دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.

با رعایت تمام این موارد، اگر باز هم دیدید دندان های جلویی خودتان یا فرزندتان خراب شده، هیچ نگران نباشید؛ زیرا این نوع پوسیدگی ها قابل ترمیم‌اند. البته باید همیشه درمورد دندان هایتان محتاط باشید و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. جلوگیری از پوسیدگی دندان سلامت کل خانواده‌تان را تضمین می کند و باعث می شود برای همیشه دندان هایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشید.

۱۰ علت درد دندان جلویی

معمولا دندان‌درد بر همه دندان ها تاثیر نمی گذارد ولی وقتی یکی از دندان هایتان خراب شود چندتا از دندان های اطراف را هم به این درد مبتلا می کند؛ فرقی نمی کند دندان جلویی باشد یا دندان نیش یا دندان های عقبی. یکی از ناحیه هایی که ممکن است درد دندان در آن بپیچد، دندان های جلویی هستند که میزان آن بسته به علت درد متفاوت است.

علل درد دندان جلو

دلیل این درد هر چه که باشد، باید رفع شود و به ترمیم دندان جلو پرداخت، زیرا معمولا خیلی آزاردهنده است و حتی می تواند زندگی‌تان را مختل کند. در زیر به دلایل مختلف درد دندان های جلویی اشاره می کنیم.

۱- حساسیت به دما

گاهی دندانتان به دمای موادغذایی حساسیت دارد و موقع خوردن غذاهای یخ یا داغ، درد می گیرد. این درد معمولا برای دندان های جلویی اتفاق می افتد و دلیل آن هم این است که ساختار حفاظتی عصب های داخلی دندان پوسیده شده یا آسیب دیده‌اند.

 پوسیدگی این عصب ها علل مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به «محکم مسواک زدن» یا «اشتباه نخ دندان کشیدن» اشاره کرد.

اگر هنگام خوردن غذاهای خیلی داغ یا سرد، (داخل دندان یا اطراف آن) احساس درد کردید، احتمالا علت آن حساسیت به دماست که البته باید به آن رسیدگی شود.

۲- برگشت لثه

همه دوست دارند دندان هایی سفید و براق داشته باشند؛ به همین خاطر، گاهی ممکن است خیلی سفت مسواک بزنند و فشار زیادی روی آن ایجاد کنند ولی نمی دانند که گاهی این کار برعکس عمل می کند. اگر بیش از حد محکم مسواک بزنید، مینای دندانتان آسیب می بیند و لثه ها دچار برگشتگی می شوند.

این مسئله به نوبه خود باعث می شود دندان خراب شده و رفته رفته به عصب برسد. درنتیجه هنگام خوردن غذا و نوشیدنی های سرد  احساس درد می کنید.

۳- صدمه دیدن دندان

سانحه ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. گاهی هنگام تصادف دهان و دندان ها هم آسیب می بینند و دندان دچار شکستگی می شود یا ترک بر می دارد. دندان های جلویی بالا از همه دندان ها بیشتر در معرض آسیب هستند که با توجه به موقعیت قرارگرفتن‌شان در دهان، بسیار منطقی است.

فرقی نمی کند در ماشین تصادف کرده باشید، توپ به صورتتان خورده باشد یا روی زمین سر خورده باشید؛ در هر صورت دندان های جلویی همیشه بیشتر از بقیه در معرض خطر هستند. این آسیب حتی ممکن است به دلیل جویدن موادغذایی سفت (مثلا شکستن مغزیجات با دندان) هم اتفاق بیفتد.

وقتی دندان آسیب فیزیکی ببیند، ممکن است عواقب آن تا سال ها با شما همراه باشد و همیشه به خاطر آن احساس درد داشته باشید. معمولا هنگامی که غذایی را می جوید، این درد کمی اذیتتان می کند و احساس می کنید عصب های دندان های جلویی‌تان تحریک می شوند.

۴- عفونت لثه

عفونت لثه های جلویی یا لثه های دیگر، می تواند یکی دیگر از دلایل درد دندان باشد. این امر معمولا به خاطر تکثیر جرم یا باکتری در اطراف لثه یا دندان اتفاق می افتد. با ازدیاد میکروب، دندان عفونت می کند و وقتی این عفونت تکثیر شود، ساختارهای زیرین لثه ملتهب می شوند. این التهاب معمولا با درد و تورم همراه است و گاهی علائمی مانند دانه های چرکی، خروج عفونت و طعم بعد دهان را از هم خودش بروز می دهد.

شاید برای شما هم سؤال باشد؟

آیا به جراحی لثه نیاز دارید؟

۵- دندان‌قروچه هنگام خواب

دندان‌قروچه اگر مدام اتفاق بیفتد، به مرور باعث پوسیدگی و آسیب دندان های جلویی می شود. حتی گاهی ممکن است در نتیجه این اتفاق دندانتان ترک بردارد و درد بگیرد. بنابراین اگر عادت دارید در خواب دندان هایتان را محکم به هم فشار دهید، شاید دلیل درد دندان های جلویی‌تان این مسئله باشد.

۶- فرایندهای درمانی یا زیبایی

اگر اخیرا یکی از دندان هایی جلویی‌تان را درست کرده‌اید یا فرایندی روی آن انجام داده‌اید، این مسئله ممکن است یکی دیگر از دلایل احساس درد در آن ناحیه باشد. مته کردن یا پر کردن دندان گاهی باعث حساسیت و درنتیجه احساس درد در دندان های جلویی می شود. این درد معمولا موقع خوردن غذا و نوشیدنی های سرد بیشتر احساس می شود.

۷- آبسه دندان

وقتی باکتری های بد در دندان یا بافت زیرین لثه رشد کنند، دندان دچار عفونت شده و به اصطلاح آبسه می کند. گسترش باکتری ابتدا از پالپ دندان شروع می شود و بعد به بافت لثه و نوک عصب هم سرایت می کند. اگر زود به این مسئله رسیدگی نکنید، باعث تورم بافت لثه و احساس درد شدید می شود.

۸- تورم پالپ

اگر تورم پالپ داشته باشید، این هم می تواند یکی از دلایل درد دندان جلویی به حساب بیاید. تورم پالپ قسمت مرکزی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث التهاب و ایجاد درد در آن ناحیه می شود. این التهاب ممکن است به دندان های دیگر هم سرایت کرده و دردتان را پخش کند.

۹- پوسیدگی دندان

اگر دندان های جلویی‌تان دچار پوسیدگی شدید شوند، به احتمال زیادی درد زیادی احساس خواهید کرد؛ مخوصا اگر زود به آن رسیدگی نکنید و پوسیدگی تا پالپ هم ادامه کند. در این مرحله، خرابی به عصب می رسد و باعث درد و حساسیت شدیدی می شود.

۱۰- شکستگی دندان جلویی

شکستن، آسیب دیدن و ترک خوردن دندان هم از دلایل درد دندان هستند. این اتفاقات ممکن است به دلایل مختلف از جمله سانحه یا دندان‌قروچه اتفاق افتاده باشند ولی دلیل آن هرچه که باشد، در هر حال باعث می شود هنگام جویدن غذای داغ یا سرد و خوردن مواد ترش، داخل دندانتان حس درد و حساسیت داشته باشید.

دکتر میلاد افشار

جراح دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان

تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است که از غالب گیری دوتا از دندان های جلویی ام میگذرد اما یکی دیگر از دندان های جلوییم هم اسیب دیدگی داشت و بعد از غالب گیری و دندان های گفته شده دندان اسیب دیده هم دچارتورم و درد یسیار شدید شده شده . دلیل و راه درمان ان چیست؟ متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   دليل اين مورد بدون معاينه و تهيه عكس از ناحيه مشخص نخواهد بود پيشنهاد ميشود با مراجعه به پزشكتون مورد را سريعتر بررسي نماييد

 • تصویر کاربر Mah جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو تا دندون جلومو نزدیک دو ماه پر کردم اما بعد از یه هفته متوجه شدم سایه ای تیره رنگی(کم رنگ) روی دندونمه اولش فکر کردم حساسیتی هست که خودم دارم اما مامانمم متوجه شده و این موضوع خیلی آزارم میده به نظرتون چیکار کنم امکان داره تیرگی بیشتر شه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   در صورتى كه فقط دندان پرشده اين سايه به دلايل مختلف ميتواند رخ داده باشد از پوسيدگى ثانويه تا تغيير و مغايرت رنگ مواد ترميمى با دندان كه همگى با مراجعه به پزشك قابل رفع و رجوع ميباشند

 • تصویر کاربر Saba دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من دندون جلوییم با خوردن اب سرد درد میگیره.نیاز ب عصب کشی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام

   نه لزوماً بايد معاينه بشيد و عكس دندان چك بشه دليل حساسيت ميزان آن و مدت زمانى كه آغاز شده در طرح درمان نهايى موثرست

 • تصویر کاربر Tina جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دندون عقل پایینم خیلی درد میکنه یه گوشش انگار داره از لثم میزنه بیرون اما دندون عقل بالام کامل در اومده میخواستم بپرسم بخوام بکشم دندونامو جفتش تو یه جلسه انجام میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر میلاد افشار قاسملو جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله هر دو در يك جلسه انجام ميشه دندان نيمه روييده از طريق جراحى و دندان با رويش كامل با كشيدن معمول خارج خواهد شد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر